NIEUWS- EN ADTERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. I r* Zatnrdag 23 September. JAARGANG TWINTIGSTE B I S’ H H S A H Ö- f n e Leeuwarden, 20 Sept. In de heden gehou den vergadering der Provinciale Staten is be sloten dat, zoolang de runderziekte in ons rijk of naburige rijken is heerschende, alle jinvoer van runderen, schapen, varkens, geiten en bok ken, alsmede voorwerpen en afval, van die die ren afkomstig, wordt verboden; de verdere be handeling van punten deze zaak betreffende, zal in eene aanstaande Dingsdag te houden ver gadering worden voortgezet. Van wege het ministerie van binnenlandsche zaken is in de Staa!s~Couranl medegedeeld de korte inhoud der van den 9 tot 16 dezer ont vangen berigten betreffende de veeziekte in de gemeente: Vlaardinger-ambacht, s Gravesande, Rockanje, Charlois, Heerjansdam, Hekelingen, Hof van Delft, Middelharnis.Numansdorp, Schie dam, Schipluiden, SommeBdijk, Zevenhuizen, Stompwijk, Benthuizen, Bleiswijk, Delfshavcn, ’s Gravenhage, Klaaswaal, Mijnsheerenland, Ro zenburg, Stein, Schreefkerk, IJsselmonde, Zoe- termeerCapello a/d IJssel, Nieuwenhoorn, Bergschenhoek, Zuid-Beijerland, Delft, Geervliet’, Nieuw Helvoet, Hillegersberg, Overschie, Pijnac- ker, Rijswijk, Schiebroek, Zuidland, Betkel, c. a. Katendrecht, Kethel, c. a„ Mathenesse, Kralin gen, Naaldwijk, Ridderkerk, Vlaardingen, Vrij enban, Maasland, Monster, Nieuwerkerk a/d IJssel, Zegwaart. De kommissarissen des konings in de provin ciën zijn door den minister er op gewezen, dat aan de veehouders, zoowel in gemeenten waar de veetyphus zich vertoontals waar nog geen geval van die ziekte voorkwam, niet genoeg kan worden herinnerd, hoe zeer het in hun belang is niets te verzuimen wat kan medewerken om hun vee zooveel mogelijk te gen besmetting te vrijwaren, en, bij ziekte, heilzaam is gebleken. Bekendmaking door de gemeentebesturen van eenvoudige raadgevingen, mededeeling van hetgeen door deskundigen en door de ervaring wordt aanbevolen, kan daar toe zeker dienstig zijn. Zoo hebben bijv. Gedeputeerde Staten van Groningen in 1854, in no. 49, van het Prov. Blad, eene eenvoudige handleiding gegeven tot zuivering der stallen, waarin zich longziek vee heeft bevonden. De kommissarissen des konings zijn uitge- noodigd de gemeentebesturen hiertoe aan te sporen Eenige punten, waarop zou knnnen worden gewezen, zijn daarbij gevoegd. Enkhuizen, 20 Sept. Even als in andere steden van ons vaderland {zijn ook hier doel treffende en strenge maatregelen genomen lot wering der veeziekte; tot dusverre heeft zich alhier, niettegenstaande den belangrijken vee stapel, evenmin als in den omtrek, eenig ziek tegeval voorgedaan. Amsterdam. De zes runderen, die op 8 dezer den ten geschenke afgestaan. Men weet dat dat [deze vogel in het zuiden van Europa te huis behoort en slechts zeer zelden tot in deze streken afdwaalt. MIDDELBURG. Den 13 dezer heeft de arrondissements- regtbank te Middelburg uitspraak gedaan in het geding van Louis Koster, sigarenmaker aldaar, eischer tegen de adelborsten, welke hem op 5 December 1863 eene onherstelbare ver wonding (het verlies van zijn regter oog) heb ben toegebragt. De reglbank, passerende den door den eischer gedanen incidentelen eich om toegelaten te worden tot een getuigenverhoor en beiigt van deskundigen, heeft dadelijk ten principale uitspraak gedaan, en oordeelende dat er in deze van geen solidariteit sprake is, den eisch ongegrond verklaard en den eischer ver oordeeld in de kosten. SNEEK22 September. Op de aanbevelingslijst voor de vervulling der betrekking van direkteur aan de stedelijke Gasfabriek te Leeuwarden, zijn geplaatst de Heeren: N. W. J. C. de Voogtalhier en L. Le Voir, direkteur der Gasfabriek te Bolsward. Het Provinciaal Blad, no. 83, bevat een besluit van Gedeputeerde staten van den 19 dezer, no. 2, waarbij aan burgemeester