MEWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT Paardenmarkt. N°. ??1 1866. EENENTWINTIGSTE JAAHGANG Zaturdag 8 September. D Slaten-Generaal. Tweede Kamer. a; f is vvelligt de S S 24 B 24 A O® 1 te ir. rk er Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Noordholiand mr. F. G. R. H. van Lilaarthans subsi, griffier bij gemeld geregtshof. Door Z. 31. zijn pensioenen verieend ten laste van den Staat aan: J. F. Willems, ge vezen hoofdonderwijzer te Weebosch, gemeente Bergeyk, ten bedrage van ƒ200; J. van der Meyden gewezen hoofdonderwijzer te Vleuten, ten bedrage van 446Julie Beerda, zich noemende en schrijvende Julle Taekes Beerda, gewezen hoofdonderwijzer te Kollumerzwaag, ten bedrage van ƒ266 ’sjaars.; aan H. Verstraate, eervol ontslagen preparateur bij ’s Rijks Museum van natuurlijke historie te Leiden, ten bedrage van ƒ350 'sjaars. Bij Z. M. besluit is benoemd; tot regter in de arrondissements regtbank te Groningen de heer mr. H. D. Guyotthans substituut griffier bij het provinciaal geregtshof in Gro ningen, en tot regter in de arrondissements regtbank te ’s Hertogenbosch jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, thans regter in de arrondis sements regtbank te Appingadamterwijl de luitenant ter zee 2de kl. C. J. M. Swaau op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit de zee dienst is ontslagen. Welk eene soort van bekendheid de Prui sische minister von Bismarck bij ons volk gekregen heeftbewees onlangs een boeren arbeider in Zeeland, die met een boer, voor wien hij werkte, oneenigheid kreeg over wezen lijk of vermeend onregt, dat hem werd aange daan bij de uitbetaling van zijn werkloon. Als uitdrukking van de hoogste verontwaardiging over de tyrannic van zijn meesterschold de arbeider hem voor een von Bismarck. De boer is daarover zoo geraakt, dat hij den arbeider bij den regter wil aanklagen wegens laster. N. R. Cl. In de Gemeentestem leest men het vol gende „De heer Groen van Prinsterer heeft zijn ontslag genomen als lid van de tweede kamer. Alen zal zich echter herinneren dat de heer Groen door de kamer na onderzoek zijner ge loofsbrieven wel was toegelaten doch eerst nadat hij de gevorderde eeden zou hebben afgelegd. „Dit laatste nu heeft geen plaats gehad zoodat de heer Groen geen lid der kamer was, toen hij zijn ontslag als zoodanig nam. Dit schijnt vreemd en toch moeien wij erkennen dat in dit zonderlinge geval, dat de wet niet heeft kunnen voorzien en ook moeijelijk voor zien kon, geen andere weg kon worden inge slagen. Men meldt uit Alkmaar het volgende Voor eenige weken werd op het kerkhof te Heilo, ongeveer vier voet diep, een roode zand steenen doodkist gevonden. Zij draagt blijken dat haar vervaardiger slechts over een puntig (priem) werktuig kon beschikken Het deksel schijnt niet gehouwen te zijnen heeft meer het voorkomen van vervaardigd te zijn uil eene ijzerhoudende kleidie niet verre van daar als ondergrond gevonden wordt. Zij heeft juist Utrecht, den 4 Sept. Men meldt uit Parijs, dat het jongste geschrift van den hoogleeraar Vreede, L'Ang- leterre et la liberté du continent, na by het ministerie van binnenlandsche zaken aangehou den en onderzocht te zijn, in Frankrijk verboden is. (qu'on en avait interdit l’entrée en France). De provincie Friesland telde in 1865 6716 bunders bebouwd met rogge, 2218 win- tergarst557 zomergarst, 5392 haver 3227 tarwe, 3503 winterkoolzaad, 218 zomerkools. 