NIEUWS- EJi ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 89 \‘T 1866. EENENTWINTIGSTE Woensdag 7 November. o s- men. B U T E M L A 1< D- vleit I z. de in de Hij hud JAARGANG SIN N E tl t A M P AMERIKA. De gezondheidstoestand van H. M. de Eeizerin van Mexico verbetert zigtbaar, en men zich met eene volkomene herstelling. New York, 25 Oct. Eene gewapende botsing lusschen de radi calen en de aanhangers van den gouverneur van Maryland wordt te Baltimore te gemoet geziennaar aanleiding van het proces der commissarissen van politie. RUSLAND. Te St.-Petersburg is een keizerlijk manifest uitgevaardigd, tot aanvulling van het leger en de vlootdoor eene ligting over het het ge- heele rijk van 4 man op de 1000 zielen, aan te vangen 15 Janna ijom den 14 February geheel te zijn afgeloopen. Onder de lot nu improductieve rijkdommen van Rusland bevinden zich de bosschee, die voor het grootste deel het aauzieu hebben^'van wou den zoo als zij uit de natuur ontstaan zijn. De bosschen in Pruisen, niet te vergelijken bij die in Rusland, leveren, dank zij een voorbeel* dig beheer, een aanzienlijk inkomen VOQf óen Piemonlezen en Oostenrijkers en was daardoor in staat drie verschillende telegrammen mede te deelen, zelfs voor dat het Engelsche Gou vernement eenige tijding had. Thans bestaat er naauwelijks ergens een blad, dat zijne laatste beriglen niet uit die bron heeft; neemt men een blad op uit Australië, men vindt het er evenzeer in als in een blad uit New York. Volgens het stelsel van Reuter wordt het nieuws van of naar Londen gezonden, zoover de telegrafische verbinding strekt en van daar met de gewone middelen van vervoer verder geëx pedieerd. Waar geene regtstreeksche telegra fische verbinding beslaat, worden de tijdingen door de paketbooten van en naar de uiterste stations gebracht. Reuter heeft zijn zaak eenigen tijd geleden aan eene vennootschap overgedragen, die hen ais directeur beliduden heeft en dcor haar kapitaal de zaak nog verder kan uitbreiden. Zij heelt twee kantoren te Londen: het eene wordt gebezigd voor de dagdienst, het andere voor de nachtdienst. De groote Londensche bladen slaan door eigeiiglelegraafdradea met die kantoren in gemeenschap. Het gezag van de pers, als eene vierde raagt in de slaat, is door dit systeem van telegrafisch nieuws nog aanmerkelijk toegenomen, zoodat de opgang, dien dit stelsel gemaakt heeft wel beschouwd mag worden als een nieuw ele ment van vooruitgang en beschaving. vertegenwoordiger weder opdroegen, ofschoon hij verzocht had niet meer in aanmerking te komen, thans de benoeming heeft aangenomen. Alkmaar den 2 November. Bij de verkiezing voor de Tweede Earner zijn uitgebragt 2264 stemmen. Volstrekte meerderheid 1129. Gekozen de heeren van Foreest met 1387 en 's Jacob met 1264 stem- De heer Olivier had 847 en de heer Kaag 896 stemmen. Het zal onze lezers zeker niet onaange naam zijn eenige bijzonderheden te vernemen aangaande de thans zoo uitgebreide tele^raaf- inrigling van Reuter te Londen. {Reuter's Office} De heer Reuter, geboren te Kassei en thans ongeveer 46 jaar oud, was voor twintig jaren nog een eenvoudig boekhandelaar te Bellijn. Daar dit niet opnam, begaf hij zich in het begin van 1849 naar Parijs, toen in het najaar de eerste electrische telegraaf in Pruisen voor het publiek geopend werd; (Tot dien tijd was de telegraaf alleen ter beschikking der Rege ringen.) Dit bracht hem op het denkbeeld om het nieuws uit Frankrijk per post naar Aken te zenden, waar de telegrafische verbinding begon en het zoo door Duitschland te expediëren. Hij rigtte aldus zijn eerste telegraafbmeau te Aken op, terwijl hij door middel van post duiven, binnen een uur de tijdingen van de Fransche grens ontving. Weldra stelden ech ter ook andere landen hunne lijnen voor par ticuliere berigten open, en werd de onderlinge verbinding bij internationale verdragen bepaald. Reuters onderneming maakte, zooals te ver wachten was, een grooten opgang. De Gou