NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1V. 67* 1866. EENENTWINTIGSTE t Woensdag 22 Augustus. Slaten-Generaal. Tweede Kamer. JAARGANG aiiiiiiiiiniMwiimmnii s- l- 1 31 r. r. I. I i Id de buitengewone algemeene vergadering van deelhebbers der Nederlandsche cenlraal- spoorwegmaatschappij, den 16 Aug. te Am sterdam gehouden, zijn de voorgestelde wijzi gingen der statuten in verband met de con versie der obligation in prioriteitsaandeelen, na eenige discussie onveranderd goedgekeurd. Voorts is de raad van administratie gemagtigd om, zoodra de koninklijke goedkeuring op het ont werp tot wijziging der statuten verkregen zal zijn, de noodige maatregelen te nemen om de conversie uit te voeren, terwijl eindelijk de verklaring van de vergadering is uitgegaan, dal de gewijzigde statuten niet in werking treden dan nadat de conversie tot stand gebragt is. In deze vergadering werden vertegenwoordigd 7133 aandeelen, uitbrengende 191 stemmen. Het hoofdbestuur van het Nederlandse!) BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van Maten en Gewigten binnen deze gemeente, dat door den Arrondissements IJker alhier voor den herijk zal worden gevaceerd op Woensdag Donderdag Vrijdag Zalurdag en Maandag den 22, 23, 24, 25, 27, 29, 30 en 31 dezer en den le en 3e der volgende maand, telken dage van ’s morgens 9 tot 12 en van ’snamiddags 3 tot 6 ure, met dien verstande: den eersten dag voor Wijk 1, den tweeden dag voor Wijk 2, den derden dag voor Wijk 3, enz., tot den tienden dag voor Wijk 10, terwijl voor den herijk van het waaggewigt.de Stadsmaten en turftonnen uitsluitend Woensdag den 5 September zal worden gevaceerd. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Jineek den 18 Augustus 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris I1AGA. zendelinggenootschap, gevestigd te Rotterdam, heeft besloten uithoofde van de heerschende ziekte, de najaarsvergadering van 1866 te doen vervallen. Bij Zijner Majesteits besluit is aan mr. E. J. A. graaf var. Bijlandt, commissaris des Konings in de provincie Overijssel, en mr. H. Cock, emeritus hoogleeraar te Leiden, op hun verzoek^, eervol ontslag verleend respectivelijk als voorzitter en lid der commissie voor het afnemen der diplomatieke examens, onder dank betuiging voor de in die betrekkingen door hen aan den landen bewezen diensten, en benoemd in die commissie; tot voorzittei het hd mr. L. baron Gericke van Herwynen, Zijner Majesteits gezant bij het hof van België, tot onder-voor- ziller jhr. mr. I’. J. Elout van Soeterwoude lid van den Raad van State, en tot lid mr. J. de Wal, hoogleeraar te Leiden. Z. M. heeft aan mr. G. van IJsselsteyn, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van den 1 September a. s. eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van raadsheer in den lloogen Raad der Nederlanden; en benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Nijkerk, den heer W. B. J. G. M. Cramer von Baum garten, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Z. M. heeft benoemd tot kommies bij hel departement van financiën mr. graaf van Rand- wijck, thans adjunkt kommies der le kl. bij de provinciale griffie van Zuid-Holland. Blijkens de met de jongste mail uit de kolonie Suriname ontvangen berigten blijft de gezondheidstoestand aldaar ongunstig. De ge vallen van gele koorts nemen toe, zoodat geene gezondheidscertificaten meer worden afgegeven. Op den 20sten Julij jl. bevonden zich in het hospitaal te Paramaribo 54 lijders aan die ziekte. Volgens berigt van den Nederlandschen consul te Christiania, behoeven de schepen naar die haven bestemd niet wegens het qua- rantaine-onderzoek le Drammen te ankeren, maar kunnen zij, voorzien van eene quarantaine vlag, doorvaren tot het digt bij de stad Chris tiania gelegen quarantaine-slation. Een Neder landsche vertaling van het Noorweegsche plak kaat nopens de quarantaine, van 4 Junij jl. (vastgesteld door koninklijke ordonnantie van den 4 Junij) is opgenomen in