NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ÏOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I o o 1866. EENENTWINTIGSTE Zaturdag 11 Augustus r> Slaten-Generaal. Tweede Kamer. JAARGANG opdat de booze geest mogt wijken. Wij maakten echter de opmerking, dat aan het bij die pleg- tigheden gebruikelijke ceremonieel iets ontbrak, nl. het koken van een levenden zwarten haan in een ketel met water. Welligt zijn dus de genen, die zich met de uitvoering der plegtig- heid belasten, niet goed op de hoogte geweest. Het feit verdient echter wel openbare vermel ding, om te doen zien hoeveel licht er nog moet worden verspreid om de hooggeroemde verlichting van onzen tijd algemeen te doen zijn. In de plaats van mr. Paijen, benoemd tot raadsheer bij het provinciaal geregtshof te 's Her- togenbosch, zijn voorgedragen als regter in de arrondissements reglbank te 's Hertogenbosch de heeren jhr. mr. Savornin Lohman regter te Appingadam; mr. Versterkantonregter te Boxtel mr. E. Tilman regter-plaatsvervanger te 's Hertogenbosch. Tegen de helft der maand September e. k. is er gelegenheid tot plaatsing van 12 leerlingen aan s rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebbenden van 20 tot 35 jaren oud, worden uitgenoodigd van haar ver langen om geplaatst te worden vóór den 20 Augustus e. k. kennis te geven aan de voor zitters van den geneeskundigen raad der pro vincie waarin zij hare woonplaats hebben: zijnde voor Friesland en Groningen dr. W. II. Idzerda, te Leeuwarden. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door de overneming uit de Amtterdamsche Courant van een gedeelte van het verslag der algemeene tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunst in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam en wel zooverre het betreft een galvanisch uurwerk, ontworpen en vervaardigd door den heer F. C. de Jong, horologiemuker te Amsterdam, t welk alles schijnt te overtref fen, wat van dien aard, zoowel hier te lande als in den vreemde is vervaardigd. In dat verslag lezen wij het volgende „Over het geheel verwart men de eigenlijke galvanische klok met de door galvanische stroom geregeld wordende klokken of tijdtelegrafen die in verschillende steden volgens een telegraaf- systeem gedreven worden, door middel van één accuraat loopende normaalklok. De ingezonden tijdwijzer is geheel wat anders. Inzender beeft, om beter alles aan te toonen, de wijzerplaat er afgenomen. Het is een uurwerk dat door gal- vanismus loopteen perpetuum mobile als er slechts stroom bestaat en men het slijten der metalen wegdenkt. Wij willen beproeven het den lezer duidelijk te maken. Een zuiver ge- kompenseerde slinger (staal en zink) beweegt isochronisch en verzet elke dubbele sekonde een tand; daardoor heeft men de beweging van den sekondewijzerwelke beweging door - Z. M. heeft benoemdtot griffier bij het kantongeregt te Oldeherkoop mr. L. Reitsma, advokaat te Dokkum. Door Z. M. is tot notaris benoemd bin nen het arrondissement Sneekter standplaats Langweer, gemeente Doniawerstal, R. Barends, kandidaat-notaris te Heerenveen. Bij een dezer dagen genomen koninklijk besluit is eene kwestie van onderstands-domi- cilie beslist ten aanzien van eene armlastige wier vader in 1799 lid was van de Eerste Kamer van het Wetgevend Ligchaam der Ba- taafsche Republiek. Uit Soesldijk vernemen wij dat jl. Maan dag namiddag, omstreeks 4’/a ure Z. K. H. prius Hendrik gelukkig aan een gevaar ontsnapt is, dat allerschromelijkste gevolgen had kunnen te weeg brengen. Met HD. gemalin van eene wandeling terugkomende, terwijl het weder allerruwst was en de stormwind het gehoor uiterst belemmerde, naderde Z. K. II. de prins HD. paleis. Op den straatweg kwam echter een rijtuig aan, dat Z. K. H. zóó digt nader de dat de uiterste spits van den boom Z. K. H. in den rug trof, waardoor de prins struikelde en zich aan het hoofd bezeerde. Z. K. H. heeft een rusligen nacht doorgebragt en zal weldra naar wij hopen, van dit ongeval geheel hersteld zijn ïutusschen is bet diner waarop eenige aanzienlijke personen uit de residentie geooodigd waren en hetwelk op het paleis van Z K 11. te Soesldijk heden zou gegeven wor den, afgezegd. (D.) Men deelt het berigt mede dat te Helder dezer dagen een kind is bekold, welke onheil spellende gebeurtenis ondanks de verlichting der 19e eeuw, tot allerlei vermakelijke bijge- loovigheden aanleiding moet gegeven hebben. Eene oude gebrekkige vrouw werd voor de da- deres aangezien en men heeft haar, in het be lang van het kind, genoodzaakt, het te zegenen, C O H A K f ADVERTENTIE N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco/1.90 