over BUITENLAND- Kassel, 4 Junij. De Kasseler Zeilung meldt dat den 8 dezer, Oostenrijksche troepen, door Beijeren en Hanau komende, met vier extra-treinen door Hannover naar Holstein zullen vervoerd wor- deo. AMERIKA. Den 3 Mei jl. heeft de keizer van Brazilië een troonrede uitgesproken, tot sluiting van de derde en tot opening van de vierde zitting der twaalfde wetgevende vergadering. In dat do- kument wordt gewaagd van de overwinningen door het leger en de vloot behaald in den oorlog met Paraguay, die, naar de keizer hoopt, weldra zal geëindigd zijn. Met erkentelijkheid maakt dom Pedro II melding van de goede diensten van den Koning van Portugal, door wiens tusschenknmst de diplomatieke betrek kingen tusschen Brazilië en Groot-Briltanie hersteld zijn geworden. Aan de nagedachtenis van Leopold I, koning der Belgen, brengt de keizer eene opregte hulde. De toestand van ’slands financiën is, blijkens de troonrede, nog al zorg wekkend. De verbetering van het cirkulerend medium, de handhaving van het staatskrediet, van het evenwigt tusschen inkomsten en uitga ven worden der volksvertegenwoordiging ter ernstige overweging aanbevolen. DUITSCHLANO. De verklaring van Oostenrijk ia de zitting van de Bondsvergadering jl Vrijdag gedaan nopens de overdraging van de afdoening van de zaak der hertogdommen aan den Boud en het bijeenroepen der Stenden van Holstein, heeft te Berlijn een zeer ongunsligen indruk gemaakt. Volgens de Weener bladen van maandag mor gen zal Pruisen den Bond onbevoegd verklaren om aan Oostenrijks uitnoodiging tot beslissing der Slees wijk-Holsteinsche kwestie te voldoen, en tevens van Oostenrijk in den vorm eener sommatie vorderen dat het van de ter Bonds vergadering aangekondigde stappen afzie, zullen de de Pruisische regerin geene weigering als casus belli beschouwen. De Berl* Kreuzzeitung en de Kordd. Zeil. van maandag gelooven dal de hoop op het be houd van den vrede veel verminderd is door de houding die Oostenrijk heeft aangenomen ten opzigte van de kwestie der Hertogdom men. ENGELAND. Londen 5 Junij. De Times bevat het volgende berigt „Frankrijk heeft aan Engeland doen weten, dat de konferentie niet zal bijeenkomen, omdat Oostenrijk de bekende voorwaarden gesteld heeft. Pruisen heeft aan Oostenrijk te kennen gegeven, dat de te Gastein gesloten konventie (gezamentlijk bezit der Eibe-herlogdommen) vernietigd is, ten gevolge van Oostenrijks hou ding te Frankfort. De Pruisen zullen Holstem binnenrukkende Oostenrijkeis naar Altona terugtrekken. Weenen, 5 Junij. De dagbladen geven te kennen, dat alle hoop moet worden opgegeven op de verwezenlijking van het denkbeeld betreffende het tot standkomen der konferentie. Er zijn verschillende lezingen in omloop over zie betrekkingen van Oostenrijk tot Rusland. Volgens een ter beurze verspreid gerucht zal Rusland Oostenrijk met eene knjgsmagt ondersteunen. In eene circulaire door de Oostenrijksche Regering verzonden en houdende toelichting van haren stap te Frank fort op 1 dezer, verklaart zij zich bereid de Gasleiii-konvenlie te handhaven tot dal de hertogdommen jn een definitieven toestand zul len zijn gebragt. De slap te Frankfort gedaan dient om dit te bereiken en Oostenrijk was er alleen toe genoopt, omdat de medewerking van Pruisen niet te verkrijgen was. Oostenrijks reserve in zijn antwoord op de uitnoodiging tot de conferentie komt, naar men zegt, hierop neder: „Het verlangt eene gelijk matige behandeling van alle twistende mogend heden Eene ruiling van grondgebied is aan neembaar, maar met tusschen Oostenrijk en Pruisen betreffende de hertogdommen.” Potsdam, 5 Junij. De garde is heden uitgerukt, nadat de koning er eene revue over heeft gehouden. De heer von Bismarck, benevens de lecaliera- Jen en de minister van oorlog zullen den ko ning vergezellen, zoodra deze zich naar het hoofdkwarlier begeeft. FRANKRIJK. Naar men verneemt heeft de Fransche rege ring besloten hare troepen uit Mexiko huis waarts te doen keeren, niet in vier konvooijen, zoo als met keizer Maximiliaan is overeenge komen, maar alle tegelijk. Hel Fransche leger in Mexiko zou aan boord gaan van twintig transportschepen. Van dit besluit zou zijn ken nis gegeven aan de Veieenigde Stalen van Noord-Amerika, die tevens van hel kabinet der Tuileriën de verzekering moeien hebben gekre gen dal de bedoelde krijgsmagt zou vertrekken vóór het tijdstip der overeenkomst met den keizer van Mexiko bepaald. Het kabinet van Washington zou, wordt verder beweerd, deze mededeeiing met een te groolere voldoening ontvangen hebben, daar hel kort te voren ge protesteerd had legen het afzenden van F ran - sche soldaten naar Mexiko om er de leemten aan te vullen in de gelederen veroorzaakt door den oorlog en ziekten. De Parijsche konferentie over de Donau- vorstendommen is weder vergaderd geweest. De turksche gezant heeft bij herhaling het voorstel gedaan lot bet verleenen van magti- ging aan de Porte, gebruik te maken van haar regt van gewapende lusschenkomst. Dit voor stel