NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. V ic. va o £- 18Ö6. EENENTWINTIGSTE Mei. Woensdag 2 JAARGANG BUITENLANDSCH POLITIEK 0VERZ1GT. /'?- 7?7' Art. 76. De betrekkingen tusschen Rusland en Rome zijn voor goed afgebroken. Hoezeer dit te voorzien was, is het bevreemdend dat de po litiek van den Heiligen Stoel niet vroeger deze breuk heeft te weeg gebragt. De door de Russischen regering gedane pogingen werden steeds met uitvlugten beantwoord, immers tal— looze bezwaren en moeijelijkheden door Rome aan elke schikking in den weg gelegd. Van de Russische zijde wordt de Paus verantwoor delijk gesteld voor de gebeden, die door de geestelijkheid in al de kerken van Polen bij den aanvang van den opstand werden toegelalen. Zij waren zoovele opwekkingen tot haat en verachting der regering, bragten de bevolking tol overspanning en leidden zoo tot een be treurenswaard bloedbad dat de Stedehouder van Christus op aarde had behoorer. voor te komen. Verder wordt gewezen op de allocu tie door den Paus uitgesproke.i bij gelegenheid der geloofs propaganda in April 1864 en de en de encijclica van 30 Julj deszelfden jaars, in welke twee documenten de Czar en zijne reg ling in t openbaar werden beleedigd niet- te^eiistuanae toen ten aanzien der Poolsche gecsielijkheid nog geen organieke maatregelen waicn genomen. De eerste organieke maatre gel, ueu effende de ordesgeestelijkheid, van 27 O toiler 1864, was in overeenstemming met de aitikehn vuu het concordaat en kon dus geene aanleiding tot protest geven. De tweede maat regel, die van 26 December, betrof de bezol diging der geestelijken, voornamelijk ter be- V» schoon- 1 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 CenUi behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, COURANT. Art. 239. Het lijk van een aan de kinderziekte gestorvene zal in zijne laatst gedragen kleederen gekist, en, behoudens de bepaling van artikel 73 en 76, binnen vierentwintig uren begraven worden. Sneek den 27 April 1866. De Commissaris van Politie WIJM4. Art. 228 [derde alinea]. De secreten en andere middelen tot afvoer van on reinheden zullen, bij voldoende ruimte, in of bij de hier ioreu bedoelde woningen niet anders geplaatst of inge- rigt worden, dan op aanwijzing en opgave van den ste- delijken architect. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco f 1.90 Art. 232. Alle voorwerpen van verbruik, die te' verkoop aan geboden, uitgevent of uitgesteld worden, zullen des ver- eiscut, aau keuring onderworpen zijn. De Keuring geschiedt door den persoon of de perso nen daartoe door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen, zij zullen bij het doen der keuring van het be wijs hunner aanstelling voorzien zijn en dit, des verlangd aan de belanghebbenden vertoonen- Art. 233. Het is verboden, onrijp ooft te verkoopen often ver koop aan te bieden, uit te venten of uit te stallen. Art. 235. Zij die bedorven of anderzins voor de gezondheid schadelijke, of verbodene of afgekeurde voorwerpen ver koop, ii, uitventen of uitstallen, zullen voor zoover het feit met valt in de teimen van het wetboek van straf- regt of van cenige andere wettelijke bepalingen, gestraft worden met de boete in art. 242 bedreigd. Die voorwerpen zullen door de politie inbeslag mogeu maanden, na de afkondiging dezer verordening door of van wege de eigenaren, met de voorschreven bepaling in overeenstemming zijn gebragt, of ingerigt moeten zijn als besloten privaten, voorzien van een vat of bak tot vervoer der meststof. Bij de ophanden zijnde zomerwarmte en hieruit meermalen ontstaande ziekte gevallen, worden navolgende artikelen der Algemeene Politie verordening voor de gemeente Sueek, ter naleving dringend aanbevolen, zul lende hierop door de politie naauwkeurig worden gelet. Art. 74. De ambtenaar van den burgerlijken stand kan, hetzij ter voorkoming van besmettelijke ziekten, het zjj om andere redenen van algemeen belang, de begraving zelfs vroeger dan binnen den bij de wet. bepaalden termijn van 36 uren na het overlijden, toestaan of gelasten. Art. 75. Geen lijk mag begraven worden vroeger dan één uur na zons-opgang noch later dan één uur vóór zons-on- dergang. In bijzondere gevallen mag de ambtenaar van den burgerlijken stand vergunning verleenen, om de begraving op een ander uur te doen plaats hebben. Bij de algemeene begraafplaats zal een vertrek be schikbaar zijn, waar men, hetzij wegens noodzakelijkheid om een lijk met bijzonderen spoed uit het sterfhuis te verwijderen, hetzij door dien de gesteldheid van dien grond niet toelaat een graf binnen den bij art. 73 be paalden termijn te delven, het lijk inmiddels kan doen opnemen en plaatsen. Art. 87. Ieder bewoner of gebruiker van een huis, gebouw of