NIEUWS- EN ADVEHTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. XV 50. 23 Junij. 1866. EENENTWINTIGSTE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEEK, Zaturdag JAARGANG P over Tot BIN N E SS L A N Jö. d d 1 r MAANDAG DEN 25 JUNIJ 1866 des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Adres van T. Zandslra (aangehouden). Voorstel tot amotie van de vaste brug de Joustervaart enz. (aangehouden); Besluit omtrent de inzending der Gemeente Rekening over 1865. Missive betrekkelijk het nemen van maatre gelen tegen hel ontstaan van epidemiën door aanboord van schepen zijnde zieken. Adres om te bevloeren de buiten cingel bij langs de Harmonie. Mededeeling van een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken omtrent de ver betering der vaarwaters van de Sneeker Meer naar Heeg. Men schrijft ons uit *s Gravenhage dd. 18 Jnnij „Wat de spoedige bijeenroeping der Tweede Kamer betreft, zoo als door eenige dagbladen verzekerd wordt, is hier vooralsnog niets be- van (zoo als dat berigt ver der luidt} het aanvragen van buitengewone kredieten voor de departementen van oorlog nu toe is er weinig belangrijk nieuws uit Duitschland te melden. ’t Is waar, er komen telegrammen genoeg, maar behalve dat ze weinig gewichtig zijn (ze handelen meest over troepenbewegingen) disschen ze ons stellig vaak onwaarheden of althans zeer verdichte verhalen op. ’t Is dus hierdoor moeielijk om een goed overz eilt te verkrijgen van de gebeur tenissen, die aanslaande zijn. Wij zullen even wel trachten, in korte (rekken het een en ander terug le geven, van t geen we hier en daar vonden méêgedeeld. Het bericht reeds in ons vorig nummer op genomen dal Pruisen en Italië foimeel aan Oostenrijk den oorlog hadden verklaard is sedert door den Franschen Slonileur bevestigd geworden. Zooals men weel was deze beslis sende stap, genomen door het Pruisische en Italiaansche gouvernement, een gevolg van het besluit der Bondstaten om Oos.enrijk tegen Pruisen le zullen verdedigen. Ook Beijeren heeft al zoodanig reeds eene oorlogsverklaring Silesische grenzen, en het vuren op eene Prui sische patrouille. Verder verzekert men dat Oostenrijk aan het Groothertogdom Baden de eisch heeft gesteld onmiddelijk zijne troepen met die der Geallieërden tegen Pruisen le ver- eenigen. Bij weigering zou zijn gebied onder andere vorsten verdeeld worden. Bij Frank fort wordt een veldslag verwacht. Van daar meldl men dat de bondstaten, die Oostenrijks zijde hebben gekozen moeten zijn overeenge komen lo feitelijk weder bezit te nemen van Holstein 2o de Holsteinsche landsregering te erkennen; 3o deze weder in functie te doen treden als ten jare 18631864 tijdens de- bondsexecutie 4o door hare tusschenkomst de stenden nog eens le doen bijeenkomen. Aan gaande de wijze waarop uitvoering zal worden gegeven aan dat programma, wordt nog niets gemeld. Wij zien dus uit een en ander slechts een voorspel van het bloedig tooneel, dat ons wacht» Eerst dan, als de Pruisen en Oostenrijkers met elkaar slaags zijn geweest, zal de oorlog zich in zijne ware verschrikkelijke gedaante, vertoonen.. In Spanje schijnt men spoedig te vreden te zijn met Spaansche heldendaden. Misschien, ook is de bewondering hunner heldenfeiten aldaar ten top gevoerd geworden voor het. bombardement van het weêrlooze Valparaiso door het Spaansche eskader, en ’t wijken van datzelve smaldeel voor de vuurmonden van Callao althans de minister van Marine heeft in de Coites de verrassende verklaring afgelegd,, dat de expeditie naar den stillen Oceaan ten. einde is. Hoe Spanje nu verder zal handelen tegenover de Zuid-Amerikaansche republieken, waarmee zij oorlog voert, is ons niet regt duidelijk. Voor- ioopig schijnt ze maar alléén en met zich zelf vrede te willen sluilen. Dat is nog al