1 >u-4 BUITENLAND. 5 1- I -k cr I eu oe j e- en R ite •de I d >r den dood in het vuur, grond afgebrand, de onveiligheid van reiken. ben blijven geene enkele, wel is het aardscne goed ver gankelijk; in de laatste jaren was de boeren stand zoo geducht vooruitgegaan en in der daad, de weelde was ten top. God beware de andere provinciën, maar de vreeselijke ziekte breidt zich zoo uil. Ik ben in een stal geweest, waar al de koeijen ziek warenze klagen zoo, dat men elkander niet verstaan kon, en het is hartbrekend die schrijende menschen dan te zien, die, in eene groote acht dagen van rijk, arm worden. Gij kunt nagaan hoe vervuld men cr mede is, a's men zoo ieders belangen kent; en zoo velen zijn er bij, die voor altoos hun welvaart hebben verloren. In Friesland schijnt men er nog niets van te bemerken; het is eene bezoeking die de hartader van onze welvaart aantast.” Sedert eenigen tijd is men bezig het koninklijk paleis te Leeuwarden te restaureren. Onderscheidene vertrekken worden geverfd en behangen. Ook uitwendig zal aan het gebouw een beter aanzien worden gegeven. Politic geroemd, die door zijne naauwkeurige nasporingen zooveel tot de spoedige ontdekking der euveldaad heeft medegewerkt. In een particulieren brief, uit Woubrugge (Zuid-Holland) geschreven, komt het onderstaande voor .- „Hier is het treurig gesteldde Veepest heerscht hier ontzettend er blijft bijna niets over; bij vele boeren die in de 40 koeijen heb ben blijven er zoo G of 7 over; bij anderen Wel is het aardscne goed icïf intf' len Ei( rer ,e han- t te- ipa- DUITSCHLAND. Te Staude is een zekere Lorenz Halasz over leden, die den ouderdom van 120 jaren bereikte; 38 jaren lang diende hij als soldaat en bleef daarna 60 jaren in een en dezelfde heerendienst, Tot voor twee jaren bezocht hij wekelijks twee maal de op een uur afstand gelegen kerk. Op zijn 90ste jaar trad hij voor de derdemaal in het huwelijk; de uit dezen echt geberen zoon is thans onderofficier bij een regiment huzaren. ENGELAND. In een Londensche telegram van gisteren, wordt berigt dat de kommissie voor den vee- typhus in haar rapport verklaard heeft dat de in enting geen voorbehoed middel is. Bij het geregtshof voor de echtscheidin gen te Londen is dezer dagen een zonderling geval voorgekomen. Zekere heer Hyde, die tot de Mormonen overgegaan en te Utah in den echt getreden was, begaf zich later naar de Sandwich-eilanden en hield op lid der Mor- monen-gemeente te zijn. Door het geestelijk opperhoofd der Mormonen werd hij dien ten gevolge in den ban gedaan, en zijne vrouw kreeg vergunning een anderen man te nemen. Dit deed zij ook, en nu verlangt Hyde te Londen teruggekeerd, van haar gescheiden te worden; (waarschijnlijk wil hij een andi re vrouw huwen). De regter heeft zich een bedenktijd genomen, aangezien het niet vaststaat dat een mormonen-echtvcrbindenis, waarbij veelwijverij verondersteld wordt, als een wettig huwelijk moet aangemerkt worden. De zaak is in zoo verre van belang, daar gelijke twijfel geopperd kan worden ten aanzien van huwelijken van britsche onderdanen die de mahomedaansche godsdienst belijden. De heer George Peabody, vroeger amerikaansch bankier te Londen, doch die zich thans terug getrokken heeft, gaf eenigen tijd geleden de aanzienlijke som van honderd vijftig duizend p. st. tot aanbouw van armenwoningen te Londen eene gift die grooter was dan eenige bekende in Engeland. Thans heeft hij nog 100,001) p. st. geschonken, makende te zamen 250,000 p. st. of