NIEUWS- EN ADVERTENT1E-READ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 COURAfIT .V. 53. 1860. EENENTWINTIGSTE Woensdag 4 July JAARGANG BUITENLANDSE» POLITIEK OVEBZIGT eenige malen op liet balcon verscheen om zich aan de onafzienbare volksmenigte te vertoonen. De bij Nachod en T autenuu gevangen geno men Oostenrijkers zijn ten getale van 8000 man naar Posen gezonden. Het Hannoversche leger sterk 20000 man werd den 28 bij Langensalza door den Pruisi- schen Generaal Fiiess met 6000 man aangetast, De berigten die wij in ons vorrg nummer mededeelden, aangaande de door de Oosten rijkers geleden nederlagen bij Nachod, Trautenau en Münchengratt'l hebben zich bevestigd. Bij Trautenau behaalde prins Fredertk Karei de overwinning en verloren de Oos.enrijkers 3 4000 dooden en gewonden en vele duizenden gevangenen. De Prutsen daarentegenvolgens hunne berigten, slechts 1000 man. Bij Nachod verloren de Oostenrijkers, onder Generaal Gablenz3000 dooden en 2000 gevan genen, terwijl in een gevecht bij Josefstad den 28 aange'angen en den 29e voortgezet, beide partijen zeer gevoelige verliezen hebben gele den. Bijzonderheden omtrent dezen laatsleu slag, in welken de Pruisen de Oostenrijkers driemaal in getalsterkte overtroffen, zijn nog niet bekend. Den 27 heeft hel 6e Oustemijk- sche legerkorps onder den Aartsher.og Leopold bij Skalitz eene overwinning behaald op hel Pruisische leger onder den Kroonprins; terwijl bij Oswiecziu de Pruisen na een zeer hee- len strijd van tien uren met groot verlies over den Weichsel zijn leruggeslagen. Volgens olficieële dépêches uit Weenen van den 29e zouden de Pruisen na de vroegere overwinningen ten eenenmaie verslagen zijn. De strategische operatie der Oostenrijkers werd met het gewenschte gevolg bekroond en daardoor de vereeniging belet der korpsen van prins Frederik Karei en den Kroonprins. De verliezen werden aan beide zijden gelijk geschat. Wat hier van zij, zal later blijken, daar uit Berlijn tegenstrijdige tijdingen worden medege deeld. Den Rolling werd den 29e door de ingezetenen een adres van geluk wensching aan geboden; voorts werd voor hel paleis eene se renade uilgevoer.l, gedutende welke de Koning reinigd. verblijven, een muilband of muil- velen b f’ I van wege de politie de» noodig Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is óinnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco f 1.90 ADVERT UNTIE N van 1 tot 4 regels, gewon» letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Uenta> behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Artikel 247. Bij bet uitbreken der kinderziekte (na tuurlijke pokken) in een huis zal het hoofd des huisge- zins daarvan dadelijk kennis geven aan den Burgemeester. Artikel 238. Aan zoodanig huis zal van gemeeute’s wege een teeken geplaatst worden- Dit teeken mag niet dan van gemeeute’s wege worden weggenomen. Artikel 239. Het lijk van een aan de kinderziekte gestorvene zal in zijne laatst gedragen kleederen gekist en behoudens de bepaling van artikel 73 en 76, binnen vierentwintig uren begraven worden. Sneek. De Commissaris van Politie WIJMA. Bij de reeds heerschende zomerwarmte, en hieruit meermalen ontstaande ziekte gevallen, worden navolgende artikelen der algemeene politie verordening voor de gemeente Sneek, ter naleving dringend aanbevolen, zul lende hierop door de politie naauwkeuiig worden gelet. Artikel 74. De ambtenaar van den burgerlijken stand kan, hetzij ter voorkoming van besmettelijke ziekten, het zij om andere redenen van algemeen belang, de begra ving zelfs vroeger dan binnen den bij de wet bepaalden termijn van 36 uren na het overlijden, toestaan of ge lasten. Artikel 75. Geen lijk mag begraven worden vroeger dan één uur na zons opgang, noch later dan één uur vóór zons-ondergang In bijzondere gevallen mag de ambtenaar van den burgerlijken stand vergunning ver kenen, om de begraving op eeu ander uur te doeu plaats hebben. Artikel 76. Bij de algemeene begraafplaats zal een vertrek beschikbaar zijn, waar men, hetzij wegens nood zakelijkheid om een hjk met bijzonderen spoed uit het sterfhuis te verwijderen, hetzij door dien de gesteldheid van den grond niet toelaat een graf binnen de bij artikel 73 bepaalden termijn te delven, het lijk inmiddels kau doeu opnemen en plaatsen. Artikel 87. Ieder bewoner of gebruiker van een huis, gebouw of erf za. zorgen, dat zijne goten en waterlossin gen des Zaturdags behoorlijk worden uitgeschept en ge reinigd. Hij zal tevens zorgen, dat de met klinkersteenen ge vloerde openbare straat, vóór, bijzijden en achter het door hem bewoonde of gebruikte perceel dien dag ge- schrobt worde. In straten, waardoor geen water loopt, zal dit uit scheppen, reinigen en schrobben, des Zaturdags op zoo danig uur moeten geschieden, als door de politie zal worden aangezegd. Het bij dit artikel bedoelde uitscheppen, reinigen en schrobben zal ook op andere dagen der week moeten geschieden wanneer zulks door de politie noodig geoor deeld eu aangezegd is. Artikel 89. Goten en riolen tusschen belendende hui zen (wanden) zullen ten minste tweemaal ’sjaars en wel in de