M 5L NIEUWS" EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT JiNEEK. i860. EENENTWINTIGSTE 27 Junij. Woensdag JA A H G A W G BUITENLANDSCH POLITIEK OVERZ1GT. 1 O SI S A fi. I - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, maken bekend, dat de Raad dier ge meente, in zijne vergadering van heden heeft besloten, dat de KERMIS in deze gemeente, in dit jaar niet zal plaats hebben. Sneek, den 25 Junij 1856. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WOUDA, Secretaris 11 AG A de van vaderlandsliefde, werden onder de dave rende toejuichingen gehouden; de Koning, de constitutie het volkde onafhankelijkheid in eengcsmolten en aldus een voorbeeld gegeven van de magt van goed bestuurde constitutionele instellingen. Men mag, volgens de Belgische bladea, vertrouwen, dat de clericale invloed in dat geleelte van het rijk eenen niet te her stellen knak heeft gekregen. Graaf Russell kondigde den 19 Junij in het Hooger huis en de heer Gladstone in het Lagerhuis aan, dat de ministers ten gevolge der gehouden stemmingen eene raededeeling aan de Koningin hadden gezonden waarop binnen drie a vier dagen antwoord kon worden ver wacht daar Hare Majesteit zich te Balmoral in Schotland, op 600 mijlen van Londen bevond. De huizen zijn daarop voor eenige dagen uit eengegaan. Latere berigten melden dat het geheele mi nisterie zijn ontslag heeft aangeboden. Da na tie schijnt echter tegen eene verandering van regering te zullen protesteren, daar deze haar vertrouwen geniet; en zal men er waarschijnlijk op aandringen om het Parlement te ontbinden en zoo de kwestie lusschen dit staats-ligchaam en het kabinet bestaande, aan de uitspraak der lastgevende bevolking te onderwerpen. Ook wordt nog door de Times gemeld, dat de Koningin Dingsdag 26 Junij te Londen zal terug komen eu aan hel kabinet de keuze heeft gelaten af te treden of het Parlement te ont binden. Van hel tooneel des oorlogs is weinig nieuws te melden daar op v Ie plaatsen de telegraaflijnen zijn verbroken en overigens een geheimzinnig dui ster over de plannen der strijdende partijen heerscht. Te oordeelen echter naar den stand der Oostenrijksche en Pruisische troepen in de nabijheid van Oderberg op de grenzen van Pruisisch Silezie, is weldra in die streek een veldslag te verwachten. Ook zal misschien binnen weinige dagen een treffen geleverd worden tusschen de in Keur-Hessen opererende Pruisische troepen en het in de nabijheid van Frankfort vereenigde 8e Bondskorps. Dat korps is thans 60.000 man sterk en zal naar men verneemt, nog nader worden versterkt door 12.000 Oostenrijkers. conventie. Dez ;r dagen is door een Parijsch blad be rigt, dat tusschen Parijs en Weenen onderban- delingen worden gevoerd, met het oogmerk om van Frankrijk waarborgen tegen eenen algemeenen oorlog te verkrijgen. Dit is echter minder juist; er wordt op nieuw onderhandeld over het mogelijk maken eener combinatie, welke, zon der aan eene der groote mogendheden vergroo ling van grondgebied toe te wijzen, toch wen- schelijke veranderingen van territoir zou mede brengen. De partij die in den aanstaanden strijd liet onderspit delft, zal dus de stof moe moeien leveren lot regeling der nieuwe kaart van Europa. Uit Italië wordt berigt dat Venetie en Triest in staal van beleg zijn verklaard en dat de Italiaansche vrijscharen een aanval tegen Tirol gedaan hebben bij Pasas-Bruffione. Garibaldi is te Como op het toonee! zijner schitterendste feiten. Zijn plan beval, naar men zegt, Iwee operation; een bergoorlog in Zuid- Tirol en een zee-expeditie op de Adrialische golf. Sommigen verwachten een landing op de kusten van Istria of Dalmatieof zelfs nog zuidelijker in Montenegro of de Turksche pro vincie. Het is echter meer dan waarschijn lijk dat een aanslag zal beproefd worden op de kust tusschen Venetie en Triest. Deze streek toch doorsneden door de mondingen van taltijke rivieren die van de Alpen stroomen, zooals de Piave, de Tagliamento, de Isonzo, bieden groote voordeelen aan voor den oorlog van