drie millioen Hollandsch.) PERZIE. Uit Teheran schrijft men van 31 December middel om haar woeden tegen te houden.” De heer Amersfoort meldt vervolgens, dat in Haarlemmermeer de runderen van den heer Wilson met goed gevolg zijn ingeënt door den heelmeester van Dorsten, te Venneperdorp, en dat ook de koeijen van den heer Barnaert zijn ingeëntvoorts, zelf besloten te hebben zijne koeijen te laten inenten, en daartoe verwachtte hij uit Amsterdam de geneesheeren dr. Davids, Hulshof, Allebé, Heynsius en prof, van Geuns, leden van het koepok-genootschap, die mede brengen genuine (eigenlijk) koepokstof, een kind daarmede gevaccineerd, en gehumaniseerde (in het menschelijk ligchaam overgebragte) stof. De heer Amersfoordt zal die hecren verzoeken de gevolgen dezer inenting openbaar te maken. Hij ging tot die inenting over, „omdat hij niets wil verzuimen om zijne 63 runderen te behouden; hij fokte die met zorg op „de Bad hoeve" gedurende tien jarenuit de beste rassen, en had dikwijls het genoegen daarvan te verknopen naar vreemde landen de Kaap de Goede Hoop, en nog in dezen zomer aan den keizer van Rusland, en zulks tot hoogeprijzen" Zwolle, 1 Februarij. Gisteren avond werd alhier gevankelijk een jongeling binnen gebragt, die verdacht wordt een boerenmeid onder Ambt-Vollenhove, waarmede hij in liefde betrekking stond, wreedaardig te hebben ver moord. Meppel. In wcêrwil dat de prijzen van den turf in Holland en aan de geldersche fa brieken laag zijn, vernemen wij dat de schip perij te Hoogeveen voor den scherpen turf 11 cent per ton betalen, dat is 3 cent meer dan men gedurende een groot deel van het vorige jaar besteedde. SNEER, 6 Februarij. Met betrekking tot den gruwelijken moord, alhier in den nacht tusschen Woensdag en Don derdag jl. gepleegd, kunnen wij hel volgende nog mededeelen; Uit de bekentenis van den dader is voorloopig geresulteerd dat hij, zich omstreeks middernacht uit zijne woning verwijderd hebbende, door een vensterraam in de ledig staande vroeger door den Heer Knoth bewoonde huizinge, staande naast de woning der vermoorde vrouw is ge klommen en zich zóó door omklimming van het stek heeft kunnen begeven op het erf achter het tooneel zijner gruweldaad. Daar is door hem eene glasruit, welke hij zelf voor ongeveer drie weken had ingezet, zeer behendig uitgenomen en is hij door die opening in huis gekomen. Naar het schijnt, moet de vrouw zijn ontwaakt toen hij op de drempel der slaapkamer stond en heefi bij toen, om de gevolgen eener her kenning te voorkomen, haar onmiddelijk aange grepen en na eene langdurige worsteling in haar bed geworgd, waarna hij zich ten spoedigste langs den zelfden weg verwijderde, alleen het gouden oorijzer van den bedplank medenemende; terwijl andere gouden en zilveren voorwerpen, op de tafel en schoorsteenmantel, als mede in de kast voor de hand liggende, door hem zijn achtergelaten. De beslijkte voetstappen door het ledig staande buis, over de beide erven, tot zelfs op de bedstede van het slagtoffer, hadden dad - lijk eene misdaad doen vermoeden; de wijze waarop de ruit was uitgenomen, duidde de hand van eenen deskundige aan, de omstandigheid dat juist die ruit door den nu in hechtenis zijntien persoon was ingezet, dit alles leidde de ver denking op hem als den dader. Kort na zijne gevangen neming heeft hij zijne misdaad volle dig bekend, terwijl het gouden oorijzer, door hem in den regenbak zijner woning geworpen, op zijne aanwijzing daaruit is opgehaald. De