NIEUWS- EJi ADVEIlli. NT1E-BEAI) VOOR DE STAD EJi DET ARRONDlSSEMEJiT SNEER. T -F N°. 65 i860. EENENTWINTIGSTE Woensdag 15 Augustus. Slaten-Generaal. Tweede Kamer. J 2k A R G A K G e e ’1 - I i» 4 5* Wj s. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrondissements regtbank te Nijmegen, mr. W. J. B. Besier, thans kantonregter te Wagenin- gen; tol regter-plaatsvervanger in de arrondiss regtbank te Nijmegen, mr. J. C. J. Riveaux, advocaat aldaar tot subs, griffier bij de arrond. regtbank te Zierikzee jhr. mr. L. van Cillers, thans griffier bij hel kanlongeregt te Hulst en tot griffier bij het kanlongeregt te Hulst jhr. mr. T. Serrais, advocaat te Maastricht; lot adj. kommies bij het departement van koloniën, jhr. mr. F. van Hogendorp. Aan de kapiteins J. J. baron Melville van Carnbee, van hel reg. grenadiers en jagers, en Reuther, van het reg. artillerie, is eene missie opgedragen naar Parijs, tol onderzoek van het aldaar vervaardigd wordende model-achterlaad- geweer. Het zal voorzeker veler aandacht getrok ken hebben, dat de hooge raad, kamer van strafzaken, in den laatsten tijd herhaalde malen de provinciale verordeningen te onderzoeken. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij die beslissingen voor volkomen juist houden. Wanneer nu echter de kamer voor burgerlijke zaken volhardt bij hare, naar ons oordeel, onjuiste leer, die den regter de be voegdheid geeft, wel niet om de wetgevende verordeningen te vernietigen, maar wat op het zelfde nederkomt, om ze niet toe te passen omdat hij voor onwettig houdt, wat de koning wettig verklaard heeft, dan bestaat er omtrent dit zeer belangrijk beginsel een onoplosbare en zeker niet wenschelijke strijd van jurisprudentie tusschen de beide kamers van den hoogen raad. (JK v. h. R.) Van eene goed onderrigte zijde is aan de Groninger Courant medegedeeld, „dat mr. Groen van Prinsterer binnen eenige dagen als lid der Tweede Kamer zijn atslag zal nemen. Te Leiden moet de invloed van gemelden heer groot genoeg zijn om van daar, in zijne plaats, een geestverwant te kunnen verwachten. Door de heeren de Veer c. s., te Delft is voorloopige koncessie aangevraagd tot het aanleggen eener duinwaterleiding, waardoor de vijf groote steden van ZuidhollandLeiden 's Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam van drinkwater zouden worden voorzien. Het voorloopig terrein-onderzoek heeft allezins be vredigende uitkomsten opgeleverd. Men heeft daardoor zekerheid bekomen, dat de duinen een voldoenden voorraad drinkwater zullen verschaf fen om in de behoeften der gemelde steden te voorzien. Op dien grond zal dan ook eerst daags tot de aanvrage om de definitieve kon cessie worden overgegaan. Bij de thans zoo levendige overtuiging dat goed drinkwater de beste waarborg is voor een voldoenden gezond heidstoestand, lijdt het geen twijlel of Regering, gemeentebesturen en partikulieren zullen deze heilzame onderneming op krachtige wijze on dersteunen. Men meldt uit 's Gravesande 9 Augustus: Met de dammen voor het Rotterdamsche kanaal gaat ^nen ijverig voort. Zij blijken be stand te zijn tegen den zeeslag; althans de laatste stormen lieten het werk ongedeerd. Men wacht H. M. de koningin om het werk in oogenschouw te nemen; reeds gisteren werd de vorstin verwacht, doch het ruwe weder heeft 11. M. belet te komen. Men schrijft uit Meppel het volgende De gasfabriek', door de gemeente geëxploi teerd, heeft over het afgeloopen jaar een zui vere winst opgeleverd van ruim 3000. Donderdag namiddag omstreeks 5 ure is te Maastricht in de gevangenis een hevige brand zeer uitdrukkelijk heeft beslist in zaken van overtreding der verordeningen tot wering van de veepest, dat de regter niet bevoegd is, wettigheid van uitgebarsten, die weldra tot het nabij gelegen paleis van justitie en tot de kazerne der ma réchaussee is overgeslagen. Ofschoon er in den aanvang gebrek aan genoegzaam water was, is men, door inspanning van alle krachten en begunstigd door stil weder, er in geslaagd den brand tot voormelde drie gebouwen te beperken en tegen middernacht meester te worden. De daken en bovenverdiepingen der drie groote gebouwen zijn geheel verbrand, err. het paleis van justitie is ook in lager gelegen gedeelten beschadigd. Het aldaar aanwezige oude archiefalsmede de papieren van het parket., van den procureur-generaal hebben veel gele