vernementen op hel vasteland legden hem ech ter zooveel hinderpalen in den weg, dat hij in 1851, toen de telegraafkabel tuschen Dover en Galais was gelegd, besloot zijn bureau naar Londen over te brengen als de geschikte plaats voor een ceniraaltelegraafbureau. Hij moest zicii hier echter gedurende vele jaren allerlei verdrielelijk, heden en opofferingen getroosten, en alleen z.jii geestkracht en onverdroten ijver deden hem alle hinderpalen te boven komen. De Engelsche bladen weigerden hardnekkig zich bij hem te abonneren en eerst in 1859, bij het uitbreken van den llahaansch oorlog, dus 7 jaren later, toen het nutja de onmis baarheid zijner onderneming niet langer te loochenen viel, namen zij zijne aanbiedingen aan. Hij was zelfs zoo ver gegaan, zijne tele grammen gratis aan de Londensche redacteurs te zenden, het aan hun goedvinden overlatende of zj er ai dan niet gebruik van wilden maken. De Italiaaiische oorlog van 1859 bewees net groote nut en voordeel, dat er voor dagbladen en het publiek gelegen was onderneming van den heer Reuter. 1 correspondenten bij de legers der Franschen, Tegen den heer Regout is door het open baar ministerie eene vervolging ingesteld, omdat hij in een gedrukt en verspreid geschrift voor den gemeenteraad van Maastricht beleedigende uitdrukkingen gebezigd had. De arrondtsse- mets reglbank te Maastricht heeft hem ter dezer zake veroordeeld tot eene boete van 100, eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten. Den 30 October is te Assen in het gou vernementsgebouw de najaarsvergadering van den geneeskundigen raad voor Overijssel en Drenthe gehouden. Tal van belangrijke punten werden daar behandeld, als: mededeeling van de handelingen van het geneeskundig staalstoe- zigt in dit jaar, maatregelen tegen de verbrei ding der hondsdolheid te nemen, de uitkomsten van de visitatien der apotheken in dit jaar, de maatregelen tegen de cholera in dezen zomer genomen en nu nog te nemen, de beste mid delen om de vaccinatie in deze streken te be vorderen, enz. Ouder de bijzondere punten behooreu de discussie over het al of niet ge vaarlijke van den invoer van mestspecien uit plaatsen, waar de cholera onlangs sterk heeft geheerscht. De ^vergadering keurde voorzorg- maatregelen in dit opzigt weiischehjk. Dr. Maurenbrecher, hoogleeraar te Bonn, zal eerstdaags een aanvang maken met een kollegic over den bevrijdingsoorlog der Nederlan ders in de 16e eeuw. Liet tarief voor enkelvoudige telegrammen naar Amerika langs den transatlanlischen kabel, dal voor alle Nederlandsche kantoren 252 gul den bedroeg, is thans voor Amsterdam tol 122 gulden, voor de overige telegraafkantoren in Nederland lot ƒ122,60 verminderd. Voor ie dere 5 letters boven de 100 of minder letters, die voor de eerste 20 woorden zijn gebezigd, wordt 6.55 geheven. De bestaande regelen omtrent de schatting der tijdingen zijn onver anderd gebleven. {Staats Cour. De heer Overdijk, die in vroegere jaren deel uitiuaakte van de commissie voor het na tuurkundig onderzoek van Nederlandsch Indië, en die eenigen tijd in het vaderland vertoefde heeft, vóór zjn vertrek, het Rijks museum van natuurlijke geschiedenis verrijkt met eene ver zameling van hoorns en schelpen, omstreeks 3500 stuks, meest zeecot.chyliën bevallende, welke vooral daardoor hooge waarde erlangt, dat zij door hem op Tjiitajap en de voorliggen de zuidkust van Java is bijeengebracht. (L. Ct) Het Utrechsche Dagblad deelt mede, dat de heer mr. E. du Marchie vau Voorihuyzen, ge troffen door het buitengewoon bewijs van ver trouwen hem door de kiezers gegeven, die hem met groote meerderheid hel mandaat van volks- SNEEKER iMiiiffiuifHliHjXiwimiiiitutuiiiiuiwMK .'i T I a I 2 1 4 2 0 4 2 50, 50, 18 COURANT bij te an, ia ie Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 1.9° ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels,gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, Tl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1