kennen dat, niettegenstaande den moeijeiijken toestand van zaken in Duitschland, de meest vriendschappelijke verhouding tusschen Nederland en Pruisen en Oostenrijk bestonden de bedoelde losmaking van Limburg naar hij vertrouwde, als verzekerd beschouwd mogt worden De Minister van oorlog gaf omtrent het doel der wape ning van sommige vestingen eenige ophelderingen, waar na de heer van der Maesen de Sombreff voor de ont vangen mededeelingen dank zeide. De heer Lokker maakte daarna eenige opmerkingen over het onlangs genomen besluit aangaande de benoe ming eener kommissie tot onderzoek van drinkwater. De Minister van Binnenlandsche Zaken beantwoordde de tegen de bedoelde voordragt door den heer Eokker ge maakte bedenkingen, terwijl de heer Poorter zich daar voor verklaarde. De heer Fokker verklaarde door de ontvangen mededeelingen niet bevredigd te zijn, waarna de Minister van Binnenlandsche Zaken nog nader ant woordde, waarmede de behandeling van dit onderwerp gesloten werd. De Kamer heeft den 7 Augustus hare werkzaaheden hervat. Een aantal wetsontwerpen en stukken zijn bij haar ingekomendie meerendeels bekend zijn. De mi nister van justitie heeft het wetsontwerp van zijnen voor ganger, tot afkoopbaarstelling der tienden in getrokken Ook is de wet op de schutterij ingetrokken. De ge loofsbrieven van de heeren van Stoetwegen, Groen van Prinsterer, Keuchenius en van Lijnden van Sandenburg zijn onderzocht en in orde bevonden. De heeren van Stoetwegen en van Lijnden hebben reeds zitting geno men. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd: de hee ren Golsteinde Raadt, Dullertvan der Linden en Thorbecke. Zitting van Woensdag 8 Augustus 1865. In deze zitting heeft de kommissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Keuchenius, bij monde van den heer Dullertdaaromtrent verslag uitgebragt. Of schoon uit den inhoud van het proces verbaal van stem opneming gebleken was dat door een der kiezers tegen die keuze eenige bedenkingen waren in het midden ge- bragt, heeft echter de commissie daarin geen grond ge vonden om aan de Kamer niet de toelating van dien heer voor te stellen. De Kamer vereenigde zich met het voorstel tot toelating, waarna de heer Keuchenius in handen der voorzitters, daartoe van wege den koning gemagtigd, de bij de Grondwet gevorderde eeden aflegde en zitting nam. Aan de Kamer is medegedeeld dat door de afdeelin gen zijn benoemd tot rapporteurs voor de navolgende wetsontwerpen: tot onteigening van perceelen voor het dempen eener sloot in Oud- en Nieuw-Mathenesse, de hh. Wintgens, Blom, Hollingerus Pijpers, Hoekwater en Viruly Verbrugge; tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Tilburg naar de Belgische grenzen, de hh. de Bieberstein, Cornelis, Hollingerus Pijpers, Guljé en van den Heuvel; tot onteigening van peio. ten behoeve der verbreeding van straten in Amster dam, de hh. Wintgens, van Nierop, HollingerusRijpers du Marchie van Voort huysen en van Swieten; tot na turalisatie van H. Seelig en elf anderen de heeren van Golstein, Zylker, Bots, Dam en Dumbar; tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Mep- pel naar Groningen, de hh. Andreee, van der Veen, Hol lingerus Pijpers, van Heiden Reinestein en Wlttewaal van Stoetwegen; eu tot verhooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1866, de heeren Lycklama a Nyaholt, van Kerkwijk, Simons, van Delden en Dumbar. De kommissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen tot vaststelling der begrooting voor Nederlamlsch ludiö voor 1867 heeft daaromtrent haar eindverslag uitgeuragt. Toen door den Voorzitter het voorstel was gedaan om de openbare beraadslaging over die begrooting te doen aanvangen op aanstaanden Maandag des voormiddags ten elf ure, deed de heer Blussé van Oud-Alblas een ander voorstel, strekkende om, naar aanleiding van de belangrijke veranderingenwelke die begrooting had ondergaan, ze op nieuw in de afdeelingen te doen on derzoeken. De hh. van Limburg Brouwer en van Heu- kelom ondersteunden dit voorstel, dat bestreden werd door den heer Dirks en eindelijk aangenomen werd met 28 tegen 20 stemmen. Daarna rigtte de heer van der Maesen de Sombrefl daartoe verlof van de Kamer bekomen hebbende eenige vragen tot den minister van buiteulaudsche zaken aan gaande de in Duitschland in den laatsten tijd voorge vallen gebeurtenissen en de daarmede in verband staande losmaking van Limburg van den Duitschen Bond. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelde over dit ont- ■werp geruststellende bijzonderheden mede, en gaf te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1