gemak— kelijk 1 en daarop (n. 1. op gemak) zijn de Span jaarden nog al gesteld. De gespannen verwachtingdie er thans heerscht aangaande de gebeurtenissen in Duitsch— land, schijnt de aandacht geheel af te trekken van de andere landen. Misschien ook valt er weinig van te melden. In afwachting van nadere belangrijke berigtea sluiten wij dus voor heden ons overzicht. Voorstel om te besluiten dal de Kermis in deze Gemeente in dit jaar niet zal plaats heb ben. Adres van de Directie der hardzeilerij om de gewone jaarlijksche toelage voor de hard zeilerij in Augustus. Voorstel tol af- en overschrijving. Rapporten over Rekeningen van ai men admi- nislratien over 1865. Mededeeling van een besluit omtrent de ver- hooging der jaarwedden van twee hulponder- wijzeressen op de Bewaarschool. Adres van den Heer 11. Cannegieter HGz. betrekkelijk de Steeg naast zijn huis. Benoemingen. "buitenlandsch -politiek OVEBZIGT. van het Italiaansche kabinet ontvangen. In afwachting van de feiten, die ophanden zijn, komt het ons niet onbelangrijk voor een over zicht te geven van de getalsterkte der bonds - troepen, op wier medewerking Oostenrijk alzoo zal kunnen rekenen. In T geheel zal dit corps 157,000 man sterk zijn, waarvan Beijeren le vert 65 000, Wurtemberg ruim 25.000, Saksen 22.000, Hannover 24 000, Hessen-Darmstadt ruim 11.000, Keur-Hesseu ruim 10.000, Nas sau bijna 7000 en de 16e kurie iets meer dan 3000 man leveren. Daarentegen zal Pruisen, door de bondstaten welke zijne zijde hebben geko zen (die van Mechlenburg de Saksische Huizen enz.) zijn legermacht wellicht zien vermeerderen met 57.000 man. ’l Valt niet te ontkennen dat de positie van Oostenrijk, door die bonds- assistentie aanmerkelijk verbeterd is. Evenwel heelt hij ook een dubbelen vijand te bestrijden, en die van ’t Zuiden zal zeker niet de minst gevaarlijke zijn. Italië toch heeft ook eene groote legermacht op de been. Het operatie- leger schijnt te bestaan uit vier korpsen, te zamen 165.000 man sterk, waarbij dan nog ongeveer 30.000 man vrijwilligers komen. Dit is eene te gevaarlijker legermacht voor Oostenrijk omdat de geest onder die troepewbizonder goed schijnt te zijn, wat n.l. de zucht aanbelangt om zich hoe eer hoe beter met hunnen vijand te melen en zich met vereende kracht op de Oostenrijkers te werpen, om hen van uit hunne vestingen te verdrijven en ’t Venetiaansche grondgebied voor Italië te winnen.Weldra zullen dan ook misschien de oogen van geheel Europa gevestigd zijn op de bloedige worste ling, die daar zal aanvangen. Intusschen rukken de Pruisische troepen steeds voorwaarts. Geheel hel koninkrijk Saksen schijnt voor hen te zijn bezet. In Hannover en Hessen- Kassel, waar ze ook meester zijn hebben de Pruisische opperbevelhebbers proklamatien uit gevaardigd, waarin zoo wat betoogd wordt, dat ze geheel als „vrienden" komen en in ’t belang van de landen, die ze binnen rukken. In die doknmenlen spreken ze de volkeren aan als „vrienden en broeders." Of die landen evenwel op zuilt vriendenbezoek gesteld zijn, en of ze mdien hunne onmacht tegen over zulke „broeders” het niet belette, niet gaarne die „ongenoode gasten" buiten de deur zouden wdleu sluiten kunnen we niet geheel in twijfel trekken. De Haimoveranen Saksers en Hessen zullen het zekerlijk wel een weinig bejammeren, dat ze dit spreekwoord, hier niet tot een waar woord kunnen maken. Van de bewegingen der Oostenrijksche troepen had men lot nu toe weinig vernomen. Thans wordt per telegraaf gemeld, dat de Üoslenrijkers kend, evenmin als gisteren (18 Junij) de vijandelijkheden geopend hebben door T overschreiden der Pruisische J 'z E KIR IHI 9 1 8. i. i ii IQ h le ;e le •k te Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cent* behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1