BUITENLAND. weer, zal een afzonderlijk krediet worden aaa- gevraagd. n ir h( te én met dal min( sche zou var dig vat da; eei ee sh r.i Ft Al M II N h< d< hi ui v< g' hi t( u M VI V, V z V o 0 koni gehf heel te de zelfs lieri blijs klar wat ben te zal zal manschap der artillerie ziet men dagelijks daar aan arbeiden.HetJapansche fregat Ko Y ma manoevreert hier dagelijks ter reede, dat nog al iets beleekende bij de vreeselijke stormen die hier reeds zes dagen woeden; het schoone schip heeft zich uitmuntend gehouden. DUITSCHLAND. Te Bremen heeft zich den 16 dezer de eerste Duilsche maatschappij voor vischvangst in de Noordzee gevestigd. Uit de mededeelin- gen, welke aan de algemeene vergadering der deelhebbers gedaan werden, bleek, dat tol dus ver 2680 aandeelen met een kapitaal van 134,000 Rijksdaalders geplaatst waren, en dat, zoo deze uitslag niet aan de aanvankelijk ge- gekoesterde verwachting beantwoorddedit hoofdzakelijk was toe te schrijven aan de po litieke omstandigheden. Het verkozen bestuur werd door de vergadering gemagtigd, om de inschrijving te sluiten, zoodra aandeelen voor een bedrag van Rd. 150,000 geplaatst zouden zijn, zullende ter vooruitgifle van het nog overige bedrag van 100,000 Rd. een ander besluit der algemeene vergadering noodig zijn. PRUISEN Volgens een telegram uil Luxemburg, in de Köln. Zeilung hebben de diplomatieke onder- handelingen, die in zeer vriendschappelijken vorm tusschen Luxemburg en Pruisen gevoerd worden, betrekking tot de volgende onderwer pen 1°. Luxemburg zou wel de Pruisische bezetting in de vesting Luxemburg toelaten, maar slechts bij wijze van koncessie, en niet als een regl; Pruisen daarentegen maakt aan spraak op dit regl, krachtens de Europesche traktaten. 2°. Luxemburg wenschl bovendien een waarborg te erlangendat indien het Noord-Duitsche parlement mogt besluiten tot Luxemburgs opneming in den Noord-Duitschen Bond, Pruisen zich vormelijk daartegen zal ver zetten. 3°. Pruisen, dal tot dusverre Luxem burgs optreden als van den Noord Duitschen Bond niet geëischt heeft, zal aan het laatstge noemd verlangen van Luxemburg bezwaarlijk loegeven, en zich niet vooraf reeds willen bin den voor al hetgeen gebeuren kan. OOSTENRIJK. Het desinfekteren der riolen te Weenen, door middel van ijzervitriool, heeft ten gevolge gehad, dat ai de ratten dier stad zijn vernietigd. Professor Hirtl klaagde onlangs, dat het hem bijna onmogelijk was. zelfs tol Imogen prijs een enkelen rat te bekomen voor zijne anatomische proefnemingen. Onder de voorwerpen, die de Oostenrijk- sche regering voornemens is naar de Parijsche wereldtentoonstelling te zenden behoort een model van het gepantserde fregat Erzherzog Max dat in den zeeslag bij Lissa met een enkele stoot zijner speer de Hè d Italia in den grond boorde. Dit model is op één veertigste van de merkelijke grootte vervaardigd. FRANKRIJK. Volgens eene door het Fransche gouverne ment bekend gemaakte opgave is de graanoogst in Rusland zoo ruim uitgevallen, dat er in dezen herfst meer dan zes millioen hectoliters graan uit Odessa uit te voeren zijn. ENGELAND. In de met 10 November geëindigde week zijn in Groot-Brittannië vijf nieuwe gevallen van runderpest ter kennis van de regering ge- bragtdat is drie meer’ dan in de voorafge gane week vier gezonde runderen werden tot stuiting der besmetting afgemaakt. Uit een artikel van den Morning Herald is op te maken, dat het Engelsche gouverne ment ernstig bedacht is op vereffening van het geschil met de Vereenigde Staleu, betrekkelijk den Alabama, en zelfs