9 I ek I cr •en 10e I b. rt rd or 1 Adres van v d. H. houdende verzoek om aan den Lemsterweg was hier minder rd« ou-4 ge-t* e« ziclf der uer n a ogq Eil van sleld ten einde zoover noodig, haar rapport nog te herzien. Dit rapport, vrees ik, zal wel niet in het algemeen de regeling hespreken en voor Op 7 Februarij jl. was op Gemeente grond tegen over dezen adressant steen opge slagen. ut ujP ■aoatir' iifi w u orpfWP aap E ps.ioo.v ipjovaS e.v Mededeelingen opmerkingen en vragen .betrek- kelijk het verhandelde in de Vergadering van den Sneeker Gemeenteraad d. d. Februari) 1866. In de boven aangeduide Vergadering werden o. a. de navolgende onderwerpen behandeld a. een adres van den heer. II. houdende te kennengeving, dat hij overeenkomstig eene tec- keningwelke vroeger aan de leden van den Raad is vertoondwil bouwen op de plaats van zijn tegenwoordig pakhuis bij de Hoog- ëndsterpijp, en voorts verzoek tol goedkeuring en wegneming der boomen daarlangs op hel bolwetk. Lit de discussiën bleek, dat door adressant volgens de bedoelde teekeningdie niet is overgelegd maar waarvan eenvoudig door den timmerman W. inzage was gegeven aan de leden van den Raad, eene thans be staande regte hoek zoude worden weggenomen en bij getrokken, dezelfde grond, waarvan de afsluiting voor eenigen tijd aan den adressant tegen eene jaariijksche recognitie van f 1 was toegestaan, dat hij zich omtrent de al of niet aanneming van dien grond in gebruik niet an ders had verklaard, dan door aan den bode, die hem hel extract uit de notulen aanbood, te zeggen. „Wel Vwat meent de „Raad wel, dat is mijn grond neem dat ding „maar wéér meê'. Het werd dan ook door meerdere leden opgemerkt, door den Voorzitter erkend en door niemand weérsproken, dat het adres zeer onvolledig was. Toch werd een voorstel om het in handen te stellen van eene Commissie (gelijk onlangs nog met soortgelijk request van een Raadslid was geschied) met 6 tegen o stemmen afgewezen; en nadat hetzelfde lot was ten deel gevallen nou een ander voor stel, om bij wege van overdragt van bevoegd heid, het request maar koitweg te renvoijeren naar Burgr. en Welh. ten einde de zaak met adressant af te doen!, werd het request aange vuld door den Voorzitter, en op diens voorstel besloten 1°. den gemeentegrond, welke door de bouwing zal worden ingenomen aan den adressant af te staan 2°. dien grond in koop af te staan tegen betaling van J 1 de vlerk, el, 3’. te vergunnen het aanbrengen aan de zijde van het bolwerk van 2 uitgangen en daarvóór op het bolwerk, van 2 stoepjes, tot wederopzegging toe, en behoudens reserve van ’s Beads overige regten 4°. de boomen te rooijen zullende B. en W. evenwelop voorstel van den hr. B. zorgdragen dat dit niet geschiedt vóór de aanbesteding. Met uitzondering van dit laatste punt, werd van dat alles niets gevraagd bij het request Ja het bleek zelfs, dat de adressant eigendom zou hebben beweerd van den grond dien men hem nu ongevraagd in koop alrede heeft afge staan en bovendien, zonder dat adr. zich op legale wijze over het tegen betaling eener re cognitie toegestaaan gebruik van eenigen grond heeft verklaard, wordt over dienzelfden grond ten tweeden male en wel op geheel andere wijze beschikt. Vanwaar die vergedreven wel willendheid van den Raad in dit speciaal geval, terwijl toch zeker niet allen die zich bij re quest, ja bij bescheiden, volledig en gemotiveerd request, vroeger tot den Raad hebben gewend, over die welwillendheid in dezelfde mate, als adr. zullen kunnen roemen, alware het ook, dat ze voor zich zelf niets hadden te vragen, maar slechts het welbegrepen algemeen belang, met dat van den Raad zelf naauw zamenhao- gende, op het oog hadden. Maar er bestaat hier aanleiding om verder te gaan en te vragen „Is zoodanige door niets gemotiveerde voor» verleiding komen, om te leunen op het onder zoek en advies van het Dagelijksch Bes'.uur terwijl hij dan nog altoos bij magie bleef, om dat onderzoek en advies, zoo dikwijls hij daaraan behoefte zou gevoelen, te vragen. f. Voorstel tot betaling van kosten van con- ferentiën enz. over het onderhoud van stralen dragen van de heffing eener recognitie vonr het afstaan van het gebruik van gemcenlelijk eigendom, van welken aard ook, zooals ik nog voor korten tijd als wenschelijk heb voor gesteld, dewijl dan immers niet zonder eenige tegen spraak in dezelfde vergadering, waarin dat rap port aangebragt werd, geheel om niet zoodanig gebruik zou zijn afgestaan, b. v. voor het leggen van stoepen op en naar het schijnt, ook voor bet openslaan van deuren en vensters over gemeentegrond. Ik neem hier uit aanleiding om den wensch te herhalen, vroeger aan de zelfde C. gerigt dat zij toch niet alléén uit zich zelve alle wijsheid putten, maar ook eens rondzien mogt, boe die aangelegenheid elders op uiigebreide schaal, in het finantieël belang ook der gemeente is geregeld op het gevaar af van door een lid dier C. uit dien hoofde op nieuw te zullen worden aangevallen. e. Adres van S, B. houdende verzoek om in het achterste gedeelte van zijne woning op de hoek van de Wijde Noorderhorne een uit gang ten