erf zal zorgen dat zijne goten en waterlossingen des Zaturdags behoorlijk worden uitgeschept en gereinigd. Hij zal tevens zorgen, dat de met klinkersteenen ge vloerde openbare straat, vóór, bezijden en achter het door hem bewoonde of gebruikte perceel dien dag geschrobt worde. In straten waardoor geen water loopt, zal dit uit scheppenreinigen en schrobben, des Zaturdags op zoo danig uur moeten geschieden, als door de politie zal worden aangezegd. Het bij dit artikel bedoelde uitscheppen, reinigen en schrobben zal ook op andere dagen der week moeten geschieden wanneer zulks door de politie noodig ge oordeeld en aangezegd is. Art. 89. Goten en riolen tusschen belendende huizen [wanden] zullen ten minste tweemaal ’s jaars, en wel in de maan den Mei en Augustus, worden uitgehaald en gemaakt. Art. 99. De stoffen en voorwerpen in het voorgaand artikel bedoeld zoomede die uit het reinigen van goten of straten voorkomen, waarvan men zich wil ontdoen, zullen niet anders dau in potten, bakken of dergelijke verza meld en uitsluitend bestemd ter beschikking van de asch- lieden worden uitgezet; Die potten en bakken zullen steeds in goeden staat en zoo zindelijk mogelijk worden gehouden. Zij zullen, uitgezet, steeds gedekt zijn. De bepaling van dit artikel is niet toepasselijk op het reinigen van wanden. worden genomen. Bij de toepassing der straf zal de regter mogen be velen, .dat die voorwerpen tot verbruik ongeschikt ge maakt of' vernietigd zullen worden. Als maatregel van politie in het algemeen belang zullen bedorven af anderzins voordegezondheid schadelijke voorwerpen, in spoed vereischeude gevallen, dadelijk na de inbeslagneming vernietigd of begraven mogen worden. Art. 236. Bij heerschende of besmettelijke ziekten, is ieder ver pligt, de verordeningen door Burgemeester en Wethou ders, in overleg met de plaatselijke geneeskundige com missie uitgevaardigd, op te volgen. Art. 237. Bij het uitbreken der kinderziekte, [natuurlijke pok ken] in een huis zal het hoofd des huisgezins daarvan dadelijk kennis geven aan den Burgemeester. Art. 238. Aan zoodanig huis zal van gemeente’s wege een tee- ken geplaatst worden. Dit teeken mag niet dan van gemeente’s wege worden weggenomen. Art. 139. De eigenaar of houder van trekhonden of van vreem de in deze gemeente niet behoorende honden, zal deze zoolang zij er verblijven, een muilband of muilkorf doen drageu. Art. 90. De onderhoudpligtigen van slooten, havens, water lossingen, vergaderbakken, riolen en goten zullen deze, onverminderd de bepalingen van artt 87 en 89, moeien uitmodderen, uithalen en reinigen op de tijdstippen door de politie aan te zeggen. Art. 91. Zij zullen die werken ten allen tijde behoorlijk onder houden en des vereischt herstellen. Zij zullen aan riolen en goten, welke blijken te naauw te zijn, of die eeue voor de afwatering ondoelmatige lig ging of constructie hebben, de door Burgemeester en Wethouders verlangde verandering, aanbreiigen. Het onderhouden, herstellen of veranderen hierboven bedoeld, zal binnen een door den stedelijken architect te bepalen termijn plaats hebben. Art. 98. Het is verboden, asch, afvalkrengen bloedstroo secreetmest, of eenige andere vuile en stinkende stollen, te werpen of te laten loopen in-of op openbare grachten havens, straten, opslagen, of wallen, of in- of op de ei gendommen van bijzondere personen. Deze bepaling is mede van toepassing, op de thans bestaande secreten en riolen tot afvoer, van secre. tmest, voorzooverre de uitmondingen met het boven vei wulf geene twee palmen beneden zomerpeil in de havens, grachten, of slooten uitkomen. De bestaande secreten en riolen moeten binnen twee Art. 134. Drie uren nadat zulks door Burgemeester en Wethou ders bij openbare afkondiging is verboden, mag niemand een hond op de openbare straat laten losloopen. Art. 135. Ieder eigenaar of houder van een hond zal dien steeds doen dragen een koperen halsband, voorzien van den naam des eigenaars of houders. Art. 136. Hij zal tevens in acht nemen de maatregelen van voorzorg tegen hondsdolheid, kwaadaardigheid of anderen overlast van honden op straat, door Burgemeester en Wethouders te verordenen. Art» 137. Dolle honden, of die door eenen dollen hond gebeten zijn, of verdacht worden gehouden gebeten te zijn, zul len door of van wege de politie worden gedood. Art. 138. Alle andere, door eenen dollen of van dolheid ver dachten hond gebetene dieren of die, om welke redenen ook voor de openbare veiligheid gevaarlijk worden ge acht zullen op last der politie door de eigenaars of houders opgesloten en zorgvuldig afgezonderd gehouden worden. Zij zullen door of van wege de politie, des noodig worden afgemaakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1