NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT f I I 181)6. EENENTWINTIGSTE 18 April. u Woensdag R G A N G JAAP B 'X K' 2* A IN S2 1, BUITENLANDSCH POLITIEK OVERZIGT. De toestand van Europa blijft tamelijk gelijk. Het conflict tusschen Oostenrijk en Pruisen is zijne oplossing niet nader gekomen en zoowel de oorlogzuchtige als de vrede roepende partijen doen hun best om het ingenomen standpunt te handhaven. Onder de beurslieden was in de afgeloopen week een soort van paniek merkbaar, daar de meeste fondsen belangrijk en aanhoudend expeditie-corps is door de juaristen overvallen en tot den laatsten man gedood. De toege zonden hulp kwam te laat om deze bloedige scene voor te komen. De minister van finantiën te Mexico heeft aan den Engelschen gezant mede gedeeld dat hij gemagtigd was om 25 procent van de in komende regten voor de houders van Mexi caansche fondsen af te zonderen. In Spanje is de orde nog niet volledig her steld, daar de staat van beleg in Barcelona nog niet opgeheven is. daalden; waaraan deze daling echter is toe te schrij ven, is moeijelijk te verklaren, daar voor oorlog geenzins dadelijke vrees behoett te bestaan, niet tegenstaande men van verschillende kanten nog steeds van krijgstoerustingen hoort spreken. In Pruisen verklaart het volk, zich krachtig voor het behoud des vredes; de Berlijnsche Gemeen teraad heeft in dien geest een adres vastgesteld, dat in weinige dagen door meer dan 60,000 personen werd onderieekend. Bismarck heeft dus niet alleen te kampen met builenlandsche antipathie, ook de hoofdstad levert het bewijs dat men van zijne plannen niet gediend is. Achtereenvolgens worden in de dagbladen de antwoorden der Duitsche midden-staten openbaar gemaakt op de Pruisische circulaire van 24 Maart; Saksen verklaart, dat de vrees en de veronderstellingen van Pruisen op geenen grond berusten; dat de uitnoodiging aan de Duitsche regeringen om zich te verklaren, welke partij zij zou ion kiezen, indien Pruisen werd aange vallen, voorbarig is en dat zoodanige verklaring van den Bouds iag zelve», niet van de verschil lende regeringen mo.t worden gevorderd; ein delijk dut elke poging, waarvan de noodzakelijk heid zal zijn gebleken, om den Bond te reorganise ren,. door Saksen zal worden ondersteund. Ook de Fransche gezant te Berlijn heeft van zijne regering in last gekregen aan Pruisen te kennen geven, dat eene radicale Bondshervorming niet alleen eene inwendige Duitsche aangelegenheid is, maar eene zoodanige die den onderteekena- ren der Weener congres-acte liet regt van in menging geeft. Dat Beijeren het met Pruisen eens zou zijn, over de kwestie der Bondsrege- ling, wordt door velen betwijfeld; van eene andere zijde wordt geloofd, dat Rusland, indien een oorlog mogt uitbarsten, waarschijnlijk de zijde van Pruisen zal kiezen. Wat hiervan zij is moeijelijk uit te maken; zeker is het dat de geheime toerustingen van Rusland, het zenden van troepen en oorlogsmaterieel naar de gren zen van Posen en Gallicie, ruime slof tol ern stige gedachten geven. Het Deensch vertegenwoordigend ligchaam heeft geweigerd gelden toe te staan voor mi litaire einden, met het oog op de geschillen in Duilschland. Hoe Keizer Napoleon zich zal houden, tegenover de pogingen van Pruisen om ééne Duitsche mogendheid te stichten, is de algemeene vraag. Aan eene interventie gelooft niemand, omdat het voor Frankrijk even ge vaarlijk is tussche.i beide te komen, als lijdelijk aanschouwer te blijven en alzoo zijne magte- loosheid te erkennen, sommigen willen echter, dat indien in Duitschland een oorlog mogt uit barsten, een verbond tusschen Frankrijk en Italië lot de mogelijkheden behoort. Uil Mexico zijn weder ongunstige berigten ontvangen. Een bataillon van wel in de eene als andere rigU het Keizerlijk I worden, tien cent lep