I L r die •f' H. Door lucht elektriciteit, breken van iso- oul- a e a r a ballon te verlaten, dien hij Den volgenden dag, in werd de ballon in een aan FRANKRIJK. De Moniteur meldt uit Mexico van 25 Julij de bevestiging van het berigt, dat een Belgisch korps van 850 man, onder kolonel von der Smissen, eene overwinning op Ortega behaald en 165 krijgsgevangenen gemaakt heeft. Abd-el-Kader vertrekt eerstdaags weder naar het Oosten, en zal vooreerst in Egypte verblijf houden. Vooraf echter zal hij Ambosie bezoe ken en naar Italië vertrekken, van waar hij de reis naar Egypte zal ondernemen. Er is sprake van zijn jaargeld, thans 106,000 fr. met 50,000 fr. te verhoogen. De luchtreiziger Godard steeg op Napo li onsdag (15 dezer) te Rouaan met zijnen bal lon op, ondanks hel ongunstige en stormachtige weder. De regen, die in slroomen nederviel, belette den ballon hoog te gaan en deze schoof digt bij de aarde voort. In het gezigt van het Kanaal gekomen brak het anker, en toen haastte Godard zich den 1 aan zijn lot overliet, den vroegen morgen, vlaamsch dorpje nabij Brugge, hangende een boom, gevonden. Graaf Walewski is met bijna algemeene (28,112 van de 28,193 stemmen) in het depar tement des Landes tot lid van het Wetgevend Ligchaam gekozen en zal nu eerstdaags tot voorzitter dezer landsvergadering benoemd wor den. Daarentegen is te Laon de heer Titian— court, kandidaat der oppositie, lot volksvertegen woordiger gekozen met 16,000 stemmen, tegen 13,000, die op den heer Marsaux, den officiè- len kandidaat, waren uitgebragt. Volgens de Patrie moeten de keizer en de keizerin der Franschen reeds Arenenberg hebben verlaten, ora Zurich en Bern te bezoeken. De Moniteur meldt dat prinses Mathilde in de meisjesschool van het Legioen van Eer te Ecouen, en prinses Clotilde in de school van gelijken aard te Napoleon des Loges, bij de prijsuildeeling namens de keizerin het een- presidium hebben waargenomen. Te Parijs zijn thans duizenden Oosten- rijksche 20-kreuzer stukken in omloop die men derwaarts doet komen, en voor een franc-stuk ken uitgeeft. Zij hebben een waarde van 50 tot 60 centimes. In den loop der vorige week is te Parijs een bende ontdekt die valsciie Russische bankbiljetten vervaardigde; vele personen zijn in hechtenis genomen. De Moniteur deelt den volgenden slaat mede van de Fransche en de Engelsche vloot gepantserde linieschepen, opgemaakl in de maand April 1865; Fratisch: Solferino, Magenta, Mag- uanime, Valeureuse, Provence, Surveillance, Savaie, Ftandrq, Héroïne, elk van 1000 paardenkracht, invincible, Gloire, Normandie en Couronne eik van 900 paardenkracht. Engelsche; Azincourt 1300 paardenkracht, Warrior, Black Prince, Achilles, ieder van 1250 paardenkracht, Prince Consort, Caledonia en Ocean, elk van 1000 paardenkracht, Royal Oak, Hector, Zealous en Valiant, ieder van 800 paardenkracht, Resistance en Defence ieder van 600 paardenkracht. Het aantal schepen en de gemiddelde sterkte aan De Amsterdamsche Courant behelst het vol gende ONDERGROND TELEGRAAF. Hebben de telegraaf-toestellen zelve aanhou dende verbetering ondergaan, de aandacht van belangstellenden en deskundigen bleef evenzeer op de draadgeleidingen gevestigd, die in meer dan een opzigt veel te weuschen overlaten en wier mrigling verre is dien trap van volkomen heid bereikt te hebben, waarop de toestellen staan, zelfs nu nog de nieuwste vindingen niet eens algemeen zijn toegepast. De tijd schijnt thans echter nabij waarop ook