lijkschouwing, door de Heeren Dorama en Hal- bertsma verrigt, heeft het feit der verworging volledig tot klaarheid» gebragt. Zeer wordt de houding van den volijverigen Commissaris van Corsica, Caprera (waar Garibaldi woont,) Sardinië eenige deelen van de kust van Afrika, Madeira, de Canarische eil. en Cuba. Elke plaats zal in het meest gunstige jaar getijde bezocht worden, en de reis zal op den 12 Mei beginnen, vertrekkende van en lerug- keerende naar Ncw-York. Er zal een bekwame geneosh er aan boord zijn, een uitmuntende tafel gehouden worden, terwijl een Fransche kok, die als een volleerd meester in zijn vak bekend staat, de keuken zal besturen. Er zullen niet meer dan 100 passagiers aan genomen worden en de prijs van dit uitstapje van 10 maanden, dat bij de gewone middelen van vervoer op 7000 dollars in goud aan ieder reiziger zou te staan komen, zal hier slechts 2500 dollars bedragen, waarvan ieder deelhebber een vijfde zal moeten betalen zoodra hij een plaats heeft besproken, RUSLAND. Te Kronstadt is in den nacht van 22 Janu- arij jl. brand ontslaan in de houten barak op de batterij no. 10, waar 250 werklieden van den aannemer Tarassow gehuisvest waren. Du vlammen omvatten in ongeloofelijk kor/en tijd het geheele gebouw, en 54 menschen vonden De barak is tot den De brandweer kon, wegens het ijs, de batterij niet Le- ZUID-AMER1KA. Den 15 December jl., ’s namiddags 8 minu ten vóór 5 uur, werd de bevolking van Garracas in de grootste opschudding en ontsteltenis ge bragt door eene zeer hevige golfvormige aard bevingdie zes tot acht sekonden aanhield. Ongeveer een half uur later volgde een tweede ligtere schok, en toen geloofde men dat het met de aardbeving gedaan was, maar reeds na verloop van eenige sekonden hoorde men een zwakken onderaardschen donder, die een nieuw onheil deed duchten; en inderdaad ‘s avonds ten 10 minuten vóór 10 uur werden de bewoners der stad op nieuw door een zeer hevigen on deraardschen donder verschrikt, en gelijktijdig volgde eene zeer sterke aardbeving, die twee tot drie sekonden aanhield. De schok werd ook te Laguayra, Puerto- Cabello, Valencia, Mero en Maracai gevoeld; eenige rotsbrokken stortten in. Gedurende den nacht van den 16 op den 17 werd te Caracas verscheidene malen een onderaardsch gedruisch zernomen. Den 18, 's voormiddags ten 8 uur 23 min. kwam we der eene sterke aardbeving, vergezeld van on deraardschen donder, en eenige oogenblikken later volgde een ligte schok. Ten 10 ure deed zich een donder hooren, die veel overeenkomst had met een hevig kanonvuur op verren af stand. Ten 3ure een nieuwe aardbeving. Vele huizen hebben aanmerkelijke schade g le denin de muren der hoofdkeik en van het gouvernementsgebouw zijn vele scheuren geko men. Te New-York gaat men met het plan zwanger, om uit die stad een groot reis naar Europa, Klein Azië en Afrika te doen. Tot dat doel zal een stoomer van de eerste klasse uirg-rust worden en de landen en plaatsen, die men gedenkt te bezoeken, zijn: Engeland, Ierland, Wight, de Nederlanden, Frankrijk, Portugal, Spanje, Gibraltar, Malta, Turkije, de Zwarte Zee ("Sebastopol en Sinope medegerekendj de Dardanellen en den Bospo rus; voorts, het oude Troye, Syrië het Heilige Land, (tien dagen te Jeruzalem loevende) Egypte, Candia, Cyprus, Griekenland, Korfu, Venetie, Ancona Rome FlorenceGenua, of Sicilië, k I' 'I II UJP ma ut11 ih w ivppup jap 5 OSJOOi pJ0i9& e 19" IV eiT i t?’ •gq 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 3