HUNTS- BI IHBIBIIHUI VODII BI STAD KI BET ARRBSMSSEIIEST ML BiAisi vm it zinnm. I860. EENENTWINTIGSTE JAAUGANG t Woensdag o September. r 1 Slaten-GeneraaL Tweede Kamer. 1l v r r ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels,gewone latter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, H M 1 S 1 A 8 Zitting van 5 September. In de zitting van heden, waarin de beraad slagingen over de Oost Indische begrooling is vocrtgezöt, zijn de discuasien ever paragraaf 1 afgeloopen. Z. M. heeft den luit, ter zee le kl. O./ van Slooten, met den laatsten September a. s. op zijn verzoek eervol afgevoerd uit het korps zeeofficieren der Nederlandsche marine, en met 1 October daaraanvolgende de betrekking van inspekteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het le district te- Groningen, waarmede hij thans tijdelijk is be last, bepaaldelijk aan hem opgedragen; op hun verzoek, eervol ontslag verleend behouders aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor hunne langdurige aan den lande bewezen diensten, aan de heeren jhr. O. van den Sant- heuvel, uit zijne betrekking van provincialen direkteur der dirskte belastingen, in- en uit gaande regten en accijnsen in Groningen, en G. D. Simon, uit zijne betrekking van provin cialen direkteur der direktie belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen in Friesland; voorts is de provinciale direktie der direkte be lastingen, in en uitgaande regten en accijnsen in Drenthe, met den S October aanst. opge heven en vereenigd tot ééne direktie met de provinciale direktie van Groningen; en be noemd tot provinciale direkteur der direktie be lastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen: iu Friesland, den heer J. J. B. Püster, thans provinciaal direkteur in Drenthe; in Groningen en Drenthe, residentie Groningen den heer W. J. Terkuyl, thans provinciaal direkteur in Zee land; en in Zeeland, den heer U. W. van der Grondenthans kontroleur dier middelen te Zwolle. Naar wij vernemen is de raad vaa den Waterstaat, belast met het onderzoek van het plan tot droogmaking enz van een gedeelte der Zuiderzee, zamengesteld als volgt: de hh. F. VZ. Conrad hoofdinspekteur, voorzitter; H. F. Fyajö van Salverda, inspekteur ia de le inspek tie; J. G. van Gendt, hoofd-ingeaieuï ia Koord-’iol- land; W. C. P. baron van Reede ven Outslioorn, hoofd-ingemeur in Utrecht; jhr. J. Ortt van öchonauwen, hoofd-ingenieur iu Gelderland; N. J. vau der Lee, hooid-iugeuieur iu Overijssel; Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATÜRDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco f 1,90 Gelijk bekend is, is voor eenige dagen door der. Inspecteur ven den Waterstaat, J. A. Beye- riuck eene brochure uitgegeven getiteld„Proe ve van een ontwerp tot afsluiten enz. van een gedeelte der Zuider Zee;“ opgemaakl ten ver- 1 rrj voor de strekking hebbende om i wenschelijkheid te betoogen der droogmaking van het zuidelijke deel der-. Keuchenius met 63 tegen A, van den heer van Swieten met 48 tegen 19, van den heer Thor- becke met 48 tegen 19 en van den heer van Heukelom met 35 tegen 32 stemmen. Morgen zijn aan de orda gesteld de motiën van de heeren Fokker en de Brauwover de aangelegenheid der afdamming van de Ooster» Schelde. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot vaststelling der regeling van uitgifte van gron den in erfpacht in Oost-Indie. der Anna Paulowna-polder en der Waard en I De onderscheidene motiën van orde zijn bij Groetgronden voor de geldschieters hebben ge- stemming allen verworpenalsvan den heer had. Volgens het oordeel van den heer A. zoude eene meer noordelijke rigting der afsluitdijk, misschien tusschen de Noord-Hollandsche wal en Harlingen of Hindeloopen, verkieselijk zijn vooral omdat de lengte der zeedijken, die buiten de afsluiting zijn gelaten, daardoor zeer zou worden verminderd en die dijken, ten koste van het Rijk of onder het verstrekken van Rijkssubsidiete gemakkelijker verhoogd en versterkt zouden kunnen worden, ’twelk verder zou leiden tot groote