B7 MWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEEL 1866. EENENTWINTIGSTE Woensdag 13 Junij. Eerste Kamer. Slaten-Generaal. JAARGANG r a>s- isuieten dieper dóórgedrongen darï“5ft tot onteige- mng van pcicccicii i»e nu uibnuT»u.j tuvu «uvu 'j.irwcrpon g I N H t a N 2. Wethouders voornoemd WO IDA. De Secretaris HAGA. Zitting van Vrijdag 8 Junij. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen door deze ter algemeene kennisdat de Koning den wensch heelt te kennen gegeven, dat, uithoofde van de thans min of meer heerschende cholera, geene open bare feestplegligheden plaats hebben, ter ge legenheid van den verjaardag van Hare Majes teit de Koningin, op 17 Junij aanstaande. Suet k den 9 Junij 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA, Secretaris HAGA. s GRAVENHAGE8 Junij. H. M. de Koningin heeft heden namiddag een bezoek gebragt aan het gemeente-gaslhuis alhier, en meer in het bijzonder aan de afdeeiiug besmet- telijken ziekten, thans ook voor de verpleging van cholera-lijders bestemd. Door den ver dienstelijken geneesheer-direkteur der inrigling, dr. Chanfleury van IJssels ein, rondgeleid, heeft H. M. zich allerminzaamst met de aanwezige patiënten onderhouden en HD. bijzondere te vredenheid zoowel over de inrigting als over de wijze van behandeling te kennen gegeven. Z. M. heelt benoemd lot ontvanger der registratie en domeinen te Nijkerk, den heer W J. G. M. Cramer vau Baumgarten, thans I surnumerair. Bij besluit van den 5 Junij jl. no. 51 heeft i Z. M. goedgevonden tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen den heer mr. J. H. Geertsema, Cz. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, verwittigen bij deze de ingezetenen: dat de Alphabetische naamlijst van| de perso nen die in dit jaar aan de loting voor de schutterij moeten deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen, op de Secretarie vau de gemeente, van Woensdag den 13 tot Zalurdag den 16 Junij 1866, des morgens van 9 tot 12 uren, ten einde ieder in staat zal zijn, om ingeval hem eenige personen of omsianitigi^uvu voorkomen, die op de lijst nog zouden behooren te worden aange- teckend of daarvan weggelaten, daarvan aan het stedelijk bestuur kennis te geven. Dat de lo ting zal plaats hebben op het gemeentehuis, "Woensdag den 20 Junij 1866, des voormiddags ten 11 uren, voor diegenen welke geboren zijn in 184< terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan, tot de naloling der ingeschrevenen van de jaren 18321840. Wordende een ieder ingeschrevene opgeroe pen om daarbij tegenwoordig le zijn, en re denen van vrijstelling hebbeude, die alsdan op te geven. En op dat zulks kome ter kennis van een ieder die het aangaat, zal deze worden afge- kondigd, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 11 Junij 1866. Burgemeester en i SNEiKER I <u- COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco 1.90 minister van financiëndie dit oordeel in cijfers om schreef, van dien aard is, dat er wel voor hetoogenblik geene bezorgdheid behoeft te bestaan, maar dat voor bezorgdheid in de toekomst inderdaad zeer veel grond aanwezig is De interpellatie betreffende het sluiktraktaat met Prui sen eindigde met de toezeggingdat het zou worden opgezegd, als de Regering daarin niet die wijzigingen verkrijgen kon, welke in het belang van de Nederlaad- sene ingezetenen als noodzakelijk zijn erkend. In deze zitting zijn behandeld en aangenomen.- het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van hoofdstuk VI der begrootiug van staatsuitgaven voor het dienst jaar 1865; het wets-ontwerp tot vaststelling van uitgaven wegens wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1866; het wetsopwerp tot vaststelling der uitgaven wegens vertrekkingen, dienst 1866 ('Depar tement van oorlog) het wetsontwerp tot verhooging van het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1866 Daarop is het wets-ontwerp tot verleeuing van subsidie voor een kanaal ter verbinding van de veenen onder Weerdine-e en Roswinkel met het Oranje-kanaal in Drenthe -■rpllgting b. 11 stemmen verworpen. Zitting 7 Junij. In deze zitting heeft het aan^ekondigd debat over de mededeeliugen waarmede de tegenwoordige Regering het bewind aanvaardde, plaats gehad. Het werd iugeletd door den heer Duymaer van Twistwas hoogst belang rijk en daarbij vrij langdurig maar leidde daarbij lot zeer positieve uitkomsten, d'e gemakkelijk in enkele hoofdpunten zijn zuam te vullen. In de eerste plaats maakte de wijze waarop het kabi net gevormd was op nieuw bet onderwerp der bespre king uit. Met de meeste rondheid werden daaromtrent bij herhaling door de Regering al die