de Staats-Cou- rant vau 18 Augustus. In de koninklijke wapenfabriek van den heer Stevens te Maastricht, zijn reeds verschei den nieuw model geweren naar Delft ter proef neming gezonden, die evenwel de goedkeuring aldaar niet moglen wegdragen; thans zijn er weder twee naar een Fransch model vervaar digd, ter afzending gereed. De lading geschiedt zooals bij het naaldgeweer, aan den staart van SHKE den loop; de patroon, die uit een bordpapieren koker met koperen achterstuk bestaat, bevat kogel, kruid en donderpoeder. De haan, die de drukking van achteren aanbrengt, werkt op eene veer, welke het schot lost met achter lating van vroeger genoemden koker; deze koker kan verscheiden malen dienst doen en kost circa 2 */a cent. Bij genomen proeven bleek het, dat men met bedoeld geweer 6 schoten per minuut kan lossen, terwijl 80 schoten achtereenvolgens gedaan konden worden, vóór het te warm voor de behandeling werd. Men meldt uit Nieuwediep d.d. 16 Aug. Zr. Ms. stoomtransportschip Java liggende op ’s Rijks werf alhieris heden morgen in dienst gesteld. Heden morgen heeft Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Willem een proeftogt gedaan. Het schip stoomde 7 */a mijl in stroom en wind, en liep 11 */a mijl voor den wind; het draait goed door den wind. Ook Zr. Ms. rader- stoomschip de Valk, heden van Viissingen te ruggekeerd, voldoet uitmuntend. Deze bodem liep 12 mijl in wind en stroom. Diugsdag 11 September e. k. en volgende dagen zullen te Haarlem, in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente, de 89e algemeene vergadering en het kongres der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid wor den gehouden. (Volgens de wet der maatschap pij moet de algemeene vergadering om de vijf jaren gehouden worden te Haarlem, als de plaats, waar de maatschappij opgerigt en haar hoofdbestuur gevestigd is.) In die vergadering zullen door hel hoofdbestuur belangrijke ver slagen ter tafel gebragt worden, zoo als over de herhaling- en ambachtsscholen en de scho len van voortgezet volksonderwijsover het bouwen van arbeiderswoningen en over de verschillende stelsels, daarin hier te lande ge volgd, en over de bemoeijingen der maatschap-, pij tot vestiging van een museum van grond stoffen en natuurvoortbrengselen uit de over- zeesche koloniën en bezittingen van het rijk in het Paviljoen te Haarlem. Voorts zullen worden bekend gemaakt verslagen, door direk- teuren opgemaakt, over de vermeende uitput ting van, den bodem over de reiniging der steden, in verband tol landbouw en open bare gezondheid, en over de proeven, op uit— noodigiug der maatschappij in 1865 genomen met de akklimatatie der Japansche Yama-Mai, Voorts zijn een aantal ontwerp-prijsvragen voor- gesleld, waarin medaljes worden uitgeloofd voor verzamelingen van grondstoffen uit de Neder landsche overzeesche koloniën en bezittingen Eene van de hoofdwerkzaamheden der verga dering is de tienjaarlijksche herziening der maatschappelijke wet. In het programma vair het kongres zijn een aantal belangwekkende Zitting van 17 Augustus. in COURANT SHEERER :e e e e L grooting 3 A I) V E K T L .X T 1£ N van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cent» behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, O, o. te in 4. I Dezo COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco f 1.90 Naar men verneemt bestaat bij de kamer het voornemen om, na afloop van de beraadslagingen over het wetsontwerp nopens de inkwartieringen, nog te behandelen de aan hangige ontwerpen betrekkelijk de veeziekte. Voorts verneemt men dat het verslag der commissie van rap porteurs over de ontwerpen houdende de Indische be groeting voor 1867 nagenoeg gereed en dat het verslag zeer uitvoerig is. De kamer heeft heden het ontwerp van wet op de inkwartieringen, na korte diskussie, aangenomen met 39 tegen 5 stemmen. Maandag komt de voorgestelde wijzi ging in de suikeracoijnswet in behandeling.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1