1865. X°. 98. MEUIVS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEIi/ I. 9 December. Zaturdag JAARGANG TWINTIGSTE H en :ro- n isler llijd igcn bo- ia i ij dere der Ja- en voor cn de -eii IF. iet het gc- el- :n- •Kt ie- ■ch Z'J dd. om In- des Al ien ten ?en or- 11 no- dan hetwelk zij in 1859 en 1861 in die stad mogt verwerven. De koning heeft deze uit stekende looneelkunstenares uitgenoodigd in Mei a. s, eenige weken op het zomerslot Marien berg bij hem en de koningin door te brengen. Men meldt uit Scheveningen d. d. 4 Dec. Sedert eergisteren zijn weder tien haringschui ten hier aangezet, welke nog bezig zijn telos sen. Allen hebben hoogst aanzienlijke vangsten en al hun zout verbruikt maar de vangst van twee schuiten van den reeder P, de Niet over treft alles. Een toch heeft nog over de twee honderdduizend aan boord, en is verpligt geweest van de lading minstens twintig duizend aan de zee terug te geven. De andere heeft ook on geveer twee honderdduizend stuks aanboord. Dat die vangsten zonder eenig voorbeeld belang rijk genoemd mogen worden, kan daaruit over tuigend blijken, dat, indien er vroeger honderd duizend haringen gevangen waren, bij aankomst een zeker feest aan boord onder de visschers en haringtellers werd gehouden, en de zoo genaamde groote kruik voor den dag werd gehaald, De werkzaamheden aan het Amsterdam- sche kanaal worden thans, vooral in Velzens omgeving, geregeld voortgezet. Ook aan zee is men thans begonnen. 'L Ami des Intéréts Limbourgeois meldt dat de hr. Mathieu Merkelbach, burgemeester van Wittem, grondeigenaar, landbouwer en lid van de provinciale staten van Limburg, zich gesteld heelt tot kandidaat tegenover den heer van der Maesen de Sombreff, en dat de nieuwe kandi daat de ondersteuning vindt van allen die geen gekompromitteerd vertegenwoordiger naar den Haag willen afzenden. D, Bij den heer A H. van Bergen, te Hei- lingerlee, zijn dezer dagen weder vier nieuwe metalen torenklokken gegotenwaartoe eeae massa van 5000 klokmetaal in den nieuw gecoustruëerden koepeloven was gebragt. Na dat alles daar toe in de beste orde was voor bereid, geschiedde de gieting binnen vijf minu ten. Nog dienzelfden nacht opgegraven en van de vounen ontdaan, bleek het nu weldra, dat al de vier zware klokken uiterst sierlijk met de aangebragte attributen en opschriften waren volgegoten en een zeer welluidende harmonie voortbragten. Naar men verneemt is een van die klokken bestemd voor de gemeente IJs- brechtum, bij Sneek, twee voor Leeuwarden en een voor Lettelbert en Enumatii. Men meldt uit Leeuwarden d. d 4 Dec, Bij de op jl. Donderdag en Zaturdag gehouden examens, zijn door de commissie uit het pro vinciaal geregtshof van Friesland tot het afne men der examina van de zes heeren, die naar het ambt van Notaris dongen, als kandidaat-no- taris toegelaten de heeren E. J. Offerhau», van Idaard; B. E-kes, van Kollum; J. vd. Laan en A. Ollpma, beiden van Leeuwarden. Door den gemeenteraad van Leeuwardc- radeel is in zijne vergadering van den 7 dezer benoemd tot secretaris dier gemeente de heer Isaac Bolman, kandidaal-notaris te Leeuwar den. Men meldt uit Appelscha d. d. 6 Dec.: Toen een reizend koopman zich gisteren alhier met een schouw liet overzetten, om aan de andere zijde van de vaart te komen, kantelde dit ranke vaartuig zoodanig, dat de koopman in de diepe vaart stortte. Gelukkig schoten dadelijk een paar mannen toe, wien het geluk te door middel van een zeer langen stok den drenkeling van een gewissen dood te bevrijden. Door den schok en den schrik had het meisje, dat hem zoude overzeilen, de stok uit de handen laten glippen. Al weêr een bewijs, dat men met zulke vaartuigjes niet te voorziglig kan zijn. Het bestuur van het Friesch Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde-knefl het door den heer W. Eekhoff, te Leeuwarden voorgestelde plan aangenomen om eene Ge schiedenis van Frieslands Hoogeschool en van. 