gezind is, daartoe gel lijke opofferingen van belang te voegen bij eene herziening zijner neutralileitswet. Het door lord Russell, den vorigen minister van buileidand- sche zaken, gedane voorstel om die zaak aan de be slissing van een scheidsregter te onderwerpen, schijnt de Herald niet onaannemelijk. De biliykheid 4MERIKA. Bij de Fransche regering is van haren kon- sul-generaal te Lima (Peru) berigt ontvangen, dal de vier Zuid-Amerikaansche republieken, een onmiskenbaar blijk van hare verzoenings gezindheid willende gevennu Frankrijk en Engeland hunne bemiddeling hebben aangebo den ingetrokken hebben het besluit, waarbij de uitzetting van al de Spaansche onderdanen gelast wordt. De jongste berigten uit Rio Janeiro ge wagen niet van nieuwe krijgsbedrijven, zoodat er sedert de mislukte ondernem.ng der gealli- ëerden tegen de Paraguyaansche sterkte Guru païty niets van gewigt voorgevallen scheen te zijn maar zij melden dat generaal Caxias uit Rio-Janeiro vertrokken was, om hel bevel over het Braziliaansche leger aan den Paraguay op zich te nemen. Zijn vertrek werd aangemeikl om den oorlog krachtig door Ie zetten. In de New-Yorksche berigten van 9 dezer komenbehalve de opgave dal den 1 dezer maand de schuld der Vereenigde Staten 2681 millioen dollars beliep en 150 millioen iu de schatkist aanwezig waren, de volgende lijdingen uil Mexiko voor: 1°. genernal Sherman, door de Ume-regering naar Mexico afgevaardigd, zal daar blijven tol dat het gezag van Juarez goed gevestigd zal zijn; 2°. de konsul der Vereenigde Stalen te Veracruz heeft aan den heer Seward berigt dal keizer Maximiliaan den 22 October uit zijne hoofdstad vertrokken is. De eerste dezer tijdingen versterkt op nienvv hel vermoe den, dat het kabinet van Washington iu de stellige verwachting is dat het keizerrijk Mexico iu zijn laatste levenstijdperk verkeerten wat de tweede betreft, zij is wel eenigermate ge schikt om den twijfel te doen verzwakken, die nog ten aanzien van Maximiiiaans vertrek be staat. De Londensche Morning-Herald, den val van hel Mexikaansche keizerrijk als zeker be schouwende en betreurende, meent dat Mexico vooi volslagen regeringloosheid en ondergang nu niet anders meer kan worden behoed dan door hel verlies van een deel zijner onafhanke lijkheid, en hij noodigl de Vereenigde Stalen uil Mexico onder hunne bescherming te nemen. Maar het zou, voegt hel blad daarbij, een werkelijke bescherming dienen te zijn, eene voogdij die den pupil vooral tegen zich zeiven en tegen zijne eigene dwaasheden beschermde. DENEMARKEN. De Berlingske 'lidende, het bekende blad van Kopenhagen beval het huwelijkscontiact van prinses Dagmar en den Russiscnen grootvorst- rroonopvolger. Blijkens dit stuk geeft de ko- uing van Denemarken aan zijne dochter een bruidschat van 60,000 Deensclie rijksuaalders, en ontvangt de prinses van het Russische hof de volgende toelagen: 50,000 roebels ’s jaars als speldegeld, en eventueel eene jaarlijksche toelage, die 85,000 roebels zal bedragen, indien de prinses in Rusland gevestigd blijft; mogt zij zich elders vestigen, dan wordt hel bedrag der toelage met de helft verminderd. Het bij den Deenschen rijksdag ingediende budget bedraagt 21,508,720 rijksdaalders aan inkomsten en 21,921,258 rijksd. aan uitgaven. Het le kort van ruim 400,000 rijksdaalders zal door buitengewone belastingen gedekt worden. Voor de uitgaven ten bedrage van 1.347,900 rijksdaalders, ter invoering van het nieuwe ge- I Blijkens opgave in de Staats-Courant zij n van 4 tot 10 November door de veeziekte aangetast: