MEIWS- EX ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EX HET ARRONDISSEMENT SNEER. 94- c. 1866. EENENTWINTIGSTE Zaturdag 24 November. Slate n-G e n e r a a I. Eerste Kamer JA AK G IX G - B I N N E K A N S, Bij Z. M. besluit van 18 dezer is de heer mr. E. J. H. Borrel, minister van justitie, be vorderd lot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, en de beer mr. J. Heemskerk Az.minister van binuenlaudsche zaken benoemd tot ridder dier orde. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen lot dijksgedeputeerde bij het dtjksbestuur van de vijf doelen Zeedijke kontributie binnendijks (Friesland), mr. G. Schot; tot dijksgedepuleerden bij hel dijksbestuur van de vijf deelen Zeedijken kontributie buitendijks (idem), J. Kingma en J. Fontein 'tuinhout. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen; te Maarssen, den heer mr. H. P. de Gavere thans ontvanger der registratie en domeinen te Woerden te Rhe- nen, den heer J. de Graag, thans surnumerair der registratie en domeinen en kommies ter directie der registratie en domeinen voor de provincie Zuid-Holland; te Holwerd, den heer J. Z. van der Mark, thans surnumerair der registratie en domeinen. Git een door het departement van finan- tien openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom eu opcenten) over de tien eerste maanden dezes jaars, blijkt, dat die middelen hebben bedragen ƒ55,66.3,759.961/2> legen f 52,731.639.39; in het zelfde tyd.ua van 1865 te weten directe belastingen f 17,261,601.69 */2, in- en uitgaande regten en scheepvaarlregten ƒ3,930,925.17, accijnsen ƒ18,742,475.33, waarborg en belasting der goud en zilverwerken 222,427.28, indirecte: bel. 11,160,343 76, domein, 954,814,54 posterijen f 1,972,787.99 */a rijkstelegrafen 40 8,018.69 */a staatsloterij ƒ274,784 00 acten voor de jagt en visscherij 115,621.50^ loodsg ƒ619,959.99 */2 tolaal J 55.663,759 9b*. Naar men verneemt, heelt den 14 dezer aan het departement van binnenlandsche zaken te ’s Hage, onder voorzitting van deu minister, eene vergadering plaats gehad der staatscom missie, door Z M benoemd, om onderzoek in te stellen naar en verslag uit te brengen orer den staat van hel drinkwater in 's rijks ge meenten. Den 13 November bied het koninklijk instituut van ingenieurs te 's Gravonhage eene vergadering, waarin o. a. van den minister van binnenlandsche zaken ter tafel kwam eene mis sive met het rapport der internationale com missie tol onderzoek van de gevolgen van de afdamming der Oosterschelde. De discussie daarover zal in de volgende vergadering plaats hebben. Voorts liepen de gedachtenwisselingen over een drijvend stoomgemaal, de afdamming der Zuiderzee, het toglvrij maken van deuren en ramen, het leggen van aarden dammen door ravijnen en het vervoermiddel centrifère. De Amslerdamsche Courant bevat het volgende berigt Naar men verneemt, is door den heer J. W. Just de la Paisières, als gemagligde van de Twenlsche kiesvereeniging Vaderland en Koning te Tubbergen', een bezwaarschrift ingediend tegen de verkiezing van de heeren van der Linden en van Limburg Brouwer, op grond dat de verkregen uitslag te wijten is o. a aan omkooping, pressing en ongeoorloofde inmen ging van des betrokken ambtenaren. Zes feiten zijn ter kennis van de Kamer gebragt; vijf getuigen zijn bij namen genoemd eu meer kun nen worden aangewezen. De arrondissements regtbank te Utrecht, heeft ter vervuiling der vakalure, ontstaan door de benoeming van mr. C. J. N. Nieuwenhuis, lol raadsheer bij het hof, de navolgende aan bevelingslijst van kandidaten opgemaakt: 1) mr. G. N C van Hengst, substituut griffier bij de airondissements regtbank aldaar; 2) mr. J van Wal.é, advocaat en regterplaalsvervanger aldaar en 3) mr. J. B. Strick vau Linschoten. touregler te Loeneu. SNEEIER ■i In de fitting ADVERTENTIE N van 1 tot 4 regels, gevoas letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cent» behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, i '■6 Deze C O U R A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco 1.90 Zitting van 22 November. In de heden gehoudene zitting heeft de heer van Reenen, door den Koniug als voorzitter benoemd, deze zijne betrekking aanvaard met eene rede, waarin hij ge wezen heeft: op bet gebeurde, op het gewigt van het oogenblik, op de handhaving der grondwettige instelling en een kalm en bezadigd - .'leg. De heeren van Blom, Stieltjes en Lom de Berg heb ben de gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen Ingekomen zijn 20 wets-ontwerpen, meerendeels reeds in de vorige zitting ingediend. Mede zijn ingekomen de Oost-lndische begroeting over 1866 en die voor de West-lndiën voor 