NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1866. EENENTWINTIGSTE Woensdag 26 September. JAARGANG hel bo- 4 ver- die B 2 S a A. - ven. „Ik verzoek U Hoog-Ed Gestr. aan venstaande zoo veel mogelijk algemeene be kendheid te willen geven. De Minister van Financiën heeft in de zitting der Tweede Kamer van heden de begro tingswetten aangeboden. Dit jaar bevatten deze geen voorstel tot buitengewone amorti satie, voor spoorwegen wordt niet meer dan 10 millioen uitgetrokken. Het overschot der dienst 1865 wordt geraamd op circa 11 milli- oen, het overschot 1866 op 41/, millioen, mits de buitengewone amortisatie der dienst 1866 gestaakt worde. Op een overschot der dienst 1867 valt niet veel te rekenen, omdat daarop reeds sommen zijn aangewezen, en doordien om overwegend belang de tractementsverhoo- ging der inlandsche hoofden op Java, eene be langrijke verhooging der Indische begrooting voor 1867 zal veroorzaken. Onze financiën verkeeren volgens den mi nister in een toestand van overgang en onze kerheid; daarom wordt het raadzaam geacht de aanwezige overschotten voor 1868 te reserveren. Hierop volgt eene uiteenzetting der begroo ting voor 1867, welke in uitgaaf op circa 97 en in ontvang op circa 98*/2 millioen wordt geraamd. Voor het hoofdstuk marine wordt een buitengewone post van 3 millioen gevraagd, terwijl de voor hoofdstuk oorlog noodige ver hooging reeds bij afzonderlijke ontwerpen is aangevraagd. De werking der belastingwetge ving wordt nagegaan. Voor het oogenblik wordt het niet voorzigtig geacht eenige wijzi ging in de bestaande wetten te maken waaruit vermindering van inkomsten kan voortvloeien. De buitengewonen gezant en gevoimagtigde minister van Z. M. den koning van Pruisen bij ons hof, graaf de Perponcher, heeft de resi dentie verlaten, zich naar Berlin begevende. In het Staatsblad no. 150 is opgenomon de wet van 15 Sept. 1866, tot onschadelijk- making van door den veetyphus aangetast en daarvan verdacht vee. In een partikulier schrgven, uit Rio de Janeiro dd. 24 Augustus 11. wordt gemeld, dat in de algemeene vergadering der bank van Bra zilië, den 16 dier maand, en in welke een fis kaal en vijf plaatsvervangers bij de direktie van genoemde bank moesten worden benoemd, als derde plaatsvervanger is verkozen de heer Jules Posno, konsul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro: eene bijzondere onderscheiding voor een Nederlander. De synode der Christelijk Afgescheiden Gereformeerde Kerk in Nederland, heeft in hare laatst gehouden zitting besloten, om voor het tegenwoordige geene pogingen aan te wen den tot het doen erkennen van hare Kerk door den Staat. emeritaat zal verkrijgen, tot hoogleeraar in de wis en natuurkundige fakulteit aan de hooge- school te Groningen benoemd den heer dr. M. Salverda, leeraar aan de Polytechnische school. Z. M. heeft aan mr. E. C. Vermeulen op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October aanst. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van regter in de arrondiss. regtbank te Gorinchem; en benoemd: tot plaats vervang, kantonregter te Noordwijk; mr. T. W. van der Schalk, advokaat aldaar, en mr. A. J. Hoekwater, tot burgem. der gemeente Hifle gom; bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost Indie, tot officier van gezondheid 3e kl., den kweekeling bij 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen W. Wijers. Eene circulaire vat» Z. Ex. den minister van binnenlandsche zaken, van 14 dezer, aan de provinciale besturen, betreft de vereenigin gen tot vrijwillige wapenoefening en luidt aldus: „Gelijk U Hoog-Ed. gestrengen bekend zal zijn, hebben zich in enkele steden van ons land vereenigingen gevormd tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. In zoo ver die vereenigingen zich verhooging