NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I W 32. fe' l'i 1866. EENENTWINTIGSTE Zaturdag 21 April. Lw VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER, JAARGANG -* BU1TENLANDSCH POLITIEK OVERZ1GT. Gelijk wij in s i a® i :si a ai Men verneemt, dat Z. M. de koning, bij kabinetschrijven aan den minister van oorlog heeft te kennen gegeven, dat het uitreiken van het Metalen Kruis definitief en onherroepelijk als gesloten is verklaard. 1 Het heeft Z. M. behaagd Z Exc. mgr. Oreglia di San Stefano, tot dus ver apostolisch internuntius bij ons hof, te benoemen tot ridder - grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, en den heer Vincent Vanutelli, secretaris van de apostolische nuntiatuur, tot ridder van dezelfde orde, HH, MM. de Koning en Koningin benevens Z. K. H. de prins van Oranje, zijn den 16 April ten 12 ure van HD. verblijf te Amster dam in de residentie teruggekeerd. Aan het station werd de koninklijke familie opgewacht door Z K. H. prins Alexander, vergezeld van HD. gouverneur en den jongenheer van Hogen dorp. Den 16den dezer zijn de chefs der bureaux voor statistiek in de provinciën, daartoe door den minister van binnenlandsche zaken opge» roepen, aan dat departement bijeengekomen, tot het behandelen van eenige onderwerpen van statistieken aard. Die bijeenkomst is heden niet afgeloopen, maar zal gedurende eenige dagen worden voortgezet. Onder andere onderwerpen zullen worden behandeld: lo. de bevolkingsregisters, namelijk of de op dat stuk bestaande koninklijke besluiten aanvulling of w ijziging behoeven; 2o. de gemeenteverslagen; 3o. de provinciale verslagen. Tevens zal wor- nen overwogen, welke onderwerpen eene jaar lijksche behandeling in de verslagen behoeven, en welke daarentegen voegzaam drie- of vijfjarig in de verslagen kunnen worden opgenomen. Vrijdag 20 April zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de uitreiking plaats heb ben van de medailles en getuigschriften aan de bekroonden op de Dublin-international-exhi- bition 1865. De begrooting voor Nederlandsch Indie voor 1867 is geschoeid op de nieuwe komp - labiliteitsweten gesplitst zoowel in uitgaven als middelen in afzonderlijke ontwerpen, zoo voor Nederland als Indië. Zij beloopt in ont vang en uitgaaf cirka 125 millioen. De verkoop van produkten in Nederland wordt geraamd op 850,000 pik. kolfij, 760,000 pik. suiker, 80,000 pik. tin en eenige specerijen. Onder de uitgaven komt voor cirka 13 millioen als bijdrage aan middelen voor Nederland, waaronder begrepen is de voormalige rentepost. De uitgaven in Nederland zijn geraamd op cirka 33 millioen, die in Indie op ruim 92 millioen. Middelen in Nederland zoowel als in Indië ieder ruim 62 millioen. Gepasseerden Zondag werd te Zalt Bom mel in eene herberg eene dollemans wedden schap gedaan, welke bij alle weldenkenden de grootste afkeuring verdient. Zeker gehuwd persoon nam aan om in een half uur tijds 25 borrels jenever uit te drinken; hij volbragt de weddenschap, maar ligt thans ernstig ziek; hij Gelijk wij in ons vorig nummer onder de telegraphische berigten korlelijk mededeelden, is in Rusland -eene poging tot eene misdaad beproefd, die gedurende langen tijd niet in de jaarboeken van Europa is voorgekomen. Op Keizer Alexander II is den 16 dezer, in den namiddag, door eenen onbekende een pistool schot gelost, toen de czar, na eene wandeling voor den zomertuin in zijn rijtuig stapte. Ge lukkig bleef de vorst ongedeerd en werd de dader dadelijk gevat. Uit Warschau is ten gevolge van den aanslag, de stadhouder graaf Berg dadelijk naar Petersburg vertrokken. De vrees voor eenen oorlog in Duitsch- land wijkt meer en meer; de strijd wordt langzamerhand op het terrein der diplomatie overgebragt, waar hij ook in den tegenwoor- digen tijd te huis