1 I Den 11 ging e n r 1 A a a 1 met van e n n n ti e e T I KANTONGEREGT. Zitting van Augustus. Veroordeeld G B te Leeuwarden en A. B. te Sneek, ieder tel boete van ƒ3 of ge vangenisstraf van één dag, ter zake het houden van hazardspel in het openbaar. A. S.T. S en 1 vd. W. te IJlst, ieder lot boete van 1 of gevangenisstraf van één dag ter zake het beklimmen van de leuningen eener brugte IJlst. J. 1’., te Wommels, en I’. J. Ie Sneek, ieder tot boete tan ƒ3 of gevangenis straf van één dag wegens het laien loopen van vee op eens anders in den oogst slaanden grond. D. S.te Sneek, tol boete van 1 of gevan genisstraf van één dag, ter zake het kruijen op de klinkersteenen. A. de J.te Sneek, tot gelijke straf, wegens het afschieten van een vuurwapen op de publieke straat. K D.,te Sneek, mede lol gelijke straf, wegens het rijden van lord C. Douglas, een der de bestijging van den Matterhorn, De ongelukkige viel van Zijn eene been zijn hoofd was nus, Is bevonden dat laatstgenoemde den 19 Maart jl. juist in denzelfden stand zich bevond als toen Herschel haar den 13 Maart 1781 ont dekte. In 84 jaar en 6 dagen heeft die pla neet alzoo ééue omwenteling om de zon vol- bragt CHINA. Berigten uil Shanghai melden dat de opstan delingen in het noorden van China, meerendeels Mohammedanen, veld wonnen en de hoofdstad Peking nader kwamen, zoodat er van daar of ficieel aanzoek om den bijstand van Britsche officieren en krijgskundigen wes gedaan. Te Shanghai waren 7Ü00 man Chmesche troepen naar Tientsin ingesclieept om zich te voegen bij hel leger hetwelk die opstandelingen moest bestrijden. men aan boven. nadat men den opgeligt. Men was nu dus ten einde raad, en keerde terug om nieuw en sterker te halen. De Great Eastern heeft dus 9 dagen met vruchtelooze pogingen doorgebragt en 6 dagen thuisreis ge had. Alles was wel aan boord. Het schip was uitmuntend op zee, doch het gebrekkige der machinerie ter ophaling van den kabel wordt beschouwd als de oorzaak van de mis lukking. Te Higher Brixham heeft eene enkele graankorrel zeventien volle halmen voortgebragt, die te zamen 1360 graankorrels bevatten Elke korenaar was vier duim lang en hield gemid deld tachtig korrels. In den loop der vorige week is le Lon den overleden sir William Jackson Hooker, een der beroemste en geleerdste kruid en plantkun digen, en directeur van den botanisclien tuin te Kew nabij Londen. Hij bereikte den ouder dom, van 80 jaar. Het lijk slagtoffers van is eindelijk gevonden, eene hoogte van 8000 voet, had bij geheel verloren, en letterlijk in de borst gedrukt. Te oordeelen naar een hoofd, rlikel van den ministeriëlen Globe, blijft he Eugelsche gouvernement van oordeel, dat de buiteiilaudsche oorsprong der veepest in Engeland nog geens zins buiten twijfel is gesteld, en er alzoo nog geene reden bestaal om den invoer van vee te stremmen. Hel Eugelsche gouvernement heeft maat regelen tegen de veepest verordend. Volgens deze moet het besmette vee afgezonderd gehouden, hel} gestorven of afgemaakte vee onverwijld begraven, de afgestroopte luiden als mede de stallen gereinigd worden dit moet Z onder loezigt en des noods door toedoen der overheid geschieden. Overtreding dezer veror deningen, welke voor geheel Engeland en Wales geldig zijn, wordt met eene geldboete van 20 pond sterling bedreigd. De berigten van de Kaap de Goede Hoop, lol 14 Julij, per Cambrian aangebragt, melden ernstige vijandelijkheden tusschen de Basutos en de burgers van den Oranje-Vrijstaat. De