van 's lands weerbaarheid ten doel stellen, wil de regering haar daarin gaarne behulpzaam zijn. Ten blijke daarvan heeft zij reeds maatregelen genomen, waardoor aan zoo danige vereenigingen, die zich daartoe aanmelden, het verkrijgen van kosteloos onderwijs en het gebruik der wapenen uit 's rijks magazijnen wordt toegestaan; terwijl het uilzigt bestaat dat, te beginnen met het volgend jaar, ook de benoodigde munitiën kosteloos zullen kunnen worden verstrekt. „Aanvankelijk bestond er bezwaar om de onderofficieren, met het onderwijs belast, voor rekening van het rijk buiten hun garnizoen te detacheren doch dit bezwaar is thans opge heven. In gemeenten derhalve, waar vereeni gingen als hier bedoeld tot stand komen, van zoodanige getalsterkte en zamensteliing, dat men met der tijd gewenschte vruchten daarvan mag te gemoet zien, zullen dus ook op ’s rijks kosten, onderofficieren uit het leger als instrukteurs kunnen worden gedetacheerd, aan wie dan tevens de zorg voor het onderhoud en het bewaren van de door het rijk te verstrekken wapenen enz. zal worden opgedragen. Daarentegen zullen de vereenigingen of gemeenten slechts te zorgen hebben voor eene schietbaan en een lokaal tot berging van wapenen en munitiën, zoomede voor het verstrekken van huisvesting en voeding aan de te detacheren ii strukteurs, tegen de van rijkswege daarvoor te betalen schadeloos stelling, zoo als die is vastgesteld. „In dien zin zijn de bevelhebbers in de militaire afdeelingen, aan wie derhalve de aan vragen om instrukteurs en wapenen te rigten zijn, door den minister van oorlog aangeschre. 's Hage, 22 Sept. Het gewijzigd antwoord is heden vastge steld. De discussie hierover zal maandag och tend te elf uren plaats hebben. Z. M.jde koning zal waarschijnlijk in het laatst dezer maand weder naar het Loo vertrekken. Vrijdag is door eene commissie uit de Eerste Kamer der Staten-Generaal het adres van die Kamer, ter beantwoording van de Troonrede aan Z. M den koning aangeboden. Z. M. heeft daarop het volgende geant woord: Mijne Ueeren l Ik ontvang met het meeste welgevallen van de Eerste Kamer de betuiging barer gevoelens jegens Mijn Persoon en Mijn Huis, en vertrouw steeds op hare medewerking tot krachtigen steun van hetgeen het heil van ons geliefd Vaderland ki»:; bevorderen. Ik verzoek U aan de Kamer Mijnen dank over te brengen voor Haar adres van ant woord. Z. M. heeft op de voordragt van den minister van binnenlandsche zaken ingetrokken de koninklijke besluiten van 6 September 1827 en 8 Me» 1828, waarbij de geneeskundige school te Rotterdam was opgerigt. Genoemde minister heeft daarop aan de lektoren dier school, met ingang van 1 September eervol ontslag leend, onder dankbetuiging voor hunne in betrekking bewezen diensten. Sr KENNISGEVING, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, voldoende aan het ver zoek van den Commissaris des Konings bij mis sive van den 12 September 1866, 2e afdeeling, no. 1230 brengen door deze ter algemeene kennis, dat het den Koning heeft behaagd bij besluit van den 3 dezer no. 45, tot aanmoedi ging der Koloniale werving, o. a., te bepalen, dat het maximum van het handgeld, hetwelk aan ieder recruut, die zich voor niet minder dan zes jaren voor de militaire dienst in de Koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen verbindt, kan worden uitbetaald— zal bedragen ƒ200 (twee honderd gulden) wanneer hij Nederlander is. Sneek den 19 September 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. Rolt. Ct. L. M. heeft ter vervanging van den heer Cl. Mulder, die in October aan staande het SHSHIëI ir. illllll Iiiilm COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 1.90 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels,gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1