a &g s I 1 g 60-JAR1GE ECHTVEREENIGIN6 I D Y £3 T JI i 11 I Joe MAKKE M. de JAGER. in tor ote Ka- r-« te de •er, i. Ka- ee- ;ne ner m* ,1a res is- len iek er )id uit die ift, ;e- lar '0- let en fa- zij its I. d le* <g È3 M jai itse tide ies- bij- ing es - oor al) J, jne erl, ge en ler G he ler bezocht te hebben, zijn rijtuig weêr zal kunnen ontbiedendoor middel van een elektrischen toestel met klokjes. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat de vier hoofdpaden de breedte hebben van den boulevard Sebastopol, dan is het te begrijpen dat er in de eerste plaats gezorgd is voor een goede ruimte lot circulatie der duizende bezoekers. Ter bevor dering daarvan heeft men afgezien van het ge bruik van tourniquets terwijl buiten het gebouw, onder anderen bij de tabakshandelaars, toegang kaartjes van 1 franc verk rijgbaar zullen worden gesteld ARRONDISSEMENTS REGTBANK. Zitting van H October. Correctionele appellen van vonnissen gewezen door het Kantongeregl te Lemmer. W. de H. te Lemmer, het Openbaar Minis terie niet ontvankelijk verklaard. G. W. le Langweer, R. Z. aldaar P. G. K. le Balk, S. L. Y. te Hommerts, allen wegens overtreding der jagtwet met verbetering der gewezen vonnissen, veroordeeld ieder tot eene geldboete van f lü, subsidiair 3 dagen gevan genisstraf en in de kosten met verbeurdverkla ring der gelauxeerde waard j der eijeren of sub sidiair 1 dag gevangenis. hef welk tusschen Viëtrie en Pastena ligt, voor hel publiek geopend. Vietri ligt een uur gaans van Salerno. De thans geopende sektie van genoemden spoorweg is een triomf, een ware overwinning voor de ingenieursniet minder dan een vierde gedeelte daarvan moest in de rots worden uitgehakt, en het overige gedeelte is eene aaneenschakeling van kunstwerken viadukten, galerijen en bruggen. De voor dat gedeelte spoorweg gedane uitgaven grenzen aan het fabelacbtige. FRANKRIJK. In tegenwoordigheid van den minister van openbare werken in Frankrijk zijn dezer dagen proeven genomen op den hulp-spoorweg met kronkelende rails die langs den rijweg van den Monl-Cénis is aangelegd. Een uit ver scheidene spoorweg-rijtuigen bestaande trein heeft den weg met eene snelheid, bergop waarts van 18 kilometers, en bergafwaarts van 15 kilometers in het uur, bereden. De helling bedraagt op sommige punten niet minder dan 8 5 pCt., terwijl sommige krommingen slechts een straal van 40 ellen hebben. De werken, die nog op de Italiaansche berghelling te ver- rigten zijn, zullen legen het einde dezer maand gereed komen, zoodat hel uitzigt beslaat, dat Italië en Frankrijk zich reeds in de volgende maand in hei bezit eener nergens afgebroken spoorweggemeenschap zuilen kunnen verheugen. De werkzaamheden voor het gebouw der groole tentoonstelling in het Champ de Mars te Parijs worden met ijver voortgezet. Met hel gebouw zelf is men nu zoo ver, dat het grootsch karakter van het plan thans voor ieder zigt- baar is. Het definitieve plan tot verdeeling der verschillende terreinen voor de ondersciie.- dene natiën is ook in zijne onderdeelen geheel vastgesteld. De groole avenue, waardoor het Champ de Maïs in twee gelijke deelen wordt gescheiden, van de brug van Jena tot het een traal-paviljoen der militaire school, wordt bij na geheel iugeuomeu door Frankrijk Belgie en Nederland (en wel de beide laatslen aan de zijde der genoemde school) Engeland en de Vereenigde Staten beslaan den noordwestelijkcn hoek, terwijl de zuidweslelijhe bestemd is voor Duitschland en de overige Europesche Stalen Wat de Staten van andere werelddeelen be treft voor deze is men reeds even druk bezig niet toebereidselen, als in de ruimte voor de Europeanen. Zoo bijv, wordt er op het voor Egypte bestemde terrein een bevallig park aan gelegd, hetwelk geheel met palmboomen zal bezet worden. De