NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT W. 29. 1866. EENENTWINTIGSTE v Woensdag 11 April. F StatenGeneraal. Eerste Kamer. J A A R G A N BUITENLANDSCH POLITIEK OVERZIGT. De Zitting van den 6 April 1866. 1 heden der konferentie maar weêr voor onbe- paalden tijd geschorst.-Eene deputatie door het voorloopig bewind der vorstendommen af gezonden, is door den sultan ten gehoore ont vangen. In het Journal de Saint Petersbourg komt een historisch overzigt en officiële bescheiden voor, betrekkelijk de zaak der Donau-Vorsten- dommen, welke strekken moeten om te bewijzen dat het Russische gouvernement van 1856 tot 1864 steeds op raadpleging van de waarachtige wenschen der bevolking van Moldavië en Wal- lacheje heeft aangedrongen, en dat het zijne goedkeuring aan de vereeniging dier twee landen heeft gegeven zoolang deze niet proef ondervindelijk gebleken was nadeelig voor het welzijn der Vorstendommen te zijn. Van de woelingen der fenians verne mt men niet veel bijzonderheden. Dat ze evenwel nog niet geheel onderdrukt zijn, blijkt uit onder scheidene berigten uit Amerikadie melden dat zij voortgaan met zich te organiseren. Engeland schijnt nog niet geheel gerust te zijn voor hunnen aanval. Ook het amerikaansch bewind moet besloten hebben een vliegend eskader naar de britsche noord-amerikaansche kusten te zenden. De feniansche beweging en het zamentrekken der britsch-west-indische vloot, moeten tot dien maatregel aanleiding geven. Hoewel de dagbladen steeds de tegenstrijdigste berigten geven en het nogvolstrekt niet te voorzien is hoehetOostenrijk-pruisisch konllikt zal worden geregeld, schijnt dit evenwel zeker, dat men van weêrzijden het zwaard voorloopig in de schede zal laten. Op de loijale verklaring van Oos tenrijks gezant Graaf Karolyi, vervat in de be kende Oostenrijksche nota van 31 Maart, heeft graaf von Bismarck kortelijk geantwoord: „dat Pruisen akte neemt van de verzekering van Oostenrijk dat het niet in de bedoeling van deze mogendheid ligt Pruisen aan te vallen” hij voegt de verzekering er aan toe „dat ook Pruisen volstrekt niet voornemens is Oostenrijk aan te vallen." Is inderdaad deze verklaring door von Bismarck afgelegd, dan moet, dunkt ons, alle vrees voor oorlog verdwijnen.Prui sen schijnt nog bij tijds in te zien, dat het beter is ten halve te keerendan geheel te dwalen. De oorlog, die op het punt stond uit te barsten scheen volstrekt niet populair in Duitschland te zijn. Reeds in verschillende oorden van Pruisen worden adressen onderteekend, welke aan den Koning gerigt zijn en waarin dringend wordt gevraagd dat de regering de vredezoo slechts immer mogelijk, ongestoord blijve be waren. En al is t nu misschien waar, dat noch Pruisens Koning bij de gratie Gods, noch zijn premier von Bismarck, zich dagelijks de uitspraak van den franschen dichter herinneren: „Souvenez vous, sous votre diadème i „Qu on est roi pour son people et non pas pour soi-même’, ja, al doen ze 't vaak voorkomen, als schenen ze de waarheid dier uitspraak in twijfel te trekken, geheel negeren kunnen en durven ze die niet. De Pruisen konden zich eindelijk ook wel eens herinneren, dal het eigenlijk dwaasheid is om zich als schapen ter slachtbank te laten leiden, ter voldoening aan de luimen van een vorst, of als offers der baatzuchtige staatkunde van een heerschzuchligen minister. Misschien is die minister ook eenigzins terug getreden door de houding van de overige duitsche staten, et. ’t gemis van zekerheid voor ’t behoud zijner Rijn-provinciën, een bezit dat hem altijd nog door een zijner naburen schijnt benijd te wor den. Ook Oostenrijk heeft n. t. veel belang bij ’t behoud der vrede. Zijn inwendigen toestand is genoeg bekend. Men weet in welken be- treurenswaardigen toestand zijn fmantie-wezen zich bevindt. Buitendien heeft het een geweldi gen kogel aan t been in het bezit van Venetie, die hem in de vlugheid zijner bewegingen wel eens kon hinderen. Ook heeft hij een niet veel te vertrouwen nabuur, in den grooten Noordschen kolossus.Zijn dus beide monar- W l chen niet juist bereid, om ter wille van eenige millioenen onderdanen het zwaard in de sche de te houden, dan zal het egoismus