1865. r NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RIAB VOOR BE STAB EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I Woensdag September. I Stalen—Generaal Tweede Kamer JAARGANG TWINTIGSTE BINNEN L AN fl. ’A I Alles belooft dat het Vllle Ned laai- en letterkundig kongres te Rotterdam zeer druk zal worden bezocht. De belangstelling in Neder land en Belgie is algemeen. Vele hooggeplaat ste personen, ministers en gezanten der betrok ken natiën hebben de uitnoodiging tot het bij wonen van hel kongres aangenomen. Zijn wij verder wel onderrigt, dan zou door den koning van Hannover de hoogleeraar W. Muller uit Gottingen zijn afgevaardigd ter bijwoning van het kongres. De Staatscourant van donderdag 31 Augustus bevat het verslag der commissiën, belast met het afnemen der examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de wis - en natuurkundige weten schappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, tee- kenen en boetseren, alsook van hen die acten van bekwaamheid verlangden vooral voor mid delbaar onderwijs in de Nederlandsche taal- en letterkunde, de geschicdsun lige wetenschappen de staathuishoudkunde, de handelswetenschap- pen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek. Den 27 dezer heeft de commissie, dezer dagen benoemd tot het onderzoek van den aard der heerschende veeziekte, en der midde len lol beteugelen van het kwaad, onder het voorzitterschap van den minister van binnen- landsche zaken, hare eerste bijeenkomst ge houden. De heerschende veeziekte schrijft men uit Londen dd. 30 Aug. wordt eiken dag meer en meer verspreid en rigt op sommige plaatsen vreeselijke verwoestingen aan. Geheele stallen zijn hier en daar uitgestorven. Onder de middelen, die tot genezing aan de hand worden gedaan, behoort ook dit, om het dier bij de eerste verschijnselen zooveel mogelijk water te geven, waarin veel ijzerdeelen zijn vermengd. De consul-generaal Mansfield te Warschau geeft dezen raad en zegt, dat hiermede in 1857 in Polen de beste resultaten werden verkregen., Hel zou daartoe voldoende zijn, in de drinkbakken eenige stukken oud roestig ijzer le leggen. Te Londen worden hospitalen opgerigt voor ziek vee. De veeartsen kunnen daar beter de ziekte bestuderen en den loop der geneeskundige be handeling volgen. Jl. zaterdag heeft op den Burg te Lei den eene bijeenkomst plaats gehad van de grond eigenaars, landbouwers en veehouders uit Zuid en Noord Holland, ten einde een onderzoek in te stellen naar middelen om de zoo gevreesde veeziekte af te weren, of hare stuiting te be vorderen. Na wisseling van mceningen, is men tot ’t besluit gekomen, om zich tot de van rege- s GRAVENIIAGE. Uit het thans openbaar gemaakt verslag over den toestand der telegrafen in Nederland in het jaar 1864 blijkt o. a. het volgende: Aan hi*t Nederlandsch rijks-telegraafnet werd in 1864 toegevoegd 115.3 Nederlands, mijl te legraallijn en 479.9 mijl jdraad op bestaande lijnen alzoo had het op 1 January 1865 eene uitgestrektheid van 1949.6 mijl telegraaflijn, met met 5085.1 mijl draad. Onder de lijnen bij den aanvang van 1865 meer dan op 1 January 1864 in werking, behoort die van Haarlem naar Nieuwediep, w elke op 1 Augustus van laatstge noemd jaar van de Nederlandsche telegraaf- maatschappij is overgenomen. Nieuw aangelegd zijn de lijnen van Groningen naar Delfzijl en van Heereiiveen naar Joure. Draden werden in dienst gesteld1 van Rotterdam over U- trecht naar Amsterdam1 tusschen 's Graven- hage en Rotterdam 1 tusschen Utrecht en Arnhem; 1 tusschen Leeuwarden en Heeren- veen, in verbinding met de nieuwe lijn Hee- renveeu-Joure1 tusschen Enschedé en de Hannoversche grens bij de Glanerbrug 1 tus schen Zutphen en Hengelo en 1 tusschen U- trecht en Zwolle; 1 draad tusschen Amsterdam en Haarlem werd van de Nederlandsche lele- graafmaatschappij overgenomen. In den loop van 1864 zijn twee kantoren geopend twee te Alkmaar en Nieuwediep gingen van boven genoemde maatschappij aan het Rijk over. De heer Thorbecke, minister van binnen- landsche zaken, is heden wederom uit de re sidenlie naar het .buitenland vertrokken. SHEERER Ss» I .1 1 I I 9 I, n e a ■Sis' COÜRANT I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90 over de opbrengst .van de belastingen te beschikken en tot heffing der opcenten. Het eerste dezer ontwerpen bevat 147 artikelen. Het is verdeeld in vier hoofdstukken. Het eerste hoofdstuk betreft de bepaling van het dienstjaar; liet tweede heeft betrekking op het beheer vau en het toezigt op de staats ontvangsten; het derde betreft de staatsuitgaven; de inrigting en het beheer der begrooting; de verevening der uitgaven, de bijzondere bepalingen voor de scheeps- soldijen, de nationale schuld en de pensioenen; de