in Zuidholland 510, iu Noordholland 38, in Utrecht 1003, totaal 1551 runderen Gedurende de week van 4 tot 10 Nov. zijn, in al de provinciën des rijks te zamen door de cholera aangetast 68 personen; overleden 43. Daarvan zijn alleen in de prov. Limburg, aangetast 33, overleden 20 De provinciën waarin gedurende genoemd tijdsverloop geene gevallen van ziekte of van overlijden voorkwa men, zijn Drenthe, Overijssel en Utrecht. Maandag morgen ten tien ure, hebben de zich te ’s Graveuhage bevindende leden van de Tweede Kamer der Sleten Generaal in handen van Z M. den koning de bij de grondwet ge vorderde eeden afgelegd. II M. de koningin werd bij deze plegligheid der eedsaflegging op de tribune ia de audiëntiezaal opgemerkt. Hr. Ms. tegenwoordigheid mag voorzeker als een bewijs van hare belangstelling worden aangemerkt. Den 15 dezer zijn op den Rijnspoorweg, bij het station Woerden, twee treinen tegen elkander gestooten. De eene trein is daardoor gederailleerd; enkele goederenwagens zijn be schadigd, en er is eenige vertraging in de aankomst ontstaan. Men verneemt nietdat iemand bij dit ongeval kwetsuren bekomen of het leven verloren heeft. Bij gelegenheid der herinneringen aan de Novemberdagen van 1813 ontvangt Nederl. ditmaal een welkomstgeschenk: het eerste deel der Brieven en gedenkschriften van Ggsberl Karei van Hogendorp, door zijnen zoon, den heer F. van llogendorp uitgegeven bij den heer M. Nijhoff le ’s Hage. Dat eerste deel wordt door den zoon des edelen mans met een voorafspraak ingcleid; twee levensschetsen van Gijsberl Karei door hem zeiven opgesleld, volgen daarop en daarna de brieven enz van 17621786. Het tweede deel is ter perse, het derde nagenoeg daarvoor gereed. De eenvoudige vermelding van deze uitgave zal voor het oogenblik ge noegzaam zijn, en wie van llogendorps zegenrijk leven en werken maar eenigzins gevolgd heeft, zal beseffen welk een schat van ervaring hier is nedergelegd en welk gewigt deze uitgave voor de geschiedenis des vaderlands in een vijf tigjarig veelbewogen tijdvak aanbiedt. Te regl zegt de waardige zoon van Gijsberl Karei „Thans behoeft de G K in 1813 een kom- meutaire, en deze is voornamelijk te vinden in den G K. van vóór 1813. Men mag hem dank weten, dal hij deze toelichting mogelijk heeft bevorderd door de openbaarmaking van deze Beschouwing van zijns vaders brieven en gedenkschr ijlen. De Middelburgsche Courant meldt Den 19 dezer is van Vlissingen verzonden een adres aan Z. M den koning, voorzien van houderd vier en vijftig handleekemngen, in houdende verzoek om opheffing van het besluit tot opruiming van de marinewerf en het garni zoen. Tevens is aan de leden der beide kamers der Stalen Generaal een gedrukt exemplaar van dit adres toegezonden. Men meldt uit Vlissingen, 19 November. Bij hetgeen sommige bladen melden, ten aan zien van de ontmanteling sommiger vestingen, zoo als Maastricht, Venlo, Bergen op Zoom fort Bath, Veere en Vlissingen, vernemen wij dal de wallen aan de landzijde dezer stad ge slecht zullen worden, hetwelk als een geluk te beschouwen is daar eene groote hoeveelheid schoonen en vruchtbaren grond aan den land bouw voor de kuituur, en ook tot ontwikkeling en bijbouwing van industriële ondernemingen zal worden hergeven; de wallen en batterijen den zeekant bestrijkende zullen evenwel, naar m n verneemt, niet geamoveerd, maar integen deel verbeterd en goed gewapend worden; de bei 1 1 C’ ii t a t J will van dag J mis ond gen of in tl g I 1 1 c r 1 1 1 I i 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 2