21 NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN UET ARRONDISSEMENT SNEER, t J N«f 18. 1866. EENENTWINTIGSTE t 3 Alaart. I" 1 st e> Zaturdag BUITENLANDSCH POLITIEK OVERZIGT. a 1 H E M A M het rijk in ï- k: eer van ou op en. to JAARGANG ee te at- nd nd Idt en n, en i. vroeger ministers; de heer Rosette is een der werkzaamste leden der ultra liberale partij en de heer Maurogenie tijdelijk met het beheer der flnantiën belastis iemand van onkreukbare eerlijkheid. De Keizer van Rusland heeft last gegeven om eene geschiedenis van den Poolschen op stand in 1863 en 1864, uit een strategisch oogpunt beschouwd, te schrijven; alsmede eene historisch-politische geschiedenis der laatste Poolsche beweging, te beginnen met de zamen- komst der drie monarchen te Warschau in I860.— Te Tunis is eene zamenzwering ontdekt, ten doel hebbende den Beij en zijnen eersten minister te vermoorden, op bet oogenblik dat deze beide hooge personen zich naar de mos kee zouden begeven. De gearresteerde zamen- zweerders zijn naar de galeijen vervoerd. Te Messina is de bekende volksleider Mazzini tot lid van de kamer van afgevaardig den verkozen. De Keizer van Oostenrijk heeft den 22 Februarij te Ofen de deputatie van den kroa- tischen landdag, die hem het adres van die vergadering kwam aanbieden, ontvangenen geantwoord, dat hij de wenschen en verzoe ken, in het adres uitgedrukt, in zorgvuldige overweging zal nemendat op dit oogenblik het gewigligsle vraagstuk is de regeling der op het regt gegronde onderlinge betrekkingen van de landen onder de kroon van den H. Stefanus vereenigd, en de verzekering dat deze, op eene aan de eischen des tijds beantwoordende wijze, onafscheidelijk met het geheele rijk verbonden worden. Ook de Ilongaarsche landdag heeft met bijna algemeene stemmen het ontwerp van adres onveranderd aangenomen en eene deputatie benoemd om dit den keizer aan te bieden. Uit Rome wordt berigt, dat aldaar op den 18 Februarij is overleden Mgr. Belgrado patriarch van Antiochie voor de Latijnen, voor eenige jaren internuntius bij bet Nederlandsche hof, door wiens krachtig initiatief en onver moeide medewerking de herstelling der bis schoppelijke hierachie in Nederland is bewerkt. 's Gravenhage, 27 Februarij. Heden namiddag te 1 ure heeft de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervat. Al de mi nisters waren tegenwoordig. De minister van Bosse heeft het woord gevoerd. Hij drukte het leedwezen der Regering uit over het verlies van den heer Thorbecke, en verzekerde, dat de ar beid der voorgangers zal worden voortgezel. De Regering wil, nopens het binnenland en de koloniën, verstandige vrijgevigheid, met onthou- ding van roekeloos afbreken, maar geene ver andering hoegenaamd in algemeene staatkunde; geen terugtred, geene afwijking, noch hier, noch in de koloniën. Op de vraag van den heer Blussé heeft de minister van de Putte geantwoord, dat er geen ander verschil met de heeren Thorbecke en Olivier bestond, dan over de invoering van het strafwetboek in Indië, Met dit antwoord verklaarden zich de heeren van Goltstein Sr. en van Zuylen (Arnhem) niet beledigd. Daarna hebben nog onderscheidene sprekers het w oord gevoerd over de crisis en hare aan leiding. De ministers hebben hierop nader geant woord, waai uit bleek dat de minister Thorbecke in allen gevalle verlangde af te treden en dit voornemen te kennen heelt gegeven. Verschil over politiek was er niet. Bij de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn eergisteren nog ingekomen de volgende stukken: lo. Afschriften van koninklijke besluiten, houdende: a. niet aanneming van het ontslag aangebodeu door de heeren J. D. Fransen van de Putte, mr. E. J. J. B. Cremers en J. W. Blanken, respektievelijk ministers van koloniën, van buitenlandsche zaken en van oorlog, laatst gemelde ook tijdelijk belast met het beheer van het departement van marine; b. eervol ontslag, verleend aan deheeren mr. J. R. Thorbecke als minister van binneniandsche zaken, en mr. N Olivier als minister van justitie, tevens lijdelijk belast met het beheer van het departement van