n 1» til p bi ui d< in ki ki in F n hi le b' Si R h ei tt 1’ ii b vonnis BUITENLAND. lie ge en tal de lin ee ke he ha PRUISEN. Een der Berlijnsche bladen verzekert, dat de Pruisische regering zich niet het Badensche ve in uil hu ve 'ij ae dc va nc pa ee «t te b o M II tl 'Z VI Vi SNEER 9 November. vernemen zal het tooneelgezelschap kor tijd zeil ver Zoi kir slai de die bet ge' vra wi scl lei Wi; la ii liu vai lai naar Engeland 559 1593 schapen, o. a. aangevoerd van 70 wagenswaar AMERIKA. Behalve de papieren boordjes, die tegenwoor dig in Amerika bij honderd duizend worden gefabriceerd, spreekt men daar nu ook van len, en dat die verbinding in aller belang, staande gehouden dient te worden. Opdat dit groote beginsel redelijke toepassing en practische waarde erlange, zal het gouvernement zijne inzigten aan den Hongaarschen rijksdag openhartig en zon der eenige achterhoudendheid hebben bloot te leggen.” papieren kousen. Die kousen worden vervaar- 1 digd van katoenen draden en papier en staan in minkostbaarheid en duur tot de geweven kousen, als de papieren boorden tot die uit linnen of batist. OOSTENRIJK. Weenen 5 Nov. Wiener Zeitung bevat een artikel over ie on— gouvernement heeft verslaan omtrent de op heffing der speelbanken, zoodat die te Wiesba den, Homburg en Baden-Buden tegelijkertijd zouden ophouden te bestaan. Volgens de Etoile Beige beraamt de Belgische minister van binnenlandsche zaken maatregelen om de speelbank te Spa te sluiten, nu ook de speelbanken in de door Pruisen geannexeerde landen zullen worden gesloten De Pruisische regering heeft aan hare kon- sulaire agenten gelast voortaan de voormalige Hannoveraansche, Keurhessische, Nassausche en Frankforter onderdanen als Pruisen te beschou wen. De consulure agenten, die de geannex eerde stalen, hetzij in het buitenland, verte- woordigen, zijn van hunne funcliën ontheven en de vroeger in die Pruisische consullaten ingetrokken. Naar wij van den heer Bouwmeester, eerstdaags ook hier ter slede eene voorstelling geven. Afgaande op de gunstige berigten, die er vrij algemeen van dit gezelschap worden ingewonnen, zal het zeker ook van velen hier ter slede de wensch zijn om eens nader kennis mei hen te maken. O Q I. J. vak Swinderen, trachtte door het doen hooren van getuigen de waarheid te betoogen van het gegronde van de verontwaar diging, die in deze stad bestond over de houding van den hoogleeraar v D. en de waarheid van wat er stond in het geïncrimineerde arti kel; hij concludeerde ten slotte, dat de redac teur der Prov. Gr. Cour, diende te worden ont slagen van reglsvervolging, op grond dat het geïncrimineerde artikel geene aantekening van eene bepaalde daad of omschrevene ondeugd zou behelzen, en voorts tol vrijspraak omdat de gedaagde geene bedoeling gehad hadom den heer v. D. te kwetsen, maar alleen als Redacteur van zijn dagblad eene gebeurtenis had vermeld, die wel ten nadeele van een derde konde zijn, maar dezen morgen bewezen was, waarheid te behelzen. De Officier zoowel als de verdediger hebben op uitmuntende wijze hun gevoelen voorgedragen en de nog al fijne regtskwestie van weerzijden beschouwd en uiteengezet. Ten slotte heeft de Gedaagde hel woord gevoerd en gewezen op zijne pligten als Re dacteur van een veelgelezen blad; op het waar achtige van het feit, in het geincrimiueerde artikel omgeschreven, bewerende, dal hij door de plaatsing daarvan niets meer ol minder dan zijn pligt had gedaan, en wijzende op de publie ke opinie, de stem des