1865. SXEEK. NIEUWS' EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT' 8b, iv.. 4 November. Zaterdag N- i - h l 1 igd lor n<l. nu JAARGANG TWINTIGSTE RS. B 1 H S X N 1. A H I 9 rt- n »e re 18 len ij kje >or Z. M. een koninklijk besluit van markten en open- verkoopen van rundvee verboden wordt is bij den Raad van state in advies. De Aliddelb. Ct meldt, onder reserve, dat te 's Hage het gerucht zou loopen, dat de hr. Dullert als minister van oorlog zou optreden. De Tweede Kamer is tot hervatting tier werkzaamheden bijeengeroepen tegen Donder dag den 9 November aanslaande. De lijn van afsluiting, van regeringswege tot wering der veepest vaslgesteld, maakt h t den landbouwenden stand hoogst moeijelijk, eerst met vetkampen van hun vee, nu met het naar den stal brengen; vooral is dit het geval onder de gemeenten Giessendam en Sliedrecht. Eenige ingezetenen toch hebben beesten loopen aan de andere zijde der afsluitingslijn, terwijl de stal aan deze zijde is. De aldaar gestatio neerde dragonders verbieden ten strengste dat eenig beest de lijn passere en naar den stal worde gebragt. Dien ten gevolge is de burge meester van Giessendam naar s Hage geweest, ten einde hierin eenige verandering te krijgen, doch vruchteloos, daar hem is geantwoord, dat niets aan de genomen besluiten kon worden veranderd. De landbouwers zullen zich alsno bij adres tot de hooge regering wenden, ten einde hun gelegenheid worde gegeven, het vee naar den stal te voeren. Men zegt dat de heer Thorbecke. minis ter van binneidaudsche zak. n, sedert eenige da- cu ongesteld is, althans zich aan het depar tement niet vertoont Door den gemeenteraad van Arnhem is de heer T. T. Kroon, praeceptor aan het gym nasium te Haarlem, benoemd tot konrektor aan het gymnasium, in plaats »an wijlen dr. S. H. Rink es. Men meldt uit Rotterdam d. d 30 Oct. De informele wijze waarop men is te werk gegaan bij de arrestatie, waarvan Woensdag avond de Rotlerdamsche schouwburg het too- neel was, heeft geleid tot hel bevel onzer re gering om den gearresteerde onmiddellijk in vrijheid te stellen, met teruggave van al de gelden en voorwerpen, die bij'zijne inhechtenis neming in beslag werden genomen. Het be vel tot de invrijheidstelling is, naar wij verne men, heden namiddag ongeveer ten 5 um hier ter stede ontvangen. On middellijk daarna is de vlugleling in vrijheid gesteld, na bevorens een vi rhoor te hebben ondergaan, dat ten doel had orn te konstateren wie hem in hechtenis ge nomen heeft. Hij verklaarde dat hij niet door de Rotlerdamsche, maar door de Pruisische politie was gearresteerd. Bij het verlaten van het amphitheatre werd hij aangegrepen door den Pruisischen agent Schlegel, die hem als zijnen gevangene onder den arm nam, met de waarschuwing zich niet te verzetten, daar ver zet niets baten zou. Schlegel voerde hem daarna naar den Pruisischen kommissaris Born- stein (die de buitenwacht had), die hem op den schouder klopte en met het hoofd toe knikte alsof hij zeggen wilde: „we hebben u eindelijk dan toch beet!’’ Toen is hij door de twee Pruisen opgebragt. Op straat gekomen, j sloot zich een man bij de Pruisen aan, dien de beklaagde thans vermoedt dat een Ne- derlandsch agent van politie is geweest. het is van zijne zijde slechts een vermoeden, daar hij geen Nederlandschen politie-agent gezien heeft en geen Nederlandsche politie-agent ook een woord met hem gesproken heeft. Van den schouwburg tot hel politie bureau is hij aan den arm van den Pruis Schlegel opgebragt Wij hebben deze verklaring, die bewijst dat ons eerste berigt in alle opzigten juist was, uil den mond van den beklaagde, zoo als allen die met hem na zijne invrijheidstelling gesproken heb ben, die verklaring vau Voor alle zekerheid hebben wij den verklaring van hem in schrift genomen. Daarmede is de ze zaak getermincerd. Wij zeggen der rege ring dank voor haar krachtig optreden in dezen. Niet dat wij eenige sympathie hebben voor een misdadiger, maar de vrijheid, welke de wet ieder waarborgt die zich op Nederlandse!) grond- bevindt mag niet verkort worden zonder dat s GRAVENHA GE. Blijkens officiële mededeeling is in Noorwe- wegen de invoer verboden van geiten en var kens uit Nederland afkomstig. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld: „Naar men uit zeer goede bronnen verneemt, zijn de geruchten omtrent de aftreding van of meer ministers ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Bij geen hunner bestaat daartoe het voornemen. Dezer dagen hebben de nieuw benoemde heeren inspekleurs voor het geneeskundig staals- toezigt in handen van den minister van binnen- landsche zaken den bij art. 4 der wet voorge schreven eed afgelegd. heeft aan den heer D. J. Storm zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van lid van den raad van State, met ingang van 1 Januarij 1896. Tot ons bijzonder genoegen vernemen wij, dat de ongesteldheid, waardoor H. M. de Koningin was aangetast, van zeer liglen aard, is geweest, zoodat dr. Vinkhuijzen dan ook reeds weder van het Loo in de residentie is teruggeke. rd. Men schrijft uit 's Gravenhage A’. R. C. -. Het ontwerp van waarbij het houden bare daarbij de weltelijke «oo.schrif.eu slipleiijk wor den nageleefd. Het is daarom, dat wij der regering erkentelijk zijn voor het besluit, dat zij genomen heeft orn eene onwettige arrestatie te vernietigen, en wij mogen thans hopen dal hare bevelen van dien aard zullen zijn, dut de politie in Nederland eens vooral we.e hoe zij zich moet gedragen waar het de aanhouding en uitlevering geldt van vreemdelingen, die in landen, waarmede Nederland tractalen van uit levering gesloten heeft, overtredingen of misdu- den hebben be ireven. Het blijkt voor het oveiige, dat de vlugleling, een beschaafd jong mensch van ruim twintigjarigen leeftijd, door een amourette met eene tooneelspeelster meer vertering had gemaakt dan hem voegde, en, toen hij zich niet uit den knel wist te redden, met achterlating van een deficit van ruim 409 thaler in de kas van zijnen patroon, op de vlugl was gegaan. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijne goedkeuring niet geschonken aan de minste inschrijving bij de herbesteding, op Don derdag 21 September II. bestaande in het ma ken van het gedeelte van Groningen tot Win schoten van den spoorweg van Harlingen naai de Hannoversche grenzen, welke laagste inschrij ving was die van den heer M. Geverdingen te Rotterdam, voor 1,530,000 en heeft het werk thans gegund aan den heer P. J. Lienders, te Venlo, die had ingeschreven voor de som van f 1,065,000. De eerste afkeurmg. ten aanzien van den heer van Geverdingen geschied, berust daarop, dat hij niet mogt mede konkurrereu. AMSTERDAM. Zaturdag jl. hield de natuurkundige afdee- ling der koninkl. akademie van wetenschappen hare gewone vergadering. De heer Buys Ballot leverde eene bijdrage naar aanleiding van de temperaluur-waarne- mingen gedurende 21 jaren aan den Helder gedaan. De Engelsche brik Ann Pittison. kapt. Roijal, met steenkolen voor het N. Diep is den 23 October bij Egmond gestrand; van de be manning van 7 personen zijn 2 met moeite gered. Dien ze'fden dag is bij Kamperduin gestrand de Engelsche brik Border Chieftain, van welke de geheele bemanning is omgeko men, en de Holsleinsche galjoot Elise, kapt. Lange, met traan, van Alsund naar Rotterdam, hem hebben ontvangen. V(inw’e)ke de bemannillg van 4 personen met de sloep behouden aan wal is gekomen. s HERTOGENBOSCH. Den 25 October heeft de regtbank te 's Her togenbosch uitspraak gedaan in de zoo bekende zaak van Takken contra het klooster St. Aga tha. De regtbank heeft het beteekende stuk door de gedaagde vereeniging, afkomstig van COURANT. - i>xv*p SNEEKER ur- ,50. :eu l 1 a i R :s- ud en, ens 14 em EK, iet til S. <43^-'’Al' A D VERTEN TIEN van 1 tot 4 legcls, gewous letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cent»' behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaa' iag, Buysing, op aan de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en 1 ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65buiten de Stad franco ƒ1.90 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1