NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1866. EENENTWINTIGSTE Zaturdag 4 Augustus. JAARGANG BUITENLAND. AMERIKA. Volgens de Mexikaansche berigten, hadden de keizerlijken Matamoras ontruimd en generaal Mejia zich met zijne troepen naar Veracruz in gescheept. Escobedo had Matamoras bezet. Den 30 Junij bemagtigden de liberalen Pamico 12 mijlen van Tampico, welke stad verschanst is. Ongeveer 700 liberalen hadden den noor delijken oever bezet en omsingelden de stad zoodat (voegt het berigt er naïf bij) de zaken lusteloos waren. Van Bogota (Grenada) wordt een algemeen oproer berigt ter gunste van Mosqueros. Het graauw drong de verga derzaal van den senaat binnen, en dwong het kongres den volkswcnsch, met opzigt lot het bekrachtigen eeuer wet, te vervuilen. In het departement Santa-Cruz de la Sierra in Bolivia heeft eene besmettelijke ziekte, veel overeen komst hebbende met de gele koorts, eene ver schrikkelijke verwoesting aangerigt. Van 12000 personen stierven in 60 dagen 4000. Peru is onrustig, daar Castilla gebruikgheeft gemaakt van een dekreet betreffende godsdienstige pri vilegiën, om oproer te stichten en zich weder op het kussen te werken. In de Havannah was men zeer te vreden met den nieuwen gouverneurdoch het besluit om de slavernij lemmeringen tegen he. vervoer van rundvee opgeheven; in Drenthe worden er pogingen aangewend om tot hetzelfde doel te geraken. De doorvoer van vee uit de provincie Gronin gen naar de haven te Harlingen is vergund en de Engelschen hebben, afgaande op de rap porten onzer regering, de provincie Groningen zoowel als Friesland voor vrij van veeziekte erkend. Maar vragen Friesche boeren waarom nu ook niet het onbelemmerd vervoer van vee tusschen de beide noordelijke provin ciën hersteld Op dit oogenblik heeft Fries land dringend behoefte aan vee, daar er een buitengewoon groote voorraad best veevoeder aanwezig is, en geen genoegzaam getal beesten om die er van te laten profiteren. Op de kwelderlanden in Groningen loopen duizende schapen, welke men giarne zou verkoopen, en in Friesland zouden dt eigenaars grage koopers vinden. Een deskurjjjge meende te mogen verzekeren, dat de vrije invoer van schapen (hij wil niet eens spreken van rundvee, als men toch gaarne vasthield aan den uitsluitingsmaat- regel) de provincie Friesland wekelijks van ƒ50,000 tot 75,000 zou bevoordeelen. Amst. Ct. SNEEK 3 Augustus. Ter vervulling van de aanstaande vacature van Ds. A. Moens werd Dingsdag avond jl. door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier het volgende twaalftal gemaaktalphabetiscb, de heeren A. S. Carpentier Alting, te Dokkum, N. C. Balsem, te Langezwaag, H. J. D. Hellendoorn, te de Leur, N. J. Koningsberger, te Hazerswou- de, Dr. I. A. Lampingte Helder, Dr. I. C. Matthes te BergambrachtP. L. Moens te MeerkerkDr. M. Niemeijer, te Vierhuizen Dr. A. I. Oort, te Sehoonhoven, L GRoijaards, te Oislerwijk G. Smit, te Grootebroek, I. F. Thieme, te Wijngaarden. OOST-INDIE. De ontvangen berigten luiden tot den 14den Junij. Onder deze berigten komen ook nadere tij dingen voor omtrent de militaire expeditie naar de residentie Palembaug. Die tijdingen zijn van den 20 Mei en strekken ten vervolge op die van den 18den, welke met de vorige mail oveigebragl zijn. „De pangeran van Tandjoeng- Tapoes (leest men in de Javasche Courant), die onmiddelijk na aankomst der troepen te Geiong- Sakti was in onderwerping gekomen, is tol den vijand teruggekeerd en naai de overzijde van Lemalang gevlugt. Nu versliijking van den hem gestelden termijn, binnen welken hij was opge roepen, is zijne doessoen door eene kolonne onder bevel van den majoor Heyligers, verwoest geworden. Bij die gelegenheid is genoemde hoofdoffleier, in den avond van den 4den Mei, door een verraderlijk schot gewond. Na eenige voorbereidende maatregelen en bewegingen dcr