den, minder door het vuur, dan door het water en bij het redden. De stukken van de griffiën. en van het notariaat schijnen geheel behouden,., doch bij het bergen eenigzins verstrooid geraakti te zijn. Uit de kazerne der maréchaussée is. alles gered. De gevangenen, die bij den aan [j vang van den brand naar eene kazerne over— gebragt waren, zijn dezen morgen teruggebragt in het vrouwenkwartier der gevangenis, hetwelk geheel op zich zelf staat en onbeschadigd is gebleven. De dienst der gevangenis kan voor loopig regelmatig hervat worden. De oorzaak van den brand is tot dusverre niet bekend. Men meldt uit Harlingen d. d. 13 Augustus: Heden namiddag ten 2 ure is de telegraafka bel die de Vliereede met den vasten wal zal verbinden, met het beste gevolg gelegd. Onge veer 31,000 Ned. el zijn uitgevierd. De gemeen schap is uitmuntend evenwel wordt de kabel niet dadelijk voor het openbaar verkeer beschik baar gesteld, aangezien eerst binnen kort de definitieve verbinding met Vlieland zelf zal tot stand komen, SNEEK 14. Augustus. In het verslag der algemeene Tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunst in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, wordt eene regtmatige hulde gebragt aan de door den heer 11. E. Napjus alhier ingezonden Friesche klokken, die, hoezeer eenigzins meer in modernen vorm gebragt, haar oorspronkelijk karakter en roem blijven handhaven in spijt dat de Schwarz- walder koopjes van ijzerdraad en houten stel, lingen, ze zoeken naar achteren te dringen ge lijk het onkruid de kernvolle plant. Van den 512 Augustus zijn in deze gemeente door de cholera aangetast 0 overt. 0. Sedert het begin der ziekte aangetast 10 overl. 10. Men meldt ons uit Ooststellip.gwerf 11 Augustus. In deze week zijn alhier niet mirj(fer (]an 6(J runderen in beslag genomen, wege,ns frauleuzen invoer uil eene andere provincie. -Zij ben te tarnen eene waarde van p, m. 650(1" die volgens deskundigen beweren,’wegéns ver- SNEEKER I i 3 I t COURANT. O, 0. A D VE It T LN T IEN van 1 tot 4 regels,gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, 1 0 ;e IQ *1 ier dn* if u Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 1.90 1 Het bij de Tweede Kamer ingediende wets-ontwerp tot vereffeuing van sommen, als koopprijzen en vergoe dingen, wegens onteigeningen met de Algemeene reken kamer daar deze sedert 1865 als hare meening te ken nen gaf, dat de regelen, voor de procedure van onteige ning bij art. 43 en volg, der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) gesteld, ook voor de minnelijke schikking, bij art 17 bedoeld, moeten gelden, en dat alzoo de schadeloosstelling voor den tiendheffer o. q. uit de koopsom moet worden gevonden. De bepalingen in art 1 voorgesteld, strekken om de vereffening van de reeds betaalde sommen te bevelen; de in art. 2, om voor het vervolg gelijke moeijelijkheid van vereffening te voor komen, zonder echter af te wijken van het beginsel der wet, regelende de onteigening ten algemeenen nutte, dat de eigendom der perceelen, vrij van alle lasten en regten, behalve casu quo erfdienstbaarheden, moet wor den verkregen. Het ingediende wets-ontwerp, houdende bepalingen omtrent de heffing en verzekering van den accijns op de binnenlandsche suiker fbeetwortel-suiker-fabrieken), is gegrond op het Fransche stelsel, naar den aanslag van de juiste hoeveelheid voortgebragte suiker; en alzoo door even als in Frankrijk de controle op het product in te voeren. De bepalingen der wet zullen daarheen leiden, dat noch in de raffinaderijen, noch in suikerfabrieken accijnsvrije overponden worden verkregen; zoodanig, dat de schatkist ontvange wat haar toekomt en de ééne tak van nijverheid niet worde bevoordeeld ten koste van den anderen. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Geueraal hebben donderdag onderzocht de wets-ontwer- pen.- 1° tot onschadelijkmaking van door den kveetyphus aangetast en daarvan verdacht vee; 2° verhooging van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1866 (ziekte onder het rundveej, en 3° overneming van sommen als koopprijzen en vergoedingen wegen ont eigeningen ten algemeenen nutte. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben vrijdag het nader onderzoek aangevangen over de ontwerpen, uitmakende de Indische begrooting voor 1867.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1