NIEUWS" EX ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT' «EU/ 1865, V.- Bü. Woensdag 8 November. Staten-Generaal. Tweede Kamer. JAARGANG TWINTIGSTE irk an Ike ;es )es les n jf' k 8 I S Jï 1 A K n le z 6 5a. s GRAVENHAGE. Bij Koninklijk besluit van den 28 October jl., no. 50, zijn de leden der Provinciale Com- missiën van geneeskundig onderzoek en toe voorzigt met ingang van den 1 November eer vol ontslagen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De minister van Binnenlandsche zaken heeft, na zijne hgle ongesteldheid, zijne werkzaamhe den aan het departement hervat. Blijkens officiële kennisgeving zijn de vroe ger bekend gemaakte verbodsbepalingen in Pruisen uitgevaardigd op den invoer van rund vee enz, op het hertogdom Sleeswijk toepas selijk gemaakt. - Den 2 November is te ’s Gravenhage aan de staatsspoorwegen, onder nadere goedkeuring van den minister van Binnenlandsche zaken, bij enkele inschrijving, aanbesteed het gedeelte van Meppel tot Heerenveen, van den spoorweg van Arnhem naar Leeuwarden. Daarvoor waren 11 inschrijvingsbiljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer W. G. van Heukelum, te Doornenberg. voor f 1,420,7 00. Den 2 Nov. werd te Dordrecht des mid dags ten 4 uur, van de nieuwe werf van de heeren G. Gips zonen, met het beste gevolg te water gelaten het Japansch schroefstoom- fregat Kai-Yoo. Eene over^roote menigte be langstellenden, niet enkel inwoners der grijze Merweslad maar ook van andere plaatsen, woonden het belangwekkende schouwspel bij. Op de tribune merkte men op den minister van marine en een aantal zeeofficieren, de di rectie der Nederlandsche Handelmaatschappij, de zich hier te lande bevindende Japansche officieren, enz. Niettegenstaande de buitenge wone menigte toeschouwers, heerschte evenwel de grootst mogelijke orde op het terrein en bijzondere lof komt den bouwmeester zeker toe, voor de uitnemende wijze waarop al de be schikkingen waren gemaakt, en de kalme be daardheid waamede het trotsche gevaarte aan zijn element werd overgegeven. De Kai-Yoo (in het Nederduitse!) Voorlichter, is een stoomfregal van ruim 2600 tonnen, en zal gewapend worden met 28 getrokken 100 ponders. De machines van 400 paardenkracht worden vervaardigd aan de fabriek van de Ne derlandsche stoomboot-maatschappij op Fijen- oord; de stoomketel bij den heer Paul van Viissingen te Amsterdam. Het schip zal van Dordrecht naar Hellev. etsluis worden gebragt, waar de machine zal worden ingezet. De bouw' en de vorm van het schip worden naar men verneemt door deskundigen zeer geroemd. Hef is zeker het grootste schip dat in ons vaderland ooit op eene partikuliere werf is gebouwd; den hh. C. Gips zonen komt dan ook de eer toe te hebben bewezen, dat de partikuliere in dustrie ook in staat is de grootste oorlogbo- dems te bouwen. Z. M. heeft den buitengewonen hoogleer- aar in de godgeleerde fakulteit aan de Leidsche hoogeschool dr. L. W. E. Rauwenhoff, bevor derd tot gewoon hoogleeraar in die fakulteit en tot hoogleeraar in de medische fakulteit aan de hoogeschool te Groningen benoemd dr. S. Rosenstein, privaat-docent bij de medische fakulteit aan de universiteit te Berlijn. Door Z. M. is de kapt.-luit. ter zee P. W. Stort, op zijn verzoek, met den 10 dezer maand eervol ontheven van het betel over Zr. Ms. transportschip de Heldin en op nonaktiviteit gebragt; wordende hij met den 11 daaraanvol gende in dat bevel vervangen door den kapt.- luit. ter zee G. Lambert. Van den 27 der verleden maand tot en met 3 dezer zijn te Scheveningen acht haring schuiten aangekomen, die gezamenlijk 461,000 stuks hebben aangebragt. De haring gold van 31 tot f 22 hel duizendtal. Als eene bij zonderheid kan men melden, dat de pink Louize, stuurman G. Spaans Lz. reeder de heer A. E. Maas, na eene afwezigheid van slechts twee dagen eene vangst van 65,000 steurharing en in een nacht gevangen, heeft aangebragt; terwijl de pink Vrouw Leentje, stuurman M. Mos Jz. reeder de heer W. Pronk, die 10,000 stuks aan boord had, eene nog aanzienlijken vangst, SNEEKER rer, 2r. ken i B I I 50 80 »e ,4 ■n d. It je >9 bij eh eu COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco f 1.90 heeft vermeend, boven de overgebleven 4 miilioen, het ontbrekende op ƒ10,650,000 te moeten begrooten. De minister doet daarbij opmerken, dat gedurende de jaren 18561864 de uitzendingen een zeer aanmerkelijk ver schil hebben opgeleverd; hetwelk te minder verwonde ring kan baren, als men bedenkt, dat het hier eene een voudige kas-rekening geldt; dat men het niet noodig heeft geacht, het voorgesteld bedrag nog te verhoogen, vermits de gouveratuv-geueraal in 1864 eene voorloopige aanvraag van 20 miilioen Voor 1865 heeft gedaan, en zich voor 1866 tot 12 miilioen heeft bepaald. Met het oog op de toekomst, verklaart de minister, geenszins onze financiële kracht te hebben gezocht in het bedrag