b^ioeve van het KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te welen, dal door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 19 Maart 1866 is vastgesteld de volgende veror dening VERORDENING op het IN-, UIT- en DOORVAREN van STOOMBOOTEN in de Gemeente SNEEK. Art. 1. Ieder schipper, gezagvoerder of ander persoon met de directie belast, die met een stoomboot deze gemeente passeert, is verpligt nevens de daartoe gestelde bakens of handwij zers, het zij bij in- of ook bij door- en uitvaart, de stoom of snelheid te verminderen tot op hoogstens 5’/2 mijlen in het uur. Art. 2. Bij overtreding der bepalingen in art. 1 vervat, zal de schuldige telken male worden gestraft met eene geldboete van drie tot twaalf gulden en gevangenisstraf van een tot drie dagen te zamen of afzonderlijk. Art. 3 Deze verordening zal op daartoe geschikte borden worden geaffigeerd aan de naar het vaarwater gekeerde zijde der bakens of handwijzers. Art. 4. De Commissaris en Agenten van Policie worden gelast, om toe te zien op de nakoming van deze verordening en om van de overtredingen, die zij mogen ontdekken, proces verbaal op te maken en hetzelve zonder uitstel aan den Commissaris van Politie ter hand te stellen, ten einde daaraan gevolg worde gegeven naar de Wet. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Sneek, bij besluit van den 19 Maart 1866. WOUDA, Voorzitter. HAGA Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Stalen van Friesland, volgens hun berigt van den 3 April 1866, No 38, in afschrift mede gedeeld. En is hieraan afkondiging geschied waar het behoort den 14 April 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris H AGA. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeen geroepen tegen 24 dezer maand. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 11 dezer, n°. 94, wordt de kapitein ter zee C. P. de Brauw, met den laatsten dezer maand, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en over het Ko ninklijk Instituut voor de Marine aldaar; wor dende dat bevel met 1 Mei a. s. opgedragen aan den kapitein ter zee F. A. A. Gregory. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Overijssel mr. W. C. I. J. Cremers, thans regler in de arrondis- sements-regtbank te Winschoten op zijn daartoe gedaan verzoek, de herbenoeming van mr. P. P. P. Kist, tol plaatsvervangend kan- tonregter te Gouda, ingetrokken, en hem voorts met ingang van 19 Junij aanst. een eervol uit die betrekking verleend. Door Z. M. is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend aan den heer T. S. van der Ley, met den 1 Mei a. s. uit zijne betrekking van notaris te Langweer, ge neente Doniawer- stal, arrondissement Sneeken aan T. M. W. Els baron Collot d’Escury, als burgemeester der gemeente Barradeel. Tijdens 's konings verblijf in de hoofdslad is opgemerkl dat de zilveren beker, in der tijd door de bewoners der Willemslraat Z. M. aan geboden, dagelijks prijkte aan den disch vóór 's konings zitplaats. Het Staatsblad n°. 19 bevat het koninklijk besluit van 7 April 1666, houden Je nadere regeling van het port der brieven die tusschen het Rijk en Nederl. Indie, door middel van de gesloten brievenmalen, over Marseille, Triest en Southampton verzonden worden. Art. 1. van dit besluit bepaalt daf het por# der brieven, die tusschen het Rijk en Ned** Indie door middel van de gesloten brjevenrn,/ over Marseille, Triest en Southampton, en I der over Alexandrië, Suez en Sin^a»-' Ver' I i j 0 ,>ore, zoo- ‘.’•<«g, verzonden Rijk J? SHEERER 1 1 s r. A D V E R T N T 1 N van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 CtnU. behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, e I. s. e X iNi Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco 1.90 CO DRW.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1