Volks, de vox Dei, die hem vrij zoude spreken, hoe ook het luidde. Aanstaanden Dingsdags te 1 uur zal de Regt- hank uitspraak in deze zooveel besproken zaak doen. De regtszaal was meer dan vol toehoorders van alle rangen der maatschappij, zoodat men genoodzaakt was den toegang tol de zaal te sluiten en zeer velen onverrigler zake huiswaarts moesten keeren. BELG1E. Eene uitvoerige slaat van Belgiës handels verkeer met hel buitenland in het vorige jaar. is thans van regeringswege openbaar gemaakt. Hij getuigt van aanhoudende toeneming des handels. De algeraeeue in- en uilvoer hebben te zameo genomen, in 1865 eene waarde be dragen van 2,569,200,000 francs, dat is 6 pet. meer dan in 1864, en 26 pet meer dan in 1863. In 1865 bedroeg de invoer uil Neder land eene waarde van 113 millioen francs, dat is 14 pet minder dan in 1864, en de uitvoer uit Belgie naar Nederlhnd 70,260,000 francs, dal is 16 pet. minder dan in 1864. In 1865 was de invoer uil Nederland 61 pet. grooler dan de uitvoer naar Nederland. ENGELAND. Er heerschl dit jaar in Engeland eene groote schaarschle van vossen, en daardoor een bijna algeheele stilstand in de vossenjagt. Omstreeks eene week geleden ontving een pachter in een der Engelsche graafschappen een nachtelijk be zoek van een paar vossen, die eene schrome lijke verwoesting onder zijne hoenders en eeu- dea aanriglteo. Hel gelukte den huisman de twee movers meester te worden, echter niet zonder groote moeite en slechts ten koste van beider leven. De pachter meende dat de scha de, welke bet onwelkome bezoek hem berok kend had, zich daarbij zou bepalenmaar ver van dien ziel hij zich thans ook nog in een proces gewikkeld met zijnen landheer, die ter stond, na van het voorgevallene kennis beko men te hebben, een eiscli tol schadevergoeding voor hel verlies zijner vossen legen den pach ter beeft iugesield. Algemeen verwacht men, dal deze laatste het geding zal verliezen, daar zijn pachlkoulrakt de uitdrukkelijke bepaling inhoudl, dat hij niet aan het wild van zijnen pachtheer mag raken. Uit San Francisco is naar Londen ver zonden eene plank ter breedte van 8*/a Eng voet, gezaagd uil eene van de hoornen uer zware wouden van Californië. FRANKRIJK. La France zegt; „Het berigt, dat Rusland zijne land- en zeemagi voltallig maakt, baart te Parijs opzien, te meer, daar eenige dagen ge leden uit Sl. Pelersbuig berigl kwam, dal er op aanhouden van den minister van finqnliëu en lol verbetering van den onguusligeu slaat der Russische schatkist, besloten is de land- en zeemagt in te krimpen. Men doet bier de vraag, wat keizer Alexander met de nu bevolen toe rustingen zou beoogem Zou hij dep lijd ge- Haarlem, 7 November. Heden namiddag omstreeks half 4 ure is hier ter slede eene afgrijselijke misdaad gepleegd Naar hetgeen wij dienaangaande vernemen, heeft zekere Pieter Misset, van beroep be hangersknecht, in het Noorder-Schoolsteegje met eene daar verblijf houdende vrouw de weduwe Heemskerk, naar men zegt zijne bijzit, in twist geraakt zijnde, haar met een scheermes den huls afgesneden De dader is onmiddelijk daarna op de plaats zelve, en zijne misdaad bekennen de, in hechtenis genomen. Naar uit Drenthe aan hel Uandelsblad wordt medegedeeld, twijfelt men daar niet ol de heer Thorbecke zal in de eerste plaats daar worden gekozen bij de aanslaande herstemming, en vleit men zich, dat hij dan de benoeming voor Drenthe zal aanvaarden. HARLINGEN 9 Nov. Het schijnt dat het verkeer op onzen spoorweg, inzonderheid wal den