maanden Mei en Augustus, worden uitgehaa.d en schoongemaakt. Artikel 90. De onderhoudpligtigen van slooten, havens, waterlossingen, vergader bak ken, riolen en goten zullen deze, onverminderd de bep dingen van artikels 87 en 89, moeten uitmodderen, uithalen en reinigen op de tijdstip pen door de politie aan te zeggen. Artikel 91. Zij zullen die werken ten allen tijde be hoorlijk onderhouden en des vereischt hers ellen. Zij zullen aau riolen en goten, welke b ijken te naauw te zijn, of die eene voor de afwatering ondoelmatig lig ging of constructie hebben, de door Burgemeester en Wethouders verlangde verandering, aanbrengen. Het onderhouden, herstellen of veranderen hierboven bedoeld, zal binnen een door den stedelijken architect te bepalen termijn plaats hebben. Artikel 98. Het is verbodenasch afval krengen bloed, strop, sccrcetmest, of eenige andere vuile en stin kende stoffen te werpen of te laten loopen in of op «penbare grachten havens, straten, opslagen of wallen, of in- of op de eigendommen van bijzondere personen. Deze bepaling is mede van toepassing, op de thans bestaande secreten eu riolen tot afvoer, van secreetmest, voorzoovere de uitmondingen, met het boven verwulf geeue twee palmen beneden zomerpeil in de havens, grach en of slooten uitkomen. De bestaande secreten en riolen moeten binnen twee maanden, na de afkondiging dezer verordening door of van wege de eigenaren, met de voorschreven bepaling in oveieeustemmiug zijn gebragt, of ingerigt moeten zijn als besloten privaten, voorzien van een vat of bak tot vervoer der meststof. Artikel 99. De stoffen en voorwerpen in het voor gaand artikel bedoeld, zoomede die uit het reinigen van goten of straten voorkomen, waarvau men zich wil ont doen, zullen uiet anders dan in potten, bakken of der- geiijke verzameld en uitsluitend bestemd ter beschikking van de ascliliedeu worden uitgezet. Die potten en bakken zullen steeds in goeden staat en zoo zindelijk mogelijk worden gehouden. Zij zullen, uitgezet, steeds gedekt zijn. De bepaling van dit artikel is niet toepasselijk op het reinigen van wanden. Artikel 134. Drie uren nadat zulks door Burgemees ter eu Wethouders bij openbare afkondiging is verboden, mag niemand een hond op de openbare straat laten los- loopen. Artikel 135. Ieder eigenaar of houder van een hond zal dien steeds doen dragen een koperen halsband, voor zien van den naam des eigenaars of houders. Artikel 136. Hij zal tevens in acht nemen de maat regelen van voorzorg tegen hondsdolheid, kwaadaardig- of anderen overlast van honden op straat, door Burge meester en Wethouders te verordenen. Artikel 137. Dolle honden, of die door eenen dollen hond gebeten zijn, of verdacht worden gehouden gebeten te zijnzullen door of van wege de politie worden ge dood. Artikel 138. Alle andere, door eenen dollen of van dolheid verdachten hond gebetene dieren of die, om welke redenen ook voor de openbare veiligheid gevaarlijk wor den geacht, zullen op last der politie door de eigenaars, of houders opgesloten en zorgvuldig afgezonderd gehouden worden. Zij zullen door of worden afgemaakt Artikel 139. De eigenaars of houders van trekhonden of van vreemde in deze gemeente niet behoorende houden, zullen deze zoolang zij er verblijven, een muilband of muil korf doen dragen. Artikel 228 [derde alinea]. De secreten en andere middelen tot afvoer van onreinheden zullen, bij voldoende ruimte, in of bij de hiervoren bedoelde woningen niet anders geplaatst of ingerigt worden, dan op aanwijzing en opgave van den stedelijken architect. Artikel Wi. Alle voorwerpen van verbruik, die ter verkoop aangeboden, uitgevent of uitgestald worden, zul len des vereischt, aan keuring onderworpen zijn. De keuring geschiedt door den persoon of de perso nen daartoe door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen, zij zullen bij het doen der keuring van het be wijs hunner aanstelling voorzien zijn en dit, des ver langd, aan de belanghebbenden vertoonen. Artikel 233. Het is verboden onrijp ooft te verkoopen of ten verkoop aan te bieden, uit te venten of uit te stallen. Artikel 235. Zij, die bedorven of anderzins voor de gezondheid schadelijke, of verbodene of afgekeurde voor werpen verkoopen uitventen of uitstallen, zuilen voor zoover het feit niet valt in de termen van het wetboek van strafregt of van eenige andere wettelijke bepalingen, gestraft worden met de boete in artikel 242 bedreigd. Die voorwerpen zullen door de politie inbeslag mo gen worden genomen. Bij de toepassing der straf zal de regter mogen be velen dat die voorwerpen tot verbruik ongeschikt ge maakt of vernietigd zullen worden Als maatregel van politie in het algemeen belang, zullen bedorven of anderzins voor de gezondheid scha delijke voorwerpen in spoed vere schende gevallen, da delijk na de inbeslagneming veinietigd of begraven mo gen worden. Artikel 236. Bij heerschende of besmettelijke ziekten is ied<r verpligl, de verordeningen door Burgemeester en Wethouders, in overleg met de plaatselijke geneeskundi ge commissie uitgevaardigd op te volgen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1