en wet houders van de gemeenten in deze provincie met nadruk wordt aanbevolen om, voor zoo ver niet reeds zoodanige maatregel mogt zijn genomen, tot schorsing der veemarkten en ver bod van groote veeverkoopingen in hunne ge meenten en onverwijld tot vaststelling der daar toe noodige verordening over te gaan. Den 19 dezer is de buitengewone vergade- dering der Staten van dit gewest door den kommissaris des konings geopend tot het vast stellen van een reglement ter voorkoming van de overbrenging en verspreiding der runderpest en om in verband daarmede provinciale begroe ting voor 1865 te wijzigen, door het daarop aanbrengen eener geldleening ten bedrage van f 20.000, ter bestrijding der te dezer zake te maken kosten. De gemeenteraad van Sneek heeft beslo ten tot tijdelijke schorsing der veemarkten daaronder begrepen die van schapen en varkens en verbod van groote veeverkoopingen in deze gemeente. Ook te Deventer, Avereest, Vriezeveen, Mar- kelo, Olst, Balhmen, Rijssen en Borne zijn de veemarkten voorloopig geschorst. In- en doorvoer van Vee is verboden te Zwoller Kerspel Kamperveen, Zalk, Stad- en Ambt- Vollenhove, Dalfsen, Stad en Ambt- Ommen en Wijhe, ten zij onder voldoening aan door de gemeenteraden vastgestclde bepa lingen. 's GRAVENHAGE. Z. M. heeft benoemd; lot avokaat-generaal bij het provinciaal gereglshof in Utrecht mr. S. J. van Geuns, thans subst.-officier van justi tie bij de arrond.-reglbank te Utrecht; tot subst. officier van just, bij de arron.-regtbank te Ui trecht J. R. A. Engelenberg, thans subst.-officier van just, bij de arrond.-reglbank te Brielle; tot subsi, officier van just, bij de arrond.-regtbank te Brielle mr. J. G. Palijn, thans griffier bij het kantongeregt te Maarssen; tot griffier bij het kantongeregt te Maarssen mr. B. D. Wey- land, advokaat en kandidaat notaris te Amster dam, alsmede plaatsvervangend kantonregter te Nieuwer-Amstel. Door Z. M. is aan jhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid der kommissie van admini stratie over de gevangenissen te Leeuwarden. HH. KK HIL de prins van Oranje en prins Hendrik hebben den Koning, bij de opening der Staten Generaal, vergezeld, en in de ver gaderzaal ter regter- en linkerzijde van Z. M. zitting genomen. De plegtigheid werd door het heerlijkste weder begunstigd. Ontelbaar was de menigte, die zich overal vertoonde, en waaronder men zeer velen van elders opmerk te. De kommissie, in de vereenigde verga dering der beide Kamers benoemd om den Koning te ontvangen en Z M. uitgeleide te doen, bestond uit de heeren Eysinga, Villers de Pité, Geertsema, Zylker, Jonckbloet, Dirks, van Meeuwen, Taets van Amerongen, van Zuylen van Nyevelt (van Arnhem), Heydenrijck, van Foreerst, Viruly, de Vos van Steenwijck, Bofth van Drakestein, van Kerkwijk, de Bie- berstein, Gornelis en de Poorter. II. M. de Koningin heeft den heer F. Botgorschek vereerd met een geschenk, be staande in een ring, versierd met een smaragd, omgeven door eene dubbele rij h jour gevatte brillanten. Het geschenk ging vergezeld van een zeer vleijend schrijven van Hr Ms. sekre- taris, waarin werd te kennen gegeven, dat het strekken moest „als blijk van erkentelijkheid voor de ook in dezen zomer door hem met zoo veel ijver en kunde gedirigeerde muziekuitvoe ringen te Scheveningen en de daarbij aan H. M. bewezen attenties." AMSTERDAM. Op de jagtgronden van den heer C. A. A. baron van Pallandt onder Noordwijk, werd de zer dagen een fraai voorwerp van den kleinen trap (otis tetrae) geschoten, en door de wel willendheid van den eigenaar der gronden aan ’s rijks museum van natuurlijke historie te Lei- SNEEKER V- f I l 9 I. t b Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90' COURANT. ■- - i' ADVER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cent» behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1