N®. 55. NIEUWS' EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1866. EENENTWINTIGSTE 11 July. Woensdag JAARGANG g‘ l I ze- over Dit is voors- nu de algemeene opgewondenheid in Pruisen alles, wat ook vroe ger legen Bismarck gezind mogt geweest zijn, op zijne zijde heeft gebragt en zoo de morele tegenstand die dien staatsman van zoovele zij den ten deel werd, grootendeels is opgeheven. In allengevalle is de generaal von Gablenz als parlementair afgewezen en was eergisteren te Parijs bij - de Regering niet bekend van de ontvangst, die de voorstellen van Napoleon te Berlijn of te Florence hadden genoten. De laatste lijdingen van het oorlogsveld mei den wij onder de buitenlandsche berigten. 8 I U K E N- ft A M Door Z. M. zijn herbenoemd en bij ver- nieuwing aangesteld de navolgende titularissen: tot kantonregters; te Ginneken en Bavel J. J. Middelaar; te Oostburg mr. F. J. Hennequin tot plaatsvervangende kantonregters; te Tilburg I. H. A. Diepen; te Oirschot 11. B. Smitzle Aalten mr. W. A. Roelvink; te Doesburgh mr. J. J. Nederburghte Voerenburg mr. H. J. Schuurman; le Edam C. II.'Zoutmaat Brugman; te Maarssen I. J. van den Helm te Lemmer M. A. M. W. Idzerda; te Deventer mr. H. Houck; te Almelo mr. B. Mulder; te Onder- dendam mr. J. Ruardi van Roijen te Hooge- veen mr. H. J. Carsten; tot griffiers bij de kan- tongereglen; te Oirschot F. H. Goossen; te 's Gra- venhage mr. P. C. VV. Kluitte Gorinchem mr. P. de Jong; en te Goes mr. P. J. A. van Dam. Z. M. heeft den heer Feytama Tjallingii benoemd tot burgem. der gemeente Barradeel- Naar wij vernemen, heeft de directie der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij aan het be stuur der Nationale tentoonstelling van Nijver heid te Amsterdam voorgesteld, door prijsver mindering van beide kanten aan mingegoede industriëlen eene goedkoope gelegenheid te ver schaffen, om zich van de stations van den Rijnspoor weg naar Amsterdam te begeven, aldaar de tentoonstelling te bezoeken en 's avonds van daar terug ie keeren. De prijzen voor hel retourbillet, levens toegang gevende tot de ten toonstelling, zouden bedragen ƒ1.23 voor Arn hem, Rotterdam en tusschengelegen stations tot Utrecht, en f 1 Voor Utrecht en lusschen U- trecht en Amsterdam gelegen plaatsen. Het vervoer zou dagelijks geschieden, met uitzonde ring van de Zon- en Woensdagen, met den eerslvertrekkenden personentrein van Arnhem en van Rotterdam naar Amsterdam, en met den laatsten vertrekkenden personentrein terug naar Arnhem en Rotterdam, tot een beperkt getal voor eiken dag. Aan het bestuur der tentoonstelling zou het vrij staan, op aanvragen van hoofden van industriële etablissementen of van besturen van industriële korporatiën, te beslissen, of degenen, voor wie de aanvrage geschiedt kunnen geacht worden in de termen le vallen om aanspraak te maken op de gun stige onderscheiding. Op een cerlifikaat, door het bestuur der tentoonstelling daartoe koste loos uitgereikt, zouden de billetten voor het trajekt heen en terug met toegang tot de ten toonstelling tegen bovengemelde prijzen ver krijgbaar zijn aan bedoelde stations van den Rijnspoorweg. (17. D.} De Rotterdamsche Courant verneemt dat de vice-admiraal May op zijne terugreis van Wiesbaden, alwaar hij tot herstel zijner gezond heid eenigen tijd vertoefd had, eergisteren avond omstreeks vijf ure aldaar is overleden. troepen legen Pruisen in het veld te Zal het overwinnend leger zijn gelogt voorlzetten en slechts in Weenen den vrede willen onderhandelen? hands niet uit te maken, ven, verkondigen dat het de Oostenrijkers zal vervolgen tot dat het zich met Pruisen kan vereenigen, maar tusschen deze opgewonden verklaring en de uitvoering er van, ligt de mag- tige interventie van Frankrijk. Welke zullen nu de waarschijnlijke gevolgen van dezen korten maar reusachtigeu strijd zijn? De tractaten van 1815, waardoor Frankrijks keizer zich sedert lang niet meer gebonden achtte, hebben opgehouden te bestaan. De Duitsche bond zal worden hervormd, maar zeer zeker niet in den geest van Pruisen. Een Pruisisch keizerrijk, met Berlijn tot hoofdstad, zou door Frankrijk aan zijne grenzen niet kun nen worden