MEWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. Nu. 83. Woensdag 18 October. Staten-Generaal. Tweede Kamer t. S' i s H Si a s a. 's GRAVEN11AGE. Bij dispositie van den minister van binnenl. zaken is aan de kommissie van veeartsen, inge steld bij dispositie van 28 Augustus jl. toege voegd de heer J. A. Moutens, veearts te Ze venbergen. Op een berigt dat te Overschie de vee ziekte zeer toenam, heeft de minister terstond een onderzoek daar ter piaalc doen instellen. AMSTERDAM. Op Texel is den 7 October jl. eene bijzon dere temperatuur in den dampkring waarge nomen. De koude des morgens te 5 ure werd plotseling door eene buitengewone warmte af gebroken en daarop volgde weer de vroegere koude. Deze afwisseling van temperatuur had viermaal op een afstand van tien tuiuuUü gaacs plaats. Onhanger te Sneek na den 4 Januarij 1866. Sneek den 14 October I860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOU DA. Be Secretaris HAGA. Het bleek hier weder hoe veel, ook voor uit breiding die de ziekte neemt waar zij zich een maal vertoont, afhangt van de handelwijze der veehouders zelven en van de verordeningen en hare toepassing. Overschie heeft eene goede verordening, maar de toepassing liet te wen schee. De uitbreiding der ziekte in die ge meente wordt voor een groot deel toegeschre ven aan zorgeloosheid der veehouders, die wei nig gebruik maken van voorlichting van veeartse- nijkundigen, en aan gebrekk ge uitvoering der verordening. Vooral de afzondering van ziek vee bleek zeer onvolkomen, en het slagten ge schiedde niet met de noodige voorzorgen. Ook de keuring van het vleesch was gebrekkig. In dit alles is terstond zoo veel mogelijk verbe tering gebragt Bij besluit van den 7 dezer, no. 47, heeft Z. AI. het volgende bepaald: aan alle ambtenaren van s rijks lelaslingeo wordt op gedragen om te waken voor de handhaving der maatregelen, genomen of nog te nemen ter bestrijding der thans heerschende veeziekte; vau elke overtreding der tot die ziekte betrek kelijke verordeningen wordt door hen proces verbaal opgemaakt op den eed, bij den aan vang hunner bediening afgelegd. JL zaturdag is een hond in den Pap- souwschen polder, gemeente Hof van Delft, door dolheid aangetast en heeft in dien toe stand onderscheidene honden en varkens en ook een kind van den bouwman L Romeyn gebe ten. De dolle hond, zoomede de dieren door hem gebeten, zijn door de goede zorgen der politie afgemaakt of vaslgesleld, terwijl voor het kind onmiddellijk geneeskundige hulp is ingeroepen. De heer C. II. T. baron Nahuys, lid der algemeene rekenkamer, heeft, gelijk reeds is medegedeeld, naar aanleiding van de bedenkin gen door vijf zijner medeleden tegen de aan hangige complabditeitswetten geopperd, in eene afzonderlijke nota aan de tweede kamer der slaten-generaal verklaard dat ook naar zijne meening een repressief stelsel, zoo als dat in de bedoelde ontwerpen wordt gehuldigd, ver derfelijk is voor de zekerheid der financieële belangen van den staat. Hij verdedigt het pre ventief stelsel, ook met opzigt tot een vooraf gaand onderzoek van verbindtenissen of over eenkomsten van aanbestedingen, levering, enz. Tot staling van het nut daarvan vermeldt de heer Nahuys het volgende: Bij kon. besluit van 15 April 1865 werd de minister van financiën gemagtigd lol het doen sluiten eener overeenkomst, volgens welke de firma Becker en Fuld te Amsterdam de som van ƒ4,113,993.60, voor de afkoopsom van den Scheldetol, vau Belgie te ontvangen, voor rekening van de Ned. schatkist in ontvang zou BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat in hunne vergade ring van heden van do schuld spruitende uit de geldleening van ƒ50,000 tegen 4 percent ten laste dezer gemeente is uitgeloot N°. 