behoort. Rusland tracht den vrede te bewaren, Engeland en Frankrijk zullen waarschijnlijk die pogingen ondersteunen terwijl de Duitsche midden -staten het Concept Instructie voor de Brugwachters. Benoeming. Voorstel lot benoeming van een Leeraar in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. Rapporten. Voorstel van den heer Stam omtrent het plaatsen der bakens voor de stoombooten. Verslag van den toestand der gemeente over 1865. Besluit van heeren Gedeputeerde Staten op bezwaarschriften over aanslagen op het kohier van den hoofdehjken omslag. Gewijzigde Gemeente begrooting over 1865. MAANDAG DEN 23 APRIL 1866 des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Mededeeling van een besluit van heeren Ge deputeerde Staten waarbij berigt wordt de ontvangst van de verordening op het varen van stoombooten in deze Gemeente. Procesverbaal van Verificatie der Gemeente kas. Missive betrekkelijk de schoolgelden op de Hoogere Burgerschool. Adres van Fedde Feikema om geroijeerd te worden van het kohier van den hoofdelijkeo omslag Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten om trent de regeling van de jaarwedde van den Gemeente Ontvanger. Voorstel om den Heer Controleur en Com miesen te ontslaan van de surveillance der plaatselijke Belastingen. twistpunt uit het oogpunt van het bondsregt willen beschouwd hebben en iedere aanvallende handeling wenschen te verhinderen. Dat de gevraagde gelijktijdige ontwapening van Pruisen en Oostenrijk aan het hervormingsplan van den Bond zal voorafgaan mag als vrij zeker worden geacht, daar niet eerder op de medewerking der meeste staten kan worden gerekend. In de Donau-Vorslendommen is de om wenteling niet geheel zonder bloedstorting af geloopen. Ongeregeldheden te Jassy, die echter gelukkig spoedig waren bedwongenont staan ten gevolge der voordragt door het voorloopig bewind gedaan om dén prins Karei von Hohenzollern tot vorst des lands te kiezen, hebben ten gevolge gehad dat de aartsbisschop en eenige aanzienlijke Bojaren in hechtenis zijn genomen. Uit Constantinopel wordt berigt, dat eene zamenzwering tegen den sultan was ontdekt en dat de minister van finantien wegens een grooi te kort op de staatsbegrooting was af gezet en verbannen. Volgens berigten in de Parijsche dagbladen, eene mededeeling van het Turksche gezantschap aldaar behelzende, zouden deze tijdingen onwaar zijn. De Italiaansche diplomaat graaf Areze heeft eenige dagen te Parijs vertoefd en is weder naar Florence terug gekeerd. Hij was op de Tuilerien gehuisvest en had menigvuldige gesprekken met den Keizer waarvan echter niets is uitgelekt. Zooveel is zeker dat het Italiaansche kabinet met alle ktacht tot den oorlog aan zet, maar dat in Frankrijk het krijgs vuur aanmerkelijk is veiflaauwd. De regering van Koning Victor Emmanuel bevindt zich in grooten finantieëlen nood, zelfs zoo dat alleen oorlog haar uit eenen toestand kan redden, die dagelijks zwaarder en drukkender wordt. Het Pruisisch-Italiaansch tractaat wordt wel niet door den keizer afgekeurd, maar, de slui ting heeft hij toch nog willen uitstellen; de onzijdigheid van Frankrijk vordert te veel voor- zigtigheid, dan dat het niet van het hoogste belang zou geacht worden om eenen stap te voorkomen, die zoowel voor Italië als voor Frankrijk de ernstigste gevolgen in de toekomst zou kunnen hebben. Men wil zelfs dat de Pruisische gezant Graaf van der Goltz op last zijner regering met Napoleon over eene „her ziening,’ of „verbetering” der Fransche grenzen heeft gesproken, doch ook hierdoor liet de keizer zich niet vangen. COURANT. SNEEKER HIMIimiMIIIMII ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, 0 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco 1.90

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1