NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. d I 181)6. EENENTWINTIGSTE JAARGANG Zaturdag 3 Mei. •d BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken hiermede bekend, dat tot lid der vaste Raads-Commissie voor hel onderhoud van straten en wallen in deze gemeente, is be noemd, de Heer R van DRIESSEN, in de plaats van den Heer G. BOUMA, benoemd tot Wet houder. Sneek den 3 Mei 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA. I S E N L. A U P- In overeenstemming met de daaromtrent door den minister van buitenlandsche zaken gedane mededeeling, verneemt men, dat van de nieuwe opnemingen in zake der afdamming van de Ooster-Schelde, door den heer Blom mendal, kapt-luit, ter zee, chef van de hydro grafie der Nederlandsche zeegaten, drie kaarten vervaardigd en deze, vergezeld van een uitvoe ring rapport, aan bet Belgische gouvernement opgezonden zijn. Indien wij goed zijn ingelicht, dan zou daarop reeds heden een antwoord bij onze regering zijn ingekomen. Blijkens een circulaire van het departe ment van fmantiën in Noorwegen is de invoer aldaar vergund van huiden, hoorns en wol, af komstig van overzeesche landenindien die artikelen in Nederlandsche havens slechts zijn doorgevoerd, mits dit laatste blijke uit een BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK Gelet op de missive van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 1 Mei 1866, 2e afdeeling, no. 517 Provinciaal!)lad no. 80.) Brengen door deze ter algemeene kennis dal het Z. M heeft behaagd, bij besluit van den 26 April ji. 1079 te bepalen, dat het handgeld voor recrutenzoomede de premie voor miliciens, tot dusver bij alle korpsen, ge steld op dertig gulden bij de Bataillons Grena diers van het Regiment Grenadiers en Jagers en bij het 4e en 5e Regement Dragonderste beginnen met den len Mei en lot den laatsten September ek., verhoogd op vijfenzeventig gulden gebragt zal worden. En zal deze worden afgekondigd waar zulks behoort en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 5 Mei 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris, HAGA. Blussé, Fokker en Jonckbloel het hoofdbeginsei der cultuurwet veadedigd. Men schrijft uit 's Gra*enhage dd. 30 April aan de Amst. Ct. „De groote buitenlandsche reis die, volgens sommige dagbladen, eerlang door den prins van Oranje zal ondernomen worden bepaalt zich (zoo als op goede gronden kan verzekerd wor den) tot een uitstapje naar Parijs, van waar Z. K. H. binnenkort (weiligt p. m. 14 dagen) zal reloui neren. „Onlangs werd ook geschreven, dat Z M. de koning in den loop van den zomer de pro vincie Friesland, bepaaldelijk de stad Leeuwar den zou bezoeken, en er daarom reeds repa ratie enz. aan het paleis te Leeuwarden zou geschieden. Met zekerheid kan echter gemeld worden, dat er van het geheele plan alhier niets bekend is. De werkzaamheden aan het paleis te Leeuwarden, die tot het bovengemelde berigt aanleiding schijnen gegeven te hebben, beslaan in het schoonmaken en cenige noodige reparation, ten gevolge dat dit paleis, zoo als men weet eenigen tijk geleden tot militair lo gement tijdelijk is gebruikt geworden.” Even als in andere plaatsen, zijn ook te Rotterdam in de laatste dagen voorloopige bij eenkomsten van werklieden gehouden, in het belang der verbetering van hun tegenwoordigen toestand. Naar aanleiding daarvan is dezer dagen eene vergadering van timmermansknechts gehouden, waarin ruim honderd dezer personen zich gezamenllijk tol eene vereeniging gevormd en uit hun midden een bestuur van negen le den gekozen hebben. Bij gedachtenwisselit.g over de zaak kwam men tot hel besluit, dat met het oog op de tegenwoordige behoeften en den ongunstige materieelen toestand des workmans, lot de gewenschle