1885. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN BET ARRDNDlSSEüOiÈ^. ^U3 Woensdag 22 November. Slaten-Generaal. Tweede Kamer. JAARGANG TWINTIGSTE sr. SIN S SS i AN P. 'in* gen naar de Hannoversche grenzen. )u. lije les •ng tze Iri sel >ko ius a n on, ter *r 1°. binnen de lijnen van afsluiting, aange wezen naar aanleiding van art. 2 van ons be sluit van 23 October jl. (St. bl. no. 122) en 2°. lig. igea die r den loos von. leer vak ken. dr ij. i en ieb- lers heb 'erd poe- buiten die lijnen, in de streken of ge meenten waarvan de aanwijzing door onzen minister van binnenlandsche zaken door plaat sing in de Staatscourant ter algemeene kennis zal worden gebragt. Art. 2. Het tegenwoordig besluit treedt in werking met den dag der afkondiging in het St. bl. Donderdag had te 's Hage de trouwpleg- tigheid plaats vau den heer A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt met M. L. barones van Tuyll van Serooskerken. Het hu welijk werd in de Engelsche kerk ingezegend. Bij die plegtigheid waren o. a. Z. K. H. de prins van Oranje en het corps diplomatique tegenwoordig. - De constituerende vergadering voor de Israëlitische kerkgenootschappen in Nederland is den 16 dezer te ’s Hage bijeengekomen, onder presidium van den heer mr. A. de Pinto. Er waren 15 leden tegenwoordig: die uit Overijssel en Groningen en een afgevaardigde uit Amster dam waren afwezig. Na de reconstituering liep het debat over de vraag of de vergadering al dan niet haar algemeen reglement zou wijzi gen, na de door den minister ingezonden be denkingen van de beide Amsterdamsche ge meenten en van andere bij hem ingekomen stukken, alsook van bezwaren die deswege bij de vergadering zijn ingediend. Met 8 tegen 7 stemmen is besloten, de bezwaren en beden kingen wel in overweging te nemen. In de verdere zittingen heeft de constitue rende vergadering aangevangen, de overweging zoowel van de door de Nederlandscbe Israëli tische gemeente te Amsterdam ontworpen nieu we bepalingen als van de voorstellen, door an dere kerkbesturen gedaan Terwijl de uitslag dezer discussie tot de verwerping van menig nieuw voorgesteld beginsel leidde, zijn aan den anderen kant ook op hoofdpunten concessiën gedaan aan de Amsterdamsche gemeenten. Daaronder behoort hel genomen besluit, om den zetel van de permanente commissie, welke uit het centraal bestuur der Israëlitische kerk zal worden gekozen lot behandeling der dage- lijksche zaken, te vestigen te Amsterdam. Op Donderdag, den 21 December e. k. des middags ten 12 ure, zal van wege den minister van binnenlandsche zaken en onder zijne goedkeuring, in het locaal van de bureaux der staatsspoorwegen op het Plein no. 5, te 's Gravenhage worden aanbesteed: het maken van het gedeelte van Winschoten tot nabij - Door Z. M zijn benoemd tot adjunkt- konlroleur van de dir. bel. en het kadaster in de provincieFriesland, de heer J. G. Perk van Lith, thans surnumerair bij gemeld vak van administratie te Gouda; Zeeland, de heer E. T. Smeels r thans surnumerair bij hetzelfde vak van admin, te 's Hertogenbosch. Bij Z. M. besluit van den 4 dezer no. 71, is vrijstelling van briefport verleend, met inachtneming der gewone bepalingen omtrent kruisband en contraseign, voor de briefwisseling over dienstzaken tusschen de burgemeesters en de krachtens art. 1 van het koninklijk besluit van dan 25 Maart 1854 (Staatsblad no. 18) aangestelde strandvonders, alsmede tusschen die strandvonders onderling. Het Staatsblad no. 127 bevat een konink lijk besluit van den 15den November 1865, betreffende het verbod van het houden van markten en openbare verkoopingen van rund vee. Dit besluit bevat de volgende artikelen Art. 1. Het houden van markten en open bare verkoopingen van rundvee, voor zooverre het door gemeenteverordeningen blijft vrijgelaten, Nieuwe Schans, van den spoorweg van Harlin- is verboden gen naar de Hannoversche grenzen. >r SNEEKER ja, I i ;,50 ,aO i ■a 'ii 3- 'j re Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco 1.90 bij en Idé- en COURANT. ADVERTENT IE N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Heiden Reinestein over de tegemoetkoming aan de amb tenaren van het openbaar ministerie bij de kantonge- ten, waarin bij verbetering verlangde gebragt te zien. Hij stelde voor oai de daarbij uitgetrokken som van 4000 te verdubbelen en de woordjes de in de omschrij ving van het artikel weg te nemen. Het eerste amendement werd met 85 tegen 30, en het tweede met 54 tegen 11 stemmen verworpen. Art. 11 werd onveranderd goedgekeurd, even als de artt. 12 tot 15. Bij de behandeling van art. 15 klaagde de heer Godefroi over het vervoer van gevangenen langs de spoorwegen in wagens voor reizigers bestemd, waaraan hij wenschte een einde gemaakt te zien. Daarop zijn de artt. 16 tot 41 goedgekeurd. De heer Dirks is opgekomen tegen het door