NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. N\ 49, 1866. EENENTWINTIGSTE Woensdag 20 Junij. JAARGANG ft 1 S E A H BU1TENLANDSGH POLITIEK OVERZIGT. I Na weken en maanden van spanning tusschen de beide Duitsche grootmachten en de verschil lende kleinere Duitsche staten is het eindelijk tot eene uitbarsting gekomen. Pruisen (dat wil zeggen; zijn vaderlijken? souverein en po- pulairen? minister von Bismarck) heeft Oosten rijk zoolang geprovoceerd, dat het wel te voor zien was dat de uitdaging eindelijk door die mogendheid zou moeten worden aangenomen. Met weèrgalooze brutaliteit heeft Pruisens pre mier wel getracht om alle verantwoordelijkheid van een eventuëlen oorlog op Oostenrijk te werpenmaar weinigen zijner tijdgenooten zullen aan die betuigingen geloof slaan; en zelfs het kalmer oordeelend nageslacht zal de hou ding van dien heerschzuchligeq minister zeker lijk afkeuren. Na het aannemen van het bekende Oosten- rijksche-'voorstel „mobilisatie der bondslroepen", heeft Pruisens vertegenwoordiger verklaard, de bond voor ontbonden te beschouwen, terwijl het reeds vroeger had te kennen gegeven, die staten, welken vóór Oostenrijks voorstel stem den, als zijne vijanden te zullen aanmerken en behandelen. Na die bedreiging heelt het ook niet lang op de uitvoering hiervan laten wachten; gelijktijdig toen zijn de Pruisische troepen. Saksen en Hanover binnengerukt. Eiken dag kan men dus de befigten te gemoet zien, dat het eerste schot gevallen, en daarmeê hetbloe dig drama begonnen is, dat ons een broeder moord in al zijne verschrikkelijkheid zal aanbieden. Hoe zal de houding zijn, door de andere Europesche groote mogendheden tegenover de strijdende partijen aangenomen? Ziedaar een vraagwaarop vooralsnog moeielijk iets met zekerheid te zeggen is. Men gist wel dal Frankrijk, Pruisen en Italië het eens zijn; dat daarom Italië zich zeer gerust kan blijven wa pen, omdat het zeker is van den steun der twee andere mogendheden; men spreekt zelfs, hoe vreemd dit ook schijne, van eene verstand houding tusschen Oostenrijk Rusland en. Tur kije. Rusland bondgenoot van Turkijell Bevreem dend niet waar? Maar zien wij dan niet Wilhelm I, seine Preusische AlajestUl bei „Goltes Gnaden de hand reiken aan Victor Emanuel en Garibaldi? De slaven van von Bismarck naast de roodgekielde vrijscharen van den patriot Garibaldi!! In de hooge staalkundige wereld noemt men zulke handelingen zeker „coups de theatre' De keizer van Frankrijk schijnt voorloopig eene afwuchtende houding te willen aannemen. Misschien wil hij eerst de Duitsche Stalen zich ouderling laten afmatten, uitputten en vernie- ’s Hage. Den 14 dezer is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen monsignor Gattini, ter over handiging aan H. D. van diens geloofsbrieven als Pauselijken internuntius, en ter voorstelling van diens secretaris. In 1§66 zullen worden aangesteld tien surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen. Op den 14 Augustus a. s. en volgende dagen zal daartoe worden afgenomen een vergelijkend examen, tot toelating van hetwelk de verzoekschriften vóór den 16 Julij 1866 bij het departement van flnantiën moeten zijn ingekomen De belangen van de onderdanen van Oos tenrijk in Pruisen zijn thans opgedragen aan den Nederlandschen gezant te Berlijn. Ook de belangen der Ooslenrijksche onderdanen in Italië die tot nu werden waargenomen door den Pruisischeu gezant bij het hof van Florence, zullen nu op verzoek van het Weener kabinet aan het Nederlandsch gouvernement door den Nederlandschen minister-resident te Florence worden behartigd, met uitzondering van hel Voormalig koningrijk der beide Siciliën, waar die belangen worden waargenomen door den Russischen consul te Palermo. Men verzekert, dat de beide kamers der Stalen Generaal spoedig zullen worden bijeen geroepen ten einde buitengewone credieteu voor de departementen van oorlog en marine