;n loot iaar deu met z we- loed, niet, vrik- voile ons .elijk >naf- leid, r de de •rgd. tijd- aiets ben, hen lui- zijn, lijke een- lus- van jpe- ont, 10e- lilting van den 9 Nov. Veroordeeld: J. F. T te Oosterli'tens, we gens diefstal in dienstbaarheid, tut 1 jaar cell gevangenis. 1. K. te Leeuwarden, wegens hoon en moed willige mishandeling tot 15 dagen cell, gevan genis, 2 geldboeten ieder van f 8, of subs. 1 dag cell, gevangenis voor iedere boete. S. B. te Weslhem wegens moedwillige ver wonding, waardoor ziekte of beletsel van te werken gedurende meer dan 20 dagen is ont slaan, lot 1 jaar cell, gevangenis P. H. te Balk, wegens beleedigende uitdruk kingen, tot eene geldboete van 8 of subs. 3 dagen gevangenis. E. T A. Ie Ysbrechtum, wegens moedwillige mishandeling tot 15 dagen cell, gevangenis eene geldboete van 8 of subs. 1 dag cell, gevangenis. Aan den Raad der Gemeente Wijmbritseradeel. omtrek verbrijzeld werden. Uit Aalst wordt gemeld dat de besmet telijke veetyphus in dat kanton van Oost Vlaan deren wederom op zorgbarende wijze is uitge- barslen. In eene branderij, alwaar runderen niet de spoeling worden gemest, zijn vierhon derd beesten door de kwaal aangetast De gen darmerie heeft de stallen dier branderij met een cordon omringd en buiten gemeenschap ge steld. De Catholique is verschenen; hij zal de Berlijnsche Kreuz-zeilung wezen. Een kruis prijkt boveu den titel, die met Gothische letters gedrukt is, als om te getuigen van de reakti- ounaire strekking van dit blad. In hel eerste nummer komt niets bijzonder merkwaardigs voor; zonder eenig voorbehoud verklaart de re d.iklie zich voor de encyclica van 1864. Louis Veuillot spoort, in een door hem onderleeken den brief, de redaktie aan, het liberalismus zonder mededoogen te bestrijden; des te beter, op deze wijze zullen wij van de huichelarij der „liberale katholieken" bevrijd worden. ENGELAND. Het kaperschip der Geconfedcreerden de Shenandoah, is maandag 6 Nov. te Liverpool binnengeloopen. Het heeft zich overgegeven aan het Engelsche stoomschip Donegal op de Mersey. De epuipage beloopt 133 man. Toen de loods buiten de haven aan boord kwam, vroeg men hem of de oorlog geëindigd was. De Shenandoah moet 37 schepen vernietigd hebben. Volgens te Londen ontvangen beriglen uit de Kaapstad van 23 September was de oorlog nog niet geëindigd, maar waren de Boe ren dien moede, Moshesh erkende de door hem geleden nederlaag doch verklaarde, dat de Basutos het betwiste grondgebied vvelligt aan de Engelschen, maar in geen geval aan de Boe ren zouden afslaan. FRANKRIJK Naar men verneemt zal de keizer zelf de hoofdkommissie voor de in 1867 hier te hou den wereldtentoonstelling presideren. In een brief uil Rome leest men dat de paus voornemens is eeilang aan mgr. de Mé- rode, zijnen afgelreden minister van oorlog, den kardinaalshoed te schenken. Het decreet van keizer Maximiliaan van Mexico, waarbij buiten de wet worden gesteld de juaristen, die met de wapenen in de band gevat zullen worden, heeft zelfs te Parijs zulk ren ongunsligen indruk gemaakt, dal de Mom- teur bij het opnemen dier proclamatie gemeend heeft de laatste zinsnede te moeten weglaten. ITALIË. Den 7 dezer zijn twee schepen met Fran- sclie troepen uit Civita Vecchia vertrokken. Het regeringsblad maakt een besluit bekend, waarbij de Nationale Bank en de Bank van Toskane tot ééne inrigting, ouder den naam van llaliaansche Bank, worden zomen gesmol ten. Het vergelijkend examen voor de vacante hoofdonderwijzers-betrekking in de school van het Heidenschap is bepaald op den 2 December e k. ten Gemeentehuize van Workuin In zending der stukken vóór of op den 21 Nov. e.k. Voor de vacature van hoofdonderwijzer te Irnsum zal het vergelijkend examen gehouden worden te flauwerd, den 25 November e. k. Inzending van stukken vóór of op den 18 Nov. e k. Wij hooren dat cr een voorstel is gedaan aan den Raad der Gemeente Wijmbritseradeel o Wijmbritso- 211 ‘n een de eeueu gin- beid; al- te ■ein! i.” in KEHK-ACADEMIE- eu SGHOOLNIJlUWS. Wat het lager onderwijs aan Nederland kost? Niet minder dan ƒ4,235.960; althans zoo hoog is het cijfer der uitgaven van het Rijk de provinciën en de gemeenten over 1863, volgens het verslag door den minister van binnenlandsc'oe zaken bekend gemaakt, a.jaarwedden enz. van onderwijzers ƒ2,299 448; b. onderhoud van school lokalen ƒ214.991; c. nieuwe schoollokalen 820,668; d. vergoeding