noorden naar het bolwerk te mogen aanorengeri en den grond der stad nevens zijne woning af te graven. B. en W. oordeelden de localiieit aldaar van dien aard dat hel verzoek niet kon worden toeges aan, en stelden dus voor het van de hand te wyzen. De heer Bouma zeide hierop, dat tiet wel kou worden toegestaan, dewijl toch aan Jouslra daarnaast ook vroeger was ver gund het bolwerk afj te graven en dit netjes is geschied. De heer Joustra merkte op dat het verzoek twee ledig is en het een kan wor den loegeslaau zoo al tegen het ander be- ««aai beslaat. De heer vcen gaf te kennen dal hel verzoek onbepaald is met betrekking lot de deur, dal de afgraving daarmede in ver band staat en deze voor de achtergelegen erven gevaarlijk zou zijn. De heer Stam voerde aan dal adressant zal timmeren en het daarom we len moet, dat hij er zooveel bezwaar niet in ziel en het voor adressant veel waard is. De B. wees er op dat er eene belangrijke afgra ving zou moeten geschieden, dat van vertim- mering niet gesproken wordt, en dat er een aardappelkelder dadelijk aangrenst, doch dat B. en W. niemand in hunne nering en bedrijf willen benadeelen en stelde daarom voor, bij het ge bleken verschil van gevoelen hel verzoek aan te houden onder uitnoodi jng aan adressant o n eene teekening over te leggen, waartoe geree delijk besloten werd Van waar die onstand vastigheid van B. en W. Was de zaak door hen dan niet vooiaf behoor lijk overwogen en besproken? Zou het voor eene grondige en gelijkmatige behandeling van alle soortgelijke requeslen niet werkelijk van belang zijn, dal ze, althans in den regel, in handen eener speciale, liefst vaste, Commissie werden gesteld? Zou het, in ieder geval met het oog op hel. geen hier, en ook vroeger meermalen plaats vond: niet alleszins zijn aan te bevelen, dal B. en W. zich wat meer onthielden van de gewoonte om bijna altoos ongevraagd een praeadvies uit te brengen? Hunne verantwoordelijkheid zou dan ra. i. bin nen hare natuurlijke, meer enge grenzen wor den teruggebragl en de Raad zelf zou racer komendheid van een Gemeenteraad ten opzigte van een enkelen ingezeten wel goed te keuren of zou een Raad in tegendeel zijne waardig heid niet beter handhaven, wanneer hij vordert, dat al wie hem niet in het algemeen maar in zijn eigen belang iets te vragen heeft, de moeite neme om behoorlijk te omschrijven wat hij verlangt, dan wanneer hij maar ongevraagd en, gelijk in casu ten deele, geheel om niet gunsten uitdeelt en diensten bewijst.? Wanneer zoo als hier gebeurdetot wederopzegging wordt vergund over gemeentegrond 2 uitgangen te hebben en daarop 2 sloepjes te leggen wat beleekent dan de uitdrukkelijke reserve van s Raads overige regten T Is of eene zinledge uitdrukking waarvan men zich behoort te ont houden, of zij heeft eene diepe beteekenis, die zonder nader onderrigtY mijne bevatting te bo vengaat. Missive van de PI. Schoolcommissie, ge leidende een rapport van den Ouderwijzer B. omtrent de werking van den maatregel van belooning tot vermindering van het sehoolver- verzuim op de armenschool. De B. vertelde dat die maatregel zeer gunstig werkte en in hel vorige jaar slechts ƒ23,88 had gekost, doch stelde voor het ampel rapport niet te lezen, daar hel toch aan den Raad bekend was, waarmede deze zich vereenigde. Een van beiden nu is waarde Raad zal weldra zelf in overeenstemming met den alge- meenen wensch verslag doen geven van zijne handelingen en alzo» ook nog dat ampel en belangrijk rapport, voor publieiteil bestemd, iu de Ct of op eenige andere wijze mededeelen, <>f wel het is deu be’.an^Slélieilileii Ingezetenen, die de moeite nemen, om 's Raadsvergad ringen waarin soms veel voorvalt, dat hun, op i zachtst uitgedrukt, volstrekt niet kan interesseren bij te wonenbepaald ónmogelijk om kennis te nemen van al wat de Gemeente wet wil dal openbaar zal zijn, en de Raad handhaaft niet, getrouw hel beginsel van publiciteit in die wel geboden. grond vóór zijne woning op grondpachl De Raad welwillend en wees om verschillende redenen, met 6 tegen 5 stemmen het verzoek af. Hel bleek uit de discussie dal aan den zoon des adress. daartegenover in der lijd is geweigerd om steen Ie plaatsen op gemeentegiond Ik wil in de verte niet beweren, dat een dier verzoeken had kunnen worden loegeslaau maar toch hier rees dadelijk bij mij de vraag. Is dan daar builen de stad het plaatsen van steen enz. zooveel gevaarlijker en meer in strijd met den welstand of hel uilerlijk aanzien dan op vele plaatsen binnen de stad d. Mededeeling van eene missive van den Comm. des Konings betrekkelijk de voortdu rende heffing van marklgelden en belasting op de openbare vermakelijkheden krachtens het nog niet herzien raadsbesluit van den 26 Mei 1856. Op grond van dit schrijven werd op voorstel van den B. het rapport der comm. omtrent de heffing van marktgeiden enz.een der punten behandeling, wederom in hare handen ge- met bijvoeging van gedachte missivezel],S}a!'dlg ,uil.^igen °.og? "under in het Dagelijksch Besluur Ï5' L I I I It n k ir fr it II illffn haa it te- nps~ c.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 5