boe ren verklaarden den oorlog op eene weigering oer Basutos, om hunne eischen Ie voldoen, en laatstgenoemden overvielen den Vrijstaat, rigtten schrikkelijke verwoestingen aan, doodden een aantal boeren, namen vrouwen en kinderen gevangen en lieten ze van alles beroofd aan hun lot over. Bijna al de boerderijen in de nabijheid van Smithfield waren verbrand en eene aanzienlijke hoeveelheid vee, waaronder honderdduizend schapen, werd door de Basutos medegevoerd. Moshesh het hoofd van den vij- andelijken stam, beloofde, indieu hij zegevierde, eiken Engelschman te zullen sparen. De pre sident der Transvaalsche Republiek verleende bijstand aan den Oranje Vrijstaat, en werd ge schraagd door een menigte Hollandsche boeren van de Kaap kolonie. De Basutos hadden Natal aangetast, wervvaarts dientengevolge brilsche troep n waren afgezon den, Bij het vertrek der Cambrian was berigl aangekomen, dat de boeren eene groote bende - Basutos verslagen en eene menigte vee terugge nomen hadden. FRANKRIJK. Onder de feestelijkheden, waarmede 's keizers naamdag in Frankrijk den 15 dezer is gevierd, behoort ook de inwijding van het te Rouaan opgerigte standbeeld van Napoleon. Maarschalk WETENSCHAPPELIJK NIEUWS Ia den catalogus der boekverzameling, nage laten door den voortnaligen Deventerschen pre dikant den heer P. Molhuysen, komt als merk waardigheid eene rubriek voor onder t opschrift; Geestenkunde Mo-gnetismus-Somnambulismusw el ke rubriek loopt van N° 527612. De titels van enkele daaronder voorkomende boek werken zijn hoogst curieus: b. v. 599J K. Wetzel, Werkelijke verschijning van mijne vrouw na haare dood, Amst. 1800; 531, J. Lavateh, Van de spooken, nagt geesten, enz met plat. Gor. 1681. (Zeltlz.); 557, J. Taylor apparitions or the my sterie of ghoits. Lond. 1814; 601, L. A. Caha- geaet, der Verkehr m d. Verstorbenen, 2 Th. Leipz 831; 612, Een pakket met num 20 belang rijke werken over droomen, spoken, enz. De vrienden van 't geheimzinnige kunnen hier ruimschoots vinden wat zij zoeken. Eene zoo veel zorg bijeengebragt verzameling dien aard zal wel tot de zeldzaamheden mogen worden gerekend. llaauwen, on de laatste 800 ellen touw kwa- hel plegtanker, met zeewier bedekt, men ten vierden male het werk, en toen brak het touw weder, kabel slechts 600 ellen had ten einde touw en naar Engeland Vaillant, minister van ’s keizers huis, heeft daar bij Napoleon III vertegenwoordigd en eene rede uitgesproken, die een gansch anderen geest ademde dan die door prins Napoleon onlangs le Ajaccio bij het gedenkleeken zijner voorza len gehouden werd. De maarschalk liet de wapenfeiten van Napoleon 1 niet onvermeld, maar wees de bewoners der fabriekstad Rou aan inzonderheid op hetgeen hij voor de ka toen en vlaspinnerij en voor de inlandsche suikerteelt had gedaan. Hij roemde de Fran sche revolutie van het laatst der vorige eeuw, omdat „de Franschen toen al hunne politieke regten hadden veroverd en zich het bezit daar i van hadden verzekerd.” Van den tegeiiwoor- digen keizer sprekende, zeide de heer Vail lant, „dat hij Frankrijk dagelijks met afgemeten, maar daarom juist vaste, schreden op den weg der ware vrijheid doet voorwaarts gaan", en dat hij door omhelzing van het beginsel der handelsvrijheid juist het tegendeel heeft gedaan van hetgeen Napoleon 1 aanwenden moest als een middel lot bestrijding van Engeland, name lijk de blokkade der havens van hel vasteland. Uit de Staten bij de spoorwegmaatschap pijen opgemaakt is gebleken dal