inlichtingen ge geven, welke men nog mogt kunnen verlangen, en daar uit bleek op nieuw lo. dat de heer Mijer was en is gebleven de aange wezen man om het kabinet te vormen; 2o. dat die taak door hem en den heer van Zuylen gezamenlijk was ten uitvoer gebragt; 3o. dat de laatstgenoemde in het ka binet geene andere plaats vervult dan ieder ander mi nister van buitenlandsche zaken daarin heeft ingenomen, en 4o. dat dit minisierie, op ’s konings uitdrukkelijk verlangen, niet als partij-ministerie was opgetredeu. Deze laatste verklaring zal zeker door geheel de natie met welgevallen worden begroet, gelijk daarvan de zit ting der Eerste Kamer dan ook reeds de blijken ople verde. De heer van Beeck Vollenhoven toch zeide groote waarde aan die verklaring te hechten, gelijk hij hoopte dat ook bij het geheelc Nederlandsche volk het geval zou zijn; want zeide die spreker, als het eenmaal waarheid zal zijn dat eendragt magt maakt, dan zullen, met medewerking van alle partijen, de groote volksbe langen kunnen worden tet stand gebragt. Terwijl aan den anderen kant de heer van Eysinga verklaarde zijne adhaesie aan het kabinet uk' «e zullen onthouden..i het getrouw bleef aan de aardlgd. In (]ut st,.oet als de zijne heeft aangego.en. Het maakte voorts e-n onderwerp van bespreking uit, of bet tegenwoordige kabinet, als de konservatieve partij vertegenwoordigendewel op konslitutionnele gronden regt heeft gehad als Regering op te treden. De heer van Twist meende dat dit niet zoo was omdat bet vo rige kabinet wes afgetreden na de aanneming vau een amendement, waartoe ook eene fraktie der liberale partij had medegewerkt. Te regt werd daarop geantwoord dat dan toch die liberale fraktie een beginsel van de konservatieveu had overgenomen, gelijk dit veertien da gen te voren door den heer Mijer was ontwikkeld. De Regering bleef volharden bij hare verklaring, d.t de oplossing der koloniale kwestien hare hoofdzaak is en blijven zal. Zij wil die vervullen door regeling eer kultures bij de wet, zonder wijziging van het regerings reglement, waartoe de uitgevaardigde proklamatie reeds de eerste stap was geweest. Nopens de zaak van het lager onderwijs legde be paaldelijk de minister van binnenlandsche zaken zeer positieve verklaringen af. De transaktie, in 1858 tus- schen de verschillende partijen aangegaan en waarvan artikel 194 der grondwet de uitdrukking is, zal doorde Regering worden geëerbiedigdzij zal iedere poging om een smet te werpen op de staatsschool krachtig bestrij den, maar zal ook aan de bezwaren van twee eerbied waardige minderheden trachten te gemoet le komenen daarbij in toepassing brengen die vrijheid, welke in ge heel ons staatsbeheer de algemeene hoofdgedachte uit maakt; zij wil aan die bezwaren trachten te gemoet te komen door Êene ruime en milde toepassing der onder wijswet, en alleen als dit ondoenlijk blijkt, zal zij daarin eene wijziging voordragen. De algemeene rigting van het kabinet werd voldoende aangegeven door de volgende verklaring, mede uit den mond van den minister van binnenlandsche zaken. Deze Regering kent zich geen partijnaam toezij begrijpt haar oorsprong; de aanleiding tot hare optreding zou kunnen geleid hebben lot de benaming van behoudend; en zoo zij die benaming niet repudiëertdan zegt zij wij zijn van oordeel dat onze staatsinrigting, dat de be- gmse.en daarin nedergelegd, moeten worden behouden; dat moeten worden behouden de beginselen in 1848 vaslgesteld, de beginselen dte de vrijheid en het gezag teven bevestigen. Ten slotte moet nog worden opgemerkt, dat de staat van ’s lands financiën, blijkens de mededeeling van den ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels,gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, tot onteigening van perceelen te Maastricht, het wets ontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van een kanaal van de Dedemsvaart door de zoogenaamde Ariër hoofwijk, naar de Vecht boven Om men, het wets-ontwerp tot verandering der grenzen tus- schen de gemeenten Stad en Ambt Ommen, het wett» ontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van het openen en iuleiden van sprengen, onder de gemeen te Apeldoorn, tot voeding van het kanaal van Apeldoorn naar Dieren, het wets ontwerp tot het verkenen van vergunning tot het tijdelijk voeren der Nederlandsche vlag, het wets-ontwerp tot wijziging der begrooting van het fonds voortspruitende uit de koopprijzen van do- meinen, dienst 1866. In deze zitting is ingekomeu eene overeenkomst, ge sloten tusschen Nederland en België betreffende een nieuw stelsel van verlichting der Wester-Schelde. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1