3, en van die van ƒ50,000 leg n 4'z2 percent No. 69; wordende de houders herinnerd dat hel kapitaal tegen overgifle vau de origineele obligatie en de on verschenen coupons kan wor den ontvangen ten kantore van den Gemeente kunnen nemen en uiterlijk 7 maanden na ont vangst. zonder eenige korting hoogenaamd, bij de Ned. Bank zou hebben over te storten mits door gezegde firma een voldoend onler- pand van courante staats-effecten geleverd werd. Daartegen opperden de hh. Nahuys, Siccama en Pfister bedenkingen, hierop neerkomende, dat door die operatie ontdoken werd het grond wettelijk voorschrift, dat alle staatsuitgaven door de wet moeten worden loegestaan en op do begrooting gebragt. De hier bedoelde staats uitgave bestond in het commissieloon voor het ontvangen der gelden, dat gesteld kan worden op p. m ƒ96,000, zijnde het bedrag, waarvoor rentebesparing zou zijn verkregen, indien men de 4 millioen tol amortisatie bestemd, dadelijk daartoe hadde aangewend in plaats van ze zeven maanden gratis ten gebruike van de firma Bec ker en Fuld af te staan. Daarbij komt de be denking dal bedoeld commissieloon naar even redigheid veel te hoog was en dat het voor Becker en Fuld gestelde onderpand niet kon worden teruggegeven dan met toestemming der algemeene rekenkamer. Nadat de minister van financiën, onder voorbehoud van een nader antwoord, op 22 Junij jl.een afschrift der gesloten overeenkomst had gezonden, werd bij kon. besluit van 27 Junij 1865 gehomologeerd, dat in plaats van staats-effecten het onderpand* voor eert gedeelte in aandeelen in den Fran- schen Noorderspoorweg was gegeven, ten ge tale van 4009 stuks 4 500 fr. en die eene beurswaarde hadden van 1,921,840. De aanmerkingen tegen deze afwijking der overeenkomst werden aangehoudentotdat de zaak au fond zouden worden behandeld trou wens, zegt de heer Nahuys, het was eene ge dane zaak waartegen geene voorloopige re- monstranlien iels konden afdoen, Tot 5 Oct. was intusschen, ondanks eene gedane herinne ring, deswege geen nader antwoord van den minister ingekomen. Wij vernemen dat aan den heer J. J. L'ami, pastoor te Zandvoort, de gouden me daille le klasse, door Z. Al. den keizer der Franschen is verleend, om de liefdadige en moedige hulp betoond aan de schipbreukelin gen van het fransche schip Paulinedat den 29 November jl. op de kust te Zandvoort ge strand is. TWINTIGSTE JAARGANG e 4 r - A SHEERER V A 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is, binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90- A D VE RT EN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Zitting van den 15 October. In deze zitting zijn, onder anderen, ingekomen: twee ontwerpen van w<t tot wijziging van de hoofdstukken VII A en Vil B der Siaatsbegrooting voor 1864 en eeu afschrift van de internationale telegraaf-overeenkomst den 17 Mei 1865 te Parijs gesloten. Er is mededeeling gedaan dat door de afdeelingen tot rapport' urs zijn benoemd voor de volgende wetsontwer pen, als. dat tot verandering der gemeenten Ambt Vol- *'4enhoven, Gencmuiden en Kampen, de heeren Hollinge- ins Pijpers, Mijer, Westerhoff, Beytna thoe Kingma en van Deiden; dat tot aanvulling van hoofdst. VIII der Staatsbegrootiug vooj 1865 de heeren Hollingerus Pij pers, Luyben, van Swieten, van Kerkwijk en vau Dei den; dat tot vaststelling der begrooting van de Alge meens Landsdrukkerij, dienst 1866 de heeren Simons, Viiuly Verbrugge, VVintgens, du Marchie van Voorthuy- sen en van Limburg Brouwer; dat houdende bepalingen betreffende de inkwartieringen en het onderhout! vanhet krijgsvolk en de transporten en leverautiën voor ’s kouings legers of vestingen gevorderd, de heeren Dul- lert, Poortman, van der Linden, de Laat de Kanter en van Eek; dat tot regeling der schutterijen de heeren Hol liugerus Pijpers, vau Nispen van Seveuaer, Winlgeus, eu en Heemskerk Bz; dat tot vaststelling der begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1866, de heeren Simons, Godefroi, van der Maesen de Sombreff, van Kerkwijk en van Deiden; dat tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen en eigendommen van den Stiat, en dat tot regeling van de samenstelling en de taak der algemeene rekenkamer de hh. Rochussen, Poortman, Begram, van Bosse en van lleukeloip. COURANT ft

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1