ongeregelde troepen. Door nu hier, dan daar te landen, de we gen en spoorlijnen te vernielen, zoude men alle gemeenschap lusschen Venitie en Triest kunnen beletten en derhalve tnsscheo Venetie en Wee nen en zou men gemakkelijk zich in verbinding kunnen stellen met de vrijwilligers die door hel dal van Trente in dat van Beiluna of Bassano zouden doorgedrongen zijn. Te Gent heeft dezer dagen, ter, herinne ring aan den langdurigen strijd lusschen de liberalen en clericalen en Ier viering van de overwinning ten laatste nu onlangs door Je liberale partij behaald, eene nationale mani festatie plaats gehad waarschijnlijk eenig in hare soort. Op het stationsplein kwamen lang zamerhand uit de beide Vlaandereus en andere provinciën de verschideode kiesvereenigiogen bij een, met bloemen eu linten versierd, de banieren cu muzijk voorop en begaven zich van daar, vergezeld door eene onafzienbare volksmenigte, naar Le Stadshuis, waar hel bestuur der Gentsche vereenigingdoor den Burgemeester de Kerkhove-Delimon gepre- sideeid en de gekozen nieuwe leden voor de kamer van afgevaardigden de genoodigden opwachtte. Verschillende redevoeringen, gloerjen In Pruisen en Oostenrijk zijn openbare ge beden uitgeschreven om ’s Hemels zegen voor de wapenen af te smeeken. De vorst-aarts- bissthop van Weenen heeft bovendien last ge geven lot het houden van procession in alle ker spelen. Deze prelaat ziet in den krijg den strijd van het regt en de menschelijkheid legen beginse len, die op verwoesting der menschelijke be schaving en zamenleving zouden uitloopen, on der welke beginselen hij vooral hel zoogenaamde nationaliteits regt rekent. Intusschen rukken de Pruisen steeds voort; de korpsen van Man teuffel, Falkenstein en Bega naderen Gottingen; de overgangen der Werra zijn door hen bezet. Emden heeft zich, als Stade, zonder slag of stoot overgegeven, nadat de Pruisen de strand batterij aan den Dollart hadden vernageld. In Keur-Hessen rukken zij ook voorwaarts en de Keurvorst zelf is, volgens een berigt in den Moniteur, als krijgsgevangene in hunne handen gevallen, met den minister van oorlog generaal- majoor von Ende, die naar Minden is overge- bragt. Te Leipzig ook door de Pruisen bezet, heeft de hoogleeraar Wütlke voorgesteld de lessen aan de Leipziger academie voorloopig te sluiten. Voor Saksen Keur-Hessen en Hannover zijn civiele commissarissen benoemd, zoodat het schijnt dat die drie rijken voorloopig door Prui sen op dezelfde wijze zullen bestuurd worden als hel hertogdom Sleeswijk sedert de Gasleiner Blijkens no. XXV zijner parlementaire studiën en fragmenten zal de heer Groen van PriuAerer, indien hij eene der op hem uitge- bragle benoemingen voor de Twede Kamer aanneeintde voorkeur geven aan de benoe ming te Leiden. Te Arnhem verlangt bij niet ééne stem. Voor den 26 Junij zal zijn besluit bekend zijn. In de opkomst van het nieuwe kabinet meent de heer Groen een omkeer te aanschou wen, welke hem met smartelijke verbazing ver vult. Nu reeds, zegt hij, zijn de vier Ministers op wier zamenwerking hij voor de onderwijs kwestie gemeend had rekening te knunen ma ken (de heer Mijervan Zuylen Borret en Schimmelpeuninck), geëflaceerd en geneutrali seerd door den heer Heemskerk Az. Minister van Binnènl Zaken naar wiens inziglen zij gedrongen zijn zich te voegen. Hetgeen wel meer gebeurt, is namelijk geschied; voor de portefeuille van binnenlandsche zaken is in dit kabinet eene benoeming gedaan, welke de heer Groen ongerijmd zou geacht hebben. „Ik dacht (schrijft de heer Groen), en iedereen dacht, dat i SNEEKEH I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en i ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is J binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco f 1.90 I II. i ~r- AD VERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewon» letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cento behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, CO 0 BANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1