besparing van onderhouds kosten der tegenwoordige dijken en sluiswerken legen de hooge stormvloeden. Hoezeer nog in wording, kan deze onderne- een der belangrijkste vraagstukken der eerste jaren daarslellendat vooral met het oog op onze Friesche zeeweringen, waarvan de duurzame soliditeit wel eens wordt betwijfeld, en derzelver onderhoud, hetwelk reeds thans mede op anderen dan de van ouds daartoe verpliglen wordt gelegd, onze voortdurende belangstelling in de hoogste male verdient. Bij eene mogelijke daarstelling toch van het ge projecteerde werkj, in den geest van den heer Beyerinck, lijdt het geen twijfel, dat met noord- westelijke stormvloeden het Noordzeewater veel hooger tegen onze dijken zal worden gezweept wanneer de groote zuidelijke boezem der Zui derzee zal zijn afgesloten, dan vroeger vóór die afsluiting het geval was; dat daardoor het gevaar van dijkbreuk en overstrooming zal ver meerderen, de onderhoudpligtigheid, voor wie dan ook, aanzienlijk verzwaard en tegenover de mogelijke voordeelen voor den Staat, aan Fries land een last eu nadeel zal worden berokkend voor die provincie door niets gewettigd. Ter wijl het dus nog lijd is, trachte men door naauwkeunge kennis van den aard der moge- Ujke gevaren die ons misschien binnen kort zullen bedreigen, deze zoo doenlijk af te wen den of de daardoor te berokkenen schade op de schouders van die ze veroorzaakte, over te brengen. Wij achten het niet noodig voor alsnog meer te doen dan op de eventualiteiten te wijzen, overtuigd dat de zaak door onze Friesche waterbouwkundigen te zeer op haren waren prijs zal worden geschat, dan dat niet iedere meerdere aanbeveling onzerzijds overtol lig zou zijn. zoeke der Nederlandsche maatschappij grondcrediet, en i de mogelijkheid en Zuider Zee,’ langs de lijn loopende van het Keteldiep bij Kampen, langs Urk tot bezuiden Enkhuizen, waardoor ongeveer 193,700 bund, grond voor den landbouw beschikbaar zouden worden. Thans is door de Commissarissen en Directeuren der voornoemde maatschappg een verzoekschrift aan Z. M. den Koning gerigt, waarbij die maatschappij zich bereid verklaart die droogmaking le ondernemen, op later met den Staat overeen te komen voorwaarden, in geval n. 1. de Regering er toe mogt besluiten, dit werk door particuliere krachten te doen tot stand brengen. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft dien ten gevolge een raad van den Waterstaat benoemd, ten einde te onderzoeken, in hoeverre het dooi den heer B. ontwerpen plan uitvoerbaar is, en of de uitvoering aan particulieren behoort te worden overgelaten dan wei van Staatswege moet wor den ondernomen. Hoezeer nog geenerleij uit— zigt op eene concessie is geopend, verdient de maatschappij, die reeds belangrijke kosten heeft aangewend, om door bevoegde deskundigen, den kolonel Beyerinck en den ingenieur Stiel tjes een onderzoek naar de gesteldheid van den bodem der Zuider Zee le laten doen allen lof, dat zij den eersten aansloot heeft ge geven tot eene onderneming dieveel groot- «cher dan de droogmaking der Haarlemmermeer, krachtige hulpbronnen voor de toekomst kan openen en waardoor eene geheel nieuwe pro vincie op welenschappelijken weg aan ons Va derland zou worden geannexeerd. Het is na tuurlijk dat plannen van zoo ruimen omvang vooral daar alle gegevens, zóó wat kosten, als de veraoedelijke waarde der te verkrijgen gronden betreft, niet dadelijk met volledige dui delijkheid kunnen omschreveu worden, veel tegenspraak zullen ondervinden. Reeds nu is een open brief van den heer P. Opperdoes Alewijn van Hoorn, aan den heer Stieltjes in het licht verschenen, waarbij de groote beswaren worden op0esomd, die de uitvoering van het plan, zoowel voor den Waterstaat van Noord-Hoïland al» voor de nijvere kustbewoners der Zuider Zee, aan wie hun bestaanmiddel, de vischvangst, ontnomen wordtzal hebbendaargelaten nog de slechte uitkomsten, welke de indijking Zie onder de Binnenlandsche berigten, SHEERER 'I COURANT A !>-■■ 1*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1