NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SWK.'- N°. W 1866. EENENTWINTIGSTE e I Woensdag 8 Augustus. JAARGANG S K K 5$ g H' K B, z miiiiiiiTfliiiiniwniM'WiW ris. zware 3 BUITENLAND. r l I I I ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, ing :r- IN” de gen GS en do in de at- li t- rd sis k- or ;e- ;al 'e- *d n. >ij e i. n G ide kt, m- V ee II- an AMERIKA. Te Montevideo is eene financiële krisis ont staan er werd storm geioopen op de banken ten einde de saldoos der gedeponeerde gelden in ontvangst te nemen. Aangezienigeenjler banken zoodanig in ongelegenheid gebragt werd, dat zij de betalingen moest schorsen, heeft bet be wind van Montevideo een dekreet uitgevaardigd, waarbij de banken gemagtigd worden, de be- COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATÜRDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco 1.90 Verordening op bet ontslag van Onder wijzers in de lagere Scholen binnen de gemeente Snoek. De Raad der gemeente Sneek, heeft vastgestekl de volgende verordening Hoofd- en Hulponderwijzers op de lagere Scholen in deze gemeente, die hunne betrekking willen verlaten, zullen hun verzoek om eervol ontslag minstens twee maanden, vóór den datum waarop zij zulks verlangen te ontvangen, schrif telijk bij Burgemeester en Wethouders moeten indienen. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Sneek den 1 Augustus 1806. WOUD A Burgemeester. HAGA Secretaris. POLITIE. Hoe gevaarlijk in den tegenwoordigen tijd niet alleen het gebruik van onrijp ooft maar ook het eten van terijpe kruisbessen moet worden geacht, is voor weinige dagen overtui gend gebleken. Eene vrij groote hoeveelheid van deze vrucht, reeds der verrotting prijsgegeven en moedwillig op de openbare straat nêergeworpen, had zeker jongeling zich daaraan zoodanig vergast, dat hij plotseling ongesteld werd, en men het er voor mag houden, dat tijdig aangewende genees kundige hulp hem van de heerscheude en zeer gevleesde ziekte heeft gevrijwaard. Sneek den 6 Augustus 18G6. De Commissaris van Politie WIJMA. Berlijn, 3 Aug. In het verdrag betreffende den wapenstilstand, tusschcii geucraal Manteuffel en prins Karei M. de Kouing heeft een zeer vleijend schrijven gerigt aan den abbé Olinger te Brus sel, naar aanleiding van diens onlangs versche nen werk: „£a langue neerlandaise (flamande ou hollandaise') a la portée de tout le mondei Door Z. M. zijn benoemd tot leden van den raad van state de heeren; J J. van Mui len gepensioneerd luitenant generaal en lid van de tweede kamer der staten generaal N. Trakranen oud president van de factory der Nederlandsche Handel Maatschappij te Ba tavia en mr. O. W. Stavenisse de Brauw, secretaris-generaal bij het departement van oor log. Naar men verneemt, heeft de heer mr. IJsselstein, lid van den Hoogen Raad, zijn eer vol ontslag uit die betrekking aan Z. M. den koning verzocht, en zal jhr. Beelaerts van Blok land, commies-griffier bij die Raad, dit eerlang doen. De internationale vereeniging ter bevorde ring der sociale wetenschappen te Brussel zal den 12 Augustus eene vergadering houden van den raad van bestuur, daar het in de tegen woordige omstandigheden onmogelijk is te Tu rijn te vergaderen. Naar men verneemt zal eerstdaags bij de Tweede Kamer der Staten Generaal worden ingediend de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag van die Kamer, nopens het wetsontwerp, houdende bepalingen betrek kelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk en de transporten en leveraotiën voor ’s konings leger of vestingen gevorderd. Zondag met het vallen van den avond kwam te Vlissingen een miniatuur stoombootje binnen, lang 16 en breed 3‘/a el, met mobile stoompijp, smaakvol gebouwd en ingerigt