NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. j 1866. EENENTWINTIGSTE I I JAARGANG 4 ,N. IKKT A N U, BUITENLAND. I 3 2 2 2 1 4 2 2 overl. 898 1107 377 1543 159 197 128 212 ffliawWa St. Cl.) Sedert ’t begin der epidemie zijn: aanget. 1552 1755 594. 2245 263 328 227 340 AMERIKA. Tusschen de Vereenigde Staten van Noord- Amerika en Pruisen dreigt een konflikt uit te barsten, veroorzaakt door de aanhouding aan boord van een transatlantische Amerikaansche stoomboot, de Baltic, van een matroos van Pruisischen oorsprong, Karl Barger genaamd. De Baltic lag ter reede van Bremen, toen een Pruisisch schip de uitlevering van Barger kwam eischen. De konsul der Vereenigde Staten pro testeerde hiertegen, doch moest zich aan het geweld onderwerpen. Nu zal waarlijk het ka binet van Washington aan het kabinet van Berlijn voldoening vragen voor den hoon der Unie-vlag. Volgens berigten uit Peru had men te Callao vernomen dat eenige Spaansche fregat ten de Markiezcn-eilanden hadden aangedaan, zich begevende naar de Philippijnsche eilanden. Te Lima, hoofdstad van Peru, is een moord aanslag gepleegd op het leven van den heer Gabriel Garcia Moreno, gewezen presidentjder republiek Chili. Twee moordenaren hebben hem aangevallen toen hij een spoorwegtrein verliet; vijf pistoolschoten werden op hem ge lost. Hij werd ligt gekwetst doch was gewa pend en bragt een zijner aanvallers een zware verwonding toe. Deze misdadiger bevindt zich in handen der justitie; de andere is gevlugt. T&’-PaSF HftsSS! Bouma en Zonen, G. en J. Cool, S. Rodenburg en G. Kramps. Men meldt ons uit Nieuw Appelscha d. d. 25 Augustus Naar wij vernemen zal binnen kort worden aanbestced het bouwen eener Doopsgezinde Kerk met Pastorie alhier. Deze twee gebou wen zullen staan aan den zuidkant der Com- pagnons-Vaart en wel op eene hoogte waar zij zonder twijfel beide goed effect zuilen doen. Men meldt ons uit Ooststellingwerf d. d. 25 Augustus Hoewel de grenzen nacht en dag streng wor den bewaakt, hoort men toch, dat er nog run deren ingesmokkeld worden. Zoo moet men voor eenige dagen nog een belangrijke partij eerst door de rivier de Linde en daarna dooi de rivier de Tjonger getrokken zijn. Men meldt ons uit Ooststellingwerf d. d. 27 Augustus i Naar wij vernemen zijn de 34 runderen die te Oldeberkoop wegens frauduleuzen invoer onder quarantaine waren gesteld weder aan de eigenaars teruggeven, tegen een voldoende borgstelling en betaling der gevallen kosten. Met belangstelling ziet men de behandeling dezer zaak voor de arrondissements regtbank te Heerenveen te gemoet. Men wil dat de minister van oorlog in overleg met den minister van binnenlandsche zaken, eene aanschrijving heeft gedaan aan de directeuren der verschillende hoogere burger scholen waarin hij den wensch uildrukt, dat de jongelingen ook onderwijs zullen genieten in den wapenhandel. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is aanbesteed het maken van de aarde werken en duikers van het gedeelte van Heeren veen tot Akkrum van den spoorweg van Arn. hem naar Leeuwarden. Daarvoor waren 14 biljetten ingekomen. Minste inschrijvers de hh. A. Versteeg Jr, en A. van Wijngaard Yz. te Sliedrecht, voor f 378,096. Z. M. heeft ten laste van den Staat een pensioen verleend aan mr. J. N. J. Heerkeos, gewezen raadsheer in het prov. geieglshof in Overijssel, ten bedrage van y’988’sjaars, en aan R. H. Brandenburg, gewezen griffier bij het kantongeregt te Lemmer, ten bedrage van 238 ‘s jaars. Door Z. M. is benoemd tot sekretaris der kommissie van admin, over de gevangenissen te Leiden, mr. W. C. D. Olivier, sekretans der kamer van koophandel en fabrieken en regter- plaafsver.v. in de arrond.