NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT ffe. 1866. EENENTWINTIGSTE Zaturdag 24 Maart. Uithoofde van den invallenden Goedenvrijdag zal de Courant van Zaturdag den 31 Maart m plaats van Vrijdag-avond des Donder- dags-avonds worden uitgegeven en kunnen de Advertentiën voor die Courant tot Donderdag, uiter lijk des middags 12 uur, wor den ingezonden. JAARGANG k De za- t BUITENLANDSCH POLITIEK OVERZIGT. i KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WEI HOUDERS van de Gemeente SNEEK. gevolg gevende aan art 150, der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), noodigen bij deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, wanneer zij verlangen bij de Zee-militie te dienen, zich daartoe voor den Isten April bij hen aan te molden. Sneek den 10 Maart 1866. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. Van de parijsche konferentie over de Donau- Vorstendommen verneemt men niets. Bekend is het dat Turkije de unie van Moldavië en Wallachije wil doen ophouden en twee inlandsche hospodars wenscht benoemd te zien, en daar entegen Frankrijk de vereeniging wil doen voortbestaan en aan Rumanië een nieuwen uitheemschen vorst geven. Waarschijnlijk zal het tot een kompromis komen, d. i. de unie onder één inboorling als hoofd van den Staat. Een madridsch telegram van dezer dagen meldtdat in Nieuw-Kastilië de staat van beleg is opgeheven, en dat het kongres het ontwerp van wet tot het verleenen van een jaargeld aan de zonen van infant don Francisco heeft aangenomen. De dagbladen van Lissabon melden dat het porlugesche gouvernement gemeend heeft zich niet te moeten vereenigen met het voor stel om de instelling van het burgerlijke huwelijk in Portugal in te voeren. Dat voorstel was door eene kommissie van de kamer van afge vaardigden, met goedvinden van den vorigen minister van justitie, in het ontwerp van wet tot herziening der burgerlijke wetgeving opge- B IHü X. NLA B. Volgens het Dagblad van 's LLage, zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 16 April e. k. weder bijeenkomen. Uit de berigten van veeartsen betreffende den loop der veetyphus in de week van 410 Maart, voorkomende in de Staats-Courant, blijkt dat geen der aangewende middelen ter gene zing der ziekte, noch zoogenaamde voorbehoed middelen, gebleken zijn eenigen gimsligen in vloed op den afloop der ziekte uit te oefenen. Volgens eene mededeeling der fransche postadministratie wordt de dienst der fransche nome doch het had aanleiding tot moeijelijk- heden met de hooge geestelijkheid gegeven en nadrukkelijke afkeuring in de eerste kamer der Cortes gevonden. Den 13 heeft de st°ndenvergadering van het vorstendom Reuss-Schleitz, te Gera, met algemeene stemmen besloten tot de intrekking van het artikel der grondwet, waarbij het den Israëlieten verboden wordt zich in dien Staat te vestigen. Volgens het weener Neue Fremdenblatl de turksche forten van Belgrado een militaire zamenzvvering ontdekt zijn. menzw eerders hadden het springer, eener kruid mijn voorbereid. Een soldaat, dien men met een brandende lont bij het kruidmagaziju aan trof, werd dadelijk doodgeschoten. De brieven uit Tripoli in Syrië van 5 dezer bevestigen het einde van den opstand en de vlugt van Jozef Karam. Het laatste gevecht heeft twee dagen geduurd, 1 en 2 Maart; 3000 Turken hadden 600 Maronieten aangevallen, die in den beginne krachtigen wederstand bo den en naar men verzekert zelfs een voordeel behaalden. Vóór dit gevecht had Jozef Karam aan de konsuls een brief geschreven, waarin hij zijne grieven uiteenzette en zijne onder werping onder waarborg aanbood. Hierop had hij een afwijzend antwoord gekregen; de kon suls eischten zijne onvoorwaardelijke onder werping. Jozef Karam, dien toen zag dat zijne zaak verloren was, is verdwenen en de inwo ners van Eden, zijne verblijfplaats, ontvingen de turksche generaals. Sedert is naar het schijnt, de vrede in den Libanon hersteld. In Ierland gaat de regering steeds voort met arresteren. Soldaten worden streng ge straft. Een hunner heeft vijftig stokslagen ontvangen en is tot één jaar opsluiting veroor deeld geworden wegens het zingen van feni- ansche liederen. Een ander is tot twee jaren gevangenisstraf verwezen. Het gerucht als zou Stephens naar Amerika ontvlugt zijn wordt niet geloofd, vooral op grond van de moeite die zijne echtgenoot zich te Cork gaf om zich voor te doen als gereed haren man te volgen. paketbooten tusschen Havre, Brest en New- York thans om de veertien dagen, in plaats van maandelijks, verrigt. De afvaart uit Brest onder de nieuwe dienstregeling is bepaald op Zaturdag 31 Maart, en zoo vervolgens van veertien dagen tot veertien dagen. De ver zending der brievenmalen, bestemd om met de bedoelde paketbooten te vertrekken, geschiedt uit Parijs den avond voorafgaande aan den dag van afvaart uit Brest. De dienst der britsche paketbooten uit Liverpool en Queenstown naar New—York wordt mede om de veertien dagen uitgevoerd. Het eerstvolgende vertrek der brievenmalen uit Londen, bestemd met de ge melde paketbooten te worden verzonden, is bepaald op Zaturdag 24 dezer. De postge- meenschap met de Vereenigde Staten wordt dus dientengevolge geregeld iedere week, beur telings door de fransche en britsche paketboo ten, onderhouden. (Staats-Ct.) De Arnliemsche Ct. meldt „Het Nederlandsche volk zet jaarlijksch door de staatsloterij 3 '/a millioen gulden geheel improductief om. Daarvan keert 2’/a millioen tot de spelers terug. Alzoo, de 3 */a millioen wordt omgezet, ten einde daarop 26 pCt. of ongeveer 9 ton gouds te verliezen. En waar blijven die 9 ton? De helft vloeit in de schat kist en de andere helft in de zakken der lole- rij-handelaren. De spelers geven in iedere loterij eene som van f 1,152,009 uit, om f 866,000 te winnen, ongerekend de huur, de woeker en allerlei andere ongeregtigheden die met de loterijbriefjes worden gepleegd. De spelers verliezen dus bij iedere loterij drie ton gouds, vooral niet minder. (Die som wordt echter niet alleen in Nederland verspeeld, want de Engelschen nemen altijd een aanzienlijk getal loten). De nieuwe Minister van önantiën schijnt genegen om de verhuring van loten geheel af te schallen en ook de splitsing te verbieden. Op dit oogenblik echter de staats loterij op te heffen, durft hij, hoe dit denk beeld hem ook bekoort, niet doen, omdat de 4 ton, die zij aan de schatkist geeft, niet kan worden gemist.” De N. R. Ct. meldt eenige bijzonderhe den omtrent de bark True Love, die 102 jaren oud zou zijn en welligt het oudste schip dat nog in de vaart is. Naar aanleiding hiervan wordt ons volgens eene verklaring van Veritas medegedeeld, dal de engelsche brik Friends, kapt. F. Hay, reeder Js Hay, te Sunderland, in het jaar 1755 in Denemarken gebouwd en dus ouder is dan de bovenbedoelde walvisch- vaarder. De minister van binnen!, zaken heeft op eene deswege door een gemeenteraad gedane vraag als zijn gevoelen op gegeven, dat, ofschoon het in het algemeen wenschelijk mag worden geacht, ■y- SNEEKER Jt i ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents' behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, S 3 3 3 r i e n s e 3 3 II s Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 90 zou in COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1