NIEUWS" EN ADIERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEL 18f>5. '8 Zaturdag 11 November. K 1 n TWINTIGSTE t I S H I* A N B. i« mi 0 e lit. I s GRAVENHA GE. Z. M. heeft den adelborst 2e kl. bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willems oord R. C. van der Meulen, met ingang van 1 Sept. jl. benoemd tot adelborst le kl. bij de Nederlandsche zeemagt met bepaling dal zal worden gerangschikt tusschen de adelbor sten le. kl. W. J Struik en L. Haremaker. Van wege den minister van b’nnenlandsche zaken worden zij, die bij de vervulling der met 1 Jjuuarij 1866 openvallende betrekking van arrond-ijker der malen en gewiglen verlangen in aanmerking te komen, opgeroepen, zich vóór of op 28 November aansl. bij het departe ment van binnenlandsche zaken aan te melden met een op zegel geschreven adres, eene naauw- keurige opgave van naam, voornamen en woon plaats bevattende, met overlegging tevens van een bewijs van onberispelijk gedrag, afgegeven door het plaatselijk bestuur; zullende aan de adressanten nader kennis worden gegeven van den dag, waarop het vergelijkend examen aan de polytechnische school te Delft zal afgeno men worden. De Hooge Raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, heeft dezer dagen vernietigd het arrest van het provinciaal geregtshof in Zuid-Iloiland, in de bekende zaak van den hr. van Wageningen, voormalig wethouder der ge meente Dordrecht, voor zoo veel zijne schuldig verklaring en veroordeeling betreft, hem ont slagen van alle regtsvervolging, de kosten te dragen door den Staat. Volgens een telegraphisch berigt hebben onze troepen te Assahan (oostkust van Sumatra) eene overwinning behaald. St. Cl. Sedert den 3den tot en met den 7den d zer zijn te Scheveningen niet minder dan 35 haringschuiten aangezet, die geleverd hebben 3,322,000 stuks steurharing; 363 wagens en karren waren noodig om dezen te lossen. Onder de voorwerpen, bestemd voor de aanstaande loterij van de Kuustkronijk, be hoort eene pianino oblique ter waarde van 1000, uit de fabriek van B. Schmitz le Rot terdam. Te Rotterdam moet van hooger autoriteit bevel ontvangen zijn, om den zooveel bespro ken Pruis Wiedemeijer op nieuw aan te hou den, doch zoude deze bereids vertrokken zijn. --- Bij den boekhandelaar Martinus Nijhoff, le 's Gravenhage, heeft onder den titel: De Cholera, wenken voor allen, een kort geschrift het licht gezien, dat vooral op prijs zal worden gesteld, dewiji hel afkomstig is van den heer dr. P. Bleeker, die in Indië lang le midden der cholera heeft geleefd en dus veel onder vinding heeft kunnen opdoen. Hetgeen volgens dezen schrijver de cholera voor het leven zoo spoedig gevaarlijk maakt, is de hevige mate van vochtverlies, en de snelheid waarmede dit verlies plaats beeft. Slaagt men er tijdig in, dit verlies te doen ophouden, dani s het gevaar voorbij. Het laudanum is het beste middel, om dal doel te bereiken Duizenden en duizenden in Indië hebben aan het tijdig gebruik van den drank, waarvan laudanum en hoffman-druppels de hoofdbestanddeelen uitmaken, en die in tij den van epidemie aldaar zooveel mogelijk alge meen kosteloos verkrijgbaar wordt gesteld, hun leven le danken. De hoofdzaak is, dal men geen kostbare lijd late verloopen en dadelijk bij de eerste teekenen der ziekte het middel aanwende. Het snelle verloop der ziekte vor dert dit. De schrijver beveelt daarom aan, dal de gemeentebesturen in tijden van cholera- epidemie bij de wijkmeesters en op andere ge schikte plaatsen eene voldoende hoeveelheid beschikbaar stellen van een cholera-drank, naar het volgende recept bereid: Laudanum, 24 druppels; Pepermunlolie, 12 druppels; Hoffinan, 90 druppels; suiker, 2 thee lepels; zuiver waler, 1 halve wijnflesch. Men roere het laudanum, de pepermuntolie en de hoffmandruppels met de suiker en menge er daarna het water bij. Van dezen drank worde gebruikt als eerste gift 4 eetlepels, tien minuten later als 2de gift 2 eetlepels en na nog tien minuten, als derde