4234 boekweit, 4735 vlas 9024 aardappelen, 506 klaver, 570 kanariezaad, 1157 chicorei 38 kool78,850 bunders waren weidlanden en 104,220 hooilanden. Men meldt uit Wolvega 1 September Gisteren is alhier aanbesteed het aanleggen eener aardebaan en het bestraten van dezelve van af den straatweg te Noordwoide tot voorby dea pastorietuin tejBoyl. Van 13 inschrijvings- bi letten was R. B. Schellinga te Wolvega de laagste schrijver, met f 16,995 en het hoogste billet was f 30,000 bij opbod is niet gemijnd, zoodat aan Scheltinga, onder nadere goedkeuring van heeren Ged. Staten het werk is gegund. Men meldt uit Sexbierum1 September. In eene vergadering van het gemeentebestuur werd heden plegtig geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Barradeel de heer F. Feitema Tjallingii. De heer Knoll, waarnemend burg., droeg in eene korte aanspraak de funktien aan het nieuw benoemde hoofd van het gemeente bestuur over, waarop laatstgenoemde meer uit voering in flinke taal antwoordde en zich mon deling, even als zulks reeds in eene proklamatie was geschied, bij de gemeente tot medewerking en welwillendheid aanbevalwelke toespraak door den heer E. J. Alia zeer gepast werd beantwoord. Ook de openbare onderwijzer» van Barradeel maakten den nieuwen burgemeester hunne opwachting en beval bij monde van den president, den heer D S. Hollenga de zaak van het openbaar ondet wijs aan in de oplettende zorg des burgemeesters. B B~rr E w G A N D- AMERIKA. Twee Amenkaauscue oorlogschepen zijn naar BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SMEEK maken hiermede bekend dat de na- jaars PAARDENMARKT dit jaar in valt op Woensdag den 19 September eerst komende. Burgemeester en ‘Lining van 4 September. De kamer heeft de discussie over de motien van de heeren de Brauw en Fokker, over de afdamming der Costerschelde, in geheim comité gehouden zij duurde van 11'/2 tot 4 uur. Heden avond te 8 ure voortzetting van hst comité. De hoofdstrekking van het wetsontwerp nopens de uitgifte van gronden in erfpacht in Oost- ladie is het verleenen aan ontginners van zaLelijk regt op den grond en een redelijken termijn van beschikking, waardoor de amortisatie ven het opgenomen kapitaal over een grooter aantal jaren kan worden verdeeld. De uitgifte geschiedt voor 75 jaren. 5 September. De kamer heeft gisteren avond van 8 tot 11 ure en heden voormiddag ten 11 ure de zitting in comité voortgazet. Heden zal over de motien gestemd worden. Ongeveer ten 2 ure is het comité opgeheven. Behalve de motien Fokker en de Brauw waren nog drie andere voorgesteld. De motie Fokker, die de verste strekking had, is verworpen met 36 tegen 28 stemmen; de motien de Brauw en Begram zijn mede verworpen met overgroote meerderheiden met 40 tegen 24 stemmen is aangenomen de motie van Nierop, waarbij het regt van Nederlandom op zijn gebied werken aan te leggen onbetwistbaar geacht en de spoedige aanleg van den Zeeuwschen spoorweg aan bevolen wordt. Daarna is de diskussie over de Oost-Indische begrooting hervat. - - - _J£ dezelfde afmetingen als eene die voor den put van St. Willebrordus ligt en weerga van die. Men meldt uit Leiden 5 September. Wij vernemen thans dat de heer mr. C. Cock voor de kandidatuur tot het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal zal bedanken. Thans noemt men als kandidaat den heer jhr. mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, lid van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland. COURANT; SNEEKER to u i I I A D VE R T E N T IE N van 1 tot 4 regels,gewone •letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, te ss, n- in Wethouder» voornocmd WOUDA. De Secretaris HAGA. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATÜRDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 1.90

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1