I BUITENLAND i BUSLAND. In Polen hebben bijna elke week nieuwe brandstichtingen plaats. Volgens de Augsb. Allg. Zeil, is het daarbij opmerkelijk, dat gewoonlijk alleen de eigendommen van zoodanige personen in de asch gelegd worden, die aan den laatsten opstand niet deelgenomen of. lauwheid jegens de zaak der revolutie aan den dag hebben gelegd. De bende brandstichters heeft ook reeds een politieken titel, dien van Narodowi ursciciele (nationale wrekers) aangenomen, waarschijnlijk om aan de vreedzame van de revolutie afkee- rige lieden schrik aan te jagen. Aan de Pruis- sisch-I’oolsche grenzen heeft de Russische po litie eenige zendelingen in hechtenis genomen, die uit Frankrijk kwamen, waar de Poolsche uitgewekenen voortdurend werkzaam zijn om eene zamenzwering te smeden, die zich over al de voormalige Poolsche gewesten moet uit strekken. maakte, aan schip la Belgique. van Braband, en de met over perkt door de belangen der Duitsche natie, maatregelen die, naar te voorzien is, op deze a, leest uitdrukkingen: ben de regeringen onmisbaarste name het regt der hertogdommen zelven hun lot te beslissen, een regt alleen bt- De doelingcn. Een vijand van strenge maatregelen, poogde hij steeds door zachtheid het doel te bereiken, en kon zich zelfs grootmoedig verhef fen boven zaken, die anders gereede aanleiding tot ergernis zijn. Hiervan zou steller dezes meer dan één bewijs kunnen bijbrengen, wat liij echter niet noodig acht, daar allen, die ZE. meer van nabij kennen, hem dezen lof niet zul len weigeren. Wel werd zijn bestuur als bur gemeester niet altijd door allen toegejuichd, doch laat ons niet vergeten, dat niemand, ook maar in de verte, die volmaaktheid bereikt en wanneer zal het volk een regent hebben, over wien ieder volkomen tevreden is AMERIKA. Dat Jefferson Davis zijn leven behouden zal, hetzij door niet ter dood veroordeeld^te wor den, hetzij door vergiffenis te ontvangen, is thans genoegzaam zeker. Over de veel besprokene en veelal ver schillend beantwoorde vraag omtrent den ka- toenvoorraad in de Zuidelijke Staten, deelt de A'ew-For/c Times het volgende mede: „De sinds lang te vergeefs verwachte katoen uit het Zuiden wordt eindelijk in groote mate aange voerd. Gedurende de laatste zes weken zijn meer dan 100,003 balen op de markt te New- York aangebragl; alleen in de week, die den 26 Augustus eindigde, 19,904 balen. Naar de berigten te oordeelen, zal de aanvoer in de herfstmaanden nog belangrijk toenemen. Te New-Orleans waren den 1 Augustus 81,568 balen voorradig en kwamen dagelijks nieuwe bezendingen aan; ook te Mobile zijn depóts opgevuld; ofschoon het gebrek aan transport middelen den aanvoer uit het binnenland nog zeer beperkt. Hierin tracht men echter te voor zien door den bouw eener vloot van platge boomde booten. Mississipi heeft tot hiertoe nog de grootste hoeveelheid aan de markt ge- bragt; het westelijke deel van den Staat is in- tusschen nog in ’t geheel niet geëxploiteerd. De Staten, aan de golf gelegen, zullen natuur- eene aanzienlijke hoeveelheid van hnn katoen- voorraad direct naar Europa verzenden.’ Uit New-York wordt gemeld, dat het openbaar ministerie, „in naam des volks” eene vervolging heeft ingesteld tegen Edward Ket chum, die, zoo als men weet, zich aan ver- valsching in geschrift heeft schuldig gemaakt, ten gevolge waarvan het bankiershuis Ketchum Son Co.waarvan hij deelgenoot was, zijue betalingen heeft moeten staken. Opmerkelijk is het, dat de prokureur der republiek kon— stateert, dat geen enkel partikulier het initiatief tot de vervolging van bedoelden persoon heeft willen nemen, tenzij daartoe gedwongen wor dende. In andere berigten worden veelvuldige brand stichtingen in Polen alleen aan hebzucht toe geschreven en op rekening gesteld van eene vereeniging, hoofdzakelijk uit Joden bestaande, die haar werk er van maakte om de brand- assurantié-maalschappijen, door het in brand steken van ver boven de waarde verzekerde goederente plunderen. De bestuurders en vele leden dier vereeniging zouden door de politie ontdekt en in hechtenis genomen zijn. Uit Petersburg wordt van den 4 dezer gemeld „Terwijl men bij het leger op ver mindering en bezuiniging bedacht is, wordt de zeemagt steeds uitgebreid en met nieuwe panl- serschepen vermeerderd. Acht dagen geleden werd weder een gepantserd fregat, T welk ruim 1 ‘/a millioen roebels gekost heeft, van stapel gelaten, en weinige dagen later eene gepantserd batterij van 25 stukken. Men is erin geslaagd de gezonken gepantserde kannonneerbool Surertch te liglen. konventie volgen zullen, schokken het gevoel van regt des Duitschen volks, en dieigcn boven den de stoffelijke en zedelijke welvaart der door hel Duitsche bloed vrijgemaakte hertogdommen voor jaren te vernietigen.’’ Frankrijk en Engeland hebben insgelijks hun misnoegen over de konventie te kennen gegeven, en ofschoon de olficieuse Fransche bladen blijkbaar van de regering in last hebben gekregen bij de behan deling der zaak een niet al te scherpe taal te voeren, neemt de Constitulionnelmet de ken nelijke bedoeling om van die overeenkomst alles behalve goeds te zeggen, alle haar vijandige be rigten en beschouwingen uil andere bladen over. Bovendien verklaart genoemd huif-officieel or gaan het volgende: „Wat in deze schikking de bevolkingen vooral kwetst, is dal zij tol stand kwam, zonder dat vooraf 's lands verte genwoordigers waren geraadpleegd. Op dit punt is de openbare meening aan de oevers der Elbe, der Eider en der Schlei eenstemmig, en het wordt al meer en meer duidelijk dat de gemoederen niet weder tot kalmte zullen worden gebragt, dan wanneer voldaan zal zijn, aan den wettigen eisch der bevolkingen, om, door lusschenkomst harer vertegenwoordigers deel te nemen aan de regeling van haar lot.’ Uit Weenen wordt aan de Deutsche Ally. Zeilung geschreven dat aan den hertog von Au- gustenburg, in antwoord op de namens hem aan de Oostenrijksche regering gedane vraag, te ken nen is gegeven, dat liet hem zal vrijstaan in Hol— DL1TSCHLAND. Volgens een brief van den 7den dezer uil Elseneur ontvangen, had men daar toen 9 da gen storm gehad terwijl we hierslechts eenige graden westelijkeraanhoudend het schoonste weder en geen wind van beteekenis hadden. Te Elseneur lagen meer dan 100 sche pen op betere gelegenheid te wachten. Dat de zoogenaamde „permanente kom missie der zesendertig’ (door de te Frankfort gehouden algemeene vergadering van leden van Duitsche wetgevende kamers benoemd) niet tevreden is met de te Gasteiu gesloten konven- lie, hebben wij reeds gemeld; ook weten onze lezers dat zij alle leden der bedoelde vergade ring heeft opgeroepen om den 1 October a. s. te 1* rankfort bijeen te komen, ten einde te beraadslagen en besluiten te nemen, over den toestand der Elbe-hertogdommen. In de cir culaire door die kommissie tot dat einde uit gevaardigd, verheelt zij hare meening niet, en o. a. leest men daarin de volgende krachtige „Door de Gaslein-konventie heb- van Oostenrijk en Pruissen