gift, nogmaals 2 eetlepelsLater, zoo noodig alle tien minuten een eetlepel, tot op de komst van een geneesheer. Voor zuigelingen zij de eerste gift 1 lepel, voor kinderen boven de anderhalf jaar 2 lepel», voor kinderen boven de acht jaar 3 lepels; de volgeude giften naar evenredigheid. Het zou ook aanbeveling verdienen, dat de bedoelde drank met de gebruiks-aanwijzing voor handen ware in fabrieken, stationsgebouwen, enz. Vrees voor besmetting behoeft volgens dr. Bleeker niet te bestaan. De besmettelijk heid is hoogstonwaarschijnlijk en de schrijver is geneigd haar volstrekt le ontkennen. Gr. Ct. Den 7 Nov. is te Leiden, na verdediging van stellingen, tot doctor in de reglen bevor derd de heer 11 G. Jordens, geboren te De venter. Uit eene door de Regering gedane op gave blijkt dat sedert de vroeger gedane me- dedeelingen nieuwe koncessiëu verleend zijn: aan de maatschappij der spoorwegen du Nord de la Belgique, voor eene lijn van Tilburg naar de Belgische grenzen in de rigting van Turn hout; aan de Nederlandsche Rijnspoorweg-maat- schappij voor eene lijn van Uarmelen naar Breukelen (waartoe de voorwaarden nog niet zijn geteekend), aan de hh. Roze c. a. voor ’s HERTOGENBOSCH. Te s Hcrtogenbosch is in den jongste eene lijn van Rotterdam naar den Hoek van Holland en van daar naar Scheveningen; en aan de Hollandsche ijzeren spoorweg-maalschapp.j voor de lijn Haarlem-Uitgeest en voor de ex ploitatie van den Noordhollandschen staatsspoor weg De overige opgaven betreffen de hangende of de nieuw* aangevraagde koncessiën, zijnde, behalve de in het regerings-antwoord over Hoofdstuk V genoemde, de volgende: door de hh. Löwinger, van den Hoek van Holland naar Rotterdam vervallen door de koncessie Rosa c. s.,- von Born, voor de lijn van Dortmund naar Enschedé, nog niet voor beschikking vatbaar; Compy de Kuabeck, van Mechelen naar Glad bach met zijtak naar Maeseyck, nog niet voor beschikking vatbaar; Moerman Laubuhr. c. s. van Venlo naar Ruhrort, van Venlo naar Itter— voort, Maeseyck en Hasselt, voorloopig onder zocht; Hoyois en Cie, van Roulers naar Selzaete met zijtak naar Ysendijke, niet voor beschik king vatbaar; Holtzmann en Sieburg, van Am sterdam naar Nijkerk met zijtak van Hilversum naar Utrecht, van Nijkerk, langs Zutphen, Win terswijk, Caesfeld naar Munster met zijtak van Zutphen naar Halderen en eene lijn naar En schedé, langs Caesfeld, naar Dortmund; be schikking, ook ter zake van de lijnen op Prui sisch gebied, aangehouden; Cramerus c. s. van Amsterdam naar Hilversum en Amersfoort Chevallier, Hoek van Holland naar Rotterdam, Hoek van Holland naar Delft en Gouda, van Amsterdam en van Utrecht naar Zutphen, thans ten deele vei vallen door de koncessie Rose; York en Gold mid, haven te Scheveningen met spoorwegverbinding; van Mons, kanaal en spoor weg van Neuzen langs Hulst naar de grenzen, vooiloopig onderzocht; Brooman, van Arnhem naar Antwerpen, aangehouden; Knell c. s. van Arnhem naar Schalkwijk (Rotterdam), voorloo- pig onderzocht; Dull, van Ommen over Dalfsen naar Zwolle, in verband met Almelo Mepp?l; Bischoffsheim c. s. van Waardenburg over Tiel naar Arnhem, voorloopige aanvrage. ARNHEM. Zutphen, 8 Nov. In het naburige stadje Borculo, gebeurde gisteren middag een voorval, dat de grootste sensatie veroorzaakte. Eenige mannen bezig zijnde met zaaddorschen, kreeg een hunner, een persoon van rijpere jaren, met den dorsch- vlegel van lijn eigen zoon zulk een geduchten slag tegen het achterhoofd, dat hij dadelijk neêrzook en des avonds overleed. Óp het be rigt van hel gebeurde, is het geregt alhier met een med. doctor onmiddellijk naar Borculo ver trokken. Het onderzoek is reeds aangevan gen. 0 J r. SNEEKER i, el ’ir» •e I 11» ria de v te en, ins -13. nd 1 ilk Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco 1.90 ADVERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents* behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, COUR A K T.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1