's Rijks Athenaeum te Franeker in 't licht te geven. Mr, W. B. S. Boeles, zoo welbekend als gelukkig beoefenaar der letterkundige ge schiedenis, heeft zich bereid verklaard, die ge schiedenis te bewerken, welke twee deelen zal; beslaan, en voor de uitgaaf waarvan het Friesch genootschap, en vier zijner leden nog in T bij zonder, aanzienlijke sommen hebben beschikbaar gesteld. Terwijl alsnu het verschijnen van het werk door gemelde medewerking van verschil lenden aard verzekerd is, stelt het genootschep er het grootste belang in, dat deze arbeid zoo- volledig mogelijk worde; het heeft zich daaro.iu gewend tot allen, die het verondei stelt bronnen», voor de geschiedenis van de genoemde geleerde’ instellingen te bezitten en hen uitgenoodigd opgave van zoodanige stukken en ook van aan-.-- teekeningen, welke het onderwerp kunnen toe-- lichten, alsmede van handschriften en familie-^ berigten van Franeker’s hoogleeraren. onder het adres van den heer W Eekhoff, penningmees- des genootschaps, te willen doen. Onder de gedrukte bronnen, waarop men het oog gevestigd heeft, behooren ook de Prograin- mata inauguralia, Carmina ftinebria, Orationes reclorales en funebres van de hoogleeraren, als mede de aan die hoogeschool en dal athenaeum verdedigde dissertatiën. Nog is de volgende bepaling aangenomen Voor het geval, dat er ook andere leden des genootschaps o( belangstellende personen mogten zijn, die deze uitgave van eene lang gewenschte geschiedenis van de hoogeschool en het athenaeum te Franeker mogten willen be vorderen of versieren, dan zullen ook die fdj- 1 SS H Kia 4 8 C. Door Z. M. is benoemd tot subst.-griffier bij het prov. geregtshof in Noord-Holland, jhr. mr. E. H. M. von Daehne van Varick, thans subst.- griffier bij de arrondissements-regtbank te Breda; tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw H. W. Alma, consul te Marseille, Door Z. M. is geagreëerd de door het Ka pittel der Duitsche Orde Balye van Utrecht ge dane keuze van den kommandeur A. G. J. ba ron Schimmelpenninck van der Oye tot coadju tor der Orde; en benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Kampen, de heer jhr. mr A. M. C. Sandberg, thans in dezelfde betrekking te Hoogeveen. De gewone 6 December-hulde aan het standbeeld van wijlen Z. M. koning Willem II heeft ook niet ontbroken dit jaarwaarin de vorst het zilveren feest zijns koningschap zou hebben gevierd. Eene breede krans, rijk met bloemen doorvlochten, prijkte dezer dagen op het voetstuk van het standbeeld. Door den minister van oorlog is aan de militaire autoriteiten de uitdrukkelijke aanbeve ling gerigt, dat er vooral ook bij de indeeling van manschap der militie op worde gelet, dat nietdan wanneer zulks onvermijdelijk noodig is, tot inkwartiering bij de ingezetenen worde overgegaan. In de zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal van den 7 dezer is de beraad slaging over het voorstel van enquête van den heer van Zuylen van Nyevell, van Arnhem, wegens de verkiezing in Limburg, bepaald op maandag e. k. in eene des namiddags ten 4 ure te houdene zitting. Tol toelating is besloten van den heer J. Andreae, nieuw benoemd lid voor het hoofd kiesdistrict Leeuwarden. Tot rapporteurs voor dc cultuurwet zijn door de afdeeiingen benoemd de heeren: Rochussen, Mijer, van Bosse, van lieukelom en Blussé. Pieter Bollde vorige week, bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland, schuldig verklaard aan manslag en deswegens veroordeeld lot eene löjarige luchthuistraf, heeft zich legen dat arrest in kassalie voorzien. De Rotlerdamsche Cl. zegt Naar ons uit 's Gravenhage wordt gemeld bestaat er voor alsnog weinig uitzigl dut een nieuw Minister van Finantiën zal worden be noemd, alvorens de behandeling der Staatsbe grooling bij de Staten-Generaal geheel is af- geloopen. Men voegt er bij, dal inmiddels door de Regering alle mogelijke pogingen worden in het werk gesteld om het interim zoo kort mogelijk te doen duren. Gedurende het verhiijf van mevr. Ristori te Hannover, waar zij vijf voorstellingen gaf, speelde zij met een succes nog schitterender Ji- COUR SHEERER s jrs fa ti -in <3(1 an* i<» ji- ide i sn- sns '15 3r- ;d. le- of R- ier ■-4. rie 311 ei4 oel of I - - Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90 A D V E R T E N T 1E N van 1 tot 4 regels, gewone Ie'tpr 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1