af sluiting der begrooting en de bijzondere rijksdiensten en fondsen. Bij het tweede hoofdstuk wordt de ver antwoording der staats-nitgaven en ontvangsten geregeld, de dienstvereffeniog en de verantwoordelijkheid van hen, die de staatsuitgaven bevelen. Het derde hoofdstuk betreft de schatkist, de stortingen, de betalingen, de consignation, de verjaring van kwitantiën, het in beslag' nemen van geiden; goederen en eigendommen. Bij het vierde hoofdstuk wordt gewaagd van de staats reken- pligtigen, en dit hoofdstuk bevat de overgangs-en slot bepalingen. Bij het tweede wets-ontwerp, dat uit 14 artikelen bestaat, wordt in do eerste plaats bepaald, dat de re kenkamer zal bestaan uit vijf leden, uit wier midden door den koning een vaste voorzitter wordt benoemd, en aan wien een secretaris wordt toegevoegd, door den koning te benoemen uit ceae voordragt der Kamer van drie personen. ADVER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Door de regering zijn aan de Tweede Kamer aange boden twee wets-ontweipen, het een strekkende tot re geling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen en eigendommen van den staat; het andere dienende tot regeling van de zameastelling en de taak der algemeene rekenkamer. De mem, van toel. staat meer bijzonder slil bij één hoofd punt, nl. het stelsel van controle der staatsuitgaven. Dc reg. betoogt dat, wat de controle dier uitgaven betreft, dc wet van 1841, houdende instructie voor de alge meene rekenkamer, in hare bepalingen niet met de grond wet van 1848 is overeen te brengen. Met eenige uitvoerigheid treedt dc reg. daarna :n een onderzoek van de verschillende stelsels, zoowel hier te lande als in België voorgestaan en dat onderzoek leidt haar tot het voorstellen van de volgende regeling: Alle vorderingen ten laste van den staat worden door of namens de ministers verevend en, in den regel, vóór de betaling onderworpen aan het onderzoek der alge meene rekenkamer, die geene bedenkingen hebbende, het betalingsstuk viseert. Uitgaven, die eerst na de. b. taling aan haar onderzoek zijn te onderwerpen, moe ten daarop zijn aangewezen bij een kon. besluit waarop z gehoord. De min. zijn bevoegd op hunne verant- wu nue ijkheid aan de wetgevende magt, uitgaven te doen geschieden, tegen welke bij de algemeene reken kamer bedenkingen zijn gerezen, die niet te haren ge noegen worden opgelost. Om te kunnen overgegaan tot dc kwijting zoo van de laatstbedoelde, als van uit gaven die eerst na de betaling door de algemeene re kenkamer worden onderzocht, wordt in elk geval gevor derd, dat uit een visa, door haar verleend, van de toe reikendheid van den begrootingspost blijkt'. Dc bewij zen van alle uit ’s rijks kas gedane betalingen worden maandelijks, door de comptabelen regtstreeks aan de algemeene rekenkamer verzonden (wetsontwerp I, artt. 47, 49, 52, 53 en 100). De rekenkamer brengt hire bedenkingen, voor zooveel die aan misslagen, niet van de comptabelen, maar van de administratie te wijten zijn, ter kennis van de wetgevende magt, in elk geval bij de verklaringen, dis zij nopens den uitslag van haar onder zoek der staatsrekeningen op deze te slcl.cn heeft en, keurt zij dat noodig, reeds vroeger, door middel van haar jaarverslag. Ter zake van betalingen die zij uit geinelden hoofde niet goedkeurt, debiteert zijde hoofden der departementen van algem. bestuur, wier beheer daar bij betrokken is. Voorts houdt zij door haar jaarver slag de wetgevende magt op de hoogte der aanzuivering van deze belastingen (artt. 40, 46 en 72, b en d van ontwerp II). Tot, de toelichting der afzonderlijke bepalingen over gaande, meent de min. nog vooraf te moeten opmerken, dat bij de zamenstelling der wetsontwerpen getracht is, op de meest onbekrompen wijze uitvoering te geven aan de bepalingen der grondwet, en tevens deugdelijk be heer, doeltreffende controle en volledige verantwoording te waarborgen; dat, hij waar zulks tot bereiking dezer oogmerken noodig scheen, niet geaarzeld heeft gewigtige veranderingen in hetgeen thans bestaat voor te slaan het veld van kritiek voor de algemeene rekenkamer uit te breiden, en haar gelegenheid te versehaffen om zich tc doen, hoorcii in alle aangelegenheden, waarover hare ondervinding en kennis licht kunnen verspreiden; maar dat hij aan den anderen kant van de in werking zijnde regelingen alles behouden heeft, wat de ondervinding als deugdelijk heeft doen kennen en niet met de hier verkondigde beginselen in strijd is. In art. 8 van het eerste wetsontwerp is eene bepa ling opgenomen, waardoor, ingeval de wet op de mid delen niet voor den aanvaug van het dienstjaar mogt zijn vastgesteld, de bevoegdheid geschonken wordt om

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1