Nö. 48. x! NIEUWS- EN ADVERTENT1E-DIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1866. EENENTWINTIGSTE JAARGANG Zaturdag 9 Junij. *4 I' Slalen-Generaal. Eerste Kamer. I B X Jü M X M A M J2« KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen door deze ter algemeene kennisdat de Koning den wensch heeft te kennen gegeven, dal, uithoofde van de thans min of meer heerschende cholera, geene open bare feestplegtigheden plaats hebben, ter ge legenheid van den verjaardag van Hare Majes teit de Koningin, op 17 Junij aanstaande. Sneek den 9 Junij 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA, Secretaris HAGA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekenddat de Raad dezer Gemeente in zijne Vergadering van i dezer maand tot Keurmeester van SlaglveeVleesch en Spek in deze Gemeente heeft benoemd den Heer P. van STAA Veearts alhier. Sneek den 5 Junij 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. binnenlandsehe zaken van den 2 Junij 1866 is, met ingang van 1 Junij 1866, het dagelijksch toezigt op de dienst van den staatsspoorweg LeeuwardenGroningen mede opgedragen aan den spoor wegopziener A. M. Vroeg, ter stand plaats Leeuwarden. Door Z. M. is op voordragt van den minister van justitieaan zes en twintig ge vangenen afslag van hunnen straftijd verleend, onder welken aan één geheele vrijstelling, doch deze heeft dit niet mogen beleven; slechts weinige dagen vroeger stierf hij. Van de overige vijf en twintig hebben veie zes maan den en eenige drie maanden kwijtschelding van hunnen straftijd bekomen. De Staats-Courant deelt de volgende bc- rigten betreffende de cholera mede Den 2 Junij. Leijden, aangetast 11, over leden 5; s Gravenhage, aangetast 2 overleden 1; Delft aangetast 15, overleden 10; Rotterdam, aangetast 3, overleden 1; Gouda, aangetast 4, overleden 2. Den 3 en 4 Junij. Leijdenaangetast 36, overleden 24, 's Gravenhage, aangetast 6, overl. 5; Delft, aanget. 32, overl. 13; Rotterdam, aan getast 5, overleden 2; Gouda, aangetast 2, overl. 3. Den 5 Junij. Leijden, aangetast 39, overl. 21; 's Gravenhage, aangetast 9, overleden 4; Delft, aangetast 21, overleden 9; Rotterdam, aanget. 1, overledeugeene; Gouda aangetast 5, overleden 2 Omtrent de koloniën van de Maatschappij, van Weldadigheid meldt Amst. Cour. „De geheele bevolking der koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid bestaat tegen woordig weinig meer dan uit zoogenaamde ko lonisten vrijboeren, die tegen vaste jaarlijksche opbrengsten de hoeven bewonen en het land bebouwen. Kolonisten in den eigenlijken zin, voor wie die inrigting de vruchten der welda- dadigheid afwerpt, zijn er zoo te zeggen niet meer. Men schat de vermindering in den loop der bevolking sedert de scheiding met de rijks— gestichten, veroorzaakt door vertrek naar elders en het niet meer overgaan der hoeven van ouders op kinderen of andere gezinnen, zoo daarvoor niet op nieuw wordt betaald, iets waaraan het tegenwoordig juist hapert. Op merkelijk is hel, dal zij die sedert eenigen tijd veel meer dan vroeger Qi,s wanneer zich zulks slechts tol enkelen bepaalde) naar Nijverdal, Almelo, enz. trekken, om alda’ar bij het fa briekwezen werkzaam te zijn, meest tot de R. Katholieke godsdienst behooren. De bouw- valligste der iedigstaaode woningen, wier kos ten van onderhoud boven 't gewin loopen, dat het verin.ren aan vreemden op'evert (’t welk sedert gernimen lijd geschiedt), worden van tijd lol lijd gesloopt; een maatregel, die zeker niet af te keuren is. De toestand der bevolking is hel geheel niet ongunstig. De stelregel „loon Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belastingen en acc. te Jelsum, den heer W. Hillebrandt, thans ontvanger der in- en uitgaande regten te Knalhutle, en tot ontvanger der directe belastingen en acc. te Hallum c. a. den heer F. C. G. van Molman, thans iu die zelfde betrekking te Bellingwolde. k Bij beschikking van den minister van SNEEKER wijziging ADV ER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewon» .