buitenste omvang van het paleis, bij wijze eener veranda, zal worden ingenomen door de restauratiën en andere plaatsen van ververschmg. Zeventien ruime toegangen worden ingerigt tot een gemakkelijk verkeer van en naar den een tralen tuin. Daarmede zijn zeer vele werk lieden op dit oogenblik bezig, terwijl overigens de werkzaamheden dag en nacht onafgebroken worden voortgezet. Reeds zijn er punten die een regt schilderachtig gezigt opleveren. On der anderen is dit het geval met twee kunst matige meren, in de nabijheid van het front der mililaire schoolzoodanig met goed uitge- werkle rotsen bezet, dat men die veeleer voor een natuurwerk van vele eeuwen, dan voor een kunstarbeid zou aanzien. Tot den noodigen aanvoer van waterzoowel in de meren als voor de daarmede in verband staande fonteinen, worden krachtige stoommachines in werking gebragt, terwijl verder alles wordt aangewend om aan het geheel aldaar een regt belooverend aanzien te geven. De inrigting is er op berekend dat men de geheele benedenruimte van het tentoonstellings gebouw zal kunnen doorrijden. De daartoe afgeperkte banen loopen uil op een centrale rotonde, waarheen ieder, :ra de bovengalerijen Mijnheer de Redacteur l Te Groningen is na het verdedigen van heelkundige stellingen tot doctor in de heelkunde bevorderd, de heer G. J. Ermerius med et art. obst. doctor. Te Leiden is na verdediging van stellingen, lot doctor in de regten bevorderd de heer A van der Goes, geboren te ’s Gravenhage. Leeuwarden, 11 October, Sedert verleden maandag zijn nog door de commissie voor de onderwijzers examens geëxamineerd als hulponderwijzer 16. waarvan zijn loegelaten; S Boekema te Sneek, R Bran denburg le Beneden Knijpe, II R Gorter B. Jonkmans en G. Kappenborg, allen te Sneek, O. Tonne le Heerenveen, H VVeslra leDockum en D.B Wijbenga te Giekerk. Den 5 October jl. heeft te Haarlem den hoofdonderwijzersrang verkregen H Zeilmaker Hz thans te Oost Zaandam werkzaam. Van de 35 geexamineerden weiden toegelaten 16. Sneek, den 18 October 1866. 2$ Hunne dankbare kinderen en kleinkin- deren. IXGIiÉlOVkBlb.V. ing BN uvon- Krage- lers eer le n en iet iet f‘g d- d, :h Ik heb niet zonder bevreemding waartoe zou ik het verzwijgen gelezen het door U in de Sn. Cl. van heden n°. 81 opgenomen artikel van X, waarin deze de vrijheid neemt de naar zijne schatting in een bepaald opzigt gebrekkige handhaving der slraatpolitie alhier aan den Officier van Justitie te wijten. Wees zoo goed dien X te verwijzen naar mijn Parket, met de verzeke ring dat ik bereid ben, ofschoon onverpligt, hem aldaar ter zake in te lichten; of welnoem zijn naamen ik zal hem in het openbaar gaarne teregtwijzen. Wie zich toch geroepen gevoelt openlijk als censor op te treden, deinze niet terug voor de persoonlijke verantwoordelijk heid zijner censuur en verberge zich niet ten overstaan van het groot publiek, dat helaasmeestal zoo opper vlakkig is in zijn oordeel achter een X. Sneek den 10 October 1866» De Officier van Justitie W. van NAUTA LEMKE. KERK- ACADEMIE en SEIiOOLMEEWS. VAN KLAAS W. 1’0 TM A Het geen ik in de Sneeker Courant vau den 10 October 1866 heb gelezen, is ten deele waarheid, wat er van onde Feikje is gezegd; maar niet dat zij de aan leidende oorzaak er van is; dat is met het voddeuhok van de Ruiter begonnen; van toen af hebben ze baar op een heel onfatsoenlijke wijs behandeld, om op de deur te slaan dat dezelve verscheidene keeren stukken is geweest, dat de timmerman wel kan getuigen en dat ze een stuk uit het vensterbank hebben gesneden en een glas is ingesmeten; en als zij op haar bed ligl, heelt ze nog geen rust dan wordt er nog op de deur ges.agen en ook soms morgens vroeg steentjes in haar slot gedaan, dat het verscheiden malen moest gemaakt worden; maar wat nu het ergste is, dat als