troepen tot verkenning der omstreken, is den 8 Mei de togt naar de vijandelijke versterking Kotta-Agoeng ondernomen, welke den 12den bereikt, en den volgenden dag, na hardnekkigen tegenstand van de zijde des vijands, door onze troepen genomen is. Daarna zijn de troepen tegen de vijandelijke versterking te Moetar- Alam opgerukt, welke den 14den Mei bereikt en den löden en 16den ingesloten is. Ook daar is hardnekkige tegenstand ontmoet, zoodat men bij de afzending dezer berigten de vesting nog niet meester was. Hel liet zich echter aanzien, dat de vesting het niet lang tegeu het vuur van het geschut zou kunnen volhouden, en dat de verdedigers, van alle zijden ingeslo ten en daardoor gebrek lijdende, zich hoogst"» nog een paar dagen zouden kunnen stseede houden. Volgens ingewonen berigten van hst hoofd van Kotta-Agoeng, telde men aan ’s vij ands zijde, bij de inneming dier versterking, 16 dooden en een 20tal gekwetsten. Aan ouzo zijde zijn bij de verschillende ontmoetingen met den vijand buiten gevecht geraakt 38 personen waarvan 2 gesneuveld en 36 gewond. Onder de laatsten telde men, behalve den maj. Hey- ligers de luitenant Meijer, van het 10 bataillon infanterie, en Rombouts, van de genie en sap pe urs. Civile ingenieurs in het bezit van een diploma als zoodanig, verkregen aan eeae van 's rijks instellingen die genegen zijn om als adspirant-ingenieur bij den waterstaat en ’s lands burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië op te treden, kunnen zich tol en met 30 September a. s. ter mededinging tot het departement van koloniën wenden. De a- ressanten moeten zich in de maand October 1866 te ’a Gravenhage op nader te bepalen plaats en tijd onderwerpen aan een vergelij kend onderzoek ten overstaan eeuer door den minister van koloniën te benoemen commissie. Bij gelijke geschiktheid wordt de voor keur gegeven aan jeugdige en ongehuwde civile ingenieurs. Aan de betrekking van adspirant-ingeni eurs bij den waterstaat en ’s lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië is ver bonden een jaarlijksch tractement van f 3000 terwijl hij als ambtenaar van den waterstaat in Indië in alle opzichten wordt beschouwd als burgerlijk ambtenaar. Het heeft Z. M behaagd, bij besluit van den 25 Julij, de doodstraf, waartoe Sijtse Pie ters (of Sijlses) Sijtsema en Benne Everts de Ruiter, bij vonnis van het provinciaal geregts- hof te Groningen van den 29 Maart jl. waren veroordeeld, voor elk hunner te verwisselen in 20 jaren gevangenisstraf. Onlangs werd door ons medegedeeld, dal Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zijn kasteel te Muskau voor de gekwetsten in den oorlog beschikbaar had gesteld. Dit was min der juist. Z. K. H. heeft wèl op zijne eigen bezittingen te Muskau zeer doelmatige lokalen op eigen kosten voor een groot aantal gewon den in den oorlog doen inriglenterwijl Z K. II. met datzelfde doel ook de verpleging van een aantal officieren in een ander locaal voor zijne rekening genomen heeft. Ook te Utrecht zijn thans van regerings wege, op voorstel van desbevoegden proeven genomen met het branden van teertonnen op eenige plaatsen waar de cholera zich in de laatste dagen het krachtigst vertoonde, o. a. op den Amslerdamschen straatweg. Men verneemt dat het kerkbestuur der Kathedraal te ’s Herlogenbosch besloten heeft het schoons en prachtige marmeren jubé of oxaal uit die kerk te verwijderen, en zelfs on derhands te verkoopen. Dal kunststuk breed 13 06 diep 3.10 en hoog 7 87 Ned. el, bevat 16 kolommen in rouge-griotte, hoog 2.60 el 13 beelden, die met da bas-reliefs uit albast zijn vervaardigdterwijl de bogen en lijsten bestaan uil zwart marmer. In de provincie Groningen zijn de be- A D V E ft T E N T I£ N van 1 tot 4 regels,gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATUKDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1