1867. Omtrent de verkiezing van de heeren Bieberstein en Sombreff stelt de commissie voor de stembriefjes te doen overkómen en de zaak te onderzoeken. De discussie hierover is bepaald Zaturdag, wanneer mede zal plaats hebben die over de geloofsbrieven van den heer Haifmans. Dien dag is mede bepaald de vaststelling van den roo ster vau aftreding. Tot voorzitter der afdeelingen zijn gekozen de heeren; Thorbecke, Storm van ’s Gravesande, Transen van de Putte, de Raadt en J. K. van Goltstein. COURANT. besloten waaronder 4 eerst na eedaflegging. De be slissing, nopens de toelating vau de hh. de Bieberstein en van der Maeseu, zal nader plaats hebben, omdat de commissiebij wie een nader adres was ingekomen, later zal rapporten. Over de toelating van de heeren Verheijcn en Hafl’uiaus zal een nader onderzoek gedaan, en dan beslissing genomen worden, op grond van ver schil van gevoelen Daarna is de lijst van candidaten voor het Voorzitterschap der Tweede Kamer opgemaakt De lieer van Reenen is gesteld tot eersten candidaat, dadelijk met 50 van de 63 stemmen; de overige stem men waren verdeeld op velerlei personen. Tot tweeden candidaat is gekozen de heer Storm van ’s Gravesande met 34 tegen 25 stemmen, en tot derden candidaat de heer Luijben bij eene vierde stemming met 34 tegen 27 stemmen, die op den heer Reinders [waren uitgebragt. Deze nominatie zal aan Z. M. den Koning worden aan geboden. De Kamer heeft Dingsdag voormiddag ten elf ure eene zitting gehouden. De heer Philipse, tot voorzitter der Kamer benoemd, heeft zijne betrekking met de volgende rede aanvaard: „Mijne Heeren! Kort geleden had ik de eer bij het aanvaarden mijner betrekking als benoemd voorzitter dezer Kamer lot u het woord te mogen rigten. „Geaarzeld heb ik of ik dit op nieuw zou doen en weder van u vragen wat ik zoo dikwerf m igt ondervin den; en toch, Mijne Heeren, heb ik het pligtmRig geacht vooral thans niet te zwijgen. „Toen ik op den 18 September jl. van deze zelfde plaats tot u sprak, dacht ik niet dat mijne pas aange- vangene taak, na nog weinig te hebben verrigt, reeds zoo spoedig zou zijn ten einde gebragt. „Sedert dien tijd hebben gewiglige gebeurtenissen plaats gehad, die op den voortgang onzer parlementaire aangelegenheden eeuen niet te verwachten invloed uitge oefend, ontbinding der Tweede Kamer en sluiting der Zitting hebben ten gevolge gehad. „Let heeft aan Zijae Majesteit, onzen zeer geëerbie- digdtn Koniug behaagd, bij eene proclamatie, gerigt tot zijne geliefde laudgenooten eu onderdanen, al de stem bevoegden op te roepen tot de stembus, om van hunne wenschen te doen blijken. „Aan ’s Kouings ernstige roepstem is thans voldaan. „Te wenschen is het. dat de nu aangevangene nieuwe zitting der staten-generaals het verlangde gevolg zal opleveren eener voor het algemeen belang noodzakelijke overeenstemming en eendragtige zamenwerking der grondwettige magten, waardoor de nationale zaak het messt kan worden bevorderd. „Wij, Mijne Heeren, zijn thans weder te zamen ge komen om ons te constitueren en om later de werkzaam heden d e ons ia den loop dezer zitting zullen worden voorgesteld tot een gewenscht einde te helpen brengen. Zetten wij onze beraadslagingen kalm eu beraden voort en tiachten wij getrouw en wakende voor de handhaving onzer grondwettige instellingen met den anderen tak der wetgevende magt veel tot stand te brengen, wat voor het belang en welzijn van ons dierbaar vaderland gewenschte vruchten zal opleveren. „Zijt mij weder welwillend, Mijne Heeren, in deze zitting! „Erkentelijk voor het door den koning op nieuw aan mij geschonken vertrouwen, zal ik, met de beste voor nemens daartoe bezield, trachten te volbrengen wat mij thans is opgelegd. „Moge het den Almagtige behagen mij daartoe krach tig te ondersteunen en ik hierdoor in staat worden ge steld mijn werk naar den eisch te volbiengeu, en alzoo te beantwoorden aan de verwachting waarmede Z. M. mij weder op dezen eervolleu zetel heeft gelieven te plaatsen. „Ik verklaar de mij opgelegde taak te hebben aan vaard.” Aan de Kamer is medegedeeld dat zijn ingekomen: 1 eene missive van den heer W. Boreel van Hoge- lauden, daarbij berigtende, dat hij zijn ontslag als lid der Kamer heeft genomen 2. de geloofsbrieven van jhr. mr. D. C. de Dieu Eontein Verschuir van Heilonieuw benoemd lid der Kamer voor de provincie Noordholland welke beer naar aanleiding der conclusie van de commissie die tot zijne toelating concludeerde, zitting heeft genomen. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. TWEEDE KAMER. Zitting van 20 November. In de zitting van heden is tot toelating van 70 leden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1