ge naamd Clara, van Gent. 6 hh. van die stad hadden het plan langs het kanaal, voorbij deze stad, naar Oslende le sloomen. Zij hadden met feilen wind en fikschen golfslag te worstelen; nabij Blankenstein werd hun toestand door de zware zee hoogst gevaarlijk en weinig was er meer noodig om die waaghalzen de gevaarlijke on derneming met hun leven te hebben doen be talen ten 8 ure ’s avonds kwamen ze ziek gehavend en druipnat aldaar aan. Men verneemt, dat de bij de verschillende infanterie corpsen tot aanvulling voor het blij vend gedeelte onder de wapenen zijnde mili ciens der ligting van het vorig jaar in den loop dezer maand in het genot van onbepaald ver- of zullen worden gesteld. SNEEK 7 Augustus. Van den 29 Julij4 Augustus zijn in deze gemeente door de cholera aangetast 1, overl. 1. Sedert het begin der ziekte aangetast 10, overleden 10. Men meldt ons uil IJlst d. d. 6 Augustus Het plan van het gemeente bestuur alhier, om de publieke straatverlichting bij aanbeste ding te doen plaats hebben, werd Maandag den 30 Julij jl. verwezenlijkt. Wij juichten dat voornemen, toen wij het vernamen, met hart en ziel toe, en meenden er eene krachtige po ging van de kant des Besluurs in te mogen zien, om onze verlichting, die somtijds veel le wen schen overliet, te verbeteren. Dresden, 3 Aug. (Indirekt.) (Köln. Zeit.) Als zeker wordt berigt, dat voor al de Saksische steden belastingen zullen uitgeschreven worden. Deze maatregel is noodig le. omdat Pruisen van het veroverde Saksen niets anders dan de militaire inlijving (t.w. Pruisen’s opperbevel over de Noord- Duitsche land- en zeemagl) en de andere voor waarden der bondshervorming verlangt2o. omdat Pruisen thans voor zijn leger maande delijks zeven millioen thaler noodig heeft; 3e. ómdat een verhooging van het cijfer der be groeting te verwachten is, daar voor de inva- lieden en de nageblcven betrekkingen der gesneu velden gezorgd moet worden; 4e omdat Prui sen aan zijne bondgenooten, zoo als Oldenburg, Gotha, Waldeck en Schwarzburg, subsidie voor de uitrusting hunner troepen heeft betaald en verder in de kosten van onderhoud voorziet; 5e. omdat eindelijk het roerend vermogen van den Saksischen Slaat een jaarlijksch overschot van 2*/a millioen thaler oplevert. Tot dat de verhouding lusschen Pruisen en Saksen en de betaling der oorlogskosten zoowel als der oor logsschattingen voor goed geregeld zullen zijn, zal Pruisen in ieder geval een deel van het Saksische grondgebied als onderpand moeten behouden. talingen in specie te schorsen en zooveel bank noten uit te geven ais het drievoudige barer reserves zou bedragen; tevens werd een ge dwongen koers der bankbiljetten voor den lijd van zes maanden vastgesteld, terwijl de voor raad edel metaal bij de banken in dien tijd intakt moet blijven. DUITSCHLAND. Hannover2 Augustus. Met betrekking tot de inlijving van Han nover bij Pruisen heeft Engeland uitdrukkelijk verklaard dat het hiertegen geen bezwaren heeft. De Britsche regering wenscht alleen dat ’s ko nings persoonlijk vermogen niet worde aange sproken, en men hem met inschikkelijkheid be- handele; doch men keurt het te Londen goed dat voor de anderhalf millioen baar geld en de negentien millioen obligatien, die staatseigen dom zijn, op de inkomsten der domeinen be slag wordt gelegd. Van die obligatien, ten bedrage van negentien millioen, zijn thans de nommers bekend; zij zullen niet rentegevend gemaakt, maar eventueel door amortisatie ge waarborgd worden. De partij Borries begunstigt, naar men zegt, nieuwe woelingen, en „bewerkt” de lage volks klasse in eenige gedeelten des lands. De Prui sische bezetting zal waarschijnlijk versterkt wor den.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1