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cent», behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 1.90 COURANT. zich met de benoeming van voorzitters en tweede voor zitters bezig te houden. In de Zitting van Maandag 4 Junij heeft de heer Mijer, minister van koloniën, ten opzigte van het lager ouderwijs het volgende iu substantie gezegd „En wat nu betreft het lager ouderwijs, wat is er al niet aan deze Regering ten laste gelegd omtrent hare bedoelingen met het lager onderwijs! Ik zou meeuen te kort te doen aan den eerbied dien de Regering aan dezen tak der Vertegenwoordiging verschuldigd is, wan neer ik thans al datgene, wat door velen daaromtrent Is verkondigd, hier zou bespreken. „Maar nu het toch besproken buiten de Kamer, acht ik mij verpligt hier openlijk te verklaren, dat alles wat te dien aauzten aan de Regering is ten laste gelegd on waarheid is. „Wij willen de grondslagen, deswege in de Grondwet gelegd, niet wijzigen. Het ligt volstrekt niet in de bedoe ling der Regering eene grondwetsherziening voor te dra gen, ten einde aan het volksonderwijs eene andere rigting te geven dan iu 1857 bij de wet is vastgesteld. De Staat- school blijft regel; de particuliere school blijjt uitzondering. „Maar daarom wil ook deze Regering het oog niet sluiten voor de toepassing der wet op het lager onder wijs. Het is voldoende bekend, dat tegen die wet vele bezwaren, vele gemoedsbezwaren bestaan. De Regering zal, behoudens de grondslagen in de wet gelegd, die be. zwaren met naauwgezetheid overwegen. „Zij zal overwegen of bet niet mogelijk is die bezwaren, met de bestaande wet in dt hand op te heffen. Is dit evenwel onmogelijk, en zijn die bezwaren zóó gewigtig, dat daaronder een volksbelang zou lijden, dan zal de Re gering te zijner tijd aan de Wetgevende Magt eene voordragt indienen, die strekken kan om deze zaak te regelen. „Het onderwijs is geen partijzaak; het nationaal onderwijs is eene volkszaak en hel zal volkszaak blijven, zoolang deze llegering de eer zal hebben de teugels van het bewind iu handen te houden. „De Regering heeft het voornemen niet om ten gelieve van deze of gene partij de hand aan de Grondwet te slaan; maar zij zal met onbeschroomdheid eene wijziging in de wet van 1857 voorgedragen als zij meent dat dit ter be- vordering van een volksbelang noodig is, en als de zaak niet, met de wet zelve in de hand, kan worden geregeld, „Ik hoop dat deze verklaring, hier naar waarde afge legd en waarmede al mijne ambtgenooten instemmen, een eind zal rnakon aan al den twijfel, ik zou haast zeggen de lasteringen, die te dien aanzien nopens het kabinet zijn verspreid. „Neen! De Regering wil alleen de vrijheid van het bij zonder onderwijs, die de Grondwet ook wil, eerbiedigen. En als die vrijheid door gemoedsbezwaren wordt belem merd, dan zal de regering deze trachten op te heffen. „Maar zij wil eerst onderzoeken of het niet mogelijk is in die bezwaren, door de wet zelve, te voorzien Eerst wanneer dit blijken mogt ónmogelijk te zijn, zal de Re gering eene wijziging in de onderwijswet voortdragen. Zitting 4 Junij. De kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen stukken behooren a. de koninklijke besluiten betreffende de veranderin gen welke het Ministerie onlangs heeft ondergaan b. de van de Tweede Kamer ontvangen en door deze aangenomen wets ontwerpen c. de geloofsbrieven van den heer Tonckens, herko zen tot lid der Kamer na zijne herbenoeming tot kan- tonregler, ten gevolge waarvan hij had opgehouden lid te zijn; d. een adres van den heer de Jonge, commies-griffier der Kamer, daarbij verzoekende bij deze betrekking te mogen waarnemen die van adjunct-rijks-archivaris e. de raming der uitgaven voor de Kamer voor het volgend jaar. De Minister van koloniën heeft, namens het nieuwe optredende bewind, waarvan alle leden tegenwoordig wa ren, eenige mededeelingen gedaan omtrent de vorming van het kabinet, en aangaande het door hetzelve te vol gen regeringsbeleid zoo op koloniaal als binnenlandsch gebied. Naar aanleiding van die rede werd het woord gevoerd door de heerën Schimmelpenninck van der Oije, van fiwinderen, Cremers, Duymaer van Twist en den Minis ter van koloniën. De beraadslagingen werden daarmede gesloten verklaard, en besloten aan den voorzitter over te laten een nadere dag aan de kamer voor te stellen ten einde de leden, die ten aanzien van de ontvangen mededeelingen, nadat van den inhoud kennis zou zijn genomen, opmerkingen wenschten te maken of die me dedeelingen verlangden te bespreken, daartoe iu de ge legenheid te stellen. De kamer heeft hare afdeelingen hernieuwd, waarna de leden zich naar de sectie-kamers hebben begeven om

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1