II t J I e I I J 3r in nde nan zen den de- »>g king den digt. waar rigt iku- die ziek leer ger. bij lars It I’ d v d J la rds ter 00 is, en iet er en te n, Vv“] I3 uitbreidt. mer eene blaJ te Baltimore, Franklin opzigter inde geweer- fabriek van Co tt, Smith kruidenier te Chicago Patrick landbouwer, Ferrero dansmeester, Perez Wyndham schermmeester Van de legerhoofden der Gekonfedcreerden is Buckner, te New-Or leans, redakteur, Gardiner korrespoudenl van een blad, de generaal die Franklin met zijne 15,000 man bij hel bekende gevecht aau Sabine Pass op de vlugt dreef, is kroeghouder te Houston, Anderson, houder van verkoopingen, Thomas hofmeester op eeneMississippi-stoomboot, Foirest heeft een sloomzaagmolen in Tenessee en Whee ler is kommissionair te Augusta. De Soldi verhaalt dat thans al de bedien den, die op de bals ten hove werkzaam zijn, niet meer dan één zak in hun liverei hebben, u I. den zak waarin zij den zakdoek bergen; al de overigen zijn digtgenaaid. Sedert de heer Dupuis, opperhofmeester, op dit denkbeeld ge komen is, verdwijnen op zulke feestelijke avon den veel minder dan vroeger zilveren lepels en vorken, gebraden kippetjes, taartjes, bonbons en andere kostbare en lekkere voorwerpen. De Mon de, die hetzelfde berigt mededeelt, voegt er bij dat het misschien niet kwaad ware ook de zak ken van menigen genoodigden gast digt te naai- jen. Men leest in eene parijsche korrespondentie der Koln Zeitz „De heer Hausmann laat thans weder in de nabijheid der Centrale hallen 340 huizen afbreken; 10,000 gezinnen, uitmakende ongeveer 40,000 personen, worden hierdoor van dak beroofd, hoewel zij niet behoeven in de open lucht te blijven. Dit aanhoudend bij mas- saas sloopen van huizen heeft in de eerste plaats ten gevolge dat werken, die millioenen gekost hebben, bijna zonder eenig nut vernield worden, en oefent in de tweede plaats een hoogst na deeligen invloed uit op deu gang der zaken te Parijs, daar altoos vele jaren verloopen alvorens zulk een wijk zich van de haar geslagen wond hersteld heeft Hierbij komt nog dal de nieuws aangelegde buurt sierlijkcr en fijner wordt en de bewoners zich dien ten gevolge lot grootere uitgaven genoodzaakt zien, zonder dat zij door uitgebreider handelzaken schadeloos gesteld wor den. Zoo geschiedt het dat Parijs, ofschoon het voor het uitcriijke rijk uitziet, inwendig toch verarmt. vorderd dienen te worden, dwangmaatregelen, althans middelen die, met vermijding kwelling, de belangstelling der bevolking op wekken en haar tol medew< rkmg aanprikkelen zouden. Zoo zou men eenige voordellen kun nen aanbieden aan de burgers die kunnen lezen en schrijven, en tegemoetkoming aan min ge goede ouders in de kosten van het lager onderwijs voor hunne kinderen. Tevens wordt vermeer dering van het aantal scboo lokalen en ver betering van het inkomen der schoolmeesters door den direkteur-generaal gewenscht, alsmede r I it J e I 1 I vermeerdering van het aantal normaalscholen. De som van 100,000 kroonen op de jaailijksche staalsbegrooting aangewezen voor het bouwen en herstellen van schoollokalen, schijnt hem ontoe- reikend. Deze aanschrijving schijnt de voorbode van voordraglen tot bevordering van het lager onderwijs, aan de Cortes te doen, wanneer door het te houden onderzoek de gegevens zullen verkregen zijn voor het ontwerpen van een wel beraamd plan. Reeds dadelijk zijn do rectoren der hoogescholen uitgenoodigd dio gegevens te verschaffen zoo veel hun mogelijk is. Het berigt, dat de door de Ollomanisclio- bank te Parijs ondernomen geldleening mislukt is, heeft de Porte naar verzekerd wordt, in. groole verlegenheid gebragt. Blijkens de officiële staten was de stand, der veeziekte