verbetering een stap moest worden gedaan ter verkrijging eener verhooging van werkloon. Ten gevolge daar van is aan hel bestuur opgedragen eene circu laire, houdende eene verzoek in dien zin, tol de alhier gevestigde timmermansbazen te rigten. Hoobn, 30 April. Op de voorjaars koe markt van heden zijn ongeveer 3500 stuks vee aangevoerd, over het algemeen van beste kwa liteit; hiervan werden 60 schepen, ongeveer 2000 stuks koeijen inhoudende, uit de provin cie Friesland aangevoerd, waarvan Zaturdag in de stallen reeds een groot gedeelte van de beste kwaliteit tegen zeer hooge prijzen zijn verkocht. De handel op de markt was vlug, ofschoon de prijzen van alle soorten hoog mo gen genoemd worden. Door het bestuur van bet 2lste Neder- landsch Landhuishoudkundig kongresdal van 25 lot 29 Junij te Breda zal worden gehouden, is dezer dagen het programma voor die bijeen- verklaring hetzij van een Noorweegschen kon- sul, hetzij van de ambtenaren der in- en uit gaande regten, hetzij eindelijk uit eene verkla ring ter losplaatse onder eede afgelegd door de bemanning of de voornaamsten van het scheepsvolk. Een bewijs van oorsprong wordt niet gevorderd wanneer de herkomst van over zeesche landen genoegzaam blijkt. In de vrije stad Lübeck is het verbod van invoer van vee enz. uitgestrekt tot hooi en stroo. Ct.) Bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zijn ingekomen 1°. een wets-ontwerp tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van marine, dienst 1866 tot een bedrag van f 41,192,10); 2°. een wels-ont- werp tot vaststelling van uitgaven wegens ver strekkingen door het dep. van oorlog, dienst 1866 (tot een bedrag van f 140,855,58 */2 een gewijzigd wets-onlwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van het openen en inlei den van sprengen onder iie gemeente Apeldoorn tot voeding van het kanaal tusschen Apeldoorn en Dieren. Dit laatste gewijzigde wets-ontwerp, gaat vergezeld van een eindverslag en eene daarop gevolgde memorie van beantwoording van den minister van binnenlandsche zaken. De minister geeft in die memorie te kennen, dat reeds bij herhaling, niet alleen de Kamer, maar ook de Regering haar leedwezen betuigd heeft over de moeijelijkheden, waarop men bij den aanleg van het kanaal van Apeldoorn naar Dieren is gestuit. Evenzeer als zijn ambtsvoor ganger, zal het den tegenwoordigen minister aangenaam zijn, indien eindelijk het kanaal aan zijne bestemming zal kunnen beantwoorden. Om daartoe te geraken, is het echter in de eerste plaats noodig, dat de voeding behoorlijk verzekerd zij. Tegenover den twijfel, of de ontworpen werken aan de uitkomst zullen be antwoorden, stelt de minister de zekerheid, dat bij het niet aanloggen der werken het kanaal zonder waler blijft, en de daaraan reeds beste de gelden derhalve zouden zijn verspild. De Tweede Kamer heeft den 1 Mei de discussie over de cultuurwet aangevangen. De heer Godefroi heeft aan de conservatieven ge vraagd, welk het stelsel is, dat zij willen hand haven, en of hun stelsel niet is, reactie legen art. 56 van het regerings-reglement. Aan den minister van koloniën heeft bij iidichtingen ge vraagd, nopens de voornemens opzigtens de koffijcultuur. De heer Wintgens heeft het ont werp bestreden, wegens de organisatie van den grondeigendom en van den arbeid Hij acht den verpligten arbeid en de heerediensten het beste belastingstelsel voor de Javaansche maatschap pij. In de zitting der Tweede Kamer van 3 Mei hebben de heeren van Limburg Brouwer, SNEEKER <1 COURANT. *1 t Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builende Stad franco 1.90 ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, «■dniuiiiiiiuiu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1