linantién, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hen aan den Koning en den lande bewezen, c. benoeming van do heeren mr, P. P. van Bosse, lid der Tweede Kamer, mr. H. Geertsema lid der Tweede Kamer en mr. C. J. Pické kantonregter te Tholen respektivelijk tot ministers van tinantiën, van binneniandsche zaken en en van justitie; 2o. Missives van de Eerste Kamer en van den direkleur van het kabinet des Konings, betrekkeiijk tot aanneming en de bekrachtiging van door de Tweede Kamer aangenomen wets-onlwerpen 3°. Regeringsbescheidenalshet verdrag door de Staten van de duitsch-ooslenrijksche telegraaf-vereeniging op den 30 September 1865 te Schwerin gesloten: 4°. Eene nota van inlichtingen op adressen aan de Tweede Kamer, houdende verzoek tot het nemen van maatregelen legen het misbruik van sterken drank; 5° Hel verslag van het beheer en den staat der koloniën en bezittingen van andere werelddeelcn over 1863. 6°. Inlichtingen op het adres van J. D. van Holy, betreffende zijne verwijdering uit de re sidentie Bagelen: 7°. Het verslag en de rekening over 1864 vafl i uil 'p del lakte 1 ver.1 eder- J V 011(1 I de I t de I sl je1 loten ten J eren I lli.d. I >1 is, I eken I I Men wil dat het bijeentrekken van Rus sische troepen aan de Gallicische grenzen een voorzorg maatregel is, door den Czar genomen tegen vermoedelijke wanordelijkheden in de Do nauvorstendommen. Anderen beschouwen die mi litaire operatie als een nieuw bewijs der ver- overings zucht van Rusland, dat nimmer een voorwendsel ongebruikt heeft gelaten, om zich in de aangelegenheden der vorstendommen te mengen, daar de Czar steeds de begeerte koes tert om tot souverein dier landen te worden erkend. De vrees voor herleving der Oostersche kwestie is niet geheel ongegrond, hoezeer het niet waarschijnlijk is, dat na een tienjarig tijd vak de Krim-oorlog geheel vruchteloos zoude zijn geweest. Het is te hopen, dat de weslersche mogendheden, in het belang van den Europeschen vrede, het regt van autonomie der Rumanen krachtig zullen handhaven. Over den val van vorst Couza heerscht in Moldavië groote vreugde; Jassy de hoofdstad was geillumineerd. De Porte heeft tegen het gebeurde te Bucharest gepro testeerd en het voorstel gedaan om onverwijld eene conferentie bijeen te roepen voor die mo gendheden, die het traclaal van Parijs hebben onderteekend. Door Frankrijk en Oostenrijk is ten dezen reeds eene overeenkomst gesloten, ten einde door eene conferentie de kwestie der Donau-vorstendommen tot oplossing te brengen. Omtrent het Oostersche vraagstuk alsmede met betrekking tot de zaken van den Libanon zijn beide mogendheden het eens geworden. In Rusland ziet men in den opstand te Bucharest uitgebroken, niet slecht een schennis der wet ten van het land zelf, maar ook door de uit roeping van een uitheemschen prins een in breuk op de verdragen van 1858. De graaf van Vlaanderen heeft echter onmiddelijk de hem aangeboden kroon geweigerd, zonder zelfs de deputatie uit Bucharestdie hem de hooge waardigheid moet komen aanbieden, af te wach ten. Deze weigering verwondert niemand die den prins van nader bij kent. Onafhankelijk van karakter, verkiest hij persoonlijke vrijheid bo ven alles, en wil naar het schijnt, buiten alle beslommering het groote vermogen genieten, dat hij sedert den dood van Leopold 1 bezit, en zijne lust tot bescherming van schoone kunsten en wetenschappen den teugel vieren. Het voorloopig bestuur in de vorstendom men is thans toevertrouwd aan mannen, die meest allen reeds hoogst gewigtige betrekkingen heb ben vervuld. Een der ministers, de heer Go- lesco, de eigenlijke leider der liberale partij, was reeds in 1848 lid van het voorloopig be wind; de heer halargi was in 1861 vice-presi dent Jei kamer, de beide heeren Giiika waren I COURANT. SSBEK1R I id, en, ns, in- ADVERT ENT1.E Ji van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cent», behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, jwiié >iil« il i:i er 311 at IE an scli :ar, in !St ze d. te ob te d. de te d. er er of ot JP rs 3, n >1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1