op 30 December ais volgtAan getast werden in de week eindigende op dien, datum 7 693 stuks vee, van 16 lot 23 December 6256 van 9 lol 16 December 6054, eu se dert het uitbreken der veeziekte 73549, waar van 13941 stuks werden gedood, 41491 stierven,, 7045 herstelden en 11082 in behandeling ble ven. De politieke horologiekelting wordt steeds, in Italië tegen zeer lagen prijs druk verkocht-. Gelijk is medegedeeld, is die ketting van staal,, voorzien van een kogel, de Orsinibora voorstel lende, en is het geheel het symbool der slaver nij van Rome en van Venetië. De katholieke Romeinen laten thans, bij wijze van protest, een anderen ketting verkoopen, zijnde het fac simile van den keten van den H. Petrus, die in eene der kerken te Rome wordt bewaard Deze politiek- godsdienstige horologie-kcttingen worden, volgens de klerikale organen, in grooten gvla.e verkocht, niet alleen in Italië, maar ook in België, m Duitschland en laatstelijk ook in Frank rijk. De opbrengst zou nog al aanmerkelijk zijn, en bestemd voor een le Rome, ter eere der ketenen van den Apostel, op te rigten monu ment, hetwelk men gereed zou willen hebben op 29 Junij aanslaande, volgens den parijscheu Monde, den 1800sten verjaardag van den mar teldood des apostels Petrus Het laalstgenoesn de ullramontaansche hoofdorgaan meldt, dat do- fac-simile horologiekeltingen in aanraking zijn gebragt met den oorspronkelijken Petrus ketting., en dal reeds gewag is gemaakt van ecu geval van wonderdadige genezing, alleen door aanra - king met liet fac simile verkregen. Te Parijs heeft onlangs de heer Guillaume- Guizot zijne lessen als leeraar der Fransche letteikunde bij het Collége de France aanvaard, met eene rede, ten onderwerp hebbende het leven van Montaigne. Een aanzienlijk en talrijk publiek woonde deze plegligheid bij. De grijzo staatsman Guizol de beroemde vader van. den jongen hoogleeraar, die, alleen om bij dezo- ambtsaanvaarding tegenwoordig te zijn, uit Normandie was overgekomen, is, bij zijne ver schijning in de zaal, driemaal door de aanvvct zigen met uitbundige geestdiift toegejuicht. Bij deze gelegenheid is weder op treffende wijzo gebleken, hoe wisselvallig de populariteit is„ immers de opgewonden jongelingschap der scholen, die 17 jaren geleden slechts kreten van haal had voor den gevallen minister, juichte hem nu met warmte toe in datzelfde College de France, waar vroeger zijn woord zooveel wéét klank vond. De rede van den heer Guilaume Gmzot wordt zeer geprezen. De runderpest is, volgens de Indepeudaacr uitgebroken te Leffinghe, in eene kudde van 1266 schapen. Dit is het eerste geval van dien aard in Belgie j De runderen van dezen stal waren ongeveer drie weken geleden aangetast,, w aai na rij allen, twee en dertig in getal, wer den afgemapkt, maar, naar het schijnt, te laat, Madrid den 8 Januarij. De regering beeft medegedeeld, dat gene raal Prim in vollen aflogt is. De minister O'Donnel heeft in den Senaat verklaard, dat de toestand ernstig is, daar de zamenzwering zeer uilgebreide vertakkingen in geheel Spanje heeft. Hij hoopte echter, dat de orde spoedig hersteld zou zijn en beloofde, dat de staat ven beleg van Madrid aldan opgeheveu zou worden. De opstandelingen trachten de grenzen van Portu gal te bereiken P. G. C. Londen. Voor eenige dagen had hier in de rijk versierde cathedraal de plechtige installatie plaats van den nieuwen Aartsbisschop van West minister, .Mgr. Manning. Op de tot hem ge- rigte toespraken van de geestelijkheid zijner diocese heeft de prelaat o. a. het volgende ge antwoord: „Wat onze toekomst zal zijn, dit is alleen aan God bekend; doch wij moeten in vertrou wen op het geloof groote gebeurtenissen ver