NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. Nu. 91 1866. EENENTWINTIGSTE A R G A N G r 14 November. BUITENLAND. Woensdag M en hebben door slijting als andersints niets ge leden, hoezeer ze een tal van eeuwen onder den grond bedolven zijn geweest. Gelukkig zijn ze met de onbeschadigde urn voor de weten schap bewaard gebleven; zij berusten thans in een kabinet van munten en medailles te Leeu warden. De Amst. Cour, zegtHet beweren der dagbladen, dat Frankrijk de ontruiming van Rome afhankelijk zou stellen van de regeling der schuld, is bezijden de waarheid. volgenderwijze toe. Een herbergier wisselde van een hem onbekend persoon een dergelijk billet, hetwelk deze hem in betaling eener kleine vertering gafhet hierop volgende, eenigzins zonderlinge en gejaagde weggaan van dien vreemdeling wekte des kasteleins argwaan. Hij spoedde zich met hel billet naar zijnen over buurman, die het bij den eersten opslag voor valsch verklaarde. De kastelein zette nu on- middelijk den Pruis na, een agent van politie welke hem tegenkwam, van de zaak kennis gevende. Weldra hadden zij den bedrieger die thans van een tweeden persoon vergezeld was, ingehaald; de politiebeambte sommeerde hen beiden hem te volgen, waaraan zij, hoewel schoorvoetende, voldeden. Bij het ingaan van hel politiebureau wist een der bedriegers te ont snappen, doch nagezet door een paar agenten, werd hij alspoedig ingehaald en gekneveld te- ruggebragt. In zijnen loop had hij eene geheele rol valsche billelten (men -egt eenige honderden) weggeworpen; deze werden echter spoedig ge vonden. Weldra ontdekte men dat er nog een derde bedrieger moest zijn, die dan ook eenige uren later door een tweetal maréchaussés, welke hem ter opsporing in de rigting van Boxtel waren nagezonden alhier werd binnengebragt. Een der bedriegers, dezelfde die in zijne vlugt de rol wegwierp, geeft op van beroep steen drukker te zijn, en dezen houdt men daarom voor den fabriekant, de anderen voor zijne wissel-agenten. De valsche billelten zijn zeer goed te kennen, vooreerst aan het veel duide lijker watermerk, dat eenigzins olieachtig is en waarvan de J. in billet omgekeerd staat (L) behalve meer fouten, is de tweede E in Ko ningrijk der Nederlanden door eene I vervangen. Ieder, die hier of elders zoodanige billetten mogt hebben ontvangen, wordt verzocht daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den olticier van justitie of aan den kommissaris van politie te 's Bosch. Verschillende Nederlanders zijn dit jaar bekroond op de visscherij tentoonstelling, ge houden te Boulogne sur mer en te Arcachon. De heer jhr. C. L. van Beijma thoe Kingma te Lemmer ontving o. a. de bronzen medaille. Men verneemt, dat onlangs, bij het afgra ven eener terp in de nabijheid van het dorp Hallum, door een aibeider is gevonden een pot of urn, waarin zich bevonden p. m, 250 zilve ren munten, die, na te zijn schoongemaakt ble ken te behooren tot het Angel-Saksische tijd vak, en dus gemunt zijn in de 6de of 7de eeuw onzer tijdrekening. Dergelijke munten zijn voor weinige jaren mede gevonden bij het dorp Terwispel, doch deze waren allen gelijk en van de zeilde soort, terwijl er bij de nu ie voorschijn gekomen 28 van verschillenden muntslag zijn. Allen zijn scherpe en duidelijke exemplaren DU1TSCHLAND. Frankfort a/M., 8 November. Bij de Pruisische regering schijnt het voor nemen te bestaan om de Hannoversche staats spoorwegen, de Main-Westerbaan en die in Nassau, alle behoord hebbende aan de gean nexeerde stalen, te verkoopen; intusschen is het de vraag of er eene maatschappij zal te vinden zijn, die bij magte is zoodanigen koop aan te gaan. Evenwel is dit te hopen, want de ondervinding heeft duidelijk bewezen dat het publiek veel meer gebaat wordt wanneer spoorwegen door eene