r NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1866. EENENTWINTIGSTE JAARGANG .''.'i'.’jrni'MiiiiiHiniiiinnw;: TT' De eigenaar van veedie bij hel beslaan o, 0. ene ot s. te i S I W J tl I< A H 1 '/z I Woensdag 17 October. Art. 462. Ingevalle de boetstraffelijke wanbedrijven waarvan in dit hoofdstuk gesproken wordt, door veld- of boschwachters of policie-amblenaren, onder welke benaming het zijn moge, begaan zijn geworden, zal de straf van gevangenis ten minste van een van nog een BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEKmaken hiermede bekend, dat door Zijne Excellentie den Minister van Binnenland sche Zaken bij besluit van 8 October jongstle den het houden van markten en openbare verknopingen van Rundvee, in alle gemeenten der Provincie Friesland na den 10 October e. k. is verboden en dat Heeren Gedeputeerde Stalen der Provincie zijn gtmagligd, vergunning te verleenentol het houden van openbare verkoopingen van Rundveewanneer het Vee aan éénen eigenaar toebehoort, of wanneer het bij boedelverkoopingen lol den boedel be hoort. En zal deze op gebruikelijke wijze worden afgekondigd. Sneek, den 10 October 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOL DA. De Secretaris, HaGA. maand zijn, en ten hoogste derde boven de zwaarste straf, die een anderen schuldige om het zelfde wan bedrijf opgelegd zou worden. Art. 5 der Wet van 13 September 1866 (Staatsbl. n°. 150). van veetyphus onder zijn vee, in strijd met wettelijke vei ordeningen, het doen van aangifte verzuimd of de afzondering heeft nagelaten heeft geene aanspraak op vergoeding van het vee, ten aanzien waarvan hij in overtreding is bevonden.” Het ernstige van de zaak en de hoogst treu rige gevolgen welke de bovenbedoelde zoo ver nielende ziekte, wanneer zij ook onder den belangrijken veestapel in deze gemeente mogl ontslaan, zoude na zich slepen, zullen de vee houders zeker de dringende noodzakelijkheid doen beseffen tot naleving van de verpiigting tot onverwijlde afzondering en aangifte van ziek of van ziekte verdacht vee. Het belang van de VEEHOUDERS ZELVEN en van het ALGEMEEN vordert die afzonde ring en aangifte ten dringendste. Het niet nakomen van deze wettelijke ver pligting zal onmiddellijk bij proces-verbaal wor den geconstateerd en dat verbaal aan de reg- terlijke autoriteit ter vervolging worden opge zonden. Het gemeentebestuur vertrouwt, dat de in gezetenen, van het hoog gewigt der zaak door drongen, door de meest stipte naleving der ten deze bestaande wetteliike bepalingen, zullen me dew erken, om de uitbreiding dier zoo gevreesde ziekte te voorkomen en althans de middelen, onder hun bereik, zullen aanwenden om de dreigende ramp le ontkomen. Sneek, den 6 October 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. Dc Secretaris HAGA. Ter aanvulling van het vroeger door ons gemelde stelsel van verlichting van I. P. Mon- gruel, lezen wij het volgende in een olficiëel rapport, uitgebragl door eene wetenschappelijke commissie, bestaande uit de heeren J. W. Gunning, C. J. Matthes en M. E. Bour „De verbeteringen, die de heer Mongruel voorsteit, zijn van de verschillenden aard eu berusten op verschillende beginselen. De aan wending van eeu platina plaatje ter verhooghig der licbtkrachl eener vlarn en de karburatie van gas of van lucht zijn elk op zich zelve slaande zaken. Wal het eerste betreft, wij zien daarin eene welgeslaagde poging otn van de warmte eener vlam, en gedeelte, dat in een gewoon gaslicht voor de lichtsontwikkeling ver loren gaat, aan de vermeerdering van het lich tend vermogen dienstbaar le maken „Eenigzins moeijelijker is de juiste beoordce- liug der praktische waarde van Mongruels stel sel van karburatie van gas en van lucht. Na verscheidene proeven en