de Re gering aan den dag gelegd voornemen om de strafge vangenis van Leeuwarden naar Medemblik te verplaat sen, De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft na de aanneming van twee amendementen tot weglating van de verhooging der traktementen van den gezant te Was hington en te Frankfort, het geheele budget voor bui- tenlandsche zaken aangenomen met 55 tegeu 11 stem men. De Tweede Kamer heeft in have zitting van 18 No vember hoofdstuk IV A (Justitie) der staatsbegrooting voor 1866 aangenomen met 35 tegen 6 stemmen, zijnde die van bh. Hofman, van Foreest, Simons, van Golstein Jr, Hoekwater en van Zuylen (van ’s Hage). De drs- cussiëu voor het hoofdstuk Binnenlandsche zaken zijn daarop aangevangen. De algemeene discussiën over het hoofdstuk bin- nenl, zaken zijn heden afgeloopen, De heer van Zuylen heeft wederom de verkiezingen in Limburg ter sprake gebragt. De minister heeft hierop het zelfde geant woord als onlangs. Maandag ochtend te 11 uren zul len de onderdeelen der begrooting voor binnenl. zaken worden behandeld. Zitting van den /7 A'otr. In deze zitting zijn de beraadslagingen gevoerd over hoofdstuk IV A (Dep. van Justitie). Bij de behande ling van het hoofdstuk in het algemeen .werden oudei- scheidene onderwerpen besproken, o. a, de kwestie vau de invoering der wet op de nieuwe regterlijke inrigting, de van wege het Dep. van Justitie uitgegane aanschrij ving omtrent de declaration van kosten bij lijkschou wingen, de herziening van het strafwetboek, de mi-brui- ken, gemaakt bij handelingen ten uadeele van minderja rigen, de niet behoorlijke toepassing van de bepaling van art. 166 der grondwet, waarbij is voorgeschreven, dat de belijders der onderscheiden godsdiensten ..llen de zelfde burgerlijke en burgerscliapsregteu genieten en ge lijke aanspraak op het bekleeden van waardigheden, amb ten en bedieningen hebben, de afschaffing der doodstraf, de uitbreiding van het cellulair stelsel en de regeling der rijkspolitie, waarmede in verband werd gebragt eene onlangs te Rotterdam plaats gehad hebbende arrestatie van een vreemdeling door Pruisische politiedienaren. Aan ■die beraadslaging namen deel de heereii van Beyma thoe Kingma, J. K. van Goldstein, van Blom, DirksHeyden- rijckvan Eek en Godefroi. De Min. van Justitie beantwoordde de onderscheiden sprekers, en gaf o. a. te kennen, dat men zich thans op ecu goeden weg bevond om tot eene verbeterde regter lijke inrigting te geraken, en dat de voorbereidende stappen daartoe waren gedaan, wijzende hij op de ont worpen wetboeken vau burgerlijke regtsvordering en van strafvordering. Hij gaf voorts eenige inlichtingen omtrent den zin, waarin de circulaire betreffende de deelaratiën van onkosten van lijkschouwingen moest worden opge vat, verklaarde voorts dat bij eene herziening van het strafwetboek evenzeer als anderen wenschte, doch dat de herziening van de boveuvermelde wetboeken moest voor afgaan. Verder verzekerde hij de kwestie der misbrui ken bij handelingen van mindeijarigen te zullen onder zoeken, en daarin zoo mogelijk afzonderlijke voorziening te brengen. Aangaande de kwestie der afschaffing van de doodstraf zeide hij, bet te betreuren, dat zijn ont werp dienaangaande nog niet van den Raad vau State was teruggekomen, doch dat hij op de bespoediging van het onderzoek aldaar geen invloed kon uitoefenen; hij ontwikkelde voorts de redenen, die voor het oogeublik de verwezenlijking verhinderden van het denkbeeld om het cellulaire stelsel uit te breiden. Eindelijk deelde hij mede, dat eene wet op de rijkspolitie ontworpen en naar den Raad vau State tot onderzoek verzonden zou worden. De aangehaalde arrestatie te Rotterdam ver- klaatde hij, dat hem ook leed had gedaan, maar eene herhaling van zoodanige gevangenneming vertrouwde hij, dat ten gevolge van de genomen maatregelen, zich niet zou voordoen. Eindelijk verzekerde hij, zeer vijandig te wezen aan het begrip om iemand wegens zijne ge loofsbelijdenis van de waarneming van eenige betrekking uit te sluiten, terwijl hij het verwijt, alsof zoodanig denk beeld bij het doeu van benoemingen bij zijn departement zou gevolgd worden, met nadruk afwees. Hierna voerden nog het woord de heeren vau Eek, van Beyma thoe Kingma, J. K, van Goldstein, Heyden- rijk, de Brauw en Cornells. De eerste sprak nog van de wenschelijkheid der afschaffing van den lijfsdwang, en de beide laatsten gewaagden nog van de reeds be handelde circulaire, betreffende de lijkschouwingen, waar van zij de gebreken, die daaraan naar hnn oordeel k leef den, aantoonden. De artt. 1 tot 4 der eerste afdeeling, kosten van het departement, en 5 tot 10 der tweede afdeeling, kosten van de regterlijke magt, werden zonder beraadslaging goedgekeurd. Bij de behandeling van art. 13 sprak de heer van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1