vierhonderd elfduizend menschen te Parijs zijn gekomen ter gelegenheid van de feesten op 15 Augustus. Op dien dag hebben de gedetineerden in het huis van bewaring bij de prefektuur van politie eigenaardig feest gevierd. Zij werden van het oude gebouw in een nieuw overge- bragt. De vier dagen, welke Ab-el-Kader le Londen doorbragt hebben aan de Fransche re gering, die zijne geheele reis betaalt, 12,000 francs gekost. Te Parijs kost Abd-el Kader en zijn gevolg haar slechts 500 fr. daags. Boven dien geniet de emir eene jaarlijksche toelage van 150,000 fr. Den 15 zijn te Parijs de eerste proeven genomen met de nieuwe waterleiding, die be stemd is om, over Ménilmontant, de stad Parijs te voorzien van drinkwater uit de Dhuys en de Marne. De waterleiding is nog niet op alle plaatsen gereed, doch zal, naar men bere kent, vóór 1 Januarij 1866 in volle werking kunnen komen. De Moniteur deelt de toasten mede, door den heer Chasseloup-Laubat en lord Somerset uitgebragt aan den feestdisch te Cherbouig den 15 dezer. De heer Chasseloup-Laubat zeide, dat de tijd van rivaliteit en vijandschap voorbij is en plaats heeft gemaakt voor de loffelijke zucht om elkander in verdiensten te evenaren, ten opzigte van alles wat nuttig kan wezen ter bevordering van beschaving en vrijheid. „De vrijheid op de zeeën, de vredelievende worsle ling van den arbeid, de weldadige overwinningen van den handel, ziet daar de beteekenis van deze twee edele vereenigde vlaggen.”Lord Somerset dankte voor den toast aan koningin Victoria gebragl en zeide o. a. „Wij beschou wen dezen heilwensch als een bewijs van de welmeenende vriendschap, welke het gouver nement en de natie van Frankrijk voor de koningin van Engeland koesteren. Wij koesteren dezelfde gevoelens voor den keizer en hel Fransche volk, en wenschendat de goede verstand houding, die thans heerscht, van langen duur zij. Wij wenschen dit, niet alleen omdat de welvaart van beide landen daardoor bevorderd wordt, maar ook omdat zij strekt om het geluk en den vrede van Europa te bevorderen. Nu ik een toast op den keizer uitbreng, wensch ik le spreken niet alleen in naam van de re gering of van eenige politieke partij, maar in naam van alle verlichte Engelschen.” ITALIË. Door den sterrekundige Lassell, die op het ei land Malta eene bijzondere studie maakt van de waarneming der planeten Neptunus en Ura 1 n i i i 9 n t KERK- SCHOOL- ea ACADEMIE NIEUWS. Beroepen te Loosduinen, J. J. Eigeman van Henge lo; te Overschie, A. Cerver van Doesburgh te Cats, S. G. Geertsema Beckeringh, cand. bij bet provinciaal kerkbestuur van Groningen; te Wolvega, D. E. Thieme van Ziiiidwolde. Aangenomen-, de beroeping naar Tiel door J. vd. Ven van Lichtenvoordenaar BÏeskeusgraaf door J. Koster van Nijkerk; naar de Purmer door Rit van Deursen van Haringcarspel; naar Hoorn door S. L. ten Hove van Maartensdijk; naar IJsseimuiden door W. J. Geselschap; naar Zuilicliein en Nieuwaal door A. Stuffkens van Gies sen. Door de stemgeregtigde lidmaten der Herstelde Evang. Lufh gemeente te Amsterdam is beroepen de weleerw. heer J. P. G. Westhoff, van ’s Hage. Bij kon. besluit van 4 Augustus jl. no. 31 is tot schoolopziener in het le district van Zuid Holland be noemd jhr. mr. J. J. de la Bassecour Caan te ’s Hage. Bij besluit van den raad van Sneek, d. d. 21 Aug. jl. zijn benoemd tot hulponderwijzers in de jongensschool, Auke Hoekstra te Wijnjeterp en Jan Gijistra thans te Sneek. aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 3