geduld, evenmin als de ontbinding van den Oostenrijkschen Staat. Hoevele po gingen Bismarck reeds in 1864 moge hebben aangewend, om door het uitzigt op territoriale aanwinsten, sommige rijken, met name Beijeren, voor zijne belangen te winnen, men mag niet aannemen dat de feitelijke toestandten op- zigte van Hannover, Saxen en Hessen zal blij ven bestaan; maar liever, dat de Hertogdom men aan Pruisen zullen worden afgestaan, waar tegen Oostenrijk, ook tot vergoeding van het Venetiaansch grond gebied een groot deel van Pru^isch Silezie zal bekomen, met waarbor- itf^der integriteit aan de nu ovrt-heerde staten in midden Duitschland en waarschijn - lijken afstand van het edand Sardinië en Ligurie en misschien, de Rijnprovinciën aan Frankrijk. Een oppermaglig Pruisen in Europa zal toch nimmer, noch door Frankrijk, noch door Rusland of Engeland worden geduld. Eene eerste belangrijke vroag blijft echter of Pruisen in den gewaagden wapenstilstand zal toestemmen; de zekerheid bestaat toch geen zins of niet Oostenrijk, nu het Italië van zich af heeft geschoven, van de nu aangeboden gelegenheid zal gebruik maken, om alle beschik bare brengen. BUITENLANDSE!! POLITIEK OVERZIGT. Niettegenstaande de keizer van Oostenrijk, door zijn gewigtig besluit, om Venetie aan Frankrijk af te staan aan Europa voorloopig eenige verademing schonk en het uitzigt opende, om zonder verder bloedvergieten, langs den diplomatieken weg tot overeenstemming te j komen, zijn de uitzigten thans weder minder helder, daar Pruisen en Italië niet ingenomen schijnen met Oostemijks voorstel noch met de daarop gebaseerde plannen van keizer Napoleon. Te Florence wil men Venetie veroveren, hoe ondoenlijk dit zonder de tusschenkomst van Frankrijk moge zijn, maar niet dien parel van Oostenrijks kroon ten geschenke ontvangen; de bij Custozza ontvangen nederlaag, de terug- togt van Gialdini, de ongeschiktheid van La- marmora ais veldheer, de tegenspoeden van Garibaldi en zijne vrijscharen, de uiterste finan- cieële nood van Italië aan de eene zijde en van den anderen kant de bijna onneembare steh lingen der Oostenrijkers door den vesting vier hoek en de strategische sterkte van Venetie door het die stad als tware omringende ri vierennet en inundatie stelsel schijnen de schaal niet te kunnen doen overslaan naar de kans om op eene wel minder eervolle maar toch voordeeliger wijze aan eenen strijd een einde te maken, die zonder vreemde hulp im mer ten nadeele van Italië zoude moeten ein digen. Victor Emanuel heeft aan den keizer der Franschen, op diens voorstel betreffende eenen wapenstilstand, geantwoord dat hij het advies van zijn ministers zoude inwinnen, ten gevolge waarvan reeds een ministerraad is ge houden. Men beschouwt dat voorstel alleen als een list van Oostenrijk om Pruisen le isole ren en daarna de vijandelijkheden tegen dien staat alleen te hervatten en daartoe wil Italië zich niet leeneri te meer daar het verkrijgen van Venetie, op de door Frankrijk gewilde wijze, noodzakelijk tot afstand van een ander gedeelte van Italics grondgebied zou moeten leiden. Hel is echter te betwijfelen of dit verzet van Italië veel zal baten, daar de oor log op het Ilaliaansche schiereiland juist door den afstand van Venetie aan Frankrijk eene stoffelijke onmogelijkheid is geworden, omdat dit daardoor Fransch grondgebied is geworden. De Fransche bladen berigten dan ook reeds dat de markies Pepoli tot commissaris der Ita- liaansche regering is benoemd, om te onder handelen over de inlijving van Venetie bij Ita lië,alsmede dat een Fransch eskader naar de Adriatiscne zee zal worden gezonden; ter wijl uit Milaan het berigt is ontvangen dat de Oostenrijkers alle position verlaten die zij in de laatste dagen aan den regter oever der Alincio hadden ingenomen. Italië zal wel is waar, om aan de alliantie met Pruisen getrouw te big- J SNEEKER r i i t, ADVERTÊNT1EN van 1 tot 4 regels,gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, t J- 11 r- Q Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is öinnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco f 1,90 COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1