hun mis schien daartoe dwingen. Thans zullen de di plomaten zich bezig kunnen houden om den buit te verdeelen, door een schandelijke over- magt aan Denemarken ontroofd. Duitschland vertoont ons thans het beeld der verwarring, ontslaan door 't plegen van onregt en geweld. Wanneer en hoe er eens een einde aan zal komen ziedaar een vraag, die voorbands nog moeijelijk te beslissen is. De oorlogs geruchten hebben ook in De nemarken reeds hun invloed doen gelden, minister van oorlog heeft in het deensche Fol- kething eenige wijzigingen der begrooting voor zijn departement voorgedragen o, a. een aan vrage om krediet voor onvoorziene buitenge wone uitgaven. In het Landsthing is reeds het verlangen te kennen gegeven, dat de minister van marine deensche pantserschepen zou uitrus ten, ten einde deze bij een eventuëlen oorlog tusschen Pruisen en Oostenrijk, voor de hoofd stad te doen post vatten, ter bescherming van Kopenhagen voor een mogelijken aanval der Pruisische vloot. Dit voorstel werd door sommi gen ondersteund, maar ook door anderen be streden. Keizer Maximiliaan I ontbreekt het nog maar al te veel aan vredelievende onderdanen. Telkens toch berigtendat de juaristische krijgsmagt afneemt en toch: telkens weer an dere, die gewagen van geleverde gevechten met deze troepen. Weer wordt in de jongste be- rigien uit dat keizerrijk meêgedeeld, dat er verscheidene belangrijke gevechten geleverd zijn in die streken, welke zich nog niet aan het keizerlijk gezag hebben onderworpen. Eene stad tusschen Puebla en Mexiko was o. a. door een korps juaristen ingenomen. Ook in ’t noorden hadden de keizerlijke troepen ver scheidene nederlagen geleden. De fransche inwoners hebben veel te lijden van de Mexica nen, die met de interventie niet te vreden zijn; zij worden geplunderd en hunne eigen dommen verwoest. In dien staat van zaken, is het niet te verwonderen, dat Maximiliaan zeker niet met veel genoegen de fransche hulp troepen zal zien aftrekken.Toch schijnt hun vertrek nu voor goed besloten te zijn. Het verblijf dezer troepen is den Amerikanen een doorn in toog, en Napoleon III zou misschien wel wenschen, dat hij zich nooit met Mexico had ingelaten, ’t Heeft Frankrijk althans men- schenlevens en geld genoeg gekost. In de afgeloopen week moet de zitting der Donau-Vorstendommen-konferentie te Parijs een louter negatief resultaat hebben opgeleverd. Men scheen tot geen besluit te kunnen komen en heeft, naar verzekerd wordt, de werkzaam- X, SNEEKER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewona .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Centt. behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 1.90 In deze zitting is medegedeeld: dat door de afdeelin- zijn benoemd tot voorzitters de heer van Aylva van Pallandt, Cost Jordens, van Meeuwen en Boreel van Hogelanden, en tot ondervoorzitters, de heer Schimmel- penninck van der Oije, Biankenheim, de Vos van Steen- wijk en Duymaer van Twist; benevens wie tot rappor teurs voor de verschillende wetsontwerpen zijn be noemd. De commissiën van rapporteurs hebben hare eigen verslagen uitgebragt omtrent de wetsontwerpen tot ver- hooging van hoofdstuk III B der Staatsbegrooting voor 1865, tot goedkeuring van sommige bepalingen der over eenkomst tusschen Nederland en België enz., tot be krachtiging eener provinciale belasting in Groningen, tot onteigening van een perceel voor den bouw van eene school te Leek, en tot vaststelling van bepalingen om trent den accijns op het geslagt, Die ontwerpen van wet zullen Zaturdag behandeld worden. Van den Iden. In hare zitting van heden heeft de kamer aangenomen de ontwerpen die heden aan de orde waren gesteld, waaronder de overeenkomst met België, met eenparigheid van stemmen. De minister van buiten- landsche zaken heeft verklaard dat er een nieuw onder zoek over de werken in Zeeland plaats heeft, waar de uitslag verwacht wordt. Van den 'iden. In de zitting van heden heeft',.. behandeling der definitieve begrooting voor fi- .„J “e heer vau Twist gemeend dat de kwestie uanoiën de van het oost-indische strafwetboek ui'-'. ,°r luyoering l COURANT-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1