werd bestreden door den Russischen ge zant, die aanvoerde dat, indien Turkije de vorstendommen bezet, ook Rusland zijnerzijds de gewapende lusschenkomst zal verlangen. De konferentie verklaarde zich ten slotte voor de handhaving van het status quo. Vorst Karel 1 het nieuwe hoofd van den Staat Ru- manië zet zijne stappen voort om de waar borgende mogendheden te doen besluiten in hel /alt accompli zijner troonsbestijging te be rusten. Men verneemt dal hij van de fransche regering reeds vergunning gekregen heeft, de fransche officieren te behouden die aan het rumaansche leger zijn toegevoegd. Met twee berlijnsche bankiershuizen is de nieuwe vorst in onderhandeiing over het sluiten eener lee - ning van 50 millioen piasters. ITALIË. Te Florence gelooft men dal eene weigering van Oostenrijk om over den afstand van Venetië te onderhandelen, geen beletsel zal opleveren voor de bijeenkomst vau het congres, hetwelk bestemd is om ieders aandeel in de verant woordelijkheid voor de tegenwoordige verwik kelingen te bepalen en de grondslagen voor eene toekomstige oplossing te leggen. De dagbladen van Florence zijn zelfs van meening dat een beperkt congres met nut kan zamenkomen, ook indien Oostenrijks verklarin gen de komst zijner gevolmagtigden zouden ónmogelijk maken, in welk geval de gelasligden der andere rnogenheden zich zouden kunnen vereenigen om acte te nemen van de aan Oostenrijks zijde gerezen bezwaren, om te over wegen wat er dien ten gevolge zou te doen zijn. naar arbeid' vindt algemeene toepassing; waar uit volgt, dat het dien gezinnen, wier werk krachten het geringst zijn, naar evenredigheid het minst voordeelig gaat. Het vermeerderen van kontribuerende leden door het geheele va derland en het doen van erflatingen ten voor in deele der stichting, wordt steeds ten hoogste gewaardeerd. De bevolking in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, Frederiks- Willems-en Wilhelminaasoord, bestond bij den aanvang dezes jaars uit 335 huisgezinnen, tel lende 2130 personen'en behoorende tot drie gemeenten, in ey.en zoovele provinciën, als Steenwijkerwold in Overijssel, Weslstellingwerf in Friesland en Vledder in Drenthe. Naar hunne godsdienstige belijdenis worden zij verdeeld in: 1514 herv., 587 r.-kath. en 29 Israel. De herv. bebben twee kerkgebouwen, een te Fre- deriksoord met een predik.en een te Willems oord met een hulpprediker. De r. k. te Frederiks- en Wilhelminaasoord hebben een eigen kerkgebouw; die le Willemsoord gaan te Steenwijkerwold ter kerk. De israelieten, allen le Willemsoord wonendehebben daar eene synagoge met eigen leeraar.” Lit het tweetal, Dr. Montijn en Dr. Lambrechts, voor hel conrectorschap te Hoorn, is door den Minister eerstgenoemde gekozen zegt het „Utr. Dagblad.” De Friesche courant bevat eene particu liere correspondentie uit 's Gravenhage, waarin het gerucht wordt medegedeeld dat de heer Thorbecke zou worden benoemd tot vice-presi dent van den raad van state, terwijl de heer Mackay als gouv.erneur-generaal naar Indie zou gaan. Uit hel XXIIe jaarverslag, over het jaar 1865, uitgebragt door het hoofdbestuur der Nederlatidsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank blijkt, dat het aantal leden in 1865 heeft bedragen 14,009, jongelieden 724; contribuerende leden 2182 en personen diey2 of meer contribueren 1383. Het aantal bij eenkomsten met leden en anderen heeft be- bragen 229 en de vergaderingen met contri buerende leden 53. Bij den algemeenen voor uitgang der afschaffingsbeginselen, waarop het hoofdbestuur meent le kunnen wijzen, acht het zich tevens verpligt te doen uitkomen, dat er nog zeer veel te wenschcn overblijft en dat er nog veel gemeenten zijn waar de sterke drank eene schrikbarende rol speelt. SNEEK, 6 Junij. De Hoogerc Burgerschool alhier heeft weder een geschenk ontvangen, namelijk een zeer fraaijen schedel van een Bruinvisch, haar door den Heer Apolh. Risselada aangeboden. Sneek, 8 Junij. Op aanstaanden Zondag 10 Junij, des middags 12 uur, zal alhier in de Kerk der Hervormden eene Godsdienstoefening in het Hoogduitse!), ten behoeve der Duitsche arbeiders, gehouden worden door den WelEerw. Heer MEIJER1NGH Men meldt ons uit Oosterwolde dd. 6 Junij Door de kiesvereeniging Ontwikkeling” is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede kamer gesteld de heer A. Moens te Sneek. g HOLXVERD, 3 Junij. Gisteren avond woedde hier en in den omtrek een hevig onweder, ver gezeld van vreeseiijken hagelslag en zwaren bliksem. Eene vrouw, die met manden brood bij de boeren loopt, keerde met haren man en nog een ander persoon (''beide arbe.ders op het landj naar huis, toen ze door dit onweder werden overvallen. Alle drie gingenom zich tegen den hagelslag le beveiligen, achter een lick zitten. Plotseling valt er een hevige bliksem straal, werpt den vrouw en den anderen ar beider in de sloot en doodt den man der vrouw. I b< 11 to ve stl fe m di g' g ei ii n si j< ti a g d li s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 2