Paardenmarkt. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. f 1 Ï4. I Zaturdag 16 September. M I 3S? E fc A I - 1 1 j bestuur der kerk, de functien der priesters enz.; eindelijk zal gehandeld worden over de midde len om de kerkelijke en katholieke instellingen te verheffen en over andere zaken, welke de kerkelijke tucht aangaan De geloovigen van Nederland zullen weldra omtrent dit alles door hunne herders onderrigt worden die van den kansel het edict zullen voorlezen en hen tot het gebed aansporen, opdat het voorgenomen koncilie rijke vruchten moge dragen. Op den laatsten dag van het koncilie zal ieder katholiek, de kathedraal bezoekende, een vollen aflaat kunnen verdienen, welke gunst door den paus welwillend is verleend. SNEEK, 16 September. Volgens alhier ontvangen berigt heeft gisteren de door den heer Nadar aangekondigde opstijging i* GRAVENHAGE. Z. Maj. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Pijnacker c a. den heer P. D. van Bienema, thans ad- junct-commies bij het Departement van Finan ciën; tot adjunct-commies bij het Departement van Finantiën den heer B. C. G. van Eelde, thans ontvanger te Pijnacker c. a. Z. M. heeft aan den heer Kannemans, kunstschilder, te Breda, den titel verleend van HDs. photograaf, welke onderscheiding aan on zen bekwamen landgenoot is ten deel gevallen na de aanbieding van een prachtig album, be vattende vijftien voorstellingen op groote schaal, van het uit« en inwendige der Groote Kerk van Breda, en daaronder vooral, van de dezer dagen op s konings last zoo uitstekend door den heer Cuypers, van Roermond, gerestau reerde grafmonumenten der dynastiën van Nas sau en Polanen, welk vorstelijk voorgeslacht van Oranje, gelijk men weet, als heeren van Breda, in de hoofdstad dier alou le barouy ze telde en welker asch dan ook rust onder ge- denkteekenen, die van niet minder innige gods vrucht dan verheven kunstzin getuigen, en al- zoo in hooge male de echt vorstelijke restaura tie verdienden die er nu onlangs te koste is gelegd terwijl de voortreffelijke afbeelding er van, die door den uitstekenden photograaf Kannemans den koning is aangeboden door HD. met een welverdienden eerelilel is bekroond. De nieuwbenoemde leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen ter beëediging bij Z. M. worden ontvangen op maandag den 18 dezer maand, ’s morgens te 10 uur, aan Hoogstdeszelfs paleis. In het hoofdkiesdistrikt Eindhoven is mr. J. B. Bots met 759 van 791 uilgebragte stem men verkozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De koninklijk-Pruissische regering te Dus seldorf heeft aan de Nederlandsche regering medegedeeld, dat uit Nederland komend rundvee aan eene quarantaine van een et -twintig dagen wordt onderworpen, volgens de Fruissische wet van 27 Mei 1836. Voor de aanwijzing der plaatsen van invoer en voor de inrigting der quarantaine zijn de noodige maatregelen geno men. AMSTERDAM. Uithoofde van de veeziekte is de algemeene tentoonstelling der Hol!. Maatschappij van Land bouw uitgesteld. Op den 18 Juli] II. werd ter reede van Batavia gewijd de zijden vlag, door de Vereeni- ging het Metalen kruis, met goedkeuring des Konings, aan het stoomschip van dien na am geschonken. De lijkopening van het rund, dat aan runderpest heeft geleden, werd onder toezigt van den Rijks-veearts le kl. C. A. W. van Hoorn verrigt. De eigenaar van dit rund wordt, naar men verneemt, door de justitie vervolgd. De beroemde Herlwig, hoogleeraar in do veeartsenijkunde te Llerlijn, is hier te lande aanwezig, om de runderpest te bestuderen. ARNHEM. Uit Tiel wordt het volgende gemeldt: Een landbouwer, die thans meer dan 85 jaren telt, herinnert zich van zijn grootvader, die ook meer dan 80 jaren oud was, in