in de construc tie der geleidingen een belangrijke verbetering zal kunnen worden aangebragl. Immers onze stadgenoot, de heer A. Holtzman, heeft eene ondergrond telegraaf-geleiding uitgevonden, die in velschillende opzigten groote voordeelen schijnt te zullen opleveren boven de paalgelei- ding. De herhaalde storingen op de lijnen, door storm en onweder, de invloeden van buiten die vaak ongunstig, op het gebruik van den tele graaf schijnen in te werken; het gedurig bloot staan aan omverwerping of beschadiging; de aanzienlijke kosten, die de paalgeleiding, zoo in aanleg ais onderhoud, uit den aard der zaak voider!, ziedaar zoovele nadeelen welke steeds in beginsel, de ondergrondsgeleiding deden ver kiezen, maar de wijze waarop die te bewerk- s eiligen liet veel te weuschen over, en de be proefde veranderingen bleken geene verbeterin gen te zijn, zoodal men hier en daar, b. v. in Uuilschland, van de beproefde ondergrondsge- leidingen zelf» loi de paalgeleidingen terugkeerde. De vinding des lieeren Holtzman schijnt ons eene zeer gelukkige te zijn, en hem de zelfvol doening der invoeiing van een deugdelijk stelsel voorbehouden te wezen. Beeds werd hem dan ook eene proeflegging van p m. een kilometer opge.egd, en wel langs den Rijnspoorweg lus schen de beide kokerpalen aan de bruggen over ue Die.oer- en Weespervaart. Die proefn mmg ou is in gang, en met belangstelling zien wij net officieel rapport van den uitslag te gemoet. Inmiddels willen wij hel belangstellend publiek een en ander aangaande de vinding des lieeren Holtzman mededeelendie ook bijzonder be lang ijk is, om de voordeelen barer toepassing in Oost en West-lndië en verder in alle stre ken en landen waar eene geregelde surveillance bijna ónmogelijk mag geacnt worden. Van hoe veel gewigt zij in oorlogstijden is, daar bij de stoomvermogen zijn dus bij beide mogendheden invoering van het stelsel des heeren Holtzman gelijk. 1 «rbreke draden schier heeft echter verklaard dat hij zijne hoofdstad niet zal verlaten, indien de cholera daar uit barst, zelfs al doet er zich maar één geval voor. ondenkbaar wordt, dewijl zij geheel onzigtbaar xjn, behoeft geen betoog. Het maken van telegraafgeleidingen volgens het systeem Holtzman, bestaat in het leggen, onder op- of wel boven den beganen grond, van bui zen of pijpen, in welke het isoleren en kon- serveren der daarin gespannen draadgeleidingen wordt verkregen door het aanvullen met brui, zoogenaamde „Brat liguide". Deze grondstof wordt in vloeibaren staal in de horizontaal gelegen buizen, waarin de ge leidingen gespannen zijn, op hunnen ouderlin gen afstand, zoowel als van de buis, zijnde omstreeks 0,01 ned. el, ingebragt op eene hoogst eenvoudige, praktische wijze. Bij afkoeling der alzoo ingebragte grondstof, krimpt zij, zoodat zij zooals hel ware om de gespannen geleid draden een microscopische cd formeert, zoodal bij algeheele isolering der ge- leiddraden, zoowel onderling, als van de buis en van de grond-elektriciteit, de geleiddraad geheel vrij ligt, in den voordeeligsten toestand om het grootst bereikbaar nuttig effect te ver krijgen. Ook is deze grondstof niet watergeleidend. De voordeelen aan het systeem Holtzman verbonden, in tegenoverstelling van de geleiding boten den giond, kunnen volgenderwijze ge resumeerd worden: Geleidingen boven den grond, De tegenwoordige telegraafgeleidingen aan allen mogelijken in- van wind en weêrsgesteldheid blootge- Met het oog op de te Parijs en