zamensprekingen met den uitvinder hebben wij echter eene volledige overtuiging eilangd omtrent de volgende hoofd punten; lo. het stelsel berust op juiste begin selen; 2o. de inrigling der karburateurs, de hulpmiddelen tot regeling der karburatie zelve en de verschillende voorzorgen, die de uitvin der bij de invoering in het groot wenschelijk achl, getuigen niet alleen van groote zaakkennis en inziglmaar schijnen ons ook voldoende om in de meeste gevallen de gevaren nood zakelijk verbonden aan het aanwenden eener zoo brandbare en vlugtige vloeistof als de naph ta, weg te nemen en eene goede en regelma tige verlichting te verzekeren; 3o.de oekono- mische voordeelen, die het stelsel aanbiedt, zijn reëel en aanzienlijk; het juiste bedrag daarvan kan echter nog niet met volkomen zekerheid worden bepaald; 4o. de kansen van ontplof fingen zijn bij het gebruik van gekarbureerdo lucht geringer dan by dat van gaslicht. In het al^emeeu moet de karburatie met soliede toestellen geacht worden minder gevaren aan te bieden dan het gebruik van petroleum, op de wijze, waai op dit ten onzent gemeenlijk gesemedt. Dit gunstige oordeel gebit alleen de beginselen en grondslagen der zaak. Voor eene juiste waardering in elke rigting is eene meer uilgestrekle en eene langduriger ervaring vol- suekt noodzakelijk. Onderscheidene viagen kunnen alleen door de ondervinding worden beaut woord. Zoo, b.v.of de door den heer Mongruel voorgestelde maatregelen van voor i zorg onder alle omstandigheden ten onzent voorkomende voldoende zullen zijn, om onge lukken by het vervoer van naphta en het vul- BEKEXDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente Dat de Veetyphus is uitgebroken bij de "Weduwe Jan Herkes van Rijs te Uemelumer Sieuu-burenin de gemeente Uemelumer Olde- phaert en Ncordwolde Dat vanwege de Provincie de noodige maat regelen zijn genomen, let. einde de voortgang der ziekte zoo mogelijk te stuiten Inlusschen worden, de Veehouders herinnerd aan de bepalingen van art. 439462 van hel Wetboek van Slrafregt en art. 5. der Wet van 15 September 1866 (Staatsblad n°. 150), welke artikelen aldus luiden: Art. 459. „leder houder of oppasser van dieren of van melk- of siKchtbeeslen, die verdacht zijn van aangedaan te zijn van besmeitelijke ziekte, die riet dadelijk kennis dearven gegever zal heb ben aan den maffe der gemeente waar zij ge vonden worden, en die zelfs voor dal de maffe op die kennisgeving geantwoord heeft deze dieren of melk- of slachtbeesten niet opgeslo ten gehouden zal hebben, zal gestraft worden met een gevangenis van zes dagen tot twee maandenen eene geldboete van zestien tot twee honderd franken. Art. 460. Desgelijks zullen gestraft worden met eene gevangenis van twee lol zes maanden, en eene geldboete van honderd lot vijf honderd franken, die genen, die, in weerwil van het verbod der regering, hun besmette dieren of beesten onder anderen zullen hebben laten loopen. Alt 461. Ingevalle uit dit laten loopen onder andere beesten eene besmetting onder ander vee onl staan is, zullen diegenen, die het verbod der regering overlreden zullen hebbengestraft worden met een gevangenis van twee (ot vijf jarenen eene geldboete van honderd tot duizend franken. Alles onverminderd de uit voering der wetten en verordeningen betreffende de veeziektenen de oplegging der straffen daarbij gesteld. rïï. iK> PBX 1 ie COURANT. SNEEKER mi rs 5 t i a a I 1 io/- te ,ra in 4. ;e le st Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco 1.90 alen zij en self- rhe- van feut de die ten ijze de en, wil ek- lar, bij- on- ra- en- de en. bij 1 ADVERTENTIE N van 1 tol 4 regels, gewone kletter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Ctn's behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1