NIEUWS- EJI ADVERTENT1E-BEAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1 No. 18(56. EENENTWINTIGSTE Woensdag 19 September. 7» 7 8 JAARGANG 6 5. a X N N E LNJ Xa N D' 4 BUITENLAND* ADVERT E N T IE N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, er ir* 00 its 7s ’4 78 7. 7e 7e le ie 1 is i- i. 1- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en 7.ATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco/1.90 ’s Hage, 15 Sept. Een belangrijke uitgave is hier ter perse. Zij bevat niet meer noch minder dan de nage laten geschriften van Gijsbert Karei van Ho gendorp, bestaande in uitvoerige korrespon- dentiën, memoriën over de gebeurtenissen van zijn tijd en andere stukken. Naar wij vernemen zullen nog dit jaar twee het licht zien. Volgen een der Londensche marktberigten schijnt er bij den veehandel dringend ver langd te worden, dat het Brilsch gouvernement vrijheid zal geven tot den invoer van schapen uil de Nederlandsche provinciën Drenthe, Over ijssel, Limburg, Gelderland, Zeeland en Noord- Brabant, alwaar de veeziekte uiel heerscht. Dat verlangen doet zich te meer gelden, om dat, ofschoon er nu schapen uil Nederland geslagt worden aangevoerd, de prijs van het schapenvleesch toch bij geregelden aanvoer van levend vee dadelijk 2 d. per pond zou kunnen dalen, hetwelk by een wekclijkschen aanvoei van 15,000 schapen, waarop men meent te kunnen rekenen, voor het publiek van groot belang zou zijn. Op grond daarvan schijnt men van plan le zijn een voorstel le doen, om den Jnvoer uit de genoemde NeJerlandsche provinciën weder geopend te krijgen, al ware hel onder voorwaarde dat de schapen in de haven van aankomst met een brandmerk getee- keod, moeten blijven om aldaar geslagt te worden. De Bijbel is tegenwoordig in 185 ver schillende talen overgezel, waaronder 14 Poly nesische 19 Afrikaansche, 16 oorspronkelijk Amerikaansche en 40 Indische en Singalesche. Er zijn in hel geheel 216 overzettingen (in ta len en tongvallen) vervaardigd. Het getal der sedert de oprigtmg van het Brilsch en buiten- landsch Bijbelgenootschap in 1804 verspreide bijbels wordt op meer dan 90 millioen geschat. In de k'riesche predikantenvereeniging zal ds G. J Vos Az. spreken over de vraag in welke verhouding moet de evangelie-dienaar zich plaatsen lot de openbare lagere school. land zijn in de week van X InDIE. Volgens berigten uit Cochinchina van 28 Julij, waren 50,000 oproerige Annamiten tegen Saigon, de hoofdstad der fiansche nederzetting opgei ukt, maar afgeslagen. In berigten uit Japan wordt gemeld dat aldaar binnen weinige dagen een traktaat met België zou worden gesloten, en een Italiaansch fregat was aangekomen, aan boord hebbende een buitengewone gezant van Victor Emanuel, belast met het onderhandelen over een traktaat met Italië. kennisgeving, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, voldoende aan het ver zoek van den Commissaris des Komngs bij mis sive van den 12 September 1866, 2e afdeeling, no. 1230 brengen door deze ter algemeene kennis, dat het den Koning beeft behaagd bij besluit van den 3 dezer no. 45, tot aanmoedi ging der Koloniale werving, o. a.te bepalen, dat het maximum van hel handgeld, hetwelk aan ieder reci uutdie zich voor niet minder dan zes jaren voor de millitaire dienst in de Koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen verbindt, kan worden uitbetaald, zal bedrag, n ƒ200 (twee honderd gulden) wanneer hij Nederlander is. Sneek den 19 September 1866 Burgemeester en Wethouders voornoemd WOU DA. De Secretaris I1AGA. AMERIKA. Te New-York ziet thans een weekblad op grocte schaal in de Ilollandsche taal het licht; het is getiteld: de Nederlander, weekblad voor algemeen nieuws en lileratuur. Het wordt door en voor Nederlanders geschrevendie thans burgers der Vereenigde Staten zijn, doch zich het oude Vaderland met