en de afmaking van zieke runderen toe te staan. In een ingezonden stuk in het Dagblad van 's Hage van 15 Junij zegt dr. Yerwey te 's Hage o. a.: Ofschoon een Dagblad niet bestemd is voor geneeskundige zaken in den strikslen zin, geloof ik toch een nuttig werk te doen met de me-, dedeeling van hetgeen de ervaring mij in den laatsten tijd geleerd heeft, nl. dat de zoogenaamde. „Bleekers drank” bij kinderen vooral, maar ooX. bij volwassenen, méér voorzigtigheid eischt, daiif in zulk een algemeen aangelroifen middel doel» matig is. Van uitstekend nul is mij gebleken hc^ vra gende Namelijk 12 droppels Laudanum 1. s^'6 droppels Pepermuntolie en 2 drachm- Suiker; verdeeld op 12 poeders en in gewast papier gevouwen. Deze poeders kan men altijd bij zich dragen, en men neemt daarvan naar omstandigheden één om het. half uur, om het uur, of 2 4 3 malen daags. Bij geringe buikpijnen, diarrha en misselijkheid is één poeder meestal toerei kend. Aan kinderen geve men een half of kwart poeder, naar den leeftijd. len om daarna zijn slag te slaan. Men kent wel zoowat de onbaatzuchtigheid van Napo leon III. In een partikulier schrijven uit Parijs wordt dan ook aan de A. C. bericht: „Hij (Napoleon) wil den oorlog niet om den oorlog" maar hij wil, dat, aangezien de uit te bar sten krijg onvermijdelijk in den tegenwoordigen toestand verandering zal brengen, ook Frank rijk zijn deel krijge. De „inlijving" ziedaar de schering en inslag der keizerlijke politiek, t Kon wel zijn, dat ook Pruisen de dupe werd van die anuexatiezucht, en dat het „Sie sollen ihn nicht haben den [reien Deulschen Rhein,'' weldra verstomde voor Napoleons: „a mot',.-. Misschien ook heeft von Bismarck ze reeds „uit de hand" verkocht? ‘t Is ook nog de vraag of de „freie Deutsche Rhein“ er minder vrij om zou vloeien en onder wiens bestuur de bewoners zich gelukkiger zouden gevoelen, on der dat van Napoleon of wilhelm I bei Goltes Gnaden“ De eene scheert en de ander vilt!.. Intusschen wordt bericht, dat ook Rusland moet verklaard hebben, indien Frankrijk zijne houding van onzijdigheid liet varen, ook eerst genoemde mogendheid zich genoodzaakt zou zien de partij van lijdelijk toeschouwer te laten varen. Evenwel zijn dit alles slechts losse ge ruchten of bizondere beschouwingen, waaraan men n. t. nog niet veel waarde kan hechten, 't Moge ons nu en dan gelukken eens een enkel draadje te zien, dat wat grof gesponnen was in dat fijne net der hooge diplomatiede verschillen de draden te volgen en de vingers te zien welke dat weetsel lo zamen houden, is doorgaands zeer moeielijk, zoo niet ónmogelijk. Uit Italië (Pruisens bondgenoot) zijn nog weinig nadere berichten ontvangen. Het is evenwel zeker dat de Italianen hunkeren naar het oogenblik, waarop zij zich met vereende krachten kunnen werpen om hunnen ouden vij and (Oostenrijk). Geduchte legermagten zijn zamengetrokken, en 'l laat zich aan zien, dat de strijd daór niet het minst bloedig zal zijn, daar ook Oostenrijk alle toebereidselen maakt om zich hardnekkig te verdedigen. De vesting werken van Venetie worden uitgebreid en ver sterkt en de vesting Peschiera is reeds geslo ten. Engeland roept al zijn oorlogschepen terug die buiten Europa gestationneerd zijn. Deze maatregel bewijst niet dat Engeland besloten is in den oorlog dien men verwacht, tot eiken prijs de onzijdigheid in acht te nemen. Uit een en ander blijkt, dat de toestand in Europa op dit oogenblik sterk gespannen is en dal hel spoedig van het Noorden lot het Zuiden lot verwikkelingen kan komenwaarvan de gevolgen en het einde nog moeielijk te voor zien zijn. SNEEKER A COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco/1.90 A D VE RT E N T 1EN*' van 1 tot 4 regels, gewon® letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cento behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, MivatMuiimii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1