parlikuliere maatschap pij geëxploiteerd worden, dan dat de Staat zich met de exploitatie belast. Zoo als men weet, bemoeijelijkte de voormalige Hannoversche re gering den bouw van den spoorweg tusschen Parijs en Hamburg; thans echter verzekert men dat de Pruisische regering het groote belang dier verkorte spoorweg-verbinding inziende voornemens is aan eene parlikuliere maatschap pij koncessie te verleenen om dat gedeelte van de baan te bouwen en te exploiteren hetwelk door hel voormalige koningrijk Hannover moest loopen. Voor een gedeelte van de Nederland- sche staatsspoorwegen, namelijk de lijn Venlo- Maastricht, die een gedeelte van dien koristen weg tusscnen Parijs en Hamburg zal zijn, is de vollooijmg die baan van het grootste belang. Den 6 November 1866 zijn uitgewisseld de acteu van bekrachtiging op hel postverdrag den 9 October 1866 tusschen Nederland en Denemarken gesloten. Z. M. heeft aan mr. J. C. M. van den Honert, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van het kollegie van regenten over het huis van arrest te Brielle; en in diens plaats benoemd den heer G. Bruynis, burgemeester dier gemeente; voorts benoemd tot raadsheer in het provinciaal gereglshof mr C. J. N. Nieuwenhuis, thans regter in de arrondissements regtbank te Utrecht. Den 5 November is te Venlo de opening van de spoorweglijn VenloKaldenkirche die den staatsspoorwegen verbindt met de Berg- Marksche lijn, feestelijk gevierd. De plegligheid is o. a. bijgewoond door de ministers van bin- nenlandsche zaken en van financiën, door den voorzilter-directeur der Maatschappij lot exploi tatie van staatspooruiegen, en door den adviseur voor de zaken der spoorwegen. ’s Herlogenbosch 8 November. De politie en justitie hebben heden alhier de hand gelegd op een drietal Pruisen uit Dussel- dorp herkomstig, die in drie verschillende winkels hier ter stede valsche munlbilletten van tien gulden hadden uitgegeven. Hel feit droeg zich RUSLAND. De Invalide bevat het manifest van den kei zer, waarbij bevolen wordtin het begin van hel volgende jaar in alle deelen des keizerrijks recruten, en wel in den regel vier op elk 100- tal inwoners, te liglen tot voltalhgmaking van Ruslands zee- en landmagt. Daar de ligting dit maal algemeen in het gansche rijk zal worden toegepastzal zijnaar eene raming van het Parijsche Journal des Débats, wel 300,000 man opleveren. De berigten uit Sicilië, aan de Londensche Times, zijn zeer ongunstig. Talrijke benden oproerlingen en struikroovers zijn er nog ver- eenigd, tot zelfs in de nabijheid van Palermo. De troepen hebben verscheiden ontmoetingen met haar gehad, en wanhopiger) tegenstand ontmoet. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat op Woensdag den 28 November eerstkomende, des voormiddags v?n elf tot des namiddags één uur, op het Gemeentehuis alhier zal worden gehouden de vergadering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te dezer slede, die met het einde de zes jaars aan de beurt van aftreding zijn, zijnde de heeren Johan Frederik van Drutenr Jan ten Gate, Kammen G. Bourna, Hijlke J. Kingma; of die door overlijden of andere oorzaken zul len zijn uitgevallen. Dat de lijst der kiesgeregtigden voor een ieder ter inzage ligt, op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de bezwaren tegen die lijst, gedurende 8 dagen te rekenen van heden, bij het Gemeentebestuur kunnen worden inge leverd. En zal deze door aanplakking en aankondi ging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt Sneek, den 24 October 1866. Burgemeester en Wethouders voorncemd WOUDA. De Secretaris HAGA. r COURANT SKEKER Hl 4» Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco 1.90 ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels,gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1