NIEUWS- EN ADVERTENT1MLAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 39. 1 a i s js a fi a iG Mei. Woensdag Slaten-Generaal. Tweede Kamer. 1866. EENENTWINTIGSTE JAARGANG Zitting van den 9 Mei 1866. Z. M. heeft goedgevonden le benoemen lot dijk-gedeputeerden der konlributie zeedijken van Westdonge-radeel IJ. P. Douma enl’. F. Mein- dersma; tot dijkgraaf van den Ternaarder-polder zeedijk J. J. Grasma Sr. tot gekommitteerde in het polder bestuur van het Workumer Nieuwland L. S. Wiersma. Aan de Arnh. Cl. wordt uit ’s Graven- hage geschreven dat aldaar gesproken wordt over de mogelijkheid van de intrekking der cultuurwet, ten gevolge van de aanneming van voor te dragen amendementen. Voor het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland werd in appèl van een ’vonnis der Rotterdamsche regtbank behandeld eene voor den effectenhandel niet onbelangrijke kwestie. De vraag was, in hoeverre na een kontrakt tot VERKIEZINGEN. In het Advertentieblad van het Arrond. Hee ren veen lezen wij het volgende: Op vrijdag den 4 dezer kwamenten ge volge eener oproeping, 24 liberale kiezers bij een, om zich, zoo mogelijk, te verstaan om trent de keuze van een’ candidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid van de Twee de kamer der Staten Generaal in het hoofd kiesdistrict Sneek. Met bijna algemeene stem men werd de heer J. F. Corstius tot candidaat benoemd. Van deze benoeming werd, op uit drukkelijk verlangen der vergadering, kennis gegeve aan de vereenigingen „Staatsburgerschap" te Heerenveen en „Burgerpligt" te Sneek, met wier staatkundige beginselen de vergadering BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK Gelet op de missive van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 1 Mei 1866, 2e afdeeling, no. 517 (Provinciaalblad no. 80.) Brengen door deze ter algemeene kennis dat het Z. M. heeft behaagd, bij besluit van den 26 April jl. 1079 te bepalen, dat het handgeld voor recrutenzoomede de premie voor miliciens, tot dusver bij alle korpsen, ge steld op dertig gulden bij de Balaillons Grena diers van het Regiment Grenadiers en Jagers en bij het 4e en 5e Regement Dragonders, te beginnen met den len Mei en tot den laatsten September ek., verhoogd op vijfenzeventig gulden gebragt zal worden. En zal deze worden afgekondigd waar zulks behoort en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 5 Mei 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris Il AG A koop en verkoop van stukken effekten op tijd de levering daarvan kan worden geweigerd op op het beweren, dat dit gesloten kontrakt als spel en weddenschap en dus als onwettig moet worden beschouwd. De rotterdamsche regt bank besliste die vraag ontkennend. Van daar de bepleiting van deze zaak in appèl. De uitspraak is bepaald op 11 Junij. Volgens de Arnhemsche Courant zou van wege den minister van oorlog een order zijn uitgevaardigd, krachtens welke gezorgd moet worden, dat ieder militair volkomen van zijne uitrusting voorzien zij, en vooris aan de rege- mentskleêrmakers bevel zijn gegeven te zorgen, dat de magazijnen van kleeding, welke door de in diensttreding der miliciens nagenoeg ledig zijn, weder binnen drie maanden van een groo- ten voorraad goederen zijn voorzien. Genoemd blad zegt, dat, naar men weten wïl, een en ander in verband staat met eene eventuele be zetting onzer grenzen door troepen, en de or ders in gereedheid liggen om voor dat gevat vier ligtingen op te roepen. Men schrijft uit Zutphen, d. d. 10 Mei: „Gisteren werd alhier de groote jaarmarkt voor linnen gehouden. De kooplust was niet groot, en de prijzen bleven daardoor gedrukt. Er is besteed voor fijne soort 65 h 80 cent en voor de gewone soorten 45 55 cent.” Door den gemeenteraad van Leeuwarden is 1200 beschikbaar gesteld voor kosten van feestelijkheden bij de opening van den spoor- LeeuwardenGroningen. De plegtige opening zal, behoudens goedkeuring van den minister Geertsema, die er bij tegenwoordig zal zijn plaats hebben op den 30 dezer. Een der Noord-Ainerikaansche dagbladen meldt dat dezer dagen overleden is een bisschop der Mormonen, die 37 jaren oud werd en een belangwekkende familie, bestaande uit elf vrouwen en vier-en-veertig kinderen, nalaat, om zijn onherstelbaar verlies te betreu ren COURANT. r SNEEKER J AD VERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewon® letter 40 Cents, voor eiken rege daarenboven 10 Cents’ behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, .1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90 In deze zitting hebben bij de beraadslagingen over het wetsontwerp tot vaststelling der grondslagen, waarop ondernemingen van landbouw en nijverheid in Nederlandsch Indië kunnen worden gevestigd, de hecren Jouckbloed, Andrese, Kappeyne van de Coppello, Blom, Schimmel- penninck en Godefroi de tegen hunne eerste redevoerin gen geopperde bedenkingen wedersprokenen op nieuw hunne gevoelens ten aanzieu van het wetsontwerp ont wikkeld. De heer van Voorthuysen opperde eenige flnan- tiëele beschouwingen en sprak ook over de koffljcultuur in verband met de daarvan te verwachten voordeelen; uitende hij den weusch dat van wege de regering meer inlichtingen mogten worden gegeven omtrent de kwestie van den grondeigendomten einde de Kamer over dat onderwerp een juist oordeel zou kunnen vellen. De heer Kien verklaarde zich voor het bestaande cultuurstelsel, hetwelk hij wenschte te behouden; terwijl hij tevens deed uitkomen welk nut het gezag van Ne derland voor Java had. De heer van Zuylen van Nijevelt gaf op, wat hij als grondslag van het regeringsstelsel in onze Oost-Indisebe bezittingen verlangde, te weten de erkenning van het regt van den souverein op den grond en op een deel van den arbeid. Daar in dit wetsontwerp beginselen voorkwamen waarmede bij zich in geenen deele kon ver- cenigen, zou hij tegen hetzelve moeten stemmen, mee- nende hij dat het door amendementen voor hem niet zou kunnen worden aannemelijk gemaakt. Daarna voerden nog het woord de heeren Mijer en van Voorthuysen, alsmede de ministers van finantiën en van koloniën. Na nog eene woordenwisseling tusschen den heer Rochussen en den minister van koloniën gevoerd, wer den de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp gesloten verklaard. Zitting van Vrijdag 11 Mei. In' deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het wetsontwerp tut vaststelling der grondslagen waarop ondernemingen van landbouw en nijverheid in Nederlandsch Indië zullen kunnen worden gevestigd, en werden die over de onderdeden aangevangen. In de eerste plaats kwam in aanmerking de kwestie van den grondeigendom. De heeren van Nierop en van der Lin den verklaarden dienaangaande zich te kunnen vereeni- gen met hetgeen het wetsontwerp bepaalt, voor zoo verre betrof het niet doen beschikken door den Staat over den grond, welken de Javaan in erfelijk bezit heeft; maar zich tegen de verdere regeling, gelijk die hier werd voorge steld, te moeten verklaren; gevende de eerste te kennen zijne stem te zullen laten afhangen van de inlichtingen, welke hij verder in den loop der beraadslagingen, omtrent dit onderwerp zou ontvangen. De heer Godefroi zeide, voorstander van de beginse len der eerste afdeeling te zijn, maar zich niet te kun nen vereenigen met de regeling gelijk zij voorgesteld werd; terwijl hij den twijfel opperde, of de Javaan wel rijp voor den in te voeren regtstoestand betreffende dit punt kon geacht worden. Ook hij zou den loop der beraadslaging afwacbten, alvorens zijne stem te re gelen. De heer van Heukelom daarentegen trad op als ver dediger der voorgedragen bepalingen, die hij uoodig achtte, wilde men tot cent, regeling der cultures gera ken. Bij deze beraadslaging is men veelal teruggekomen op hetgeen met betrekking tot deze aangelegenheid bij de algemeene beraadslagingingen reeds was in het mid den gebragt, en hebben de onderscheiden sprekers, die niet voor het eerst het woord voerden, hunnejjvroeger uitgesproken gevoelens nader toegelicht, en de daarte gen aangevoerde bedenkingen wedcrlegd. Van den 13afe». Heden ten een ure is de minister raad buitengewoon vergaderd geweest, waarschijnlijk om in overweging te nemen het amendement door den heer van Nierop voorgesteld op het ontwerp der cultuurwet. Van den \Aden. De geheele zitting van de tweede kamer der staten-generaal is heden besteed aan de toe lichting en de discussie over het amendement van den heer van Nierop en een ander van den heer IJssel de Schepper, dat het beginsel van dadelijke toekenning van het eigendoms.regt inhoudt. De heeren Thorbecke en van der Linden voerden het woord voor en de jjeeren van Nierop, van Swieten, Dumbar en Kappeijne tegen de amendementen, als ma kende eene totale inbreuk op het wetsontwerp en de voortduring van de onzekerheid van het eigendomsregt Morgen voortzetting. A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1