voor vrije womdug 77,035; e.schoolmeubclen en behoeften f 308,591 sehooikommissie 13,969; pensioenen aan ouderw.jzers f 96,252; h. subsidies aan bijzondere scholen ƒ34,134; i. opleiding van onderwijzers 155,594; onderwijzersgczelscliappen f 5100,1. school loezigt van rijkswege ƒ73,161; l. diversen ƒ35,011, te zamen ƒ4,235,960; dat is 1,001,354 meer dan het lager onderwijs gekost heeft in 1860,heteerste jaar van de vol ledige werking der wet van 1857. Sedert 1858, het jaar van de eerste werking der nieuwe wet, is er iu ons land 'CO, die vati or- een nne tij ten zij ae- zij- an- rol eid, en, rk- oor te die ilst en. e- i :r- zij :de h- e- jde ng an ib- !id en ie- ARIVINDISSEMENTSREGTBANK. I.VGEZOMHIX Vau eeue geachte zijde werd ous het volgeud adres dat thans iu de Gemeente Wijmbritseradeel ter ouder- teekening circuleert, ter plaatsing ingezonden. Geven met gepasten eerbied te kennen, de onderge-i ,s bepaald, dat bij afwezigheid of ontstentenis teekenden allen ingezetenen dier gemeente. - Dat de adressanten ontwaar zijn geworden, dat het raadslid Dcuwe Piers Oppedyk te Hommerts, aan dezen Raad op den 24 October jl. het voorstel heeft ingediend om, (zoo als helzelve woordelijk luidt) „te besluiten om „deu WelEdel Geboren Heer Air. BUHELTE WIJ- „BENGA, lid van de 2de Kamer der Slaten-Geueraal en „Secretaris van Wijmbritseradeel, woonachtig te Nueek „een eervol^ ontslag te verleenen als Secretaris dezer „gemeente, en zulks met den 31 December 18Ü0 vijfen zestig.” Dat de adressanten tevens niet minder tot hun leed wezen, dan tot hunne verontwaardiging hebben vernomen, dat dat voorstel door voornoemd nieuw raadslid geheel onverhoeds is gedaan, met slechts zonder eenige vooraf gaande raadpleging met de hoofden van het Bestuur dezer gemeente, maar ook zonder vooraf in eeiiigerlei opzigt voornoemden lieer Secretaris met de gronden en strekking van het gedaan voorstel bekend te hebben ge maakt, zoo dat én het collegie van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente,* én de betrokken heer Se cretaris ten eenenmale van de gelegenheid zijn verstoken geworden, om, zoo mogelijk, de redenen of grieven weg- te nemen, waarop dat. voorstel zal mogen steunen. Dat naar adressautens beschouwing zoodanige handel wijze gewis niet het. kenmerk draagt van die kieschbeid welke men bij eeueu gemeentelijken vertegenwoordiger mag verwachten, eu adressanten het regtmatig vertrou wen mogen koesteren, dat het gedaan voorstel, bij dezen raad niet de beoogde bijval zal verwerven, daar toch de heer mr. Wijbenga voornoemd, bereids in oe maand Augustus 1827 benoemd is geworden tot Secretaris van Wijmbritseradeel eu met belangstellende naauw gezet heid die betrekking tot heden en alzoo eeue reeks van meer dan 38jaren heeft bekleed, zonder dat er in al dien tijd bij dezen raad, tegen hem ooit eenige de geringste klagt is ingeleverd. Dat het derhalve naar adressanten’s eerbiedig verinee- nen, niet met de achtbaarheid en waardigheid van raadscollegie zoude strooken, en eene krenking van pligt der erkentelijkheid zoude zijn, om osverhoedi voor 4,182,543 aan nieuwe scholen te koste gelegd. Van de kosten voor het lager ouderwijs betaalde het Rijk ƒ398,435.251/,, de provinciën 86,260.81 de gemeenten 3.944,701.99, waar tegenover weder door dê gemeenten aan schoolgelden, subsidiën, restitutie van anderen gemeen ten enz. als, inkomsten ontvangen 1,042,512,61 zoodat de gemeenten een zuiver bedrag aan uitgaven voor het on derwijs hadden te lijden van j2,902 189.87 >/2, Het getal scholieren, p m. 400.000 beloopende, kost het lager onder wijs per leerling, met inbegrip van alle uitgaven voor de opleiding en bezoldiging der onderwijzers, het schooltoe- zigt, gebouwen enz. enz ƒ10,50. ambtenaar uit zijne bediening te ontslaan, die zich tejj allen tijde op eene lof waardige en oj. besprokene wijze heeft, gedragen zich steeds door minzaamheid en hulpvaardig heid heeft gekenschetst, meer dan het derde gedeelte eeher eeuw, in zijne belangrijke betrekking van Secretaris, tot heil der gemeente, ouafdurend werkzaam is, en diëdoor zijne even veelzijdige als beleidvolle bemoeijenissen, ook in soms moeijelijke tijdsgewrichten, veel heeft bijgedra gen, niet alleen tot een ordelijk en doelmatig beheer, maar ook tot dat welzijn en die bloei van de gemeente Wijmbritseradeel, waarover ingezetenen zich thans mo gen verheugen. Dat bet verleenen