regtsbeginselen geschonden, stein te blijven, zoo lang bij zich binnen de grenzen der wet beweegt en hoegenaamd niets tegen de aldaar bestaande wettig gestelde magten onderneemt. De Weener Presse wil weten, dat bij de bijeenkomst van diplomaten te Biarritz, ook Oostenrijk vertegenwoordigd zal worden, en wel door graaf Bloome. Verscheidene der te Weenen uitkomende bladen verzekeren dat baron von Prokesch- Oostea, Ooslenrijksch gezant te Konstantinopel, I voornemens is tot het ambtelooze leven terug te keeren. Baron Burger, vroeger minister van marine, wordt als zijn opvolger genoemd. De Xorddeulsche Zeilung meldt, op grond van geloofwaardige berigten aangaande het ge val van Ott, de volgende bijzonderheden Den 4 Augustus geraakten graaf Eulen burg een vrijwi.liger van het regement huza ren en de student B. met eenige personen in een twist, waarbij B van achteren, vermoede lijk met een slok, een slag op het hoofd kreeg, zoodat hij sterk bloedend nederstortte. Daar op greep graaf Eulenburg naar zijne sabel en bemerkte dal zij niet in de scheede stak, het zij dal dit wapen er uit was gevallen, of door een der tegenstanders ongemerkt er uit gelro ken was. Bij verdedigde zich toen met de scheede tegen zijne aanranders, tot dat zijne vrienden hem ter hulp kwamenwaarop de anderen w egliepen. Alleen Oil bleef achter en daar deze sterk aan het achterhoofd bloedde begaf hij zi h, onder geleide der politie-agen- ten, naar de klinische inrigting, waar zijne wond werd onderzocht en diglgenaaid. Het scheen toen dat de kwetsuur niet zoo gevaar lijk was, doch zes dagen later overleed hij ten gevolge van hersenontsteking. Het was nu de vraag, of zijn dood werkelijk alleen het geolg der verwonding was. De geneeskundigen verklaarden zich eene definitieve uitspraak tot na een meer naauwkeurig onderzoek naar den loop der ziekte en andere omstandigheden te willen voorbehouden. Tot het onderzoek is, volgens het voorschrift der wet, ook eene ge mengde kommissie van militaire en burgerlijke gereglspersonen benoemd en al/.oo is het le verwachten dal de reglerlijke besl.smiig spoedig zal volgen De sabel van graaf Eulenburg is den volgenden dag door een der bij Oil be boerende personen aan den kommandant van het vehement ingezonden, onder verklaring dal de inzender hel wapen had gevonden in de nabijheid der plaats waar het voorval gebeurde. BELG1E. De beroemde paler Deschamps, van de orde der Redemptoristen, is door den Paus benoemd tol bisschop van Namen. Volgens hel Journal de Bruxelles is de Deensche bisschop Monrad, die een zoo groot deel heeft genomen aan de politieke gebeurte nissen tijdens den laatsten Deenschen oorlog, met zijn geheel gezin naar Nieuw-Zaelaud ver trokken. Het vieesch is le Brussel reeds 15 centimes per pond (hel halve kilogramme) duurder ge worden, en kost thans, eerste kwaliteit, 85 centimes. Ter tegemoetkoming is deze meer dere uitgave wordt de vrije invoer van visch verlangd. In eenige bladen wordt geklaagd dat 1 fr. of fr. 50 c. betaald wordt voor visch, die le Rotterdam vier centimes kost. Wat vooral de visch duur maakt zijn de regten en andere belastingen, die door de ge meente geheven worden. De koniiig voelt zijne krachten zoo toe genomen, dat hij jl. Vrijdag een togtje in zee boord Van het koninklijk stoom- De hertog en de hertogin de heer Rogier minister van buile.ilanJsche zaken vergezelden Leopold op dit togtje dal van 2 tol 5 uur duurde. t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 2