zijne jonge jaren vernomen te hebben, dat deze eene besmettelijke veeziekte had gekend, en men toen heeft opgemerkt, dat op die stallen, die zich op een korten afstand van een leerlooijerij bevonden, geene ziekte of sterfte onder het vee had plaats gehad; dat deze omstandigheden aan andere veehouders, aanleiding gaven, om hunne stallen met een dikke laag run te beleggen, dat ook de gewenschte gevolgen had Ook werden hun, die de beesten oppasten, de kleederen ge taand. al 24 eijeren heeft gekregen. In de vorige week beliep het getal uitge voerde beesten te Harlingen weder meer dan in de vorige weken. De Engelsche stoomboo- ten namen mede.- 348 runderen, 180 kalveren, 652 varkens, 2405 schapen en lammeren, 5 paarden. Men meldt uit Oldeberkoop: Den 8 Sept, heeft de heer burgemeester der gemeente Oostslellingwerf aan den Raad kennis gegeven, dat ZEAchlb. aan Z M. den Koning had verzocht uit zijne betrekking als burgemees ter eervol ontslagen te mogen worden. Wel had zich sedert eenigen tijd het gerucht ver spreid van eene op handen zijnde aftreding, doch velen hoopten nog altijd, dat ZEAchtb. in dit opzigt van zienswijze zoude veranderen: want Oo.stellingwerf heeft in hem, sedert bijna een vierde eeuw een’ burgemeester, van wien men met vrijmoedigheid zeggen kan, dat bij onpartijdig, regtschapen, onbaatzuchtig, jegens allen nederig minzaam en welwillend was. In vereeniging met den Raad trachtte hij steeds naar zijn beste vermogen de belangen der ge meente te bevorderen, en sprak steeds onbe wimpeld zijn gevoelen uit zonder kleingeestig te berekenen, wat men er van zeggen zou, over tuigd als hij was van de eerlijkheid zijner 's HERTOGENBOSCH. Op den 24 September a. s. en volgende dagen zal te ’s Bosch eene godsd. plegtigheid, wor den gevierd, waarvan men sedert drieeeuwen in Nederland geen getuige meer geweest is. Een edict namelijk van mgr. Zwijzen, aartsbisschop van Utrecht, enz. roept tegen genoemden dag tot een provinciaal koncilie op: de bisschoppen van Roermond, Breda en Utrecht, de kapittels der kathedrale kerken, te vertegenwoordigen elk door 2 kanonikken, de abten, de reguliere oversten, de presidenten der seminarien en al die geestelijke personen, die regtens of volgens gebruik de provinciale koncilien moeten bijwo nen. Het koncilie zal ’s morgens 5 ure in de kathedraal van St. Jan geopend worden. Na de plegtige geloofsbelijdenis, welke in de eerste zitting door een ieder zal afgelegd worden, zal uit de katholieke leer datgene behandeld wor den, wat tot de geopenbaarde godsdienst en de kerk van Christus betrekking heeft tegen de dwalingen van onzen lijd, de hiërarchie en het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gemeente SNEEK. maken hiermede bekend, dat de najaars Paardenmarkt dit jaar invalt op Woensdag den 20 September e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. l'e Secretaris, HAGA. MiiiiiiiiiiWmiiiiiiiii^ met zijnen luchtballon den Géantten 7 uur plaats gehad. Eene onafzienbare menigte was daar bij tegenwoordig. Ook het terrein, waar de opstijging plaats had, was zeer goed bezocht. Zooverre bekend, is alles in de beste orde af- geloopen. Hll. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden waren daarbij ook tegenwoordig. In ons vorig no. hadden wij een berigt opgenomen uil JJlst, waarin als eene bijzon derheid werd vermeld, dal de landbouwer S. Gaossen, aldaar, eene eend heeft, die bijna da gelijks een ei legt. Thans meldt men ons uit Hommerts dat de landbouwer P. P. Koopmans vier eenden aan het leggen heeft, waarvan hij JAARGANG TWINTIGSTE SHEERER t I 1 I 1 I I, n e 1 n t Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90 COURANT ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1