wachten. Wij zouden te kort schieten aan den pligt jegens onzen grooten Meester, wan neer wij geringer doel voor oogen hadden dan de bekeuring van geheel Engeland, de verlossing van al onze broeders uit de dwaling, de ver- eeniging van ons dierbaar land met het Honing rijk van Christus. Twee dingen zijn zeker; liet eene, dal hel Protestanlismus, nadat het. even als de andere dwaalleeringen zijne drie eeuwen beeft doorloopen, zich oplost en begint te verdwijnen; hel andere, dat het Calholiek gdoof zich onweerstaanbaar naar alle zyden I 1 I Deze beide bewegingen houden nim op. Alles wal het kenmerk draagt van theologie of kerk bu.ten de eenige ware godsdienst, verandert zigtbaar en verdwijnt voor onze oogen In een of twe- geslachten zal het Anglicanismus zijn wat hei Arianismus en Do- natismus is een hoofdstuk in de geschiedenis De onveranderde, de onvergankelijke Kerk zal te midden van een dagelijks hooger stijgenden wercldslrijd der Natiën, als de eenige ark der redding op de wijde watervlakte verschijnen." In hel laatst der vorige maand is, bij hel ministerie van binnenland-che zaken le Madrid, eene belangrijke aanschrijving van den direkteur generaal van hel ope.-baar ouderwijs uitgegaan aan de rectoren der liooge»cholen, betreffende het lager onderwijs. Hel dokument behelst veeleer eene uiteenzeliiug dan eene oplossing der vraagpunten, welke de tegenwoordige ge steldheid van het volksonderwijs in Spanje op levert, maar getuigt van opgewekte belangstel ling der regering in die aangelegenheid en laat, hoewel geen bepaald programma bevattende, op verscheidene punten de iuzigien en de rig- ting der regering blijken. le oordeelen naar den inhoud van dat staats stuk hetwelk bijval bij de meeste dagbladen van Madrid heeft gevonden is het tegenwoor dige bewind voornemens het lager onderwijs te bevorderen, doch zonder plotselinge hervor mingen te beramen of te willen opdringen. Op den voorgrond wordt daarin gesteld dal het gouvernement in eene zaak als het volks onderwijs met vrucht kan voorgaan maar alleen dan, wanneer het de publieke opinie tol rig‘- snocr neemt en ze niet vooruit oopl. Naauw- keurige bekendheid met den legenvvoordigen 1 staat van het volksonderwijs wordt als het eerste vereischte tot verbetering voorgesteld; te dien einde zal een onderzoek van regerings wege worden gehouden, welks uitkomsten aan de wetgevende kamers zullen worden medege deeld. Buiten de groole steden van Spanje heeft het volksonderwijs eerst sedert het begin dezer eeuw cemge uitbreiding bekomen. In 1835 werd de eerste kweekschool van onder wijzers in Spanje opgerigt, en in 18i9 werd eene jaarlijksche inspectie der scholen inge steld. Sedert het jaar 1846 is het aantal lagere scholen in Spanje toenemend; er waren toen 15,646 scholen met 662,611 leerlingen en 6331 onderwijzers; in 1855 was het aantal scholen 26,743; in 1866 was het aantal scho lieren tol 1,281,663 en he'aantal onderwijzers tot 24 684 geklommen, De uitgaven voor hel openbaar onderwijs bedroegen 1.367,374 kroo nen in 1846; tol 1860 zijn 1566 nieuwe school gebouwen geslicht en 3606 geheel vernieuwd. De bezoldiging der schoolmeesters is ook ver beterd en er zijn thans 47 normaalscho len. Die cijfers getuigen van aanmerkelijke ver betering; doch het gouvernement acht, blijkens de gemelde aanschrijving, de tijd gekomen om krachtiger voor de uitbreiding van het volks onderwijs werkzaam te zijn. Naar de overlui ging van den direkteur-generaal is daarvoor nog veel te doen, en zou de vooruitgang be zoo al mei door door zijdeliugsche van dwang en ■w 1 en; Hl- ge- 3. II I J L UJP Ml" liip I s OOA - li 0 1 10 n H j n' i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 3