aanvoer van zee betreft, steeds toeneemt. Zaturdag werden uitgevoeid runderen en met twee treinen, één onder 53 beestenwagens, en één van 46 rij tuigen. De Wiener Zeitung beval een artikel over de leger-reorgamsatic. Alle Oostenrijksche derdanen zullen voortaan verpligt zijn tot de miiilaire dienst. De invoering van het naald geweer en de nieuwe wijze van zamenstelling van het korps officieren zijn thans punten van een zeer naauwkeurig onderzoek. De voormalige koning van Napels, en de voor malige giootherlog van Modena hebben hunne diplomatieke agenten bij het Oostenrijksche bof (baron Winspeare, markies Provenzali en graaf de Volo) teruggeroepen. Die heereii lubben daarvan kennis gegeven aan graaf Mensdorff, als minister van buitenlandsche zakenen de Weeiier dagbladen deelen thans den tekst mede van het antwoord, aan elk hunner door graaf Mensdorff gegeven. Uil Weenen wordt berigt, dat de wijzi ging in hel personeel der hooge staatsdienaren bijval vindt bij hel publiek. De onverwijlde zamenroeping van den Hongaarschen rijksdag is bewerkt door den invloed van den heer von Beust, die met den staatsminister Belcredi een plan heeft ontworpen otn mei Hongarije een vergelijk op zekere, bepaald omschrevene grond slagen te treffen. Eene hoofdvoorwaarde van dal vergelijk is, dat Hongarije zijne verpligling eikenue om den last van de oude scliuid der monarchie te helpen dragen. De partij die in Oostenrijk nog de centralisatie vooislaat, verliest meer en meer aanhangers. Vete Duitsche vulksafge'-aardigdm zijn op het punt om hunne betrekking neder le leggen, vooral in Bolieiucu. Daar de tijd, waarvoor de afgevaardigden gekozen zijn bin nen drie maanden verstrijkt, zuhea de nieuwe verkiezingen, denkelijk m de maand February te houden, weldra worden uitgeschreven. De Abendpost, een had’-ofüciëel orgaan van het Weener kabinet, behelst een uitvoerig artikel over de binnenlandsche aangelegenheden en over de reorganisatie der monarchie, weiks i iiihoud hierop ncdeikoml: I „De beslechting der geschilpunten rakende de onderlinge beliekkiug van de onderscheidene landen der monaichie. zal eene van de eerste werkzaamheden z>ju, die bel gouvernement on- dcriiccml De weg, dien bet gouvernement m die zaak heelt ingeslagen is overleg met de veitegeuwooruigingen der landen behoorende lot de Hoiigaarscbe kroon; en bet wensclil 1 uien weg le blijven bewandelen. Hel is zijne vaste overtuiging dat eenheid niet te ver krijgen is door dwaog, dal daartoe iets anders wordt vereiscül dan ue oudeischeidene partijen naars ondanks tol aaneensluiting te dringen. Hel beginsel dat de poiiucae reglen door ver jaring en onbiuik tejoor gaan, is onbestaanbaar met de poluieke vrijheid, lu de gebeurtenissen van den lijd ziel Hel gouvernement eene waar- I schuwing, waaidoor hel wordl genoopt om op den mgeslageu weg met spoed voort le gaan. Aizoo moeten de aangevangen ondei handelingen met Hongarije over behandeling van de ge meenschappelijke aangelegenheden der monarchie hervat worden. Daarvoor liggen een geschikt uitgangspunt en een aannemelijke grondslag van schikking in het plan hetwelk door de kommissie van den Hongaarschen rijksdag is opgesleid. In dal plan toch wordt hel beginsel eikend dal de ouderscheidane deelen der mo narchie geu.eenscnappehjke belangen hebben, dal de verbinding diet landen tol één rijk ouder den schepler van Habsburg ten doel ha belangen van hoog gewigl in veiligheid le sle

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 2