zenaarslad gaat, dat ze aan haar terug roepen „Feikje ze gaau in uw huis, uw deur staat open-fi dal ze dan haar nazeggen, dan beginnen ze haar nit te jouwen en te roepen bak 1 bak\ tot zij bij mij haar broeder aan huis is en dat ze haar zoo opgewonden maken, dat ze haar begint te verwenschen en te vervloeken; en dat er groote men seden van het gemeenste volk er om lagohen, dat het een schandaal is. Nu vraag ik aan ieder die een fat soenlijk mensch is, om een mensch van tachtig jaren zoo opgewonden te maken. Ik weet zeer wel dat het best is om haar stil te houden tegen zulk volk; maar mij dacht ik wil het de beste wel zetten om zich eeus zoo goed twee jaar te houden, die nog iets eergevoel beeft en voornamelijk zij, die haar altoos verdienstelijk heeft gemaakt om veel voor een ander te werken voor haar gelden daarbij met volstrekte eerlijkheid, dat ze nu wat ouder wordt het bak, bak roepen niet kan verdra gen nu ze wat kinderachtig wordt, nu verwondert het mij ten hoogsten dat mijn zuster Feikje nu het onder-, spil zou moeten delven voor zoo een aanhoudende be lediging; het zal hoop ik nooit in mij opkomen om haar daardoor te verstoten, omdat ik weet op mijny’a en neen dat mijne zuster geen mensch kwaad zal doen als ze haar niet beleedigen of kwaad doen. En zulken zullen er wel meer wezen dunkt mij. Die hem teekenen durft, W. ZANDSTKA- ness, (Ilaabet) naar Aasgaardstrand. G. Gudmundscn, (Willen Care!) naar Christiania. M. Ouendag, [Borde aux] op avonduur. 7 duo, J. Kuiper. [Annechiena El lina] naar Danzig. H Wilhelmsen, [hiiurd] naar Dro- bak. C. Samsiug, [Heidine] naar Frederikstad. Euro pean, [S] boter, vee etc. naar Huil. 8 dito, D. H. O- van Wijk [Elisabeth) op avontuur. F- Koster, (Argo) naar Noorwegen- J- (Veritas) op avontuur- W- Keun, (Zeelust) naar Riga- E- Kremer, (Harmonie) op tuur- R- Haversmit, (Nicolaas Theodorus) naar 1 roe- 9 dito, H. Post, (4 Gezusters) naar de Oostzee. SCHEEPfifTIJtf. VAA HAKLIVCIJEV, Van 2 9 October. Binnengekomen: 2 October, D. Blouw (Annachiena) van Gothenburg. C. de Vries (Helena Catharina) van Frederikstad. H. Koster (Argo) idem. M. Meinsma (Maria) idem E. Kremer (Aurora) idem. J Jager (An na Luitzia) idem. J. Munneke (Boreas) van Newcastle. 3 dito. G. Hernam (de Jonge Jacob) van Dantzig, E. Stuut (Frits en Betsy) van Frederikstad. J. G. Nieting (Welgelegen) idem. H. Wilhelmsen (Niord) idem. E. Kraai (Wubke Veltman) idem H. van der Leest (Celeritas idem. J. Msesker (Vertrouwen) van Konings bergen. Kuiper (Betnard) van Stettim 4 dito. F. Wijma (Stad Steenwijk) van Frederikstad. G. Samsing, (Heidine) idem. N. Hendriksen (Concordia) van Oudsjon. Lion [S] van London. J. Schuur (Egberdiua Anna) van Fre derikstad. W. J. Poorta (Tbijssiena) van Koningsber gen. W. Dekker, (Geertruida) van Memel. 5 dito J. Burghout, (Triton van Riga. H. Vos (Balance) idem. T de Boer (iXeptuu) van Christiania. C. Marcusen [Ze phyr] van Sundswall. T. Abrahamsen (Salamauderen) van Frederikstad. H. Schuurman (Minerva) idem. H. Pot, (Catharina Elisabeth) idem, fi dito. M. Johnsen, (Josephine) idem. A. Borgman (Alida) idem. J. Jou- geusen (Johanna Chistiane) van Riga. H. Maas (Ja coba Lucretia) idem. H. Boswijk (3 Gezuster) idem. J. Both (Mercurius) van Gothenburg. European, [S] van Hull. 8 dito. P. Douwes (Sieka) van Memel. Ze phyr, [S] van London 9 dito, R. Nep (Jacob Syncs) vau Christiania. E. Rossekamp, (Foelkea) vanElbingtom. Vitgegaan: 3 October, Zephyr [S] boter, vee etc. naar Loudon. 4 dito, H. G-Potjewijd, (Alida Elisabeth) naar Danzig. H. Ebes, [Vrouw Martha] idem. 5 dito, J. Mumieke, (Boreas) naar Newcastle. B. Christeusson, (Emcrentia) naar Drammen. 6 dito, Lion, [S] boter vep etp- naar London. Olga, [SJ idem idem. N. Bjou-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 3