innigheid blijven herinneren, en zich op de hoogte willen hou den van hetgeen daar op verschillend gebied belangrijks voorvalt. Men vindt dan ook twee van de acht groote bladzijden met de jongste berigten uit Nederland ge'old, en onder het mengelwerk levensberigten van drie Nederlan ders (den mmisler van Hall, den wiskunstenaar Lobatto en den bevorderaar der nijverheid dr. Sarphati). De uitgever en hoofdredacteur is de heer 11. H. Nieman, lid van een New-Yorkscli handelshuis. In den St. Cloud Democrat, een week blad dat te St. Cloud in Minesota verschijnt, vinden wij betreffende die landstreek der Ver- eenigde Staten eenige bijzondei heden mede gedeeld, waarvan de kennisneming ook hier te lande met onbelangrijk mag geacht worden. Het volgende is een uittreksel van het in ge noemd blad voorkomende artikel door ons be doeld „St. Cloud is hel handelsmiddelpunt der groote en vruchtbare Saukvallei en ligt op den westelijken oever van den Mississippi, 75 mijl, boven den waterval van St. Anthony. St. Cloud eerst sedert 1852 een stad, was vóór dien lijd in het bezit van en bewoond door de Cbippewa- ludianen; thans verkeert zij in bloei en telt 3600 inwoners; er zijn veertig groote winkels en magazijnen, twee boekdrukkerijen (waar de twee couranten gedrukt worden)een lauds- kantoor, twee zaagmolens, enz. enz; de nor male van den Slaat Minnesota zal er gevestigd worden. Het aantal kerken te St. Cloud is zeven, t.w. zes proleslantsche en een katholieke voorts bezit de stad verscheidene instellingen van booger, middelbaar en lager onderwijs. De meeste huizen zijn van steen ópgetrokken; de stralen zijn breed en fraai aangelegd en de stad zelve heeft een bekoorlijke ligging met een heerlijk uitzigt. Op den oostelijken oever vau dén Mississippi, tegenover Sainl-Cloud bevindt zich de terminus van den St. Paul and St. Cloudspoorweg, zijnde de eerste sectie van de St. Paul and Pacificspoorweg. De handel is er aanzienlijk, en de stad is de plaats van zamenkomst voor een groot aantal perso nen, die zich naar de goudmijnen van Montans begeven. Ongeveer 260 mijlen noordwaarts vindt men van het Vermiljoen-meer, en op 120 mijlen afstand noordwaarts en oostelijk het begin van hel Bovenmeer. Door verbete- i ng, iermeerdenng en uitbitiding van wegen Den 17 dezer maand zal het nieuwe zitting jaar van de Staten Generaal worden geopend. De in de afgeloopen zitting bij de Tweede Kamer aanhangig gebleven wetsvoordragten zijn de volgende; 1. verantwoording der ontvangsten en uitgaven tot regeling van het muntwezen van Nederlandsch Indie 2. vaststelling van het wetboek van strafvordering; 3. vaststelling der comptabiliteitswet voor Nederland 4. regeling van de pensioenen der Protestantsche predikanten en predikanls-weduwen 5 in trekking van het Code Rural6. regeling van het loezigt bij de oprigtiug van fabrieken enz 7. idem van het toezigt op het gebruik van stoomloestelien 8 regeling van concessie-verleening; 9 bepalingen omtrent de heffing en verzekering van den accijns op de binnenlandsche suiker; 10 verhooging van het VIHste hoofdstuk der slaalsbegrooting voor 1866 (aanleg van forten); 11 regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Nederl. Indie; 12 bekrachtiging eener overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie vau staatsspoor wegen en veihooging van hoofdstuk V der Slaalsbegrooting over 1866. Voor zoover deze wetsontwerpen op nieuw mogten worden ingediend, worden zij in het aanstaande zittingjaar aan eene nadere over weging onderworpen. In de Provinciën Noord- en Zuid-Hol- 19 lot 25 Augustus door de besraettelijke veetyphus aangetast 1379 runderen; in de daarop volgende week 1643 runderen en in de laatste week 1849 runderen, zoodat de besmetting aldaar sterk toeneemt. - 0 SNEEKER i 18, ;h* I. m k COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1