elders hecrschende cholera wordt aldaar zoo veel mo— gelijk aan bet volk voorgehouden1, dat de cholera niet besmeitelijk is, en dat het dwaas en lat is de daardoor aangetasten aan hun lot over te laten en te ontvlieden; 2, dat de beste voorbehoedmiddel zijn: bijzondere zindelijkheid, ventilatie of lucluverversching en goed drink water, en de beste geneeswijze beslaat in een ruim gebruik van chloorkalk en kalkwaler3, dat het, eenige middel, dal men mag aanwen den voor de komst des geneesheers, is; hel ne men van een glas brandewijn of een kwart grein morphine. Dit zijn de krachtigste palliatieven, in ludie gebruikelijk, en hoewel zij den zieke mogelijk niet zullen genezen, voorkomen zij toch die verschrikkelijke zenuwverslapping, die den voortgang der ziekte zoo zeer in de hand werkt. GRIEKENLAND. Hit Athene wordt berigt, dat koning George den 23 Aug. naar de Ionische eilanden zal ver- tiekken, en er twee maanden doorbrengen Hij heeft echter verklaard dat hij zijne hoofdstad A. boven den grond zijn vloed iteld. B. latoren, omwaaijen of breken van palen, staat dikwijls stoornis in de dienst van den rijkstelegraaf. C. Bij stormwaardoor somwijlen geheele vakken palen worden omvergeworpen, ontstaat met alleen algeheele stiemming in de dien t van den rijkstelegraaf, maar het verkeer over den spoorweg wordt voor het publiek levens gevaarlijk. D. Groote kosten worden jaarlijks gevor derd voor onderhoud van materieel, kosten van opzigt uit te keereu aan spoorwegdirecteur en rijksambtenaren van den waterstaat. Gerekend dat de geleidingen boven den grond, zoo als thans plaats heeft, zoo soliede mogelijk worden aangelegd, dan zullen bij het steeds vermeerderend telegrafische verkeer, dub bele palen, van boven stevig gekoppeld en van onderen geschoord, moeten gebezigd worden; hierbij aannemeude dat moeten worden gespan nen 15 stuks geleidingen, waarvan 8 aan de eene en 7 aan de andere zijde van den spoor weg, dan zal de strekkende el lengte onge veer jkosten voor palen van gemiddeld ned. el 8 1,84. F. Dat het voor de geleidingen gebezigde paalhout kan worden aangenomen minstens om de 10 jaren vernieuwing te behoeven. G. Dal, in aanmerking nemende het aan- gegeveue sim D. E. F. men zonder overdrij ving mag aannemen, dat de geleidingen boven den grond per strekkende el even veel vorde ren als de geleidingen volgen» hel aangegeven nieuwe systeem. Geleidingen onder den grond De thans gevolgd wordende wijze van aanleg onder den grond kost per strekkende el 6,77, dus meer dan het dubbele dan die oor de geleidingen volgens het nieuw aangegeven systeem. 1. Bij de thans gevolgd wordende wijze leert de ondervinding, dat bij slappe gronden de getah pertja draden in de ijzeren buizen vastroesten, hierdoor stremming in de dienst wordt veioorzaaakt, en vermits hel tresken van nieuwe bundels draden door de buizen hierdoor onmogelijk is geworden, moet de geheele a* te Salerno, om den gestelden prijs te betalen en de in vrijheid stelling van den heer Moens te verzekeren, maar tot nog toe heeft hij daar toe geene gelegenheid gehad. De maatschappijen, belang hebbende bij het leggen van den Atlantischen kabel, hebben besloten om de Great Eastern niet voor de aanslaande maand weer uit de zenden om den kabel op te visschen, en middelerwijl een an deren kabel te laten maken, welke dan te ge lijker tijd door de Great Eastern zou kunnen worden gelegd. r T t i i i 9 r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 3