NIEUWS' EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. Ï6< 1866. EENENTWINTIGSTE Zaturdag 22 September. Slaten-Generaal. Eerste Kamer. Tweede Kamer. JAARGANG van den 20 September. Bij besluit van 16 September jl. no. 12, heeft de Koning goedgevonden te benoemen tot commandeur der orde van den Nederland- schen Leeuw H.D. kommissaris in de provincie Drenthe mr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk van den Havixhorst, ridder dier orde. Bij besluit van 18 September jl., no 40 en 41, heeft Z. M. goedgevonden: lo. aan den heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de is uitgesteld tot 25 dezer, en het vertrek van Zr. Ms. stoomtransportschip Java is bepaald op 1 Oct. aanstaande. Deze schepen zullen voor hun vertrek naar Indië, zeven dagen ter reede van Texel qua rantaine houden. Naar men verneemt zullen de epauletten bij de marine wederom worden ingevoerd. Helder, 19 Sept. Maandag avond 1. 1. toen de in het oude dok gemaakte stapeling voor de Djambi gereed was en dus het water weder werd ingelaten meende men een gebrek aan den vloer te zien. Nadat dit schip gisteren in het dok is gezet en het dok drooggemaakt was, heeft men den vloer onderzocht, en werkelijk bevonden, dat deze over ongeveer 30 vierk. ellen oppervlakte aan eene zijde eenige duimen is geligt. Men geeft gegronde redenen om dit gebrek niet van ernsligen aard te achten; althans wij vernemen dat het bedoelde schip in het dok kan blijven om de voorgenomen herstellingen te ondergaan. Ook ontlastte zich door het opgeheven deel geen water, zoodat men ook uit dien hoofde vleit om het gebrek, zelfs tijdens het gedokt zijn der Djambi te kunnen herstellen. Men leest in de Arnhemsche Courant het volgende De redactie van „Kerkelijke Courant" zegt: „het godsdienst-onderwijs lijdt bijna overal schade door den onwil van onderwijzers en schooltoezigt op de openbare scholen Dat is eene zoo ernstige beschuldiging, dal genoemde redactie aan ons verzoekom daaromtrent eenige nadere inlichtingen te geven, wel zal willen voldoen, te meer daar zij er bijvoegt:,, wij wen- ten in deze een algemeen verzet van de zijde der kerkeraden tegen de willekeur van school opzieners en schooltoezigt op de openbare scholen. Men verneemt dat de uitgevers van van Lenneps jongsten roman dien gevierden schrijver een schilderstuk zullen aanbieden. Aan den heer David Bles is opgedragen, een der tafe- reelen uit Klaasje Zevenster op doek te bren gen. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant leest men omtrent de ongeregeldheden te s Hage den 17 Sept, voorgevallen, het volgende „Heden middag na afloop van het uitspreken van ’s konings openingsrede in de Staten-Ge- neraal, hebben zich te 's Hage eenige wanor delijkheden voorgedaan, als het gevolg van eene toevallige omstandigheid. Bij den terug- togt der garnizoenstroepen naar de kazerne, beeft een der officieren eene vrouw, die zich tusschen de troepen mengde en daardoor den marsch belemmerde, met het plat van zijne sabel trachten te verwijderen, waaruit onge noegen en opgewondenheid bij de tierende Bij de Eerste Kamer der Stalen-Generaid lieefl jongstleden Dingsdag de heer mr. J. A. Philipse het voorzitterschap met eene aanspraak aanvaard. De heer Rahusen is als lid toegeiaten. Er werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn alle nieuw benoemde leden toegelaten, en zijn gekozen de heeren van Reenen als eerste, Dullert als tweede en J. K. van Goltstein als derde kandidaat voor het Voorzitterschap der Kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar. Deze lijst zal den koning worden aangebo den. Beele, op zijn verzoek, [een eervol ontslag te verleenen als gouverneur-generaal van Nederl. Indië, onder dankbetuiging voor de in die be trekking door hem aan den lande bewezen diensten; en 2o. tot gouverneur-generaal van Nederl. Indië te benoemen den heer P. Mijer, laatstelijk Minister van Koloniën. Bij besluit van 16 September, no. 11, heeft de koning goedgevonden: lo. aau mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk van den Havixhorst, op zijn verzoek, met den 30 Sept, aan staande, eervol ontslag te verleenen als H.D. kommissaris in de provincie Drenthe onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan den lande bewezen; 2o met in gang van 1 October a s. lot kommissaris in de provincie Drenthe te benoemen jhr. mr. II. A. M. van Asch van Wijck, raadsheer in het pro vinciaal geregtshof in Utrecht. De minister van Financiën heeft in de Staats-courant van heden ter algemeene kennis gebragt; lo. dat er gelegenheid bestaat tot verzending van brieven naar de Kaap de Goede Hoop, door middel der brievenmaal die den 27 van elke maand, over Marseille en Suez, uit Parijs wordt verzonden. De brieven kunnen langs dien weg ongefrankeerd tot be stemming worden geëxpedieerd. Het port be draagt 55 cent voor den enkelen brief van 7 '/2 wigije. Wegens aaugeteekende brieven is hel dubbel van het bovengemelde port verschuldigd De correspondentie, bestemd om in de bovenge melde brievenmaal te worden begrepen, behoort met eene aanwijzing op het adres: „over Frank rijk' of dergelijke, te worden voorzien. Onvermin derd de vorenstaande gelegenheid kunnen de brieven voor de Kaap de Goede Hoop voort durend over Engeland worden verzonden door middel van de brievenmaal, die den 5den van elke maand uit Londen vertrekt2o. dat de tijdelijk gesloten brievenmalen uit het Rijk naar Neerlandsch Indië over Triest, te beginnen met de eerstvolgende gelegenheid in het tweede gedeelte der maand September, zal worden hervat, en het publiek aldus weder ais voor heen de brieven en drukwerken bes'emd voor Neerlandsch Indië mede langs dien weg zal kunnen verzenden. Het briefporto tusschen Holland en Ham burg zal eene vermindering ondergaan en met het Pruisische tarief gelijk gesteld worden. Hanover was vroeger een beletsel, dal door de annexatie uit den weg is geruimd. De nieuwe postconventie tusschen de Nederlanden en Ham burg is bereids aan de volksvertegenwoordiging van Hamburg ter ratificatie aangeboden. Het porto wordt daarbij bij frankering aanzienlijk verminderd en wel van 7 op 4 schellingen courant (3 Silbergrosschen). N. R. C. De zeildag van Zr, Mr. stoomschip Wil hl SHEERER 5 i i ADVERTENTIE N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, De Tweede Kamer zal heden ten 1 ure vergaderen. De nieuw benoemde voorzitter de beer mr. G C. J. van lleenenzal alsdan zijne betrekking aanvaarden. Er zullen verschillende kommissiën worden benoemd, waar onder die tot het ontwerpen van een adres in antwoord op de troonrede. Morgen, Vrijdag, zullen waarschijnlijk de ontwerpen, uitmakende de staatsbegrooting voor 1867, door den minister van finantien aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De diskussien over het ontwerp- adres worden bij die Kamer tegen Maandag of Dingsdag aanstaande verwacht. De heer van Reenen heeft heden het voorzitter schap der Tweede Kamer aanvaard, De heeren Fokker en Moens hebben zitting genomen, en de heer van Asch van Wijck zijn ontslag. De kommissie tot het ontwer pen van een adres in antwoord op de troonrede is be noemd en bestaat uit de heeren van Delden, Dirks, van Limburg Brouwer, Dullert en Jonckbloet. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen de in de vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerpen van wet: lo. tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen; 2o. tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1866. COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco/1.90 S0 September. De Eerste Kamer heeft heden het adres in ant woord op de troonrede met algemeene stemmen aange nomen. De Regering heeft verklaard, dat de nieuwe minister van koloniën het programma van zijnen voor ganger volkomen beaamde; ten anderen dat er niet on derhandeld wordt over de opname van Limburg in den nieuwen Duitschen Bond, schoon dan ook de feitelijke toestand nog niet regtens gesanctionneerd is. De Kamer is daarop uiteengegaan. ■F-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1