der schuld, welke in 1865 zal kunnen worden geamortiseerd. Hij erkent, dat men in 1867 waarschijn lijk geen zoo aanzienlijk bedrag daartoe zal kunnen aan wijzen, maar vermeent te kuuneu doen opmerken, dat, terwijl wij eenige jaren geleden stonden tegenover eene behoefte van 100 miilioen voor spoorwegen en 12 mii lioen voor emancipatie van slaven, thans de gelden voor de spoorwegen nagenoeg zijn aangewezen; de vrijverkla ring heeft plaats gehad; de Rijks accijns op de brand stoffen is afgeschaft; de plaatselijke accijnsen zijn opge heven; het cijfer der renten aanzienlijk is verminderd; de middelen verbeteren; het bedrag der gewone uitga ven onveranderd is gebleven, en men tevens voor 1866 heeft kunnen voorzien in eene- begrooting van 110 miili oen, zoo voor gewone als voor buitengewone behoef ten, De minister hoopt, nog in deze zitting een voordrag! tot herziening der wetgeving op de grootboeken der openbare schuld te kunnen indienen. te J -■ bedragi jr- A D V ERTEN TIE N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents’ behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Bij de beantwoording van het voorloopig verslag, be treffende den algemeenen toestand der geldmiddelen van den Staat, begint de minister van financiën, met het ge noegen der regering te betuigen over de algeroeene tevredenheid, waarvan, bij het onderzoek in de afdee- lingen over onzen finantieelen voorspoed, is gebleken. Wat aangaat de deswege medegedeelde bedenkingen, en wel in de eerste plaats nopens de voortdurende uit zetting onzer staatsuitgaven, volhardt de minister bij zijne meening, dal die verhooging niet meer dan 6'/2 ton bedraagt, en verklaart hij, niet te bevroeden, langs welken weg dit eijfer tot op 8 ton gouds en zelfs op meer dan een miilioen is gebragt. In vergelijking met de staats-uitgaven van 1862, ten je van ƒ74,273,245, terwijl die voo; het aanstaan de jaar 1866 naauwelijks op 74 miilioen worden be groot, berekent de minister, dat de raming voor het laatstgenoemde dienstjaar 270,000 minder bedraagt, dan de begrooting voor 1862. Z. E. erkent, dat sedert 1862 niet minder dan 1,470,000 aan renten is be spaard, maar wijst daarentegen op de verhooging van uitgaven, die bij sommige departementen is gevorderd, als 578,201 voor het onderwijs, 185,000 voor de telegrafie, 410,000 voor het droogmaken der plassen beoosten Rotterdam, f 162,000 voor de posterijen, 519,000 voor ambtenaren ten gevolge van de wijzi ging van het belastingstelsel, en dergeiijke, een en an der ten beloope van f 1,848,446 en alzoo nagenoeg 5 tonnen gouds meer dan de bespaarde rente. Wat betreft eene andere bedenking, namelijk, als of onze afhankelijkheid der Indische bijdragen eer toe- dan af zou nemen, meent de minister alsmede te kunnen wijzen op eene vergelijking van de opbrengst der rijks- middelen in 1862 eu’t geraamde voor 1866.,Die opbrengst is in 1862 begroot op ƒ61,627,488 en voor 1866 op ƒ64,157,585, opleverende een verschil van f 2,530,097, en alzoo met inbegrip van de verminderde uitgave van f 270,000, eene verbetering dezer middelen van nage noeg drie miilioen, waarmede, naar des miuisters oordeel de bewuste afhankelijkheid sedert 1862 is verminderd. Ook bij vergelijking van de jaren 1865 en 1866 meent Z. E. zijne stelling te kunnen handhaven. Voor 1865 is de opbrengst der rijksmiddelen op ƒ63,968,344 voor 1866 op 64,157,505 geraamd, weshalve wij ook tegen over 1865 nog met f 189 241 zijn vooruitgegaan. In 1867 zal de schatkist nog wel eenig verlies te lijden hebben, maar de minister meent, dat het geen betoog behoeft, dat de hoogere raming der overige middelen dit verlies volkomen onschadelijk zal maken, al ware het, dat de suikerbelastiug niet meer dan dtie en een half miilioen mogt opbrengen, weshalve hij met gerustheid kan verklaren, dat onze middelen den schok van de af schaffing der plaatselijke accijnsen, ook zonder verhoo ging van regten op de thee, of van belasting op het geslagt, hebben doorgestaan. Ten aauzien van de bijdrage uit de koloniale geld middelen levert de minister breedvoerige opgaven, ten betooge, dat, indien het al mogt blijken, dat aau het bedrag der in veiling te brengen 860,030 pikols koffij eene zekere hoeveelheid mogt ontbreken, dit tekort op niet hooger zou kunnen worden gesteld dan op ruim 28,000 p.; weshalve, indien de veilingsprijzen zich slechts etnigzins staande houden, de geraamde geldsom zal wor den verkregen. Tot verdediging van de raming van het bedrag der uit zending van ƒ14,650,000 naar Indië deelt de minister mede, dat de gouverneur-generaal in Julij eene voorloo pige uitzending van 12 miilioen heeft verlangd; dat daar van op den Isten Januarij aanstaande in de Indische kas voorhanden zullen zijn 8 miilioen; dat, vermits de voorloopige aanvraag nog nader kan worden verhoogd, men

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1