van het voorgestelde ontslag dus kennelijk eeue inderdaad buitengewoon harde de billijk heid hoogst krenkende maatregel zoude zijn, welkeadres- santen te meer zouden betreuren, Omdat voor noemde heer mr. Wijbenga zich niet slechts ook in andere maatschappelijke betrekkingen, van do hem opgedragene taaa steeds eervol heeft gekweten, ten nutte zijner me deburgers, maar ook bovendien getoond heeft voor hun zijn leven veil te hebben. Dat hij toch op de eerste roepstem zich in 1830 geheel vrijwillig geschaard heeft onder de krijgers, om het toen veege vaderland en het innig daaraan verbonden stamhuis van Oranje tegen het oproeng en afvallig Bel gië te verdedigen en tot dat einde iu January 1831 als Kapitein met de mobile schutterij van Wijmbritseradeel, naar de grenzen is getrokken, tot dat hij van daar in 1833 eervol met de liefde zijner krijgsmakkers, met onbepaald verlof tot zijne haarstede is weder geiccerd, na welke terugkomst hij zijne krachten op nieuw, onder het ne- derleggen zelfs van zijne betrekking van procureur bij de arrondissements regtbank te Sneek, bestendig en voort durend aan de behartiging der plaatselijke belangen heeft gewijd. Dat hij zich vervolgens in 1856 het door zijne sten.- geregtigdë mede burgers hem zöb eervol Opgedragen lid maaischap van de 2de kamer der Ntaten-generaal heeft laten welgevallen, terwijl hij als lid van dat staats colle gie, iu Junij 18o4 is herkozen, welk mandaat hij nog steeds geheel belangloos, zonder eenige belooning,alleen tegen vergoeding van noodzakelijke reis- en verblijf kos ten vervult. Dat niet het oog op alle deze diensten en betrekkin gen het eene niet te miskennen onregtvaardigheid zou de zijn, voornoemden heer mr. Wijbenga, zonder bepaalde wettige redenen als gemeentesecietaris van ijiubritss- radeel te ontslaan. Dat naar adressautens bescheiden oordeel voor het voorgcsteld onverhoopt te verleenen ontslag in casu gee- ue wettige redeueu aanwezig zijn, daar toch het lidmaat schap van de 2de kamer der Staten-generaal volgens de wet vereeuigbaur is met de bediening van gemeente-se- cretaris en eene successive tijdelijke verwijdering van den secretaris, ter behartiging van ’s lands belangen als lid van de 2de kamer der staten-generaal alzoo allezints ge oorloofd is, terwijl overigens door zoodanige verwijdering de belangens dezer gemeente geenzints worden gekrenkt, vermits ër bij art. 105 der gemeente-wet uitdrukkelijk I 1” r -e gen secretaris hij vervangen wordt, op de wijze bij het re glement van orde voor de vergaderingen vau den raad be paald. Dat in casu zoodauige vervanging ook uiet kan leiden tot eenig geldelijk bezwaar of nadeel van de gemeente kas, vermits er op de gemeente begrooting geene post voor eeueu plaatsvervangeuden of loco secretaris, maar enkel en alleen eeue betrekkelijk zeer geringe post voor de jaarlijksche bezoldiging van het klerken-personeel der secretary is uitgetrokken eu er buitendien bij het 2de lid vau aangehaald srt. 105 is vastgesteld, dat d egene, die buiteu het geval van ongesteldheid van den secreta ris, met de waarneming zijner bediening gedurende meer dau eeue maand onafgebroken is belast geweest, voor dien tijd op de daaraau verbondene jaarwedde aanspraak heeft. Dat mitsd'en in geen geval de uitoefening van het onderwerpelijk secretariaat en het gelijktijdig beklceden van meergemeld lidmaatschap eenig bezwaar voor do geme»nte-kas kan opleveren, terwijl overigens voor het geval deze raad het in het belang der gemeeutenareu weuschelijk mogt achten, bepalingen of restrictien daitr- (•stellen, hetzij betrekkeiijk eene meer bestendige tegen woordigheid en adsisteutie van den secretaris ter secre tarie en bij de raadsvergaderingen, het zij omtrent eene toekomstige wijziging zyner woonplaats, aan dezen raad voorzeker het regt is geschapen zoodanige zijns oordeels wenschehjke bepalingen vast te stellen, en alzoo voortaan het bekleedcu van gedacht secretariaat van de vervulling dier voorwaarden afhankelijk te maken. Redeueu waarom de adressanten zich eerbiediglijk tot dezen raad wenden, met verzoek, dat het aan dezelve welwillend mag behagen, het door genoemd raads lid Oppedijk iu voege vermeld gedaan voorstel te verwerpen engevolgclijk den waardigen heer mr. Wijbenga in zijne bediening van Secretaris der gemeente te handhaven. Hetwelk doende enz. n m

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 3