-regtkank aldaar. Op het toelatingsexamen voor de kweek school voor militaire geneeskundigen te Utrecht, hebben 40 adspiranten zich aangemeld, waarvan 1 is afgekeurd. Maandag werden er nog 41 adspiranten verwacht. Naar men verneemt, heeft Z. M. bepaald, dat met den 1 October aanstaande opgeheven zal worden de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden te Rotterdam, en dat de daarin aanwezige veroordeelden zullen worden overgebragt naar de nieuwe strafinrigling op den Kruisberg in de gemeente Doetinchem. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend, dat aan den gemeenteraad in zijne vergadering van heden is aangeboden, de rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1865, en dat die rekening van heden af gedurende 14 dagen, van 's morgens 9 tot 1 uur, voor een ieder ter inzage is neder gelegd ter Secretarie dezer gemeente, en voorts in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Soeek den 25 Augustus 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. Rij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den heer Groen van Prinsterer, hou- I dende kennisgeving, dat hij zijn ontslag als lid der Kamer neemt, na de verklaringen van het ministerie in zake het onderwijs afgelegd. Berigten betreffende de cholera Den 23 Aug. zijn aanget. overl. 3 1 1 1 6 5 1 's Gravenhage Rotterdam Dordrecht Utrecht Amersfoort Arnhem ’s Hertogenbosch Meppel (22 Aug.) 2 Van de aangetasten te ’s Gravenhage woonden geene te Scheveningen, van de overledenen 1. Wij vernemen, uat van de 60 werklieden, die van Mei tot Augustus in de gazfabriek te Utrecht werkzaam waren, slechts een man door cholera aangetast en daaraan bezweken is. De werklieden der fabriek woonden allen, bijna zonder eenige uitzonderingin de meest ge teisterde wijken der stad. De inademing van gekooid en gezwaveld walerstofgaz schijnt een preservatief tegen cholera. Naauwkeurige on derzoekingen aangaande de waarheid dezer vooronderstellingzullen op aanzoek van een Ulrechtsch hoogleeraar worden ingesteld. Wij hopen de uilkomsten daarvan te doen kennen. Elias Howe de geoktroijeerde uitvinder van de naalden voor de naaimachines heeft verklaard dat bij het verstrijken van den tijd van zijn oktrooi, hij dit niet zal laten vernieu wen, daar het hem genoeg heeft opgeleverd anderhalf millioen dollars. In het tusschen de Japansche, Engelsche, FranscheNederlandsche en Amerikaansche gevolmagligden gesloten tractaat, is o. a. bepaald, dat in Japan entrepóts opgerigt mogen worden en zijn de buitenlanders, wat den handel aangaat, op gelijken voet met de inboorlingen geplaatst. In 1864/65 werden het bij instructie- bataillon te Kampen aangenomen 493 jongelin gen. Daarvan waren 40 zoons van officieren en 75 zoons van hoofdbeambten. Onder die 393 jongelieden waren slechts 10 Drenthenaren en 8 Friezen, Zuidholland zond er 83 en Noord- holland 59. SNEEK28 Augustus. Onder de bekroonde inzenders van voor werpen op de algemeene tentoonstelling van Nederlandsche Nijverheid te Amsterdam, komen de volgende onzer stadgenooten voor Met eene zilveren medaille S. ten Gate en Zoon; met eene bronzen medaille: J. Risselada, J. Terhorst GHz., A. F. Vlink en J. W. Kramps; met een getuigschrift: N. J. WoudaG. N. SNEEKER f J COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 1.90 A D VER TENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone Woensdag 29 Augustus, (letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1